jamaica
05.05.11,13:08
Som momentalne na rodicovskej dovolenke. V auguste 2009 som z prace nastupila na MD s prvym dietatom. Pracovna zmluva mi vyprsala v januari 2011. Cakame druhe dieta, som teda nezamestnana a znama mi poradila ze sa mam dobrovolne nemocensky pripoistit, ze mi staci platit 6 mesiacov z maxima, aby som mala matersku a najvyssiu. Vraj 270 dni nemocenskeho splnam nakolko som do januara 20011 bola zamestnana na RD, a ze je tam este nejaky novy zakon odrobene 25 dni, ale ze to som mala v 2009, ze to sa rata. Termin porodu mam 3.1.2012. Je to tak? Pretoze ina znama mi povedala, ze to tak nie je, ze musim mat celzch 9 mesiacov DNP.
Dakujem.
ewita888
05.05.11,11:19
áno, DNP musíš mať 27O dní do porodu.. známa č. 2 má pravdu..
jamaica
05.05.11,11:27
no moc ste ma nepotesili :) ale samozrejme dakujem, takze som si to zacala platit a nadarmo. ani odhlasit sa neda skor ako 6 mesiacov. su ine moznosti ako to napravit?
veronikasad
05.05.11,11:32
no moc ste ma nepotesili :) ale samozrejme dakujem, takze som si to zacala platit a nadarmo. ani odhlasit sa neda skor ako 6 mesiacov. su ine moznosti ako to napravit?
odkedy platíš DNP ? Pracovný pomer pred nástupom na prvú MD trval ?
veronikasad
05.05.11,11:41
Do 270 dní nem.poistenia sa započítava aj obdobie materskej dovolenky. Nem.poistenie sa prerušuje iba pri rodičovskej dovolenke. Kedy ti končila MD ?
jamaica
05.05.11,11:50
pracovny pomer trval aj pred nastupom na MD, z neho sa mi MD vypocitavala.
DNP som zacala platit len teraz od 1. 5. 2011
Pred porodom v auguste 2009 som bola PN do asi 5 oktobra 2009 v ten den som aj nastupoila na MD az do aprila 2010.
brčko
05.05.11,17:12
Som momentalne na rodicovskej dovolenke. V auguste 2009 som z prace nastupila na MD s prvym dietatom. Pracovna zmluva mi vyprsala v januari 2011. Cakame druhe dieta, som teda nezamestnana a znama mi poradila ze sa mam dobrovolne nemocensky pripoistit, ze mi staci platit 6 mesiacov z maxima, aby som mala matersku a najvyssiu. Vraj 270 dni nemocenskeho splnam nakolko som do januara 20011 bola zamestnana na RD, a ze je tam este nejaky novy zakon odrobene 25 dni, ale ze to som mala v 2009, ze to sa rata. Termin porodu mam 3.1.2012. Je to tak? Pretoze ina znama mi povedala, ze to tak nie je, ze musim mat celzch 9 mesiacov DNP.
Dakujem.

tvoj prac.pomer trval od cca r.2009 do 1/2011 a skončil počas čerpania rodič.dovolenky?
na dnp si sa prilásila do 8tt (nerátam, ale myslím, že je tak). Je podstatné, aby si nastúpila na md najskôr po 26týž. od prihlásenia.

dni ukončeného nem.poistenia z predchádzajúceho zamestnania sa ti ku dnom trvajúceho dnp prirátajú. Aj dni čerpania rodič.dovolenky sa do 270dní pre uplatnenie nároku na MATERSKé budú ratať (vid § 49a zákona o soc.poistení). Nerátajú sa však do 270dní pre nárok na nemocneské a ošetrovné z dnp, tj. nárok na nemocenské a ošetrovné z dnp pred nástupom na md nebudeš mať.
ivka70
05.05.11,17:27
áno, DNP musíš mať 27O dní do porodu.. známa č. 2 má pravdu..

az na to, ze do tych 270 dni sa pocita aj akekolvek ukoncene poistenie (teda aj to pocas trvania zamestnania, az pocas MD) a poistena z maxima v pripade ,ze dokopy to bude do porodu 270 dni, msi byt aspon 26 tyzdnov, co zatial stiha .....

takze tvoja odpoved je zavadzajuca ....
ewita888
05.05.11,17:50
ospravedlňujem sa, už mi bolo vysvetlené..
jamaica
05.05.11,18:29
Pracovala som od februara 2009 (predtym inde) , hned ten rok v oktobri som nastupila na matersku a pomer mi skoncil o dva roky neskor v januari 2011 v case trvania RD, na RD som doteraz. Tak ako ste to opisovali mi to vravela aj ta prva znama, ze do 270 dni sa mi zaratava aj poistenie pocas trvania RD a ze na platenie DNP kvoli max materskej mi staci tych 26 tyzdnov, co s prehladom stiham.
Kazdopadne Vam vsetkym dakujem za odpovede, som riadne zastresovala, ze co. Mozem spat s kludnym svedomim:) ...teda dufam ;)))) Este raz VDAKA
brčko
06.05.11,10:44
Pracovala som od februara 2009 (predtym inde) , hned ten rok v oktobri som nastupila na matersku a pomer mi skoncil o dva roky neskor v januari 2011 v case trvania RD, na RD som doteraz. Tak ako ste to opisovali mi to vravela aj ta prva znama, ze do 270 dni sa mi zaratava aj poistenie pocas trvania RD a ze na platenie DNP kvoli max materskej mi staci tych 26 tyzdnov, co s prehladom stiham.
Kazdopadne Vam vsetkym dakujem za odpovede, som riadne zastresovala, ze co. Mozem spat s kludnym svedomim:) ...teda dufam ;)))) Este raz VDAKA

a ešte je podstatné, aby si nebola bez poistenia v nezam. viac ako rok od ukončenia pp do zaregistrovania na up, potom by ti aspon 730dní v období troch rokov pred zaregistrovaním už nevychádzalo. A uvidíme, aké budú zákony v r.2012, to bude podstatné, ak budeš žiadať o podporu v r.2012
jamaica
07.05.11,13:02
a ešte je podstatné, aby si nebola bez poistenia v nezam. viac ako rok od ukončenia pp do zaregistrovania na up, potom by ti aspon 730dní v období troch rokov pred zaregistrovaním už nevychádzalo. A uvidíme, aké budú zákony v r.2012, to bude podstatné, ak budeš žiadať o podporu v r.2012

no na MD mam nastupit v oktobri tohto roka, takze nove zakony na mna snad nedolahnu. co znamena byt poistena v nezamestnanosti, co sa tam rata- ze zamestnana na RD? za posledne tri roky to bolo tak, ze som pracovala, potom od 11.augusta 2009 do 5. oktobra na PN a hned nastup na MD az do aprila 2010. odvtedy som na RD. pocas trvania RD mi v januaru tohto roka skoncila doba urcita v praci, tak som nezamestnana. teraz od 1. maja 2011 som ako DNP. je to v pohode? dik
lulea77
09.11.11,13:17
Ahojte, odporučili ma sem z inej témy. Zatiaľ to čo som si prečítala som pochopila takto. Pred nástupom na materskú v júny 2009 som pracovala s max, VZ. Teda materská bola maximálna. Momentálne som ešte do júla 2012 na RD, dnes mi zamestnávateľ volal že mi ruší zmluvu z dôvodu zrušenia firmy. Snažíme sa o druhé dieťa a možno som už aj nejaký 3týždeň tehotná (možno) AK som správne pochopila debaty, keby si teraz začnem platiť DNP tak sa nemusím báť že by som nespĺňala podmienku 270dní, keďže aj to zamestanie na RD sa do toho počtu ráta?? Teda len musím splniť podmienku 26 týždňov do nástupu na MD??
lulea77
09.11.11,13:33
ak som to teda pochopila správne (príspevok vyššie) tak ako si mám DNP platiť?? stačí do konca roka z maxima a od 1.1.12 z minima?? Alebo mi nebudú materskú rátať z 2011 ale z 2012??? Taká som z toľkých informácii domotaná, že normálne mám pocit že som debil :(
ewita888
09.11.11,14:21
ak si tehotná, prihlás sa tak, aby si v poho stíhala platiť 26 týždnov, čiže maximálne do 8 tt tehotenstva...ak chceš maximálnu výšku materského, musíš platiť s maxima (zmena sa dá urobiť až po 26 týždnoch DNP)..
Mila123
09.11.11,14:49
ak som to teda pochopila správne (príspevok vyššie) tak ako si mám DNP platiť?? stačí do konca roka z maxima a od 1.1.12 z minima?? Alebo mi nebudú materskú rátať z 2011 ale z 2012??? Taká som z toľkých informácii domotaná, že normálne mám pocit že som debil :(
nechcem sa hádať, dokazovať ako by malo byť a bude či nebude ale mne to vychádza asi tak.....možno sa mýlim, ale nechaj si to vysvetliť, popr. potvrdiť či je to tak, či nie....

pokiaľ som si prečítala správne tvoju otázku ty si stále zamestnaná a možno i tehotná.....
ak by ťa zamestnávateľ prepustil máš ochrannú dobu ako tehotná 8 mesiacov( po ukončení PPV) ale jedna podmienka je, ak by si mala inde nemocenské poistenie, táto doba ti neprináleží.....(pohľadám na web. stránke SP a priložím ti link)
tak si najprv over či si či nie si tehotná.....ak by si bola tehotná....ak by ťa zamestnávateľ prepustil budeš mať nárok počas plynutia ochrannej doby aj na iné dávky nem. poistenia (ošetrovné, práceneschopnosť) a nemusíš si platiť, resp, ak by si sa prihlásila ako dobrovoľne nemoc. poistená osoba, ako som už hore uviedla strácaš nárok na ochr. dobu a musela by si si platiť poistenie )
a výsška MD ti bude započítaná z príjmu, kt. ti vykáže zamestnávateľ, (z pravdepodobného zárobku, kt. by si dosiahla keby si bola zamestnaná, popr. taký, kt. dosahuje kolega na tom prac. mieste ...)
predpokladám, že si mala maximum v roku 2008 zo zamestnania, mala by si mať i teraz (ťažko sa tu hypoteticky vyjadruje, čo a ako by bolo neviem VZ zp zamestnania pri predchádzajúcej MD)
Mila123
09.11.11,15:12
prikladám názor SP
Ochranná lehota

trvanie

7 dní po skončení nemocenského poistenia
ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 7 dní, toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie
v prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, osem mesiacov

Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom

vzniklo nemocenské poistenie
vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného dôchodku alebo invalidného dôchodku
ewita888
09.11.11,15:37
http://www.e-pravo.sk/questions/view/154/ochranna-lehota-tehotnej-zamestnankyne

Mila123, asi máš pravdu.. a je to tak aj pri žene momentálne na RD...??
Mila123
09.11.11,15:38
http://www.e-pravo.sk/questions/view/154/ochranna-lehota-tehotnej-zamestnankyne

Mila123, asi máš pravdu.. a je to tak aj pri žene momentálne na RD...??
podmienka je ale mať pracovný pomer.....
lulea77
09.11.11,17:15
aha, takže ak som tehotná tak mi platí tá ochranná lehota, aj ak mi skončil pracovný pomer dnes a či som (niesom) tehotná zistím najskôr za týždeň?? tak v tom prípade sa ponáhlať neidem ak zistím že som tehotná tak nemusím nič podniknúť?? Keď ide o ten prípad, že firmu zrušil, z čoho mi budú rátať prípadnú PN alebo MD?? A ak teda tehotná niesom tak si budúci týždeň idem platiť to DNP.
Mila123
09.11.11,17:50
veľmi ťažko je odpovedať na hypotetické otázky.....
trvá ti pracovný pomer? máš výpoveď v rukách ?
a firma je funkčná?
lulea77
14.11.11,16:41
no to mi je jasné :)) že na hypo otázky odpovedať je umenie :)) tak som v 4tt+ 1 deň, test mi to potvrdil, volala som so zamestnávateľom a dohodla som sa že ma nechá vo firme napísanú až do posledného dňa, teda až do zrušenia firmy :) Písala som do sociálnej poisťovne a teda ma nepotešili :( vraj keď som na RD tak mi nemocenské poistenie netrvá a teda nebudem v ochrannej lehote (dosť ma to naštvalo :( ) že vyyplácaná by mi bola len keby som išla na materskú zo zamestnania :( A teda mi to vychádza tak že už si nestihnem platiť ani to DNP :( či??