Tarabaska
05.05.11,13:49
V roku 2000 po smrti mojej matky prebehlo dedičské konanie. jeho súčasťou bolo aj vysporiadanie majetku nášho ešte žijúceho otca. Na jeho želanie (na konaní nebol prítomný zo dravotných dôvodov) sme sa všetci traja súrodenci dohodli na tom, že dom po rodičoch bude prerozdelený v pomere 60/20/20 v môj prospech s tým, že hodnota ich 20% je 250 tisic korún a otec má doživotné právo užívania domu. takto to je všetko uvedené v dedičskom konaní a nik z nás troch sa voči tomu do 15 dní neodvolal.
Cena bola dohodnutá vzhľadom k tomu, že dom potreboval rekonštrukciu a planovali sme s manželom jeho nadstavbu.
Dom sme rokmi zrekonštruovali, čím pochopiteľne stúpol na cene. Brat mi svoj podiel odpredal pred troma rokmi za dohodnutú sumu, sestra však odmieta svoju časť odpredať a žiada viac peňazí. Dokonca ovplyvňuje otca aby ma vydedil a obviňuje ma z podvodu, kedže otec na dedičskom konaní nebol prítomný a teda nič nepodpísal.
Akým spôsobom môžem "prinútiť" sestru k odpredaju svojej časti, resp. ako môžem postupovať po smrti otca, nakoľko sa do budúcnosti plánujeme presťahovať z vidieka do mesta a teda dom odpredať.
Resp. je možné aby ma otec vydedil? Môžeme prísť o peniaze, ktoré sme do domu investovali?
Ďakujem za akúkoľvek radu.
Erzebeth
05.05.11,12:38
Sestru neprinútiš, aby ti predala svoj podiel. Môžeš podať na súd návrh na zrušenie podielového spoluvlastníctva.
Otec môže svoj podiel niekomu bĺízkemu darovať za svojho života. I vydediť ťa môže, ak existujú zákonné podmienky.
Investovala si do cudzieho majetku (sestra a otec).
cicka1982
05.05.11,12:43
Otec vás vydediť nemôže, sú na to iba určité závažné dôvody, ktoré predpokladám nesplňate, a aj keby ten dom už máte predpokladám zapísaný na liste vlastníctva s tým že vy vlastníte väčšinový podiel k domu a vaša sestra zbytok.
Na súde sa dá podať žaloba o vyporiadanie podielového vlastníctva, kde súd môže rozhodnúť, že sestra je povinná vám podiel odpredať a za akú cenu. Budete musieť zrejme zdokladovať dokladmi, svedeckými výpoveďami a pod. všetky vaše investície na nehnuteľnosti.
Toto nie je veľmi moja parketa, takže niekto bude možno vedieť poradiť viac. Ja byť vami, tak navštívim právnika, ten vám to dá do poriadku.
Mária27
05.05.11,13:07
Investíciu do majetku v spoluvlastníctve si môžeš vyporiadať pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva.

Cena nehnuteľnosti uvedená v dedičskom konaní nie je záväzná pri predaji podielu, ak tam nebolo vyslovene uvedené, že im takú sumu máš vyplatiť pri vyporiadaní spoluvlastníctva alebo v určenom roku. Od roku 2000 ubehlo veľa času a trhová cena by sa zmenila aj pri zachovaní stavu nehnuteľnosti (inflácia, ceny nehnuteľností stúpli). Napr. pri vyporiadaní BSM je judikatúrou ustálená cena v čase vyporiadania apri stave v čase rozvodu.

Na cene sa musíte so sestrou dohodnúť, alebo vyporiadanie môže vykonať súd. Ty môžeš namietať, že si nehnuteľnosť udržiaval, sestra môže namietať, že si užíval jej časť (žiadať náhradu). Súd určite zohľadní (na tvoj návrh) investíciu, ale môže a nemusí zrušiť spoluvlastníctvo - pozri k tomu § 142 občianskeho zákonníka.

Asi by bolo najhodnejšie nehnuteľnosť predať a potom sa podeliť s peniazmi. Dohodnite sa na odpočítaní investície.
marjankaj
06.05.11,06:54
Otec ťa síce môže vydediť, ale o dom neprídeš, keďže ho nevlastní. Otázne je či vôbec bude dedičské konanie. Ak nemá majetok, ktorý by mohol byť predmetom dedenia, tak nie je čo prejednávať.
Barbara
06.05.11,07:14
ak som to dobre pochopila, tak dom je rozdelený medzi Tebou+ brat+ sestra.
To znamená, že otec ťa z tohto domu vydediť nemôže, lebo v tom dome nemá ani podiel.
Vydediť ťa môže zo zákonom daných dôvodov a to je


neposkytol potrebnú pomoc v starobe, chorobe alebo iných závažných prípadoch v rozpore s dobrými mravmi,
trvalo neprejavoval naozajstný záujem, ktorý by ako potomok prejavovať mal,
bol odsúdený za úmyselný trestný čin najmenej na jeden rok odňatia slobody,
trvalo viedol neusporiadaný život.
Tarabaska
06.05.11,08:06
Ďakujem za odpvovede. pre ujasnenie-na liste vlastníctva sme teraz ja (8/10) a sestra (2/10). Otec má od roku 2000 len doživotné právo užívania.
Mária 27-ak som dobre pochopila, ak je v dedičskom konaní uvedené len to, že hodnota aktív je 1,25 mil (v starej mene) a sestra vlastní 2/10, neznamená to, že hodnota jej podielu je 250 tisíc?
Je tam ešte uvedené, že pasíva po otcovi predstavujú 625 tisíc a že ja nadobúdam všetky pasíva dedičstva.

Čiže ak by sme šli na súd, sestra môže žiadať viac peňazí? A čo potom s bratom? Jemu som vyplatila 250 tis. Ako to potom bude? On predal za toľko a sestra sa môže domáhať väčšej sumy?

Do domu sme za celý ten čas investovala len ja. Sestra neprispela ani centom, rovnako inkaso a daň som platila len ja.