lienkam
05.05.11,18:13
Zdravim Vas,
bola by som velmi rada ak by mi niekto vedel poradit s tymto problemom:
Par metrov od rodinneho domu mame studnu, ktora je jedinym zdrojom vody. Studna bola robena asi pred 15 rokmi. Voda z nej nikdy nebola velmi dobra. Na pite, varenie sa pouzit neda, nici pracku, vane... Pred par dnami som ju dala na rozbor. Po mikrobiologickej a biologickej stranke je v poriadku, no po chemickej nie. Obsah zeleza je prekroceny 3 nasobne a obsah manganu az 24 nasobne. Myslite ze by stacili nejake filtre na zelezo a mangan a vymena rurok, ktore musia byt uz velmi unesene?

za Vase rady vopred dakujem
tibor.
05.05.11,16:53
zelezo aj mangan su tazke kovy ktore by nemal byt velky problem odstranit.

teoreticky by mohla stacit filtracna vlozka. mne sa najviac vseobecne osvedcila tato:
http://www.powel.sk/images/filters/cartridge_sp-9.jpg (5 alebo 10 um)
dalej by mohol pomoct permanentny magnet, alebo elektronicky - tzv. descaler.
presvedcil som sa ze ten descaler funguje, ale je dobre sa trocha poobzerat po cenach. doma sa da urcite vyrobit v cene do 15€... (z vlastnej skusenosti to neodporucam na stare rozvody vody - cca 30rokov - hrozi ze zacnu tiect)
220870
05.05.11,17:09
Soľný filter nič iné, žiadne iné filtrácie a zázraky na počkanie vám nepomôžu.
lienkam
13.05.11,19:55
dakujem za odpovede,

hladala som odstranovace zeleza a manganu na nete a najviac sa mi pozdava odstranovac ktoreho filtracne medium tvori zeolit. dokaze odstranit 10 - 20 mg/l zeleza, manganu z vody. to zariadenie stoji pribl. 1.000 e. nema s tym niekto skusenost?
220870
14.05.11,04:31
Neviem čo ste našli.dajte si pozor na prevádzkové náklady.
Ak si necháte poradiť tak tento http://www.waleon.eu/sk/referencie-domacnosti.php?id=559
http://www.waleon.eu/sk/produkty-domacnosti.php
ak budú neustále dvíhať cenu vody z vodovodu tak to kúpim aj ja.
lienkam
14.05.11,15:37
hned najdem link, na produkt ktory sa mi pozdaval ako najlepsi na to odstranenie zeleza a manganu
lienkam
14.05.11,15:42
waleon som nasla na nete aj ja, no nemaju tam uvedene ceny. neviete nahodou kolko taky odstranovac zeleza, manganu u nich stoji?

nasla som :
http://www.zeoclay.eu/sk/produkty/
uvazujem nad tymto odstranovacom:
http://www.zeoclay.eu/sk/produkty/rodinne-domy/geofilter-20/
220870
14.05.11,16:23
hned najdem link, na produkt ktory sa mi pozdaval ako najlepsi na to odstranenie zeleza a manganu
Robia rozbor vody (je to v cene)podľa toho navrhnú mašinku.cca 1000€.V cene bola aj záručná obhliadka.Mňa to zaujahlo hlavne preto že to čistilo vodu od chemikálií dučnanov a pod svinstva ktoré požívajú poľnohospodári na poliach nad našim domom.
tienik
15.05.11,18:18
ak sa ma zelezo rozumne odstranit, existuje jeden zaujmavy sposob - nasiel som to v jednej starsej knihe. Princip bol v tom, ze cerpana voda sa prevzdusnuje - cim zelezo oxiduje a vytvara "zhluky" nasledne sa to necha prebehnut mechanickym filtrom (10 mikronov) a je to relativne v pohode.
Ja som to testoval - velkym orieskom bolo prevdusnovanie v tlakovej nadobe, ale provizorne to slo.
V praktickej prevadzke nemam skusenosti, pretoze potom vybudovali u nas vodovod. Ale myslienka toho sa mi vtedy pozdavala, ziadna chemia, ziadne velke naklady na prevadzku.....ale chcelo by to dotiahnut do konca.
lienkam
15.05.11,21:01
dakujem za prispevok, nasla som tiez firmu, ktora vyraba pristroje zalozene asi na tom co spominate vy. ide o odtranenie zeleza, manganu oxidaciou kyslika. nie su tam ziadne chemicke naplne co je dobre a cena sa tiez pohybuje okolo 1000 e. asi nakoniec zvolim tento sposob cistenia vody.
Ivana Lörincová
22.05.11,09:51
Dobrý deň. Železo a mangán sú dosť častým problémom na Slovensku. Najlepšie a najefektívnejšie sa dajú odstrániť pomocou iontomeničov. Posielam link na jeden z takýchto výrobkov. Pozrite sa na stránku aqua-plus.sk , odstraňovače železa a mangánu AquaSoft-1054BT-RX
Výhodou je, že po montáži nemáte žiadne prevádzkové náklady, regenerácia živice sa uskutočňuje spätným prepláchom. Zariadenie je plnoautomatické a životnosť živice je cca 10rokov.
Pred tento iontomenič potrebujete len dať namontovať mechanický filter, najlepšie preplachovacý. Potrubné filtre - filter na mechanické nečistoty.
Pracujem s tým dosť dlho a viem poradiť a dohodnuť podmienky montáže.
Ivana Lörincová
22.05.11,10:13
dakujem za odpovede,

hladala som odstranovace zeleza a manganu na nete a najviac sa mi pozdava odstranovac ktoreho filtracne medium tvori zeolit. dokaze odstranit 10 - 20 mg/l zeleza, manganu z vody. to zariadenie stoji pribl. 1.000 e. nema s tym niekto skusenost?
Železo a mangán sú dosť častým problémom na Slovensku. Pokiaľ nemáte k tomu ešte aj veľmi tvrdu vodu, tak najlepšie a najefektívnejšie sa dajú odstrániť pomocou iontomeničov. Pozrite si výrobky na aqua-plus.sk , odstránenie železa a mangánu.
Výhodou je, že po montáži nemáte žiadne prevádzkové náklady, regenerácia živice sa uskutočňuje spätným prepláchom. Zariadenie je plnoautomatické a životnosť živice je cca 10rokov. Pred tento iontomenič potrebujete len dať namontovať mechanický filter, najlepšie preplachovacý.
Pracujem s tým dosť dlho a viem poradiť. Otázky môžete posielať na e.mail stránky, vypracujem cenovú ponuku na mieru.
Ivana Lörincová
22.05.11,10:25
Filtračná vložka, ktorú uvádzate, je na zachytávanie mechanických nečistôt. Nie však na železo a mangán. Mangán v pri takých hodnotách vie riadne strpčovať život a zanechávať na prádle veľmi pekné žlté mastné fľaky, zanáša potrubia a súčiastky bojlerov, pračiek, sprchovacie hlavice a splachovače. Zanecháva na nich taký hnusný mazľavý povlak.
tienik
22.05.11,12:48
CO ja viem, chemik nie som, ale:

1) iontomenic je latka, ktora odstranuje neziaducu latku vymenou ionov za iny, v danej situacii neskodny ion. Laicky povedane, vezme jeden zly ion a nahradim ho inym - teoreticky neskodnym.

2) ak je to tak, otazne je ako sa to da regenerovat len preplachom? Tie iony sa nejak zazracne uvolnia a spetne "docaruju" tymi spravnymi?

3) Aka je ta "neskodna" latka, ktora nam poskytla iony do vody namiesto ionov zeleza?


viem si iontomenic predstavit pre uzitkovu vodu, ale pit to cely zivot - to ani nahodou.
To je horsie ako tie obrazky mechanicky zanesenych filtrov co mate na stranke :-)
Inac to je tiez haluska, hrat ludom na city takymi obrazkami. Nikdy a nikto nepil absolutne ciste H2O, teda mozno aj skusil - ale uz to neni. Nase telo zvladne "pridel" latok rozpustenych vo vode v pohode - dokonca niektore aj potrebuje. Ak to teda nie je bahno z vodou v pomere 1:1
A len pre vase info, tie mechanicke necistoty sa k ladvinam nikdy nedostanu - skuste mrknut zdravovedu skor nez cosi date pod tie "hrozostrasne" obrazky.
qwertin
23.05.11,06:40
Prave sme si objednali filter od Zeoclay. Koncom tyzdna nam ho maju prist namontovat, sme zvedavi, aka bude ucinnost, vodu mame ok, okrem zeleza a manganu, prekrocenie je u oboch kovov 10 nasobne.
TomasHC
23.05.11,08:44
Ja som vcera zapol ponorku v studni asi po roku, prve 2-3 minuty isiel cisty bordel, potom uz pekne cista voda. Nabral som do prazdnej dvojlitrovky a dnes pozeram, voda kalna, "hrdzava". Ked bude den vody, tak to hodim na rozbor, co to je za humus...
tienik
23.05.11,10:49
nemusis cakat, Fe + Mg, na 99%
Ak studna stala, skus vytiahnut - je mozne, ze "cerstva" voda bude lepsia
TomasHC
22.04.12,16:24
Bude mi treba polievať živý plot a minizáhradku... čo urobí Fe+Mn s rastlinkami? Neviem či dať 100e za rozbor, alebo si len kúpiť orientačné testery (papieriky) za 20e :(

Čo som pozeral filtračné vložky Stagon, tak majú životnosť 1800L a cena cez 15e, celé zle :(
220870
22.04.12,16:41
Kvetinám to neublíži.Tie magneto filtre sú na dve veci.Jediný účinný za ešte dostupnú cenu je soľný.
lienkam
22.04.12,17:11
na rastlinky ma Fe ,Mg voda zly vplyv. ak mozem poradit, dajte si urobit rozbor. mozete dat len cisto zelezo a mangan a vyjde to na nejakych 15 - 30 e. testery su zbytocne vyhodene peniaze
sulkop
03.10.16,18:42
... obas a zloženie vody je jedna vec, je to prirodzenost, čista voda s RO - nedoporučujem, voda musi priridzene obsahovat minaralne latky, na SVK je problem so Fe + Mn, Mangan je pre cloveka esencialny prvok, denna potreba 2-5 mg pre dosp. človeka, v bežnych studniach je pripustny limit Mn 200 ug ak to samozrejmen neposobi na senzoricke vlastnosti, čiže ja mam v studni po rozbore hodnotu manganu 0,2 mg, čo je normalna hodnota, riešim to filtrom z uhlika-- absročny filter, absorbuje tažke kovy + mechanicky filter 10 mikronov