jjakr
05.05.11,21:22
Ak som na čiastočnom invalidnom dôchodku a chcela by som súbežne vykonávať živnosť ako to bude s odvodmi??? A ešte jedna otázka: k výrobe bižutérie je treba nejaký certifikát???Ďakujem vopred za odpoveď
pepsikova
05.05.11,19:24
...najskôr by si mala mať zabezpečených pravidelných odberateľov a potom uvažovať o živnosti...
..môžeš popri dôchodku podnikať, ak by si bola ako ŤZP evidovaná na úrade práce aspoň 3 mesiace, dostaneš aj dotáciu - príspevok na začatie podnikania.....v prvom roku neplatíš odvody...

..nájdi si "volné živnosti" a tam zisti o tom certifikáte...
Melnick
05.05.11,19:59
Myslím, že certifikát nepotrebuješ.



Nasledujúce súvisiace činnosti nepatria medzi remeselné a je ich možné vykonávať ako voľnú živnosť:

výroba bižutérie a ozdôb z obecných kovov
gravírovanie
nastreľovanie náušníc
čistenie zlatníckych výrobkov
terezamaria
05.05.11,19:59
Ak som na čiastočnom invalidnom dôchodku a chcela by som súbežne vykonávať živnosť ako to bude s odvodmi??? A ešte jedna otázka: k výrobe bižutérie je treba nejaký certifikát???Ďakujem vopred za odpoveď

Skús preštudovať:
http://kariera.zoznam.sk/sk/cl/100374/447739/Ciastocny-invalidny-dochodok-a-otvorenie-si-zivnosti

http://www.porada.sk/archive/index.php/t-64281.html
majkaaa
10.10.12,07:19
Dobry den,
potrebovala by som poradit. Som na invalidnom dôchodku s poklesom schopnosti viac nez 70%. Chcela by som zacat podnikat. Chcela by som si otvorit detsky kutik, kde by mamicky prisli so svojimi ratolestami sa pohrat a bolo by tam aj obcerstvenie. Ja by som to vsetko chcela riadit. Pravdaze obsluhovalo by zdrave dievca, ktore by som zamestnala. Ja na voziku aj s postihnutymi rukami by to neslo.
Ake mam naroky od statu? Mozem dostat nejake peniazky na vybudovanie takehoto centra? A co sa tyka odvodov ako by to bolo?
alaya1
10.10.12,07:23
Dobry den,
potrebovala by som poradit. Som na invalidnom dôchodku s poklesom schopnosti viac nez 70%. Chcela by som zacat podnikat. Chcela by som si otvorit detsky kutik, kde by mamicky prisli so svojimi ratolestami sa pohrat a bolo by tam aj obcerstvenie. Ja by som to vsetko chcela riadit. Pravdaze obsluhovalo by zdrave dievca, ktore by som zamestnala. Ja na voziku aj s postihnutymi rukami by to neslo.
Ake mam naroky od statu? Mozem dostat nejake peniazky na vybudovanie takehoto centra? A co sa tyka odvodov ako by to bolo?


Ak mas postihnutie vyssie ako 70%, mala by si sa pozriet v lekarskej sprave z posudkoveho lekarstva, ked ti priznavali inv.dochodok, ci vobec tam mas moznosti, ze mozes pracovat.

Ak mozes, zaregistruj sa na UPSVaR, ako uchadzas o zamestnanie, po 3 mesiacoch mozes poziadat o zriadenie chraneneho pracoviska pre seba ako SZCO a mozes poziadat este aj o pracovneho asistenta.
Vsetko najdes napr. tu.
http://www.upsvarpo.sk/upsvarpo2/index.php?id1=404
majkaaa
10.10.12,07:27
alaya teraz moze pracovat hockto, ale viem predtym ze som to tam mala. Lebo som uz pracovala v neziskovej organizacii.
alaya1
10.10.12,07:29
alaya teraz moze pracovat hockto, ale viem predtym ze som to tam mala. Lebo som uz pracovala v neziskovej organizacii.

Moja priatelka ma nad 75% a ma v lekarskej sprave, vyciarknute odporucane zamestnania. Ona ma ID na dobu urcitu, tak neviem, ako ty. keby pracovala, moze si tym ohrozit "plny ID", to jej povedal posudkar.
majkaaa
10.10.12,07:31
no to neviem ked ma dobu urcitu. Ja mam uz stale urceny a viem ze mi ho uz nikdy nezoberu.
alaya1
10.10.12,07:32
no to neviem ked ma dobu urcitu. Ja mam uz stale urceny a viem ze mi ho uz nikdy nezoberu.

Link, kde vsetko najdes som ti prilepila v prispevku c.6.
majkaaa
10.10.12,07:34
dakujem idem studovat