Monika
27.08.04,10:05
Prosím Vás o radu:

Jediný spoločník s.r.o. a zároveň jediný konateľ má podpísanú pracovnú zmluvu, má nárok na gastrolístky, tak ako každý iný zamestnanec, alebo nie?

Ďakujem za každú radu, krásny deň.
bea
27.08.04,08:11
Podľa mňa áno.
vladan
27.08.04,08:14
Prosím Vás o radu:
Jediný spoločník s.r.o. a zároveň jediný konateľ má podpísanú pracovnú zmluvu, má nárok na gastrolístky, tak ako každý iný zamestnanec, alebo nie?
Ak má podpísanú pracovnú zmluvu, tak je to zamestnanec, nie? Je v pracovnom pomere k spoločnosti a podľa zákonníka práce je zamestnávateľ povinný zabezpečovať ZAMESTNANCOM stravovanie!
Pekný deň
Katty
27.08.04,08:28
akonáhle uzavrie prac.zmluvu stáva sa zamestnancom a má nárok na gastrolístky, cestovné náhrady, príspevky zo soc.fondu a ostatné...
janaGT
27.08.04,08:31
Súhlasím s predošlými názormi, my to máme vo firme tak isto, 1 spoločník - zároveň zamestnanec má stravné lístky.
anka1
27.08.04,10:44
Súhlasím s predošlými názormi. Aj v našej firme je to tak isto, jediný spoločník, konateľ a zamestnanec v jednom. Má nárok na stravné lístky. Pekný deň :)
alexaneta
27.08.04,10:49
to on je aj zamestnávateľ aj zamestnanec??
vladan
27.08.04,11:00
nie :-)
- zamestnávateľom tu je s.r.o.
- zamestnancom tu je konateľ, spoločník
Pekný deň
Paula
30.12.04,10:07
Nárok na SL u spoločníka je teda podmienený výlučne pracovnou zmluvou v jeho s.r.o.?
Katarína STR
30.12.04,10:56
Ja sa chcem spýtať na SZČO ohľadne stravného.

Myslím, že to platí od 1.11.2004 - ale je to asi len stravné na pracovné cesty, že ?

Asi si nemôže SZČO kúpiš stravné lístky, že ?

Asi bude mať nárok pri cesťáku na stravné - do akej výšky ? 80,- Sk v plnej výške , alebo menej ?
Paula
30.12.04,11:40
SZČO str.lístky nie.

Prac.cesta 5-12 hodín 80,-
12-18 hodín 122,-
nad 18 hodín 188,- :)
Katarína STR
30.12.04,11:57
OK

Ale môže si SZČO dať celú sumu stravného ?

Nebude to len 55%
Meja88
30.12.04,12:28
SZČO má nárok len na plné stravné pri prac.ceste a zahr.prac.ceste. Na lístky nárok nemá, lebo on sa asi podľa niekoho nestravuje-ha-ha. Ale v parlamente je vraj návrh, aby aj SZČO mohli mať 55% na stravu v nákladoch.

Eja.
Paula
02.03.05,06:36
Dovoľujem si vrátiť sa k mojej otázke : Nárok na SL u spoločníka je podmienený prac.zmluvou v jeho s.r.o.? Mám prípad, keď spoločník-konateľ ukončil prac.pomer v 2/04 (odišiel na dôchodok) ale naďalej pre svoju s.r.o. "naplno" pracuje. Ďakujem za radu (a trpezlivosť s mojim nepochopením vyššie písaného):)
bepo
02.03.05,06:58
Výklad Ministerstva spravodlivosti z roku 2001 je že spoločník by nemal fungovať na základe pracovného pomeru ale na základe zmluvy o výkone funkcie.
Paula
02.03.05,07:03
bepo, už nie je v prac.pomere..... a stále neviem ako je to so SL :)
Janca
02.03.05,07:16
Paula, ak spolocnik nema uzavretu pracovnu ani ziadnu zmluvu s s.r.o. a pracuje pravidelne mesacne pre tuto s.r.o. a dostava za to odmenu, ktora sa podla zakona o daniach z prijmov povazuje za pzc, prinalezi mu stravne aj "cestaky" ako zamestnancovi.
U nas to maju spolocnici v spoloc. zmluve, ze ak budu takuto pracu pre s.r.o. vykonavat, bude to vlastne pzc.
Aj z pohladu ZP su povazovani za "zamestnancov", z pohladu SP im tato kategoria vypadla este v r. 2004, co je v prospech spolocnikov.
Pozor ale pri stravenkach, na takychto "zamestnancov" sa nevytvara SF a polozka vo vyske SF, ktorou sa prispieva zamestnancom s prac. zmluvou sa tato ciastka vo vyske cerpania SF pre spolocnika stava pre s.r.o. pripocitatelnou polozkou.
Zdanovanie je klasicky preddavkovo a kazdy mesiac mi konatel podpise zoznam spolocnikov, ktorym mam kolko vyplatit odmenu za pracu pre spolocnost.
bepo
02.03.05,07:17
Paula-veď to nepíšem len pre teba.A treba si všetky náležitosti dohodnúť v zmluve.
sway
02.03.05,20:03
SZČO má nárok len na plné stravné pri prac.ceste a zahr.prac.ceste. Na lístky nárok nemá, lebo on sa asi podľa niekoho nestravuje-ha-ha. Ale v parlamente je vraj návrh, aby aj SZČO mohli mať 55% na stravu v nákladoch.

Eja.
Ľudkovia, môže si teda SZČO dávať do nákladou aj stravné na seba??? - Ide o FO nezamestnáva nikoho.- prešiel ten návrh?? - poradíte?? - dík...:confused:
babenko1
02.03.05,20:30
Sway.. stravné si môže dávať... ale iba pri služobnej ceste...
sway
02.03.05,20:33
Sway.. stravné si môže dávať... ale iba pri služobnej ceste...
takže žiadny nákup gastrolístkov a 55% do nákladov? - je to svinstvo, nie? - aj SZČO musí papkať... nie? - no čo už.... - díííík moc, budeme hladovať...:p
babenko1
02.03.05,20:36
bud rada, že od 1.11.2004 si môžu SZČO dávať po PRVÝ krát stravné pri tuzemskej pracovnej ceste...
sway
02.03.05,20:37
bud rada, že od 1.11.2004 si môžu SZČO dávať po PRVÝ krát stravné pri tuzemskej pracovnej ceste...
no hej ale bude to stáť za tú robotu - cesťáky a tak? - no uvidíme, či sa to bude oplácať... - dík:o
evina
02.03.05,20:38
Ľudkovia, môže si teda SZČO dávať do nákladou aj stravné na seba??? - Ide o FO nezamestnáva nikoho.- prešiel ten návrh?? - poradíte?? - dík...:confused:
§ 19 ods. e zákona o dani z príjmov:
výdavky /náklady/ daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške ako je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu /zákon o cestovných náhradách/ a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40% nároku stravného podľa osobitného predpisu /zákon o cestovných náhradách:, ak daňovník využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky, /náklady/ do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu /zákon o cest. náhradách/ - platí od 01.11.2004
sway
02.03.05,20:39
§ 19 ods. e zákona o dani z príjmov:
výdavky /náklady/ ..............
dík, dík, toto vieme, len mi išlo o gastrolístky, fajn.:p
babenko1
02.03.05,20:40
sway....myslím si, že bude... teraz bude tooooľko cesťákov, že až.. :-)
evina
02.03.05,20:47
Ľudkovia, môže si teda SZČO dávať do nákladou aj stravné na seba??? - Ide o FO nezamestnáva nikoho.- prešiel ten návrh?? - poradíte?? - dík...:confused:
Začala som písať ten § hneď po tomto príspevku, kde som reagovala na "stravné", a kým som to napísala nevidela som tie ďalšie reakcie http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif