tom1252
06.05.11,13:29
Dobrý deň,

touto cestou by som rád požiadal skúsenejších o radu v súvislosti s účtovníctvom, DPH a sprostredkovaním predaja. Problém sa pokúsim popísať na nasledovnej situácii:


Spoločnosť A, platiteľ DPH, predáva tovar za 1000eur s DPH.
Spoločnosť B, neplatiteľ DPH, predáva tento tovar podľa dohody s 20 % províziou z predaja.

Spoločnosť B predá 1 kus a spoločnosti A vystaví faktúru na 200 eur ako províziu za sprostredkovanie bez DPH (teda ako neplatiteľ musí uvádzať bez DPH).
Ak by tento tovar predala spoločnosť A, zisk = 1000 eur, odviedla by DPH a ostalo by jej 800eur.
Takto však predá spoločnosť B a mňa by zaujímala situácia zo strany spoločnosti A.
Ak tomu rozumiem správne, spoločnosť A bude mať zisk 1000eur - 200eur (provízia) = 800, z ktorých odvedie ešte ďalších 20 % a nemôže si nič ďalšie odpočítať, takže jej ostane 640.


Ak by sa v takomto modelovom príklade zmenila situácia, ak by sa spoločnosť B, teda sprostredkovateľská spoločnosť, stala dobrovoľným platiteľom? Bolo by to výhodné pre jednu / obe / žiadnu zo strán a ako by vyzeralo konečné účtovníctvo spoločnosti A? Mám v tom dosť chaos, preto dúfam, že moja otázka nie je priveľmi otravá a niekto mi bude vedieť poradiť.

Ďakujem,
Tomáš