Milalisticka
06.05.11,15:05
rada by som sa spytala, ci je mozne aby exmanzelka mojho manzela mohla spatne ziadat sud o zvysenie vyzivneho na jeho maloletu dceru. Vyzivne sme platili ako bolo dohodnute, ale potom sa prijmy mojho manzela zmenili a aj jeho dcere bolo dopriate viacej, ale jeho ex az po niekolkych rokoch ziada vyzsie vyzivne na ktorom sa dohodli bez sudu... ale vyhraza sa, ze stale moze poziadat sud aby je zvysil vyzivne aj spatne za 3 roky?! je to mozne? dakujem za odpovede
Mária27
06.05.11,13:39
Zákon o rodine 36/2005

§ 77

(1) Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.
(2) Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú.

§ 78

(1) Dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.
(2) Ak dôjde k zrušeniu alebo zníženiu výživného pre maloleté dieťa za uplynulý čas, spotrebované výživné sa nevracia.
(3) Pri zmene pomerov sa vždy prihliadne na vývoj životných nákladov.
MartinkoK
17.06.11,07:17
(2) Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú.

Prosím Vás tomuto mám rozumieť tak, že ak mi otec dieťaťa neplatí výživné už dlhšiu dobu, nemám nárok ho vymáhať, toto sa premlčuje????
Ďakujem
arizona
17.06.11,07:27
(2) Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú.

Prosím Vás tomuto mám rozumieť tak, že ak mi otec dieťaťa neplatí výživné už dlhšiu dobu, nemám nárok ho vymáhať, toto sa premlčuje????
Ďakujem
Nie, zle si tomu porozumela.
Pravo NA VYZIVNE SA NEPREMLCUJE.
Mas narok ziadat vyplatit vsetko zameskane vyzivne /aj spatne/
bubkoch
17.06.11,07:32
(2) Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú.

Prosím Vás tomuto mám rozumieť tak, že ak mi otec dieťaťa neplatí výživné už dlhšiu dobu, nemám nárok ho vymáhať, toto sa premlčuje????
Ďakujem

mas pravo, ale max 3 roky dozadu , premlcuje sa pravo na jednotlive dlzne splatky starsie ako 3 roky
rozumiem tomu tak, ze ak mas sudom urcene vyzivne, ex prestane platit, ty sa až po 10-tich rokoch spamatas a zacnes dlzne vyzivne vymahat ... tak bod (2) znamena, ze vymožes len vyzivne za posledne 3 roky (nie som si isty, je premlcacia doba 3 roky ?) , nie za celych 10 ... ale samozrejme ked vyzivne dalej neplatí, tak dlzne vyzivne narasta a moze byt aj 5 a viacrocné, ale vzdy max 3 (?) roky dozadu od zaciatku vymahania
MartinkoK
17.06.11,07:52
Nie, zle si tomu porozumela.
Pravo NA VYZIVNE SA NEPREMLCUJE.
Mas narok ziadat vyplatit vsetko zameskane vyzivne /aj spatne/

Teda nevadí ak by som cez exekútora chcela vymáhať výžívné aj za 5 rokov?
Máme totiž dohodu, že dlžné výživné doplatí, čakáme na zlepšenie jeho finančnej situácie, len akosi už tomu prestávam veriť.
A ak požiadam o zvýšenie výživného, bude súd prihliadať na to, že nám tak dlho neplatil? Mám určené 50,- € mesačne, malý však už chodí do prvej triedy a náklady sú podstatne vyššie ako boli pred 6-rokmi.
bubkoch
17.06.11,08:06
Teda nevadí ak by som cez exekútora chcela vymáhať výžívné aj za 5 rokov?
Máme totiž dohodu, že dlžné výživné doplatí, čakáme na zlepšenie jeho finančnej situácie, len akosi už tomu prestávam veriť.
A ak požiadam o zvýšenie výživného, bude súd prihliadať na to, že nám tak dlho neplatil? Mám určené 50,- € mesačne, malý však už chodí do prvej triedy a náklady sú podstatne vyššie ako boli pred 6-rokmi.

- ťažko, pravo na jednotlive splatky vyzivneho sa premlcuje
- sud v konani o zvysenie vyzivneho NEZOHLADNUJE fakt ze povinný neplatí a má dlh na výzivnom ... posudzuje len aktuálne príjmy a výdavky opravneneho a povinného, je neprípustne aby dlzne výzivné bolo zohladnené vo výške nového výzivného
maska4
17.06.11,11:44
A mňa by vo všeobecnosti zaujmalo, ako sa vôbec dostať k výživnému pretože som matka s dvomi maloletými deťmi. Ich otec neplatí od rozvodu na deti ani cent.Výšku má odklepnutú súdnym rozhodnutím.Podala som naňho trestné oznámenie, ktoré sa ťahalo 1/2 roka, teraz je to na súde, ale včera , keď som mala mať pojednávanie mi oznámili, že sa ospravedlnil , že nepríde.Mne však nikto zo súdu nedal vedieť , že nemusím chodiť a čas na to mali. A bolo mi povedané , že načo to hnať smerom , že ho zavrieť do basy, potom aj tak nič nedostanem.Nemá nič, exekúcia nepomôže. Tak ako potom všetko zariadiť a dopátrať sa spravodlivosti?