christine
06.05.11,19:19
Dobry den,
chcela by som sa spytat na par veci ohladom studia BIOLOGIE - vedeckeho smeru.

1. ake uplatnenie sa da ocakavat? Stav pracovneho trhu a pod...
2. Ake skoly by ste mi odporucili?

Ak by som vychadzala z tezy, ze BIO je vec stratova, UK v BA by ma asi este viac zatlacila na "dno", cim myslim menej moznosti ako kooperacie so zahranicnymi univerzitami, horsi stav vyskumnictva v SR.... Preto sa skor upriamujem na ceske skoly, napr MU Brno.... UK Praha...
Vedel by mi niekto poskytnut o nich viac informacii? Resp poradit inu moznost, vlastne skusenosti, atd?

Za kazdu odpoved velmi pekne dakujem :)
Tarabaska
06.05.11,18:02
Sama som absolventkou chémie (vedeckého smeru) a teda poznám túto situáciu veľmi dobre. V prípade biológie je to ešte horšie ako v prípade chémie. Uplatnenie u nás je hlavne v štátnej správe, prípadne na akademikej pôde (doktorandské, postdoktorandské, atd), cize slabé financé ohodnotenie. Podla mna, nie je az také dolezité, či štúdium absolvujete u nas alebo CR. Aj na Slovensku bezia dobre projekty, cez ktoré je mozné ist studovat na niekolko semestrov von. Ale ak , tak si treba vybrat Univerzitu, kde ma biologia tradiciu a uroven (UK Ba, UPJS KE,...)
Po studiu je dobre sa napr. uchádzat o doktorandksé studium v zahranici a tam uz je to o inom. Nie je to az taky problem. Mam vela byvalych spoluziakov, ktorí to takto urobili. Tam uz su na vyskum vyclenene uplne ine peniaze a aj doktorand sa dostane na projekty a s tym suvisiace napr. konferencie, staze, workshopy ovela jednoduchsie. Ale v tomto pripade uz potom je lepsie ostat v zahranici. Návratom na Slovensko sa stavate opat len zamestnanec univerzity s PhD titulom a tabulkovym platom rovnako ako iny PhD.
Inak viem, ze biologovia sa uplatnuju napr. ako obchodný reprezentanti farmaceutickych firiem, ucitelia, laboranti v mikrobiologickych laboratoriach.
christine
06.05.11,18:10
Tak to aby som predsa len sla na tu medicinu, co? :)
aaach jaj :(