ZdenaP
07.01.06,12:31
Dobrý deň.
Stránku Porady som objavila náhodne asi pred pol rokom, ale odvtedy ju navštevuje pravidelne. Sú na nej praktické a užitočné informácie a rady, ktoré mi ako začiatočníkovi nesmierne pomáhajú. Chcem sa takto všetkým v prvom rade poďakovať a zároveň poprosiť o pomoc.

V roku 2005 zakúpila s.r.o. sídliaca v Žiline nehnuteľnosť v banskobystrickom samosprávnom kraji. Zároveň túto nehnuteľnosť prenajala bezplatne na užívanie škole, ktorej je zriaďovateľom (prebieha tu vyučovanie teoretické i praktické, jedna časť slúži ako internát). Neviem si dať radu s daňou z nehnuteľnosti a zároveň neviem ako mi to ovplyvní daň z príjmov.

Prosím poradte.
KEJKA
07.01.06,11:38
Sro pod pRIZNANIE K DANI Z NEHNUTELNOSTI V BB / na miestne prislusnom urade.
Dan z prijmu / poda danove priznanie klasicky / ak nema prijmy z prenajmu a to ani nepenazne, nie je co riesit.
ZdenaP
07.01.06,12:06
Ďakujem Lida.Len teraz mi nie je jasné, či si môžem uplatniť daňový odpis, keďže nehnuteľnosť nevyužívam na dosahovanie a zabezpečenie svojho príjmu.

A aby som to trošku upresnila, táto sro je zriaďovateľom tejto školy.Keď sme sa informovali na daňovom úrade mali sami nejasno v tom, ako máme ku škole pristupovať, či ako ku "prevádzkarni" alebo k samostatnému subjektu. Nakoniec, vzhľadom k tomu,že má pridelené samostatné IČO, je to samostatný subjekt a pristupujeme k nej ako k cudzej osobe.

Preto sa mi nezdá že, si môžem normálne odpisovať budovu, ktorú nepoužívam. Bolo by riešenie, keby sme tam mali zriadenú prevádzkareň? Problém je však v tom, že budovy (sú 3) v plnej miere využíva len škola, ona platí elektrinu, vodu i plyn.
KEJKA
07.01.06,20:53
nuž rozbalila si oveľa väčší problém. A kto sa o tú budovu stará?
Kto financuje údržbu? Mali by ste účvať nájomné aspoň vo výške nákladov, a tými sú aj odpisy.