Stiny
07.05.11,07:13
Dobrý deň

Prosím Vás o radu vo veci prevodu majetku s.r.o. na manželku.
Som jediným majiteľom a konateľom spoločnosti.
Manželka vo firme nefiguruje.
Ako to je potom s prevodom majetku s.r.o. po prípadnej mojej smrti,
povedzme následkom úrazu.
Na koho prechádza majetok s.r.o.?
ivka70
07.05.11,05:36
Majetok v s.r.o.stane v s.r.o.
Tvoj podiel v nej (u teba 100%) sa normalne dedi ako ostatne dedicstvo.
Stiny
08.05.11,03:37
Aká legislatíva (zákony) to rieši?
Ice dive
08.05.11,04:33
dedenie rieši občiansky zákonník...
Silvia Laurová
08.05.11,05:07
mozes to v zmluve priamo osetrit. samostatny clanok tvojej zakladajucej listiny moze obsahovat presne instrukcie, kto ma co zo spolocnosti zdedit. my to v spolocenskej zmluve mame.
KEJKA
08.05.11,05:20
Dobrý deň

Prosím Vás o radu vo veci prevodu majetku s.r.o. na manželku.
Som jediným majiteľom a konateľom spoločnosti.
Manželka vo firme nefiguruje.
Ako to je potom s prevodom majetku s.r.o. po prípadnej mojej smrti,
povedzme následkom úrazu.
Na koho prechádza majetok s.r.o.?
odpovede sú správne, ja len poukážem na riziko faktu, že si jediný konateľ.
V prípade tvojej smrti sro bude nefukčná, nebude mať kto o nej rozhodovať, kto riadiť. Takže obchodný podiel a /teda majetok sro/ bude predmetom dedičského konania, zdedí ho manťželka resp. aj deti. Až potom sa budú môcť urobiť právne kroky pre znovufungovanie firmy. Majetok z firmy sa nedá "vytiahnuť" len tak, dedičia budú pokračovať............

Aby si zabránil vzniku vyššie popísanému, ustanov manželku aspoň prokuristom, aby mohla aj v prípade aj takej vážnej udalosti konať v mene firmy.
sroservis
08.05.11,06:24
Ja len doplnim Kejku,

ak aj neustanovíte ešte ďalšieho konateľa, Vaši potencionálni dedičia môžu v prebiehajúcom dedičskom konaní navrhnúť ustanovenie správcu dedičstva (môže to byť aj Vaša manželka), ktorý bude oprávnený konať v zomrelého dediča a spravovať jeho záležitosti a teda aj vykonávať práva spojené s obchodným podielom v s.r.o.) až do ukončenie dedičského konania.

Čo sa týka dedenia - obch. podiel v sro sa zásadne dedí (vylúčenie dedenia v spoločenskej zmluve nie je možné v jednoosobovej s.r.o.), takže v spol. zmluve si upravovať nič osobitne nemusíte, po Vašej prípadnej smrti nastupuje dedenie zo závetu a ak ho nezanecháte tak zo zákona.

Všetko dobré.