louie
07.05.11,13:22
Dobry den,
rad by som Vas poziadal o radu v mojom probleme, ktory momentalne riesim zo Vseobecnou zdravotnou poistovnou.
Nakolko som mal nedoplatok na mojom poistnom, bol som VSZP kontaktovany za ucelom vyrovnania dlznej sumy. Nakolko som vsak bol na prelome roku 2010 a 2011 dlhodobo nezamestnany, poziadal som VSZP o splatkovy kalendar na dlznu sumu, tak ako to umoznuje zakon, na ktory sa odvolava samotna poistovna a to c. 580/2004, paragraf 18, odsek 3 (novelizovany a platny od 1. 1. 2011): ten umoznuje poziadat o splatkovy kalendar az na dobu 9 mesiacov za predpokladu, ze dlznik je schopny preukazat uhradu splatok a neohrozi tym platenie odvodov VSZP. Nakolko som v sucasnosti zamestnany, zamestnavatel za mna plati odvody a som schopny uhradit dlznu sumu v spatkach.

Paragraf, na ktory sa VSZP odvolava, umoznuje poziadat o splatkovy kalendar, o co som sa aj snazil. VSZP sa odvolava na ich internu smernicu a ziada odo mna 40 % dlznej sumy vopred. Aj napriek tomu, ze som im vysvetlil svoju situaciu, moje zivotne naklady a to ze nie som schopny zaplatit 40 % z dlznej sumy vopred, avsak moj sucasny prijem mi dovoluje uhradit dlh v spatkach, bola moja ziadost zamietnuta.
Je vnutorna smernica nadradena nad zakon? Co mozem v danom pripade robit? Chcem uhradit dlh voci VSZP a vyhnut sa ekzekucnemu konaniu, avsak neviem uhradit vopred 40 % dlznej sumy.

dakujem
veronikasad
07.05.11,12:23
louie, ak si pozornejšie prečítaš § 18 odst.3 zákona o zdr.poistení zistíš, že príslušná ZP môže (nie je to teda jej povinnosť, ani právo poistenca), povoliť splátky dlžných súm.

Ak príslušná ZP nesúhlasí so splátkovým kalendárom na celú sumu nedoplatku, hladaj spôsob ako rozhodnutie ZP akceptovať. Lebo ak dlh postúpi exekútorovi, bude to pre teba drahý špás.
Stanislav 1975
07.05.11,12:28
presne ako píše veronikasad- može ale nemusí, pričom si myslím, že ti dosť vyšli v ústrety, keď ti dali 40% zaplatiť hneď a 60 % v splátkach- nemuseli ani to povoliť a vymáhať celú dlžnu sumu naraz...
marilyn21
24.05.11,09:30
dobrý deň. ja mám taký problem,že VšZP mi poslal na 1001 eur dlh..požiadala som aj o splátkový kalendar, a poslali mi list, že súhlasia s tým ak splním podmienky, že zaplatím 40% zo sumy, a zostatok môžem zaplatiť 6x ako splátky. Napriek k tomu, že ja mam brigadu a 100€ dostavam na mesiac neviem zalatiť to 40% naraz. Dá sa teraz niečo urobiť? alebo mám čakať na exekútora a ten mi dá dlhšiu dobu na splatkový kalendar?? Dakujem .
srska
24.05.11,09:34
dobrý deň. ja mám taký problem,že VšZP mi poslal na 1001 eur dlh..požiadala som aj o splátkový kalendar, a poslali mi list, že súhlasia s tým ak splním podmienky, že zaplatím 40% zo sumy, a zostatok môžem zaplatiť 6x ako splátky. Napriek k tomu, že ja mam brigadu a 100€ dostavam na mesiac neviem zalatiť to 40% naraz. Dá sa teraz niečo urobiť? alebo mám čakať na exekútora a ten mi dá dlhšiu dobu na splatkový kalendar?? Dakujem .
ty dávaš exekútorovi návrh splátok. on to musí nechať odobriť v zp. ak zp nebude súhlasiť si tam kde si bola + naviac pribudne odmena exekútorovi
marilyn21
24.05.11,09:51
dakujem za odpoved..ale aj teraz mam u VšZP dve exekucie, ktoré platím na čas..jeden mi exekutor dal na 9mesiacov a ten druhý na 4 ale ta bola aj mensia suma..ale ak platím už dve exekucie..a teraz ešte musím aj to čo som už písala a dostavam na mesiac 100€ tak neexistuje niečo take že aspon neake minimum musí zostať na živobytie??alebo ich to nezaujíma že?