marcel03
07.05.11,16:48
Z uradu prace som dostal dotaciu na zacatie podnikania asi pred rokom. To podnikanie mi velmi nevynasa a chcel by som podnikanie ukoncit. Nasiel som si pracu ako zamestnanec s tym ze odvody za mna bude hradit zamestnavatel. Je mozne zivnost zrusit bez toho aby som vratil dotaciu? Ak ma niekto skusenosti ohladne mojho problemu, prosim o radu.
Xanti
07.05.11,14:53
No ak zrušíš živnosť pred uplynutím dvoch rokov, dotáciu budeš musieť vrátiť tak či tak ... teda jej pomernú časť.

Nechaj si otvorenú živnosť, ved môžeš mať súbeh SZCO a zamestnanec. A po uplynutí dvoch rokov ju zrušíš.
s.r.o.
28.05.11,17:21
chcem sa spýtať dotyčných ktorí podnikali a dostali dotácie od upsvar ako riešili tieto situácie čo sa týka ukončenia bez toho aby zaplatili tú alikvotnú časť z peňazí ktoré dostali
Xanti
28.05.11,17:55
Nerozumiem na čo sa pýtaš.

Ale vždy ak niekto ukončil podnikanie pred uplynutím 2 rokov, vždy bol povinný vrátiť alikvotnu časť.
s.r.o.
28.05.11,18:02
a ako si to myslela nechať tu živnosť otvorenú tu kolegovi hore čo si mu písala nakoľko ja mám obchod čiže prevádzku mám inde nezistí mi úrad práce že som ju zrušil tu prevádzku alebo ako to podla teba spraviť ?
Xanti
28.05.11,18:03
Ved prevádzku zatvoríš,
živnosť necháš otvorenú. Budeš platiť odvody do ZP a ked ti vyšlo tak aj do SP.
Živnosť bude aktívna, a ty budeš zamestnaný. A sem tam sa možno pritrafí nejaká činnosť aj na živnosť. Prilepšenie.
veronikasad
28.05.11,18:41
Gabika, to nemyslíš vážne. Aktívna živnosť, pri zatvorenej prevádzke , na ktorú dostal dotáciu ...
Xanti
28.05.11,18:44
Veronika,
myslím. Aj ked som sa mala opýtať akú má prevádzku. Jedna známa vzala dotáciu na predaj textilu. Mala prevádzku nevychodilo na nájom tak tú zrušila a potom asi ešte pol roka sa blukala po trhoch a tak núkala svoj tovar. Proste bola mobilná, podnikala stále akurát nemala prevádzkareň.

Asi v takom kontexte som to myslela, tiež sa jednalo o dotáciu z UP, a dokonca na chránené pracovisko.
veronikasad
28.05.11,18:48
s.r.o. tiež píše o obchode ...
Xanti
28.05.11,18:53
Tak potom podla mna to môže tak urobiť.
I preto som písala, že sa sem tam mu pritrafí nejaká činnosť na prilepšenie.
s.r.o.
29.05.11,11:40
ja ju chcem nechať otvorenú a zároveň sa popri tom zamestnať len mi ide o to že či úrad práce to náhodou nezistí že ja už nepodnikám aby som nemusel vrátiť tie peniaze
Xanti
29.05.11,11:41
Ak ju necháš otvorenú a sa zamestnáš tak pre UP si stále SZCO, stále budeš mať živú živnosť. UP nezaujíma či popri SZCO stíhaš ešte byť zamestnaný, alebo stíhaš tancovať alebo malovať alebo čo ja viem všetko.
s.r.o.
29.05.11,11:50
a čo mam robiť s pokladňou môžem ju isť odhlásiť na daňový úrad som aj platcom DPH zajtra idem zrušiť nájom a tie veci ako tovar čo mi zostali čo mám s nimi urobiť daju sa odpisať alebo čo?
Xanti
29.05.11,11:56
a čo mam robiť s pokladňou môžem ju isť odhlásiť na daňový úrad som aj platcom DPH zajtra idem zrušiť nájom a tie veci ako tovar čo mi zostali čo mám s nimi urobiť daju sa odpisať alebo čo?
Ja by som pokladňu nechala, ešte budeš môcť tovar predávať aj napr. na trhoch alebo pred supermarketom alebo tak. A takto si zlikvidovať zásoby. Nebud moc rýchly.
s.r.o.
29.05.11,12:28
ta známa kedy ukončila to podnikanie pretože aj moja kamarátka čo tiež podnikala asi pred 4 rokmi tak ukončila o dva týždne skôr a musela vrátiť alikvotnú časť akože neukončila úplne len zrušila prevádzku a jej na to prišli a musela vrátiť neviem koľko peňazí späť nerád by som chcel tak isto dopadnúť neviem ako je to teraz preto sa radšej informujem lebo zákoni sa menia pomali každý mesiac hovorila mi že poprípade by som sa nahlásil niekde na inú prevádzku ako firmu že tam ako že podnikám v úvodzovkách
Xanti
29.05.11,12:32
Fúha nepamätám, dotáciu dostala v 2006 a predajňu rušila tuším pol roka pred uplynutím 2 rokov. Ale ona stále predávala, akurát nemala predajňu. Do podrobností to neviem, ale neruš registračku na DU.
veronikasad
29.05.11,12:41
chcem sa spýtať dotyčných ktorí podnikali a dostali dotácie od upsvar ako riešili tieto situácie čo sa týka ukončenia bez toho aby zaplatili tú alikvotnú časť z peňazí ktoré dostali
minul si celú dotáciu v súlade s podnikatelským plánom ? (nemal si ju na odvody a nájomné ?)
s.r.o.
29.05.11,12:55
minul som ju celu len nie v súlade ako som mal v podnikateľskom zámere miesto PC pokladnice som kúpil pokladňu a zvyšok čo mi zostal tak pošlo to na odvody ZP nájom so nemal v zámere ako to teraz podla teba riešiť
veronikasad
29.05.11,12:59
minul som ju celu len nie v súlade ako som mal v podnikateľskom zámere miesto PC pokladnice som kúpil pokladňu a zvyšok čo mi zostal tak pošlo to na odvody ZP nájom so nemal v zámere ako to teraz podla teba riešiť
skôr než budeš čokolvek iné riešiť, daj na UP žiadosť o zmenu účelu použitia dotácie.

Chceš chodiť predávať po trhoch, ako ti radí Xanti ?
s.r.o.
29.05.11,13:01
vieš čo ani moc nie pretože ak sa zamestnám tak nebudem mať ani čas na to
veronikasad
29.05.11,13:06
vieš čo ani moc nie pretože ak sa zamestnám tak nebudem mať ani čas na to
Zmluva s UP ti nezakazuje súbeh zamestnania a podnikania. Som toho názoru, že je to možné skôr pri remeselných živnostiach. Ak zrušíš prevádzku, ťažko budeš pri kontrole z UP preukazovať, že podnikanie trvalo (je však možné, že žiadnu kontrolu na čerpanie dotácie mať nebudeš). Záleží od teba, či si predčasné ukončenie podnikania a vrátenie dotácie vysporiadaš teraz, alebo budeš čakať, kým sa ozve kontrola ...

Ak ukončíš podnikanie, treba urobiť pred ukončením výpredaj zásob, lebo ich budeš musieť pripočítať k základu dane.
s.r.o.
29.05.11,13:09
podla teba čo mám robiť ja by som najradšej počkal na tú kontrolu ako ty hovoríš môže sa stať že nakoniec ani nepríde no človek nikdy nevie
veronikasad
29.05.11,13:10
podla teba čo mám robiť ja by som najradšej počkal na tú kontrolu ako ty hovoríš môže sa stať že nakoniec ani nepríde no človek nikdy nevie
Rozhodnúť sa musíš sám - dotáciu som dostala pred 8 rokmi, žiadnu kontrolu som nemala (podnikanie trvá doteraz)
veronikasad
29.05.11,13:12
V akej oblasti predaja podnikáš ? Zostali ti nejaké zásoby ?
s.r.o.
29.05.11,13:20
zmiešaný tovar no nie potraviny, zásoby mám no špekulujem že dám známej ona má obchod a nech mi ich predá
veronikasad
29.05.11,13:22
zmiešaný tovar no nie potraviny, zásoby mám no špekulujem že dám známej ona má obchod a nech mi ich predá
to by ale musela cez tvoju ERP ...
s.r.o.
29.05.11,13:24
ta jedine tak alebo by predala a ja by som doma len nahodil do pokladne no uvidíme
veronikasad
29.05.11,13:27
ta jedine tak alebo by predala a ja by som doma len nahodil do pokladne no uvidíme
len môže sa stať - ak to hodí do svojej - že jej príde SOI-ka a nebude mať doklad o nákupe. Musel by si jej vystaviť faktúru a keď to ešte raz nahodíš doma do ERP, tovar zdaníš 2-krát.
s.r.o.
29.05.11,13:31
jedine ešte tak že by som jej predal tovar za nákupnú hodnotu
veronikasad
29.05.11,13:33
jedine ešte tak že by som jej predal tovar za nákupnú hodnotu
To môžeš, ale ako potom preukážeš trvanie podnikania ...