3tina
07.01.06,14:59
Neviete mi poradiť, ako mám yaúčtovať manko v jednoduchom účtovníctve. Dá sa to spôsobom, že interným dokladom z "nákladov ovplyvňujúcich daň" mínusom sumu manka ponížim výdavok za tovar a následne si uvedenú sumu dám do výdavkov neovplyvňujúcich daň?
Možno som blbá, ale ďakujem vopred za každý názor.
ondrejvla
07.01.06,15:45
Neviete mi poradiť, ako mám yaúčtovať manko v jednoduchom účtovníctve. Dá sa to spôsobom, že interným dokladom z "nákladov ovplyvňujúcich daň" mínusom sumu manka ponížim výdavok za tovar a následne si uvedenú sumu dám do výdavkov neovplyvňujúcich daň?
Možno som blbá, ale ďakujem vopred za každý názor.

Asi sa budeš čudovať, lebo ja áno, ale neviem si predstaviť manko v JÚ!
V pokladni, v predajni, v sklade áno, ale v JÚ, nie.
Ak myslíš v tom druhom prípade, tak napíš zápis o manku a o túto sumu zníž výdavky OZD ak si platiteľ DPH tak tú tiež, a naúčtuj to ako VNZD.
KEJKA
07.01.06,19:56
Neviete mi poradiť, ako mám yaúčtovať manko v jednoduchom účtovníctve. Dá sa to spôsobom, že interným dokladom z "nákladov ovplyvňujúcich daň" mínusom sumu manka ponížim výdavok za tovar a následne si uvedenú sumu dám do výdavkov neovplyvňujúcich daň?
Možno som blbá, ale ďakujem vopred za každý názor.
prečo blbá ... dobrá otázka
predpokladám, že ide o zásoby, to je najbežnejšie... tak to urob tak ako píšeš.
K druhému príspevku len toľko, že DPH sa pri manku neodvádza, ledaže by šlo o odcudzený tovar.
ondrejvla
07.01.06,20:48
prečo blbá ... dobrá otázka
predpokladám, že ide o zásoby, to je najbežnejšie... tak to urob tak ako píšeš.
K druhému príspevku len toľko, že DPH sa pri manku neodvádza, ledaže by šlo o odcudzený tovar.

Práve z toho dôvodu, že som predpokladala, že ide o odcudzený tovar (pravdepodobne predavačka ukradla tovar) som pridala poznámku o DPH.
KEJKA
07.01.06,21:10
Práve z toho dôvodu, že som predpokladala, že ide o odcudzený tovar (pravdepodobne predavačka ukradla tovar) som pridala poznámku o DPH.
ja som to len upresnila - že nie vždy je nutné odviesť DPH.
3tina
08.01.06,17:37
Vďaka za pomoc. Samozrejme ide o tovar, mohla som to napísať. A keď dám hmotne zodpovedným osobám časť manka k náhrade formou zrážky zo mzdy (samozrejme po ich písomnom súhlase podľa ZP) musím vystaviť faktúru na zamestancov ?
Vďaka
KEJKA
08.01.06,18:34
Vďaka za pomoc. Samozrejme ide o tovar, mohla som to napísať. A keď dám hmotne zodpovedným osobám časť manka k náhrade formou zrážky zo mzdy (samozrejme po ich písomnom súhlase podľa ZP) musím vystaviť faktúru na zamestancov ?
Vďaka
Nie , ved im nepredávaš tovar ale požaduješ náhradu škody. V prípade faktúry by si odvádzala DPH, v druhom prípade ide o náhradu škody na základe výsledkov inventúry. Stačí zápis o výsledku, podpis zamestnancov, najmä podísaný záver, že škodu nahradia formou zrážky zo mzdy v takej a takej výške a napokon podpísaný súhlas so zrážkou. V podstate tak ako si to napísala Ty.
Z praktického hľadiska zaokrúhli náhradu na celé koruny, nakoľko aj zložky mzdy sa zaokrúhľujú.
3tina
08.01.06,19:29
Veľmi pekne ďakujem
Machulka
04.03.06,09:50
Chcela by som poprosit o radu. Robim kamaratke JU je aj platca DPH, ktora zamestnavala chalana na rozvoz tovaru po celej SR. Odovzdala mu ERP a tovar (spravila vydajku, ktoru jej podpisal, ze tovar prebral). Po tyzdni sa vratil ale neodovzdal jej celu trbu. Chybalo mu 30.000,-Sk a pri inventúre zistila, ze takisto mu chyba aj tovar za cca 6000,-Sk bez DPH. Dal vypoved, ona ma inventuru od neho podpisanu. Ma aj doklad, v ktorom on sa zaväzuje, ze chybajucu sumu 30000,- Sk zaplati. Problem je v tom, ze chalan zdupkal do Ciech a peniaze ona uz neuvidi.

Z tych 6000,-Sk by som mala odviest DPH? Nakolko je predpoklad, ze on ten tovar ukradol?
A co s chybajucou trzbou? Lebo tie peniaze uz pravdepodobne nikdy neuvidi.
Radost podnikat:mee: :mee: :mee:
machuľa
20.07.06,05:22
S.O.S.
Pomôže niekdo pri tom manku?

Účtujeme JU máme sklad s tovarom, na ktorom nám nesedela inventúra. Ako to zaúčtujem?
Ako môže inak vzniknúť manko na sklade ako odcudzením? Mne napríklad tak, že obchoďák predal tovar bez DPH - teda není odpísaný zo skladu (Dobrák jeden) a čo s tým mám teraz urobiť? Ako to zaučtovať?
Čo keď sme plátcami DPH, ako to mám spraviť?
Ďakujem všetkým!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
machuľa
21.07.06,06:45
S.O.S.
Pomôže niekdo pri tom manku?

Účtujeme JU máme sklad s tovarom, na ktorom nám nesedela inventúra. Ako to zaúčtujem?
Ako môže inak vzniknúť manko na sklade ako odcudzením? Mne napríklad tak, že obchoďák predal tovar bez DPH - teda není odpísaný zo skladu (Dobrák jeden) a čo s tým mám teraz urobiť? Ako to zaučtovať?
Čo keď sme plátcami DPH, ako to mám spraviť?
Ďakujem všetkým!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Je tu niekdo kto by mi mohol pomôcť?
machuľa
21.07.06,19:22
Je tu niekdo kto by mi mohol pomôcť?


Naozaj tu nik nie je kdo by vedel poradiť????????????????????????
bendo
22.01.09,14:52
Nechcem zakladať novú tému, tak dúfam, že manko a škoda nie je až tak ďaleko od seba :)

Mám takýto problém, presnejšie dva.
1) V sklade materiálu poddal jeden regál s uskladneným hranolom, čím došlo k jeho znehodnoteniu - trvalému poškodeniu, už sa nedá použiť na ďalšiu výrobu. Škoda je cca vo výške 200.000,-. Ako to mám zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve? Na skladových kartách odpíšem tento hranol v dôsledku škody a v PD ponížim nákup materiálu, DPH neodvádzam. Je to tak správne?
2) Vonku sa sušilo ďalšie rezivo, ktoré však namiesto prirodzeného dosušenia nasalo veľa vody a zhnilo. Čo s týmto? Tiež to môžem považovať za škodu? Majiteľ chcel toto znehodnotené drevo predať lacnejšie, ale nakoniec sa rozhodol, že ho použije pre seba na vykurovanie. Ako budem účtovať tento prípad - tiež sa jedná o JÚ.

Poraďte prosím....
Ďakujem.
bendo
22.01.09,15:54
Posúvam....
Marína
22.01.09,16:04
bendo, a hľadal si odpoveď na svoj problém? Našiel by si http://www.porada.sk/t87489-manko-prebytok-skoda-kradez_linky.html
bendo
22.01.09,16:17
Áno, hľadala... presne v tom, čo si dala dokopy ty ;). Lenže väčšina sa týkala podvojného účtovníctva alebo polemiky o tom, či je to manko alebo krádež, alebo to boli staršie príspevky - z r.2004,2005.... Ja to potrebujem vedieť premietnuť do JÚ. Tiež tam bol taký názor, že to stačí odpísať zo skladových kariet a hotovo :rolleyes:. Preto sa chcem radšej ešte raz uistiť, aby som nespravila nejakú chybu...
Marína
22.01.09,21:54
Nechcem zakladať novú tému, tak dúfam, že manko a škoda nie je až tak ďaleko od seba :)

Mám takýto problém, presnejšie dva.
1) V sklade materiálu poddal jeden regál s uskladneným hranolom, čím došlo k jeho znehodnoteniu - trvalému poškodeniu, už sa nedá použiť na ďalšiu výrobu. Škoda je cca vo výške 200.000,-. Ako to mám zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve? Na skladových kartách odpíšem tento hranol v dôsledku škody a v PD ponížim nákup materiálu, DPH neodvádzam. Je to tak správne?
Zo ZoDPH § 53(Oprava odpočítanej dane) ods. 5 vyplýva, že platiteľovi dane vzniká povinnosť vrátenia odpočítanej dane v prípade krádeže. Poškodenie tovaru nie je krádežou. Z toho mi vyplýva, že daň nie ste povinní vrátiť.
2) Vonku sa sušilo ďalšie rezivo, ktoré však namiesto prirodzeného dosušenia nasalo veľa vody a zhnilo. Čo s týmto? Tiež to môžem považovať za škodu? Majiteľ chcel toto znehodnotené drevo predať lacnejšie, ale nakoniec sa rozhodol, že ho použije pre seba na vykurovanie. Ako budem účtovať tento prípad - tiež sa jedná o JÚ.
Materiál(tovar) bude využitý na dosiahnutie zdaniteľných príjmov.V tomto prípade len postupné vyradzovanie zo skladovej evidencie.Najprv by som však previedla z doterajšej skladovej karty na novú ako palivo.
Poraďte prosím....
Ďakujem.
Odpoveď v texte citátu.
bendo
23.01.09,14:54
Ďakujem, mne išlo hlavne o spôsob účtovania, pretože v JÚ som o škode ešte neúčtovala a keďže názory sa rozchádzali, tak som si to chcela radšej potvrdiť. Ešte raz vďaka, Marína ...:):):)
maska2
26.01.09,10:44
Odpoveď v texte citátu.


Ahojte poradáci.Aj ja by som potrebovala jednu malú , dobre mienenú radu.Účtujem v JU a zákazník je mesačný plátca DPH.Na sklade má vykázané manko a škody - na zásobách.
Za manko nebude nik postihnutý ....SZCO si dáva výšku manka mínusom do VOZD .Je treba pripočítať aj DPH a odviesť ju?

Z tých škod som pochopila, že nie. Je urobený škodový protokol.
Nemáte nahodou niekto vypracovanú smernicu ktorá saviaže k zásobam?Dakujem, Andrea
Marína
26.01.09,11:10
Klikla si na link v prísp. 15?
maska2
26.01.09,12:24
Ahojte poradáci.Aj ja by som potrebovala jednu malú , dobre mienenú radu.Účtujem v JU a zákazník je mesačný plátca DPH.Na sklade má vykázané manko a škody - na zásobách.
Za manko nebude nik postihnutý ....SZCO si dáva výšku manka mínusom do VOZD .Je treba pripočítať aj DPH a odviesť ju?

Z tých škod som pochopila, že nie. Je urobený škodový protokol.
Nemáte nahodou niekto vypracovanú smernicu ktorá saviaže k zásobam?Dakujem, Andrea

Marina . dakujem za usmernenie, ale som mierne zmetená.Názory sa roznia. Mozem a nemusim. Ale teraz vazne, ak manko vycislim aj DPH , vznika mi mensi problem.Inv je k 31.12.2008 a supis som dostala az dnes.Ako s DPH ,ked by mala ist teda este k 31.12.2008?
maska2
27.01.09,08:53
Marina . dakujem za usmernenie, ale som mierne zmetená.Názory sa roznia. Mozem a nemusim. Ale teraz vazne, ak manko vycislim aj DPH , vznika mi mensi problem.Inv je k 31.12.2008 a supis som dostala az dnes.Ako s DPH ,ked by mala ist teda este k 31.12.2008?

Neviete ma prosim nejako usmernit? Dakujem.
Marína
27.01.09,11:15
Ahojte poradáci.Aj ja by som potrebovala jednu malú , dobre mienenú radu.Účtujem v JU a zákazník je mesačný plátca DPH.Na sklade má vykázané manko a škody - na zásobách.
Za manko nebude nik postihnutý ....SZCO si dáva výšku manka mínusom do VOZD .Je treba pripočítať aj DPH a odviesť ju?

Z tých škod som pochopila, že nie. Je urobený škodový protokol.
Nemáte nahodou niekto vypracovanú smernicu ktorá saviaže k zásobam?Dakujem, Andrea
Ja som už odpovedala v prísp.17 a v prísp.15 uviedla link na tému súhrnu linkov na danú problematiku.
Z čoho vzniklo manko? Nesprávne vyskladnenie? Krádež? Ak krádež, DPH odvedieš. O škode v prísp.15. Musíš si byť istá, či to nebola krádež..
maska2
27.01.09,11:33
No nik to za krádež nepovažuje, nik nie je postihnutý.Vinník sa nehľadá .Sú to náhradné drobné diely.Čítala som tam tie odkazy.
Ktoré vravia DPH sa z manka neodvádza, lebo to nie je krádež.
Krádež nie je dokázaná.Ja to mám riešiť?Som len účtovník.
A potom DPH.Ak by som ju aj chcela odviesť?????Ako????Ked teda uinv.je vykonaná akože k 31.12.2008 a dnes je 27.1.09?
maska2
27.01.09,11:34
No nik to za krádež nepovažuje, nik nie je postihnutý.Vinník sa nehľadá .Sú to náhradné drobné diely.Čítala som tam tie odkazy.
Ktoré vravia DPH sa z manka neodvádza, lebo to nie je krádež.
Krádež nie je dokázaná.Ja to mám riešiť?Som len účtovník.
A potom DPH.Ak by som ju aj chcela odviesť?????Ako????Ked teda inv.je vykonaná akože k 31.12.2008 a dnes je 27.1.09?
Marína
27.01.09,14:03
Samozrejme, že to nemáš riešiť ty. Ak chceš odviesť daň, tak ju musíš priznam už len v dodatočnom DP.