zofika475
08.05.11,10:57
Ahojte,
otázka:ako zaúčtujem preplatok RZZP? v apríli mi prišiel na BU, čiže to zaúčtujem ako POZD, pretože som to predtým účtovala ako VOZD. Čo potom s knihou pohľadávok? nejak som sa v tom stratila. POMOC
rodina1
08.05.11,09:53
Ahojte,
otázka:ako zaúčtujem preplatok RZZP? v apríli mi prišiel na BU, čiže to zaúčtujem ako POZD, pretože som to predtým účtovala ako VOZD. Čo potom s knihou pohľadávok? nejak som sa v tom stratila. POMOC

Preplatok z RZZP, ktorý ti už určite prišiel znížený o zrazenú daň, zaúčtuješ ako PNZD a zrazenú daň ako VNZD.
Je to z toho dôvodu, nakoľko sa od 1. 1. 2011 zmenil ZoDP, v ktorom už bolo zrušené ustanovenie, že zrazenú daň je možné považovať ako preddavok na daň a z uvedeného dôvodu už nie je možné o zrazenú daň znížiť daňovú povinnosť, tak ako to bolo ešte za rok 2010.
To je môj názor.
zofika475
08.05.11,10:32
ešte otázka tá zrazená daň kde to akože nájdem, lebo mne prišiel výpis z účtu kde je 213,95 vrátených...takže túto čiastku zaúčtujem ako PNZD a zrazenú daň mám zaúčtovať na základe čoho
rodina1
08.05.11,10:38
ešte otázka tá zrazená daň kde to akože nájdem, lebo mne prišiel výpis z účtu kde je 213,95 vrátených...takže túto čiastku zaúčtujem ako PNZD a zrazenú daň mám zaúčtovať na základe čoho

ZP zasiela list, v ktorom by mala uviesť, že koľko bola zrazená daň. Ak ti na účet prišlo 213,95 Eur, koľko bola tvoja pohľadávka voči ZP?
veronikasad
08.05.11,10:40
Ahojte,
otázka:ako zaúčtujem preplatok RZZP? v apríli mi prišiel na BU, čiže to zaúčtujem ako POZD, pretože som to predtým účtovala ako VOZD. Čo potom s knihou pohľadávok? nejak som sa v tom stratila. POMOC
Ide naozaj o preplatok z RZZP ? (zdá sa mi to trochu skoro - za rok 2010). Nie je to vrátenie preplatku poistného zaplateného bez právneho dôvodu ?

Z ktorej poisťovne ?
zofika475
08.05.11,11:14
no takto, normálne som platila 44,73€ mesačne, ale keď som si pozerala RZZP tak som natrafila na dotazník kde ich zaujíma či mám kartu ZTP čo aj mám od roku 2010. Tak som si bola dať prerobiť RZZP za rok 2010 a zistili mi taký veľký preplatok, pretože som mala vlastne platiť 7% a nie 14%.
veronikasad
08.05.11,13:46
no takto, normálne som platila 44,73€ mesačne, ale keď som si pozerala RZZP tak som natrafila na dotazník kde ich zaujíma či mám kartu ZTP čo aj mám od roku 2010. Tak som si bola dať prerobiť RZZP za rok 2010 a zistili mi taký veľký preplatok, pretože som mala vlastne platiť 7% a nie 14%.
to nie je preplatok, to je poistné zaplatené bez právneho dôvodu. Pretože namiesto 14 % si mala platiť len 7%
rodina1
08.05.11,15:00
no takto, normálne som platila 44,73€ mesačne, ale keď som si pozerala RZZP tak som natrafila na dotazník kde ich zaujíma či mám kartu ZTP čo aj mám od roku 2010. Tak som si bola dať prerobiť RZZP za rok 2010 a zistili mi taký veľký preplatok, pretože som mala vlastne platiť 7% a nie 14%.
Potom je potrebné, aby si tento preplatok zaúčtovala ako POZD.
zofika475
08.05.11,16:41
a čo znamená preplatok podľa právneho základu
rodina1
08.05.11,16:44
a čo znamená preplatok podľa právneho základu
Veronika ti napísala, že ide o zaplatenie poistného bez právneho dôvodu. To znamená, že keď si platila poistné 14% miesto 7%, tak si platila zvýšenú sumu a táto suma nemá oporu v zákone. Pretože si mala platiť poistné vo výške 7% z VZ.
zofika475
08.05.11,16:52
veľmi pekne ďakujem moc ste mi pomohli...:)
blender
16.05.11,11:46
dobry den,
ja mam tiez zopar otazok k rzzp - uctovanie preplatku za rok 2010 v JU. Ak mi s tym pomozete, budem Vam velmi vdacna.
1. RZZP za rok 2010 som podala 09.03.2011. Nemam k tomuto datumu evidovat v knihe pohladavok tuto pohladavku v brutto sume so splatnostou do 30.06.2011?
2. Ked pride preplatok na BU v netto vyske, zauctujem to ako POZD ci PNZD?
3. Co s rozdielom medzi pohladavkou v brutto vyske a prijatym netto preplatkom - cize so zrazenou danou?

dakujem za Vas cas
ego.mc
16.05.11,19:27
dobry den,
ja mam tiez zopar otazok k rzzp - uctovanie preplatku za rok 2010 v JU. Ak mi s tym pomozete, budem Vam velmi vdacna.
1. RZZP za rok 2010 som podala 09.03.2011. Nemam k tomuto datumu evidovat v knihe pohladavok tuto pohladavku v brutto sume so splatnostou do 30.06.2011? Áno, máš.
2. Ked pride preplatok na BU v netto vyske, zauctujem to ako POZD ci PNZD? PNZD.
3. Co s rozdielom medzi pohladavkou v brutto vyske a prijatym netto preplatkom - cize so zrazenou danou? Na základe oznámenia o vrátení preplatku v knihe pohľadávok vypáruješ pohľadávku s vrátenou sumou + zrazenou daňou. V peňažnom denníku uvedieš iba netto sumu.
dakujem za Vas cas
Odpoveď v texte.
blender
01.09.11,05:44
tak som tu opat, este by som poprosila o radu. V oznameni o vrateni preplatku zo ZP zaroven pisu, ze mi posielaju naspat volne platby v sume 0,02 EUR. Tuto platbu zauctujem ako POZD, nakolko to bola uhrada platena navyse?

dakujem za pomoc
Katarina
01.09.11,10:15
Ak to bola úhrada platená navyše, tak sa zaúčtuje s mínusovým znamienkom v členení platby do fondov, teda tam, kde účtujete úhradu do fondov.
brikina
19.11.11,18:42
1. RZZP za rok 2010 som podala 09.03.2011. Nemam k tomuto datumu evidovat v knihe pohladavok tuto pohladavku v brutto sume so splatnostou do 30.06.2011? Áno, máš.

Poraďáci, chcem sa spýtať ako dať do pohľadávok také niečo ako je vyššie uvedené. Mám vyšlé faktúry štandartne označnené 1/2011, 2/2011, .... teraz mám do pohľadávok zapracovať ten preplatok na ZP, aké označenie dám? môžem aj 2a/2011 aby som si nenarušila číslovanie bežných faktúr? alebo ako to robíte?
Vďaka za váš know how :)
Negoti
19.11.11,18:47
1. RZZP za rok 2010 som podala 09.03.2011. Nemam k tomuto datumu evidovat v knihe pohladavok tuto pohladavku v brutto sume so splatnostou do 30.06.2011? Áno, máš.

Poraďáci, chcem sa spýtať ako dať do pohľadávok také niečo ako je vyššie uvedené. Mám vyšlé faktúry štandartne označnené 1/2011, 2/2011, .... teraz mám do pohľadávok zapracovať ten preplatok na ZP, aké označenie dám? môžem aj 2a/2011 aby som si nenarušila číslovanie bežných faktúr? alebo ako to robíte?
Vďaka za váš know how :)
aký číselný rad používaš na strane záväzkov pri ZP,SP?
brikina
19.11.11,18:47
3. Co s rozdielom medzi pohladavkou v brutto vyske a prijatym netto preplatkom - cize so zrazenou danou? Na základe oznámenia o vrátení preplatku v knihe pohľadávok vypáruješ pohľadávku s vrátenou sumou + zrazenou daňou. V peňažnom denníku uvedieš iba netto sumu.

ešte jednu radu potrebujem, neviem či tomuto rozumiem. ako mám toto zrealizovať v Alfe?
brikina
19.11.11,18:51
aký číselný rad používaš na strane záväzkov pri ZP,SP?

ide o to, že ja nevytvárem žiaden rad na strane záväzkov pri ZP a SP. na bank. výpise vidím úhradu a tak to dám do odvody fondov s príslušným členením, ale nepárujem to s knihou záv. Keď sme pritom, mala by som pre ZP a SP vytvorit knihu záv a potom platby s tým párovať? nestačí to robiť ako som uviedla?
Ďakujem ak pomôžeš...
Negoti
19.11.11,18:58
ide o to, že ja nevytvárem žiaden rad na strane záväzkov pri ZP a SP. na bank. výpise vidím úhradu a tak to dám do odvody fondov s príslušným členením, ale nepárujem to s knihou záv. Keď sme pritom, mala by som pre ZP a SP vytvorit knihu záv a potom platby s tým párovať? nestačí to robiť ako som uviedla?
Ďakujem ak pomôžeš...
pozri si toto......
http://www.uctovnickyweb.sk/assets/Uploads/postupyjednoduche-uctovnictvo.pdf
brikina
19.11.11,19:18
kukla som §5 ods3, ale nejak nevidim tu povinnost viest knihu pre SP a ZP - ja som asi barbar a netuším, kde je pravda
ego.mc
19.11.11,21:08
Pozrite si § 15 ods. 3 a 4 Zákona o účtovníctve. :)
brikina
19.11.11,22:26
si poklad, to je čierne na bielom a teraz do praxe. To mám v knihe záv. vytvoriť knihoradu pre napr. odvody do SP, zapísať do každého mesiaca príslušnú výšku odvodu a potom pri účtovaní tejto platby spárovať túto platbu so záv. v tejto mojej novej knihorade, áno? potešte ma a povedzte mi, že som to aspoň trošku pochopila :)
brikina
27.11.11,18:55
preposielam
Ejo
13.01.12,09:15
Dobrý deň. Ak sa vykoná RZZP a bude preplatok, ako viem, či je to preplatok z RZZP alebo poistné zaplatené bez právneho dovodu?
Nakoľko preplatok vznikol tým, že bol počas roku PN a on platil naďalej preddavky v stanovej výške. Podľa mňa ak preplatok ZP vráti zníženú o zrážkovú daň, tak v prípade preplatku z RZZP by to bolo PNZD ale keď ako poistné zaplatené navyše bez právneho dovodu - tak POZD /aj keď je zrazená daň?/.
Ďakujem za info.