liptovcan
08.05.11,11:11
Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu .

Bývam v nájomnom byte , kde vlastníkom je mesto . Mesto sa na zastupitelstve rozhodlo , že od nájomníkov pri ročnom zúčtovaní v prípade preplatku vyberú finančnú zábezpeku v hodnote jedno mesačného nájmu cca 320Eur , pokial nájomník nebude mať preplatok, je povinný túto zábezpeku zaplatiť osobne.
O danej skutočnosti sme boli informovaný len formou papiera na nástenke vchodu, bez akéhokolvek priestoru na vyjadrenie.
Chcel by som sa opýtať , či má právo nájomca proti takémuto rozhodnutiu zasiahnuť a odmietnuť toto rozhodnutie.
pozn: V bytovke je 50 bytou čo pri priemernej sume za nájom cca 250 eur činí slušnú sumu, s ktorou bude môcť mesto disponovať počas dlhých rokov . Ved pri priemernom zúročení 2% by taká suma za 20 rokov narástla do peknej výšky.

za radu vopred dakujem

štefan


Dakujem všetkým za reakciu
Xanti
08.05.11,10:51
Hm,
ja bývam v byte, ktoré spravuje spoločenstvo vlastníkov bytov. A toto čo píšeš sa u nás udialo pred rokom. Aby sa zálohy za bývanie platili mesiac vopred a nie mesiac pozadu. To bolo všetko čo sa udialo - a bolo to v rámci zákona.
Nemyslím, že môžeš niečo na tom rozhodnutí zmeniť. Neboj sa mesto na tom na úrokoch určite nezarobí.
Stanislav 1975
08.05.11,11:12
Hm,
ja bývam v byte, ktoré spravuje spoločenstvo vlastníkov bytov. A toto čo píšeš sa u nás udialo pred rokom. Aby sa zálohy za bývanie platili mesiac vopred a nie mesiac pozadu. To bolo všetko čo sa udialo - a bolo to v rámci zákona.
Nemyslím, že môžeš niečo na tom rozhodnutí zmeniť. Neboj sa mesto na tom na úrokoch určite nezarobí.

Xanti, ale on má iný prípad ako ty- u vás sa len posunuli platby, že neplatíš platby dozadu,ale za reálny mesiac- u nich vyberú zábezpeku, ktorá sa platí najma v NÁJOMNÝCH bytoch- podľa mňa na to majú nárok, lebo viem o prípadoch, kde berú aj 3-mesačnú zábezpeku...-vieš, nájomné byty sú troška niečo iné, platia tam troška tvrdšie pravidlá...-lebo byt nieje tvoj a platíš akoby nájomné a z nájomného bytu ťa možu ľahšie vypoklonkovať...
Xanti
08.05.11,11:14
Nehádam sa. :)
willma
08.05.11,11:14
lenže podľa zadanie neprichádza ku zmene platenia z bežného na mesiac vopred, ale nájomca si vyberá tzv. kauciu a to nemyslím, že v prípade nájomných bytov je v súlade so zákonom.
Stanislav 1975
08.05.11,11:16
lenže podľa zadanie neprichádza ku zmene platenia z bežného na mesiac vopred, ale nájomca si vyberá tzv. kauciu a to nemyslím, že v prípade nájomných bytov je v súlade so zákonom.

skoro každý nájomný byt platí kauciu, vačšinou síce na začiatku pri sťahovaní, ale fakt skoro každý tam musí mať niečo predplatené...
verkaz
08.05.11,18:52
Mesto ako vlastník sa pravdepodobne chce poistiť pri neplatení nájomného spojeného s platbami za služby spojené s užívaním bytu.
Zdá sa mi to divné, lebo nájomníci tam bývajú už určite roky a tí, čo neplatia, musí za nich platiť mesto, budú neplatiť aj naďalej.
Proti tomu nič neurobíš, keď zastupiteľstvo prijalo také uznesenie. Mohol by si podať protest na prokuratúru.
verkaz
08.05.11,18:57
Doposiaľ mestá ako vlastníci bytov toto nerobili. Veď vo väčšine bývajú v nepredaných bytoch neplatiči (neplatí to len v bytoch nových alebo sociálnych), tak si neviem predstaviť ako tú sumu vymôžu.
Ak mestské zastupiteľstvo prijalo takéto uznesenie, ta sa dá len podať protest na prokuratúru.
Prečo si byt nekúpiš do osobného vlastníctva ?
Stanislav 1975
08.05.11,20:12
Doposiaľ mestá ako vlastníci bytov toto nerobili. Veď vo väčšine bývajú v nepredaných bytoch neplatiči (neplatí to len v bytoch nových alebo sociálnych), tak si neviem predstaviť ako tú sumu vymôžu.
Ak mestské zastupiteľstvo prijalo takéto uznesenie, ta sa dá len podať protest na prokuratúru.
Prečo si byt nekúpiš do osobného vlastníctva ?

Verkaz, práveže to je to- že nájomný byt si NEMOŽE odkúpiť do OV, bude si mocť ale až po nejakých dohodnutých odbývaných rokoch, nepoznám prípad, kde by to bolo skor ako po 20 rokoch...- a preto si mesto može dovoliť prikazovať, lebo tých ľudí ma v hrsti- nechceš? OK, ďalších 255 ľudí na ten byt čaká v poradí...V nájomnom byte si veľmi malá pani..., a preto mesto vedie na body...
Stanislav 1975
08.05.11,20:17
Verkaz, práveže to je to- že nájomný byt si NEMOŽE odkúpiť do OV, bude si mocť ale až po nejakých dohodnutých odbývaných rokoch, nepoznám prípad, kde by to bolo skor ako po 20 rokoch...- a preto si mesto može dovoliť prikazovať, lebo tých ľudí ma v hrsti- nechceš? OK, ďalších 255 ľudí na ten byt čaká v poradí...V nájomnom byte si veľmi malá pani..., a preto mesto vedie na body...

a ešte doplním- v nájomných bytoch niesú určite neplatiči- tam čo poznám tieto veci,tak sa s tebou nikto nemazná-nezaplatíš pár nájomnych a letíš a nikto sa s tebou nemazná...-nájomné byty sú najprísnejšie v hodnotení neplatičov...
verkaz
09.05.11,10:02
Práve, že ja mám v dome štyri nepredané byty a v dvoch sú neplatiči. Mňa to však nezaujíma, lebo mesto mi za tieto byty platí mnou vystavené faktúry. Neviem, prečo si nerieši neplatičov.
V tomto prípade sa asi jedná o nové byty, na výstavbu ktorých dostalo mesto od štátu príspevok a tam je podmienka, že sa asi 15 alebo aj viac rokov nemôžu predávať