bucka10
08.05.11,14:10
Dobrý deň,chcela by som poprosiť o radu. Je mojou povinnosťou informovať obecný úrad o predaji nehnuteľnosti (záhrady), ktorá je v susedstve s objektom (domom), ktorý patrí obecnému úradu?Má obec právo zasahovať do tohto predaja? Ak áno,aký zákon to ustanovuje?
Ďakujem veľmi pekne.
Erzebeth
08.05.11,13:08
Ak nie je obecný úrad spolumajiteľom nehnuteľnosti, ktorú predávaš, nie si povinná obec o tom informovať. Ak obec nie je vlastníkom alebo spoluvlastníkom predávanej nehnuteľnosti nemá právo do predaja zasahovať. To, že je susedný objekt vo vlastníctve obce nie je pre teba dôležité (nemusí ťa to zaujímať).
Ak si vlastníkom záhrady môžeš ju predať a nemusíš nikoho o tom informovať.
verkaz
08.05.11,14:05
Určite si obci platila daň z nehnuteľnosti, takže nič sa nestane ak oznámiš túto zmenu na oddelení daní a poplatkov.
Obec nemôže zasahovať do toho, čo si so svojim majetkom urobíš. Ty máš len povinnosť nahlásiť zmenu, aby ti nevyrubili daň z nehnuteľnosti.
misoft
08.05.11,14:31
Každý má právo vlastniť majetok a nakladať s ním podľa svojho uváženia. Nemusíš nikomu v obci (na obecnom úrade) vysvetľovať alebo oznamovať o predaji. Obec nemá žiadne morálne ani zákonné právo zasahovať do správy tvojho majetku.
Ty, ako majiteľ si povinný odvádzať daň správcovi dane - teda obci a obci (správcovi dane) len oznámiš zmeny.
bucka10
08.05.11,15:01
Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem.Pretože dnes mi zavolala starostka obce odkiaľ pochádzam a kde pozemok predávam,že obecný úrad "nie je len tak hocijaká inšitúcia" a keďže môj pozemok je v tesnej blízkosti s obecným, som povinná informovať o predaji starostku,ako osobu zastupujúcu obec. Nepozdávalo sa mi to a preto som sa chcela dopátrať informácie ako to vlastne je.Ešte raz veľmi pekne ďakujem :-)
durisovad
08.05.11,15:24
Mozno starostka mala o tvoj pozemok zaujem a bola obidena. Ak ti ponukne viac, zvaz zmenu kupca.
bucka10
08.05.11,15:44
Problem je však v tom,že ona má záujem iba o časť pozemku povedzme 40 m2 a celý pozemok má 500 m2.Preto je pre mňa výhodnejšie predať pozemok potencionálnemu kupujúcemu,ktorý má záujem o celý pozemok a potom by sa tento kupujúci mohol cítiť dotknutý v tom smere,že jednak nedostal celý pozemok a jednak,že sa to kuskovalo.On pozemok vidí ako celok a ako celok ho aj chce kúpiť.
durisovad
08.05.11,16:11
Tak nech si potom pani starostka necha zajst chut.
misomiso
08.05.11,16:47
Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem.Pretože dnes mi zavolala starostka obce odkiaľ pochádzam a kde pozemok predávam,že obecný úrad "nie je len tak hocijaká inšitúcia" a keďže môj pozemok je v tesnej blízkosti s obecným, som povinná informovať o predaji starostku,ako osobu zastupujúcu obec. Nepozdávalo sa mi to a preto som sa chcela dopátrať informácie ako to vlastne je.Ešte raz veľmi pekne ďakujem :-)

To bolo zrusene padom minuleho rezimu.
jar88
09.05.11,07:44
Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem.Pretože dnes mi zavolala starostka obce odkiaľ pochádzam a kde pozemok predávam,že obecný úrad "nie je len tak hocijaká inšitúcia" a keďže môj pozemok je v tesnej blízkosti s obecným, som povinná informovať o predaji starostku,ako osobu zastupujúcu obec. Nepozdávalo sa mi to a preto som sa chcela dopátrať informácie ako to vlastne je.Ešte raz veľmi pekne ďakujem :-)
Ja si myslím, že si ešte stále treba dávať veľký pozor.
Je pravda, že starý režim je preč, ako napísal misomiso, ale tiež je pravda, že stále tu máme ľudí, ktorí sa neštítia starých praktík, ako vaša starostka.
Durisovad píše, nech si starostka nechá zájsť chuť, ale čo ak si tu chuť, nenechá zájsť?
---------------------------------------------------
Budeš musieť dávať veľký pozor na obecný úrad, lebo tak, ako ti to povedala starostka, obecný úrad a s takou starostkou, to naozaj nie je len tak hocijaká inštitúcia. Ľahko sa ti môže stať, že ti zo stavebného pozemku urobí len bezcenný oplotený pľac, ktorý budeš kosiť, platiť dane a pokuty.
---------------------------------------------------
Treba čím skôr konať. Zabezpečiť si čo najskôr aspoň záväznú informáciu, že je pozemok určený na zastavanie, plus vyjadrenie, že obec neplánuje žiadnu činnosť, ktorá by mala vplyv na tvoj pozemok.