Kjara L
08.05.11,15:49
Dobry den,

zamestnanci nasej firmy chodia na sluzobky do Danska. chcem sa opytat na kurz, akym mam prepocitavat zalohu na stravne a vreckove /napr. 5.5.11/ a aky kurz pouzit pri vyuctovani /napr. 15.5.11/. a ci je kurz odlisny, ak zalohu poskutujem v danskych korunach a ak ju poskytujem v Eur po dohode so zamestnancom.
Dakujem.
KEJKA
08.05.11,14:15
ja viem tak, že sa použije kurz 1.5.
Kjara L
08.05.11,14:38
neviem, ci ten kurz z 1.5.11 nie je len v pripade ak zaloha je v Eur. citala som v DUO 5/2011, a tam je priklad zaloha a vyuctovanie vo svedskych korunach, a podla toho by sa v mojom pripade, zaloha v danskych korunach prepocitavala kurzom zo 4.5.11 a vyuctovanie kurzom 14.5.11, tak teraz tapam, ci je rozdielny kurz, podla toho, v akej mene je zaloha.
Tweety
08.05.11,15:13
Zákon o CN §36
(6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií. Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.
Kjara L
08.05.11,15:43
a prepocitanie kurzom podla zakona o uctovnictve § 24

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)

a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu

neplati pri poskytnuti zalohy na stravne a vreckove v nijakom pripade?