rutohannibal
08.05.11,19:06
dobry den, chcel by som sa spytat jednu vec. Mam v plane zburat dve betonove priecky v panelaku (nie nosne). Chcel by som na tom usetrit a dat to vlastnymi silami. Nikdy som to vsak nerobil. Neviem, ci mi na to staci karbobruska s diamantovym kotucom a velke kladivo, alebo to nie je dobry napad. Neviem totiz, ci v tej betonovej priecke je nejake zelezo, alebo nie. Mozete mi to prosim uzrejmit?

dakujem
willma
08.05.11,17:13
tvoje plány sú fajné, ale si predstav, že by takto zlikvidovali priečky všetci susedia, čo bývajú nad aj pod tebou - barák sa zrúti. A okrem iného na tento zásah si musíš splniť ohlasovaciu povinnosť s jednoduchým nákresom plánovaných úprav a počítať s tým, že ti to správca môže aj zakázať. a inak v paneloch sú vždy železné roxory.
verkaz
08.05.11,17:34
Musíš mať na búranie vyjadrenie statika a potom povolenie od mesta - ohlasovaciu povinnosť. Ak ste spoločenstvo, tak aj súhlas spoločenstva alebo správcu.
Harris
08.05.11,17:34
tvoje plány sú fajné, ale si predstav, že by takto zlikvidovali priečky všetci susedia, čo bývajú nad aj pod tebou - barák sa zrúti.
Nestalo by sa absolútne nič. :) Ak je raz niečo nenosné, tak sa nepodieľa na prenose síl. Tie priečky majú 6cm hrúbky, sú vystužené betonárskou výstužou (ak sa to vôbec dá výstužou nazvať) priemeru 6mm, v rozostupoch 30x40cm na stred priečky. Proste len konštrukčná výstuž, aby ten betón nepopraskal. Toto nemá s nosnosťou nič spoločné.


A okrem iného na tento zásah si musíš splniť ohlasovaciu povinnosť s jednoduchým nákresom plánovaných úprav a počítať s tým, že ti to správca môže aj zakázať. a inak v paneloch sú vždy železné roxory.

Správca podľa toho kto ním je. Ak družstvo tak to s tým samozrejme absolútne nič nemá a nemá ani čo zakazovať a povolovať. Ak máte vlastné spoločenstvo a tam ste si v rámci seba dohodli nejaké obmedzujúce podmienky, tak to je už prípad od prípadu.
No ale hlavná inštitácia je stavebný úrad (čo je ale niečo úplne iné) ale aj ten nič nepovoluje a nezakazuje , lebo kedže ide len o drobné stavebné úpravy, tak tie sú cez OHLASKU, nie cez povolovací proces. Oni sa na ohlášku len vyjadria , že "nemajú námietky".

Zadávateľovi témy. V prvom rade potrebujete statický posudok, lebo podľa legislatívy, vy nie ste odborne spôsobilá osoba, nato aby povedala, že tá alebo oná priečka je nenosná. (je to napríkald aj preto, lebo fakt vo výnimočných prípadoch sa stena môže zdať nenosná, a ono je to troška inak)
K samotnej realizácií. Kladivo nesmiete používať. A ani Vám to neradím, lebo otrasmi možte vyvolať také impuzly, že susedom (ak majú spravené byty šlendriánsky, čo zväčša majú) popraskaju omietky. A je to inak aj zakázané, takže kladivo neexistuje. Panel treba proste nejak vhodne rozkrájať kotúčom na kúsky a poodnášať. Nie je to jednoduché ale dá sa to. Nezabudnúť že štvorec takejto priečky váži 150kg :)
pepsikova
08.05.11,17:37
...a počítaj s tým, že ťa susedia budú milovať, keď im dva týždne budeš trieskať v baraku, vynášať kusy panelu,(nie do kontajnera)...a ten bordel okolo..nechcela by som bývať vedľa teba...

..dnes sú už moderné nástroje na vyrezanie otvoru do panelu tak, aby si nemusel prestavovať celý dom, ak spadne..a za hodinu- dve to máš urobené a svatý pokoj...

...okrem iných povinností musíš susedov upozorniť, že ideš robiť úpravy, ako dlho to budeš robiť a od kedy- do kedy...
Harris
08.05.11,18:03
...a počítaj s tým, že ťa susedia budú milovať, keď im dva týždne budeš trieskať v baraku, vynášať kusy panelu,(nie do kontajnera)...a ten bordel okolo..nechcela by som bývať vedľa teba...

..dnes sú už moderné nástroje na vyrezanie otvoru do panelu tak, aby si nemusel prestavovať celý dom, ak spadne..a za hodinu- dve to máš urobené a svatý pokoj...

...okrem iných povinností musíš susedov upozorniť, že ideš robiť úpravy, ako dlho to budeš robiť a od kedy- do kedy...

Dva týždne odstraňovať dve priečky? :eek: A bordel? Bordel bude mať, ale vo svojom byte. Prečo toľko pesimizmu. Ak si zavolá nato firmu, už tam nebude bordel? Ved po sebe pozametá spoločné schody. Ja v tom nevidím absolútne žiadny problém a ani dôvod prečo by to mal dať robiť externej firme. Za meter bežný rezu si účtujú do 30E. Aby sa to ale dalo vynášať, budú chcieť robiť platne max rozmerov 60x100. Tak si to spočítajte, koľko by to vyšlo.

ruto: nenechaj sa odradiť, kludne do toho. Len si daj oraziť ten posudok (je to inak totálna formalita, keby bolo na mne, tak túto povinnosť prenesiem na stavebné úrady) lebo susedia sú rozni, tak aby si nemal problémy.
terezamaria
08.05.11,18:11
Vyskúšali sme to vo vchode pred 2 týždňami. Noví majitelia bytu mali povolenie na bytové úpravy, vyvesené v suteréne - teda prerábka - zbúranie steny, zníženie stropov, postavenie kúpelne.

Jedno ráno prišli 3 autá počerných chlapov a začali trieskať. Buchot bolo počuť na diaľku 500 - 600 m, priečku zvalili, povyvážali vo vreciach betónový odpad, naložili ho na auto. Samozrejme pokazili a povykrúcali výťah a v bytoch nad a pod nimi popraskali všetky rohy v izbách, okolo okien vznikli trhliny šírky prsta, no hotová hrúza.

Určite to je jednoduchšie vyrezať rezačkou panelov a bez takýchto problémov.
bubkoch
08.05.11,18:13
prve dva prispevky su uplne mimo a az by som povedal ze klamlive ...
ako pise harris, zuranim vsetkych nenosnych priecok v celej bytocke by sa vobec nic nestalo ...
dalej ak ide o nenosne priecky, vobec nepotrebuje vyjadrenie statika, spolocenstvo vlastnikov ani spravca nemoze zakazat rekonstrukciu pokial su splnene zakonne podmienky (ohlasovacia povinnost), v ramci ohlasenia sa priklada vyjadrenie spravcu, nie jeho suhlas/nesuhlas, kde spravca uvadza ze nema namietky, podmienky, prip. uvedie podmienky, napr. denne upratovanie spolocnych priestorov, cas od-do kedy sa smie robit a pod,
Paula
08.05.11,18:25
Povolenie-nepovolenie, súhlas-nesúhlas, susedskú "radosť" z búrania som opísala tu:

http://www.porada.sk/1679056-post8.html
pepsikova
08.05.11,18:38
Dva týždne odstraňovať dve priečky? :eek: A bordel? Bordel bude mať, ale vo svojom byte. Prečo toľko pesimizmu. Ak si zavolá nato firmu, už tam nebude bordel? Ved po sebe pozametá spoločné schody. Ja v tom nevidím absolútne žiadny problém a ani dôvod prečo by to mal dať robiť externej firme. Za meter bežný rezu si účtujú do 30E. Aby sa to ale dalo vynášať, budú chcieť robiť platne max rozmerov 60x100. Tak si to spočítajte, koľko by to vyšlo.

ruto: nenechaj sa odradiť, kludne do toho. Len si daj oraziť ten posudok (je to inak totálna formalita, keby bolo na mne, tak túto povinnosť prenesiem na stavebné úrady) lebo susedia sú rozni, tak aby si nemal problémy...

..no to preto, že má v pláne robiť to sám...kladivom...čo sa týka bordelu, firma, ktorá búra priečky, poväčšine má velkoobjemové vysávače a bordel hneď vysaje, kusy panelov odvezie...čo teda ako samobúrač určite denne robiť nebude..
..a pesimizmus preto, že to máme vyskúšané na sebe a postoj susedov je dôležitý...niekto môže po nočnej spať, deti, chorí, starí ľudia..to nie je luft...
..takže ani nie pesimizmus ale realita...som za prácu firmy,nie samorobotu..

..a čo sa týka prasknutých panelov na spodných poschodiach, tak to je tiež realita,dosť tvrdá, lebo ja som napríklad na samom vrchu a veru panel praskol aj mne, keď sused búral okná- a to boli len okná...asi tak...
Xanti
08.05.11,18:43
mimotemy No naši susedia ani prerábať nemusia a pukol nám sadrokartonový stropný podhľad lebo tá koza nad nami dupe ako stádo slonov.

A viete aké je to príjemné ked tak vstáva o 4,30 do práce, ja tak skoro nemusím no bohužial furt ma zobudí.... radšej dva týždne buchania pri prerábke ako celý život slonicu nad hlavou ... :(
Harris
08.05.11,19:13
dalej ak ide o nenosne priecky, vobec nepotrebuje vyjadrenie statika, spolocenstvo vlastnikov ani spravca nemoze zakazat rekonstrukciu pokial su splnene zakonne podmienky (ohlasovacia povinnost)
bubkoch, tuším s Tebou sa o tom stále naťahujem. (ak si Ťa s niekým mýlim, tak pardon). Problémom tej nepotrebnosti statika je, že si v začarovanom kruhu.
Ty nepotrebuješ vyjadrenie statika na odstránenie nenosnej priečky. Ty potrebuješ vyjadrenie statika, že tá priečka skutočne nenosná je! Lebo ty nato podľa legislatívy nie si oprávnená osoba, aby o takom niečom rozhodla. Skutočne neviem prečo stále trváš na svojom, ked Ti žiadny stavebný úrad ohlášku, ktorej zámerom je odstraňovanie priečok, bez statického posudku nevezme. A bez ohlášky v tom byte nemôžeš robiť skoro nič.

K ostatným. Nechápem prečo lietate z extrému do extrému a robíte automaticky zo zadávateľa témy burana, ktorý dobre že nezbúra celý bytový dom. Všetko je o ľudoch. Dá s správať i tak a i tak. Dalej, hned v prvom príspevku doslova upozornujem, že kladivo je zakázané! A, že pri jeho použití je obrovský predpoklad, že susedom poškodí omietky. Ale zase tu nerobte z komára somára. Nepílime tu 20cm brutál vystužené železobetónové steny ale 6cm priečku, v ktorej je slabšia pavučina.
220870
08.05.11,19:13
Z búchania a trasenia sadrokartonový strop nemôže prasknúť.Chyba bude niekde inde.
220870
08.05.11,19:21
bubkoch, tuším s Tebou sa o tom stále naťahujem. (ak si Ťa s niekým mýlim, tak pardon). Problémom tej nepotrebnosti statika je, že si v začarovanom kruhu.
Ty nepotrebuješ vyjadrenie statika na odstránenie nenosnej priečky. Ty potrebuješ vyjadrenie statika, že tá priečka skutočne nenosná je! Lebo ty nato podľa legislatívy nie si oprávnená osoba, aby o takom niečom rozhodla. Skutočne neviem prečo stále trváš na svojom, ked Ti žiadny stavebný úrad ohlášku, ktorej zámerom je odstraňovanie priečok, bez statického posudku nevezme. A bez ohlášky v tom byte nemôžeš robiť skoro nič.

K ostatným. Nechápem prečo lietate z extrému do extrému a robíte automaticky zo zadávateľa témy burana, ktorý dobre že nezbúra celý bytový dom. Všetko je o ľudoch. Dá s správať i tak a i tak. Dalej, hned v prvom príspevku doslova upozornujem, že kladivo je zakázané! A, že pri jeho použití je obrovský predpoklad, že susedom poškodí omietky. Ale zase tu nerobte z komára somára. Nepílime tu 20cm brutál vystužené železobetónové steny ale 6cm priečku, v ktorej je slabšia pavučina.
Keď im dajú k náhrade poškodenie statiky činžiaku tak budú do smrti splácať škody.Skúste si predstaviť ,že vy ste majiteľom celého činžiaku a nájomníci si tam začnú mirnix-dirnix búrať čo sa im hodí.V panelových činžiakoch je každá stena prvkom nosnej konštrukcie.Sila nepôsobí len kolmo dolu ale aj zboku napr.pri silnom vetre,šikmo dolu ,pôsobí nerovnomerne a dynamicky.Ako toto chce posúdiť laik neviem.:D
Xanti
08.05.11,19:28
Z búchania a trasenia sadrokartonový strop nemôže prasknúť.Chyba bude niekde inde.
mimotemy Ale môže,
ked sedím na gauči a ten sa trasie s toho ako tá slonica nadomnou dupoce tak sa nedivím že na SD sa objavili pukliny ( v miestach spojov )
Paula
08.05.11,19:36
Tak popri reči...keby som sa čírou náhodou túžila sťahovať, tak pôjdem do bytu, ktorý mi vyhovuje priečkami i panelmi či tehlami . Nepôjdem do takého, ktorý mi vôbec nevyhovuje a treba ho obrátiť hore nohami, poomaly aj so základmi a až potom mi vyhovovať bude ...nevidím logiku takéhoto sťahovania sa ;). Prastaré obloky, ktoré hrozia samospádom, meniť - to chápem aj s otrasmi . Zvyšok nie.
bubkoch
08.05.11,19:43
bubkoch, tuším s Tebou sa o tom stále naťahujem. (ak si Ťa s niekým mýlim, tak pardon). Problémom tej nepotrebnosti statika je, že si v začarovanom kruhu.
Ty nepotrebuješ vyjadrenie statika na odstránenie nenosnej priečky. Ty potrebuješ vyjadrenie statika, že tá priečka skutočne nenosná je! Lebo ty nato podľa legislatívy nie si oprávnená osoba, aby o takom niečom rozhodla. Skutočne neviem prečo stále trváš na svojom, ked Ti žiadny stavebný úrad ohlášku, ktorej zámerom je odstraňovanie priečok, bez statického posudku nevezme. A bez ohlášky v tom byte nemôžeš robiť skoro nič.



mozno so mnou, mozno nie, aj tak to nakoniec skonci na tom, ze zalezi na konkretnom stavebnom urade ako sa k tomu postavi, lebo kazdy jeden ma svoj vyklad vlastny zakona, ktorý aplikuje :)
pepsikova
08.05.11,19:56
mimotemy Ale môže,
ked sedím na gauči a ten sa trasie s toho ako tá slonica nadomnou dupoce tak sa nedivím že na SD sa objavili pukliny ( v miestach spojov ) ..

..no a ako chodí tá slonica domov?..máte výťah, či vyšlapuje?..lebo vieš, ak máte výťah, je tam povolená norma v kg na jedno odvezenie...a ak máte len schody, museli by byť aj tie poškodené častým sloním dupotom...a ak máš strop , ktorý je len s malou závadou, čiže nedokonale urobený, spadne aj bez dupotu, tak, ako spadol mojej susede, nad ktorou je už len nebo..a žiadne slony...
220870
09.05.11,03:47
mimotemy Ale môže,
ked sedím na gauči a ten sa trasie s toho ako tá slonica nadomnou dupoce tak sa nedivím že na SD sa objavili pukliny ( v miestach spojov )
Slonice za nesprávne kotvený SDK.Treba od nadsuseda pýtať náhradu škody .Zdôvodniť to tým ,že činžiak nieje vhodné miesto na drezúru sloníc.;)