Zvalik
09.05.11,07:52
Ahoj Poraďáci,
Máme odkúpený byt v paneláke a teraz nám prišlo z SBD, že začal odpredaj pozemkov pod našim bytovým domom. Naša kúpna cena za ten pozemok je 0,69 € a za prevod do vlastníctva cca 25,-€. A ak si ho neodkúpime do určitého dátumu tak prevod do vlastníctva bude za cca.83,-€. Chcem sa spýtať, niečo také ste už odkupovali aj vy:(? Bývame v 12.posch. činžiaku....
Chceli by sme sa v tomto roku aj sťahovať do vačšieho /až sa pošťastí/, a to budeme znovu platiť za prepis toho pozemku na človeka, ktorý si ten byt od nás kúpi? :confused: Ďakujem za vysvetlenie a odpovede. mimi
Stanislav 1975
09.05.11,06:01
treba kupovať, je to jednorázová finančná záležitosť a keď nieje odkúpený pozemok,tak sa byty predávajú oveľa ťažšie, kupci to nemajú moc radi...
Ostatné sa tu riešilo viackrát treba si to nájsť vo vyhľadávači, nech sa neopakujeme...
ešte doplním, že si priprav ešte 66 eur za návrh na vklad do katastra...
Zvalik
09.05.11,06:13
ďakujem stanislav, našla som si aj starší príspevok;)... takže kupujeme pokiaľ to je takto lacnejšie:)
doktor23
09.05.11,06:17
dohodnite sa z SBD, aby ste to kupovali naraz viacerí, nech nemusíte platiť všetci 66 EUR kolok
Stanislav 1975
09.05.11,06:19
dohodnite sa z SBD, aby ste to kupovali naraz viacerí, nech nemusíte platiť všetci 66 EUR kolok

toto je nepravdivá informácia- každý bude platiť tých 66 eur, každý sám za seba...
charonme
09.05.11,06:23
to budeme znovu platiť za prepis toho pozemku na človeka v slusnych pripadoch to byva tak, ze pozemok pod panelakom je sucastou spolocneho majetku a k bytu patri nejaka pomerna cast na tomto vlastnictve aj spolu s ostatnymi spolocnymi priestormi (schody, chodba, strecha atd), takze v slusnych pripadoch sa neplati zvlast za prevod bytu a za prevod pozemku.
Ale ked niektori spekulanti predavaju byt zvlast bez pozemku, tak vznikaju taketo komplikacie... Napriklad v BA na Vietnamskej ulici to jeden developer takto chcel riesit.
Zvalik
09.05.11,06:24
Hneď ako si mi napísal tých 66,-€ že budeme platiť za zápis do katastra som volala na mestský úrad. My máme napísaných tých cca.24,-€ a tá pani povedala "áno, ale že to záleží od toho koľko ľudí bude chcieť si ten pozemok odkúpiť:eek:, čiže sa to môže vyštverať aj na tých 66,-€ /ale máme napísaných len cca.24.../
Stanislav 1975
09.05.11,06:31
Hneď ako si mi napísal tých 66,-€ že budeme platiť za zápis do katastra som volala na mestský úrad. My máme napísaných tých cca.24,-€ a tá pani povedala "áno, ale že to záleží od toho koľko ľudí bude chcieť si ten pozemok odkúpiť:eek:, čiže sa to môže vyštverať aj na tých 66,-€ /ale máme napísaných len cca.24.../

tam nieje žiadne vyjednávanie- cena je pevná 66 eur pre každého, bez rozdielu-je to zákonný poplatok...,podľa platnej tarify...
doktor23
09.05.11,06:32
toto je nepravdivá informácia- každý bude platiť tých 66 eur, každý sám za seba...

prečo? Ak mesto pripraví zmluvu, kde bude mesto ako predávajúci a bude tam 10 kupujúcich, ide len o jednu zmluvu a platí sa kolok 66 EUR, ktorý si medzi sebou rozrátajú kupujúci, čiže na každého vyjde 6,60 EUR.
Zvalik
09.05.11,06:32
a čo je potom tých 24,-€?, aký prevod do vlastníctva
Stanislav 1975
09.05.11,06:34
prečo? Ak mesto pripraví zmluvu, kde bude mesto ako predávajúci a bude tam 10 kupujúcich, ide len o jednu zmluvu a platí sa kolok 66 EUR, ktorý si medzi sebou rozrátajú kupujúci, čiže na každého vyjde 6,60 EUR.

nie, to je tak,že tam bude 10 návrhov na vklad, na 10 roznych LV-čiek-takže každý jeden bude platiť 66 eur za vklad...
doktor23
09.05.11,06:36
ale veď sa jedná o panelák, ktorý je na jednom LV. Každý z vlastníkov bytov nemá svoje vlastné LV. A aj keby sa jednalo o 1000 LV, ak ich dám do jednej zmluvy a jedného návrhu, platím len jeden kolok.
Prečo by malo byť 10 návrhov?
Stanislav 1975
09.05.11,06:42
ale veď sa jedná o panelák, ktorý je na jednom LV. Každý z vlastníkov bytov nemá svoje vlastné LV. A aj keby sa jednalo o 1000 LV, ak ich dám do jednej zmluvy a jedného návrhu, platím len jeden kolok.
Prečo by malo byť 10 návrhov?

velmi sa mýliš- každý byt má svoje vlastné číslo LV, aj keby tam bolo 1000 bytov- podotýkam a treba si uvedomiť, že tam nič nekupuje panelák ako celok ale každý vlastník bytu sám za seba...
doktor23
09.05.11,07:19
https://www.katasterportal.sk/kapor/viewReportAction.do?reportId=63308863

ako pozerám, tak pozerám, nemá každý byt svoje vlastné LV. A znovu opakujem, ak do jednej zmluvy zahrnieš 1000 LV a podáš jeden návrh, tak paltíš len jeden kolok
O čo sa opieraš vo svojej úvahe? Ja o to, že kataster pri jednom úkone (kúpna zmluva) pýta jeden kolok a jemu jedno, koľko je účastníkov, LV a pod.

P.S. LV som vybral náhodne .....
Halli
09.05.11,07:34
velmi sa mýliš- každý byt má svoje vlastné číslo LV, aj keby tam bolo 1000 bytov- podotýkam a treba si uvedomiť, že tam nič nekupuje panelák ako celok ale každý vlastník bytu sám za seba...

Stanko hop,hop:) nepracujem už dávno tam, kde sa to dialo,vtedy to určite tak ako píšeš nebolo... ale myslím si že nemáš pravdu...Je jeden predávajúci /napr. Mesto/ a trebárs 25 kupujúcich...hadam nebudú dávať na kataster 25 zmluv a 25 návrhov na vklad :D
Stanislav 1975
09.05.11,08:13
Stanko hop,hop:) nepracujem už dávno tam, kde sa to dialo,vtedy to určite tak ako píšeš nebolo... ale myslím si že nemáš pravdu...Je jeden predávajúci /napr. Mesto/ a trebárs 25 kupujúcich...hadam nebudú dávať na kataster 25 zmluv a 25 návrhov na vklad :D

Ale samozrejme,že budú dávať 25 návrhov na vklad- opakujem, to odkupuje každý byt časť pozemku zvlášť, na svoje číslo LV...
Hali, tu ma nepresvedčíš, pred 2 mesiacmi som to riešil,tak viem ako to je...
Podal som aj dopyt na www.hprobyt.sk, a aj oni potvrdili,že mám pravdu-a oni tie prevody robia, pár desiatok tisíc prevodov...
Hali, preto niekto odkúpi, niekto nie,lebo sa to nekupuje spolu ako barák, ale ako byt zvlášť...

P.S.- mám u teba obed...:cool:
doktor23
09.05.11,08:16
Ale veď odkupujú jednu parcelu. Vo výmere, ako pripadá na ich byt, napr. 7835/2545452 z celku. Že to predávajúci robí tak, že dá vyhotoviť 25 zmlúv a 25 návrhov, to je chyba .... zbytočne ľudia platia.
jar88
09.05.11,08:33
Ale samozrejme,že budú dávať 25 návrhov na vklad- opakujem, to odkupuje každý byt časť pozemku zvlášť, na svoje číslo LV...
Hali, tu ma nepresvedčíš, pred 2 mesiacmi som to riešil,tak viem ako to je...
Podal som aj dopyt na www.hprobyt.sk (http://www.hprobyt.sk), a aj oni potvrdili,že mám pravdu-a oni tie prevody robia, pár desiatok tisíc prevodov...
Hali, preto niekto odkúpi, niekto nie,lebo sa to nekupuje spolu ako barák, ale ako byt zvlášť...

P.S.- mám u teba obed...:cool:
Máš pravdu, ale len trochu:D.
Nikto neodkupuje žiadnu časť pozemku, lebo si kupujú len spoluvlastnícky podiel na celom pozemku.
-----------------------------
Ale každý vlastník bytu by si to mal nechať zapísať na LV k bytu, nie len na LV pozemku.
cicka1982
09.05.11,09:17
ja si myslím, že návrhový poplatok na KN sa bude platiť iba jeden, ten sa prerozdelí medzi kupujúcich na zmluve. Bytový dom (panelák) aj s pozemkom k nemu prislúchajúcim (keď už je vo vlastníctve majiteľov bytov) je zapísaný spravidla IBA NA JEDNOM LV, na tomto jednom LV má každý byt svoje číslo a keď chce majiteľ bytu výpis z LV, kataster mu vydá LV-čiastočný, teda výpis z toho jedného LV, ale mu tam uvedie IBA JEHO byt a jeho spoluvlastnícky podiel k pozemku. Takže nie je pravda, že každý jeden byt má svoj vlastný LV. Kataster vydá LV iba s jedným bytom ale je to iba čiastočný výpis z jedného konkrétneho LV celého bytového domu.... takže tak.

Potom aj keby niekto kupoval napr. s kamarátom nejakú parcelu, a jednou zmluvou, tiež by sa nepodávali dva návrhy na vklad ale iba jeden.
Olča
09.05.11,09:31
My tiež teraz odkupujeme pozemok pod bytovkou. Je vyhotovená jedna kúpna zmluva , predávajúci mesto a kupujúci - 23 vlastníkov bytov.
podáva sa jeden návrh na vklad a platí sa len 66,- Eur. Na jedného vlastníka to vyšlo po 3 Eurá. Na kúpnej zmluve sú podpisy všetkých vlastníkov.
bubkoch
09.05.11,10:01
Ale samozrejme,že budú dávať 25 návrhov na vklad- opakujem, to odkupuje každý byt časť pozemku zvlášť, na svoje číslo LV...
Hali, tu ma nepresvedčíš, pred 2 mesiacmi som to riešil,tak viem ako to je...
Podal som aj dopyt na www.hprobyt.sk (http://www.hprobyt.sk), a aj oni potvrdili,že mám pravdu-a oni tie prevody robia, pár desiatok tisíc prevodov...
Hali, preto niekto odkúpi, niekto nie,lebo sa to nekupuje spolu ako barák, ale ako byt zvlášť...

P.S.- mám u teba obed...:cool:

LOL, takze ked kupim s priatelkou byt do podieloveho spoluvlastnictva, tak ho kupujeme dvoma samostatnymi zmluvami a dvoma samostatnymi navrhmi na vklad a platime 2x 66€ ?
stanislav uz prestan, nemas pravdu ...

rovnako je to aj tu ... bytovka ma 1 LV, jednotliví vlastníci su podieloví spoluvlastníci, kazdý ma svoju časť vyjadrenú na svojom čiastocnom LV ...
jar88
09.05.11,11:18
velmi sa mýliš- každý byt má svoje vlastné číslo LV, aj keby tam bolo 1000 bytov- podotýkam a treba si uvedomiť, že tam nič nekupuje panelák ako celok ale každý vlastník bytu sám za seba...
Stanislav 1975 by asi chcel skupovať podieli pod panelákom a následne zarábať na ich prenájme vlastníkom bytov:---
-------------------------------------------
Veď pozemok pod domom je vlastne bezcenný a na nič sa nedá využiť a aj tak z neho každý rok musia platiť dane. Možno by na našich spoluobčanov takýto argument zabral a radi by si za bezplatný prevod aj zaplatili 66 €. Veď by sa im taká investícia za pár rokov vrátila na neplatení daní z pozemkov.:D