Erinya
09.05.11,08:04
Prosím o radu, či je možné obmedzovať obyvateľov obce tým, že sa im zakáže ísť v určitý deň do lesa, lebo skupina ľudí, ktorá sa venuje airsoftu, sa tam ide hrať. Les patrí urbariátnikom, neviem o tom, že by sa ich niekto pýtal na názor a jednoducho sa deň vopred vyhlási v obecnom rozhlase, že nasledujúci deň je zákaz vstupu do lesa. Ďakujem za odpoveď.
buchač
09.05.11,06:24
Prosím o radu, či je možné obmedzovať obyvateľov obce tým, že sa im zakáže ísť v určitý deň do lesa, lebo skupina ľudí, ktorá sa venuje airsoftu, sa tam ide hrať. Les patrí urbariátnikom, neviem o tom, že by sa ich niekto pýtal na názor a jednoducho sa deň vopred vyhlási v obecnom rozhlase, že nasledujúci deň je zákaz vstupu do lesa. Ďakujem za odpoveď.

§ 7
Zbraň kategórie D

(1) Zbraňou kategórie D je
a) palná zbraň určená na streľbu nábojmi typu flobert s energiou strely na ústí hlavne najviac 7, 5 J,
b) plynová zbraň, pri ktorej kinetická energia strely na ústí hlavne dosahuje najviac 15 J,
c) expanzná zbraň a expanzný prístroj,
d) mechanická zbraň, ktorej napínacia sila je väčšia ako 150 N,
e) historická zbraň,
f) paintbalová zbraň a airsoftová zbraň,
g) narkotizačná zbraň,
h) znehodnotená zbraň,
i) rez zbrane,
j) neaktívne strelivo,
k) iná zbraň neuvedená v kategóriách A až C.

§ 55
(1)
..
..
Zabezpečenie zbraní a streliva
(10) Zo zbrane uvedenej v § 7 písm. a), d) a e) sa môže strieľať len na strelnici (§ 49); táto zbraň musí byť označená platnou skúšobnou značkou podľa osobitného predpisu.3)
(11) Streľba zo zbrane uvedenej v § 7 písm. b), c), f), g) a k) je zakázaná na mieste, kde môže byť ohrozený život alebo zdravie osôb alebo spôsobená škoda na majetku.

Ale vzhľadom na práva vychádzajúce z ústavy SR a z hľadiska zákona o zbraniach o strelive je stále možné viac-menej bez problémov hrávať v lesoch či na iných bežných miestach....;)

Les patrí , ako vravíš , urbariátnikom ...takže ???
Erinya
09.05.11,06:30
No bohužiaľ, vedenie urbariátu sa s plebsom (rozumej urbariátnikmi) nebaví, holt Slovensko... A keďže aj urbariátnici sú rozhádaní, zmena vedenia tak skoro nebude. Mňa však skôr zaujíma, či ma ako občana obce môžu obmedzovať pri vstupe do lesa z takého dôvodu, aký som uviedla.... asi som to pôvodne blbo formulovala, ospravedlňujem sa.
buchač
09.05.11,06:47
No bohužiaľ, vedenie urbariátu sa s plebsom (rozumej urbariátnikmi) nebaví, holt Slovensko... A keďže aj urbariátnici sú rozhádaní, zmena vedenia tak skoro nebude. Mňa však skôr zaujíma, či ma ako občana obce môžu obmedzovať pri vstupe do lesa z takého dôvodu, aký som uviedla.... asi som to pôvodne blbo formulovala, ospravedlňujem sa.
Formulácia bola dobrá ...
Za seba teraz odpoviem .

Na strelniciach - ostrých - som pochodil , strávil určitý čas ...
Buď boli , sú zabezpečené komplet múrom alebo sú dnu , povedzme v pivnici ...
Tie veľké , tak tie boli zabezpečené strážou , ktorá bola v deň strelieb rozmiestnená na kritické miesta .

Čo sa týka otázky , tak do lesa v kľude môžeš ísť ...to " bojové pole až také veľké nebude , páni z vedenia by sa totiž ubehali a aj zbrane majú len určitý dostrel , potom už na výkone strácajú .
Ak sa obávaš o bezpečnosť, nič sa nedeje , je potrebné si dávať pozor hlavne na oči , ostatné prebolí ...;)

Hm , no neviem , ako by sa inkriminovaný strelec zatváril , ak by som potom ja náhodou kvér tasil ...:---:D:D:D

Tu by som viac menej doporučil dohodu medzi obcou a strelcami asi v takej forme , že nech si strieľajú koľko len chcú .
No za určitých podmienok :
- vymedziť určité územie lesa
- proste vytvorenie nejakých stage , kde sa bojuje ...
- vymedziť dni ...teda aspoň predpokladané
- samozrejme čas
- nebolo by od veci niečo aj na oznamovaciu tabuľu dať
....

Nie jedna airsoftová strelnica takto funguje ...je to len o ľuďoch ...
No sú blbí a blbší ...
Ak náhodou , blbou náhodou ( lebo len o túto v takých prípadoch ide ) , nejakému decku do oka vbehne gulička ...neskoro budú zúčastnené strany plakať nad rozliatym mliekom a TV Angelika a TV Hnoj si zasa prídu na svoje ...:eek:
Erinya
09.05.11,08:16
Ide o to, že ja som dosť netolerantná a jednoducho mi vadí, že vo voľný víkend nemôžem vybehnúť od 9 do 17 do lesa (s vedením obce museli byť dohodnutí, keďže to vyhlasovali v obecnom rozhlase - to k tej dohode medzi obcou a strelcami), ktorý mám za domom, lebo sa tam strieľa. Sama som bola hrať paintball, ale to bolo v ohradenom areáli, nejaké staré družstvo, polorozpadnuté budovy a tak - bola to fajn zábava, ale človek tam nikoho neobmedzoval, bolo to miesto vyhradené na takéto účely. Ale les má podľa mňa a myslím aj zákona plniť aj rekreačnú funkciu a v neposlednom rade mi vadí rušenie zveri sústavnou streľbou...
Takže fajn, obmedzovať ma nemôžu, môžem sa voľne pohybovať po lese, ak dôjde k úrazu, pravdepodobne budem ja na vine, keďže bolo varovanie v rozhlase, alebo oni podľa § 7, čo ste spomínali? Ďakujem, že mi odpovedáte.
buchač
09.05.11,09:18
Ide o to, že ja som dosť netolerantná a jednoducho mi vadí, že vo voľný víkend nemôžem vybehnúť od 9 do 17 do lesa (s vedením obce museli byť dohodnutí, keďže to vyhlasovali v obecnom rozhlase - to k tej dohode medzi obcou a strelcami), ktorý mám za domom, lebo sa tam strieľa. Sama som bola hrať paintball, ale to bolo v ohradenom areáli, nejaké staré družstvo, polorozpadnuté budovy a tak - bola to fajn zábava, ale človek tam nikoho neobmedzoval, bolo to miesto vyhradené na takéto účely. Ale les má podľa mňa a myslím aj zákona plniť aj rekreačnú funkciu a v neposlednom rade mi vadí rušenie zveri sústavnou streľbou...
Takže fajn, obmedzovať ma nemôžu, môžem sa voľne pohybovať po lese, ak dôjde k úrazu, pravdepodobne budem ja na vine, keďže bolo varovanie v rozhlase, alebo oni podľa § 7, čo ste spomínali? Ďakujem, že mi odpovedáte.

...vždy je to potom na súdoch a na obhajcoch ...vždy !!!
Jeden súd rozhodne tak a druhý inak ...

Varovanie v rozhlase je len alibizmus ako taký .
Predsa nemusím byť doma , keď práve vtedy je to hlásenie ...a to nevravím , že kvalita obecných rozhlasov je na na " bohovskej " úrovni ...

No keď sa tak pozastavím , tak strelci majú za sebou silnú lobby . Veď si len predstav , že politickej špičke je dosť strelcov .
Dosť silno sa zasadzuje aj Občianske združenie Legis Telum ...
Nemci chceli zakázať paintboll úplne a aj tak im to neprešlo ...