xkram83
09.05.11,10:28
Dobrý deň,

mám dosť problém zistiť jednotné informácie ohľadom platenia daní, poistného a sociálneho.

Študujem na českej VŠ a mám založenú živnosť na SR v oblasti informačných technológií. Som neplatca DPH a to uvádzam aj na vystavených faktúrach.

Avšak na tu živnosť pracujem iba v ČR a moj minuloročný príjem bol v prepočte zhruba 4 300 eur (fakturácia je v Kč).

Volal som s jednou účtovníčkou a ta mi povedala, že keď pracujem v ČR tak by som mal byť platcom DPH, avšak to mi nejak nejde do hlavy, keď som sa pýtal na SR úrade, povedali mi, že som neplatca.

A to čo ma zaujíma je, či musím platiť daň z príjmu, sociálne a zdravotné, v akej výške (príjem 4300 eur) a aké zľavy (koľko %) si možem uplatniť ako študent.

Ďalšia vec čo ma zaujíma je, či je lepšie zrušiť si SR živnosť a založiť si ju v ČR, ak má s tým niekto skúsenosti.

Budem Vám veľmi vďačný za vyjasnenie.

Pekný deň
Mirek
xkram83
27.05.11,17:46
Nikto nevie poradiť? :(
Lucia Červenková
27.05.11,18:21
Dobrý deň,

mám dosť problém zistiť jednotné informácie ohľadom platenia daní, poistného a sociálneho.

Študujem na českej VŠ a mám založenú živnosť na SR v oblasti informačných technológií. Som neplatca DPH a to uvádzam aj na vystavených faktúrach.

Avšak na tu živnosť pracujem iba v ČR a moj minuloročný príjem bol v prepočte zhruba 4 300 eur (fakturácia je v Kč).

Volal som s jednou účtovníčkou a ta mi povedala, že keď pracujem v ČR tak by som mal byť platcom DPH, avšak to mi nejak nejde do hlavy, keď som sa pýtal na SR úrade, povedali mi, že som neplatca.

A to čo ma zaujíma je, či musím platiť daň z príjmu, sociálne a zdravotné, v akej výške (príjem 4300 eur) a aké zľavy (koľko %) si možem uplatniť ako študent.

Ďalšia vec čo ma zaujíma je, či je lepšie zrušiť si SR živnosť a založiť si ju v ČR, ak má s tým niekto skúsenosti.

Budem Vám veľmi vďačný za vyjasnenie.

Pekný deň
Mirek

Skusim zacat, snad ma niekto doplni. Takze ak som spravne pochopila, zivnost je zalozena na slovensku a vy fakturujete svoju pracu ceskemu odberatelovi.

V takomto pripade ste povinny sa zaregistrovat ako platca DPH a to z toho dovodu, ze dodavate sluzbu do zahranicia - tato povinnost vyplyva zo zakona o DPH §7a ods. 2.
"Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby"

Zaroven ste tuto povinnost mali este pred dodanim sluzby do zahranicia.

To, ze vam na urade povedali, ze nie ste platca dph znamena len tolko, ze ste sa nezaregistroval ako platca dph, aj ked to bola vasa povinnost.

K tomu ostatnemu - ulavy na dani/soc. a zdravot. poisteni pre prijmy SZCO z toho titulu, ze ste student, neexistuju. Co sa tyka danovej povinnosti, mali ste aj ine prijmy okrem zivnosti? A co vydavky suvisiace so zivnostou? Treba urcit zaklad dane, potom sa da uplatnit nezdanitelna ciastka na danovnika... pri SP a ZP sa tiez vychadza zo zakladu dane (prijmy - vydavky). (este upozornim, ze su mozne aj pausalne vydavky vo vyske 40%)
hanulka05
31.05.11,11:15
presne tak, treba sa zaregistrovat podla §7a a potom posielat mesacne alebo stvrtrocne "suhrny vykaz"...
MikiBOB
05.01.12,15:07
Dobry den,

chcel by som k tejto teme pridat jednu otazku, zvacsa sa ma to taktiez tyka, student v CR, zivnost na SR. Predpokladal som ale pracovne prilezitosti na SR + CR. Mam prijem aj zo SR. Pred zalozenim zivnosti som bol informovany, ze mi postaci zivnost na SR, a ak budem mat dostatok prijmu na SR, mozem mat aj prijem zo zahranicia (CR). Tato tema ma teda zarazila, a chcem sa teda spytat, ako to je v takomto pripade? A ako postupovat, ak som taktiez neplatca DPH?

Vdaka za odpoved
Juras66
05.01.12,19:42
Podľa mojich informácií to záleži aj od druhu pracovných príležitostí, kroté máte v ČR, ale v podstate platí povinnosť registrácie podľa §7a a potom posielat mesacne alebo stvrtrocne "suhrny vykaz"...
MikiBOB
05.01.12,20:05
Ak spravne citam zo zakona (vyssie napisany prispevok) "a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby"

Ak prijemca nie je platcom DPH, tak mna sa tato povinnost netyka?

Praca bola jednorazova sluzba, webova stranka. Nie som si ale isty, ci prijemca sluzby je platcom alebo nie je. Viackrat som si ale cital vynatok, a tato vec mi udrela do oci, tak sa pytam. Nevyznam sa v zakonoch :(