kalandra
09.05.11,12:02
Pekny den,

velmi surne by som potrebovala poradit s nasledovnou otazkou:

ma zamestnanec narok na priplatok za stazene prostredie ( hlucne ) aj ked 3 hodiny z pracovneho dna nie je hluk v prevadzke? ( stroje su odstavene pre poruchu, alebo prebieha skolenie v kancelarii na to urcenej ) Dakujem za rychlu odpoved
ivustek
09.05.11,10:08
U nás vo firme je príplatok za prašné prostredie/drvenie kameňa/ .
Prac.smena má 8 hod., odčíta sa prestávka a prípadné prestávky pri poruchách, doba školenia. Takže majster každý deň určuje za koľko hodín sa má zaplatiť príplatok za prašné.
kalandra
09.05.11,10:16
Ďakujem a máte pripravenú smernicu ........ alebo je to niekde napísané aj v zákone?
ivustek
09.05.11,10:24
skúste pozrieť toto, je zo staršieho dáta, ale myslím, že to platí aj teraz

http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=47479
majus1
09.05.11,10:27
V prvom rade by mala mať firma pracovnú zdravotnú službu PZS (podľa zákona 124/2006), ktorá hodnotí pracovné prostredie. Oni by mali urobiť meranie (ak majú na to oprávnenie) alebo sa meranie urobí cez firmu, ktorá na to oprávnenie má (môže to byť aj RUVZ) Meria sa intenzita zvuku a do úvahy sa berie aj čas expozície zamestnanca. Na základe výsledkov meraní PZS spíše PZS hodnotenie rizík, prevádzkový poriadok a pod. a odporuči zamestnávateľovi vyhlásiť rizikové pracovisko, ktoré mu musí schváliť RUVZ.
Ak je rizikové pracovisko vyhlásené (3.alebo 4. kateg.) vtedy patrí zamestnancovi rizikový príplatok , myslím že 20%.

Tieto veci ale v prvom rade treba konzultovať s PZS. Sú na to aby v týchto veciach zamestnancom ako aj zamestnávateľovi poradili........

Dúfam že som nič nedoplietla :-)
kalandra
09.05.11,10:31
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď
kalandra
09.05.11,10:43
vieme, že im patrí rizikový príplatok a aj ho platíme, ale jedná sa o to, či majú nárok aj keď nie je riziko hluku ( teda keď stroje nebežia a nie je hluk )