mikado
09.05.11,12:47
Dobry den
chcela by som sa opytat, ake mam moznosti branit sa, ak viem, ze ista pani, manzelka lekara, si zistuje informacie o celom okoli a nasledne ich vsetkym rozprava. V poslednych dnoch zacala vsetkym rozpravat o mojom zdravotnom stave o com teda naozaj nema pravo.
Dakujem
focalor
09.05.11,12:04
možnosti sú pokiaľ ide o konanie pred súdom:
žaloba o ochranu osobnosti, tam je možné aj žiadať o nemajetkovú ujmu tým spôsobenú, je potrebne mať k tomu svedkov
trestné oznámenie pre trestný čin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, odporúčam podať na neznámeho páchateľa a netreba ani uvádzať že o aký trestný čin ide, a uviesť opäť nejaké osoby, ktoré o tom vedia. Možno to však vyhodnotia ako priestupok, to závisí od toho ako to právne posúdia.
ďalšia možnosť, riešenie ex post: zobrať zdravotnú dokumentáciu od lekára preč a dať ho na Komoru lekárov alebo ako sa to volá a možno ho postihnú inak.
mikado
09.05.11,12:07
no problem je v tom, ze je to lekar u ktoreho ja nemam kartu...len zrejme cez databazu alebo neviem ako na to prisli...
Chobot
09.05.11,13:10
no problem je v tom, ze je to lekar u ktoreho ja nemam kartu...len zrejme cez databazu alebo neviem ako na to prisli...

Neexistuje centrálna databáza pacientov, kde by si mala všetky choroby. Jednou z možností je, že údaje získala od tvojho lekára, kde máš kartu. Neviem, čo konkrétne o tvojom zdravotnom stave môže rozširovať. Je ešte jedno miesto, kde by sa dali zistiť všetky tvoje diagnózy a návštevy u lekára - a to tvoja zdravotná poisťovňa. Ak by mala známu v tvojej zdr. poisťovni, teoreticky je možný únik informácií tam.

A niekedy ani nemusia cez lekárov - klebety sa šíria strašne rýchlo. Stačí, že o tvojej chorobe alebo zákroku vedel niekto a už sa to rozšíri ako mor.

A vie niečo konkrétne, alebo len všeobecne rozoberá tvoj zdr. stav? Čo také rozširuje? Lieky ktoré úžívaš? Bola s na nejakom zákroku? Máš diagnostikované nejaké choroby, o ktorých rozpráva?
mikado
09.05.11,14:34
...ide o špecifikum...ktore naozaj nema odkial vediet...nechcem to tu verejne rozoberat do konkretna...na zakroku som nebola ani lieky neuzivam...
najhorsia zlost ma uz presla...je tu uz len bezmocnost...ako sa branit niecomu takemu...
ivka70
09.05.11,15:34
Kedze zjavne nevies dokazat, odkial cerpa dotycna informacie, nemozes bezdovodne napadnujt lekara, jej manzela.
Ako ti uz vysvetlili, ten s tym nemusi mat absolutne nic spolocne.
mikado
09.05.11,15:39
ved prave, ze nechcem nikomu ublizit...preto uvazujem co urobim...asi si s nou len pohovorim...hoci neverim ze to pomoze...ale aspon bude vediet, ze viem, co robi...a co hovori...aj tak dakujem za pomoc...

a v jednom ste mali neskutocnu pravdu...klebety sa siria ako mor...ci uz pravdive alebo nepravdive...a cim horsie...tym lepsie a rychlejsie...

snad to poriesim nejako rozumne... :) dakujem este raz :)
mikado
09.05.11,15:42
Ivka viem len, ze nejako na to prisla...ako neviem..ale ide to od nej...este jedno co ma napadlo...ze sa pozna so sestrickou od doktora ktory o mne vie...zda sa mi ze raz to spominala....ale uz neriesim...zoberiem to nejako z rozumnej strany...aby sa nikomu neublizilo...
terezamaria
09.05.11,16:15
Dobry den
chcela by som sa opytat, ake mam moznosti branit sa, ak viem, ze ista pani, manzelka lekara, si zistuje informacie o celom okoli a nasledne ich vsetkym rozprava. V poslednych dnoch zacala vsetkym rozpravat o mojom zdravotnom stave o com teda naozaj nema pravo.
Dakujem

Jednoznačne by som si "milú" pani zastavila a spýtala by som sa jej, či má málo svojích problémov. A jednoznačne by som jej vysvetlila, že pokiaľ ich chce mať viac, dáš na ňu oznámenie za šírenie veľmi osobných záležitostí, akými je Tvoj zdravotný stav.:)
buchač
09.05.11,17:32
ved prave, ze nechcem nikomu ublizit...preto uvazujem co urobim...asi si s nou len pohovorim...hoci neverim ze to pomoze...ale aspon bude vediet, ze viem, co robi...a co hovori...aj tak dakujem za pomoc...

a v jednom ste mali neskutocnu pravdu...klebety sa siria ako mor...ci uz pravdive alebo nepravdive...a cim horsie...tym lepsie a rychlejsie...

snad to poriesim nejako rozumne... :) dakujem este raz :)


Jednoznačne by som si "milú" pani zastavila a spýtala by som sa jej, či má málo svojích problémov. A jednoznačne by som jej vysvetlila, že pokiaľ ich chce mať viac, dáš na ňu oznámenie za šírenie veľmi osobných záležitostí, akými je Tvoj zdravotný stav.:)
...dá sa aj inak ...v pozmenej forme ...

Kto do Teba chlebom , Ty doň kameňom ...

Malá ukážka , nazvime dotyčnú pani Doktorkovie , čo by sa dalo :

" Pani Doktorkovie , kedy Vás prepustili z psychiatrie ....Vy sa na mňa nepamätáte ???...veď ste boli na susednej izbe ...."

" Pani Doktorkovie , už pustili Vášho syna ( dcéru ) z vyšetrovacej väzby ???...a koľkože mu to asi hrozí ???...hej , pravda , pravda ...drogy sú svinstvo ..."

" Pani Doktorkovie , prepáčte ...kedy mi konečne vrátite tých 5.000 € , ktoré som Vám požičala ????

" Pani Doktorkovie ...............".......možností je neúrekom , záleží len na situácii ako takej .

Heh ..... ja by jej dal .....samozrejme , že hentie otázky , pripomienky je nutné vysloviť v čo najširšom okruhu prítomných ľudí ...za vhodné považujem obchod , kaviareň a podobne ...;)

Do oného podsexovania by som možno aj jej manžela zahrnul ...ten by asi rýchlo pochopil , ak by zistil merito veci ...:rolleyes:
Buď by pochopili ...
Buď by na súd dali ...
Buď by prestalo pindanie ...
mikado
09.05.11,17:42
ty si teda riadna maska :D
buchač
09.05.11,18:01
ty si teda riadna maska :D

...hej , áno , súhlasím ....;):rolleyes::---:D:)...no a..??????:cool:

No len do určitej doby všetko riešim s úsmevom a aj kľudom ...potom sa ten úsmev stratí , kľud ostáva len navonok a správam sa podľa :

" Nedráždi bosou nohou štrkáča po hlave ..."
mikado
09.05.11,18:05
ja tomu hovorím...neser tygra ked ma mlade :D
mikado
09.05.11,18:05
mááátko zem...taku tvrdku som uz davno neurobila..ze tyger...mamicka moja ty to vidiiiiiis
calawen
09.05.11,18:06
poznám aj podobne:

neser hada, had kúše

neser tigra, nasereš celú džungľu...
mikado
09.05.11,18:07
dakujem za vycarenie usmevu :) pomaha to... :)))))
ivka70
09.05.11,18:13
Inak, mohla by si sa stazovat u lekara, ktory ta lieci, ze ci si je vedomy, ze niekto z jeho ambulancie vynasa informacie o pacientoch ...a ze sa chystas kvoli tomu podat podnet kvoli ochrane osobnych udajov ....
Mozno narobis vietor a zasiahne aj toho, kto to ma na svedomi ....
mikado
09.05.11,18:16
Nejde mi o to, ze to niekto vie...ako napr. menovana pani doktorova..nevadilo by mi to, keby to vedela aj napr. od sameho manzela....ale preco to rozobera s nesmiernym mnozstvom ludi...toto ma stve..ja viem o niektorych ludoch tiez par veci..a nerozoberam to s nikym...proste je to ich vec..ja sa nestaram...ale asi som padnuta na hlavu....alebo dobre vychovana...
mikado
09.05.11,18:19
....na každú sviňu sa voda varíííííí ... :)
katalóg
09.05.11,18:34
Od mladosti nemám žiadneho lekára a hlavne praktického vo svojom okolí z horeuvedených dôvodov.
Pri meraní mojej teploty za plentou u závodnej lekárky - starší ročník, prišiel kolega nevediac že som tam, dať si predpísať sedatíva. Lekárka nahlas listujúc takmer celú kartotéku meno za menom ľudí z vedenia až po závody a nižšie šéfstvo, hľadajúc na koho by ich napísala, nakoľko neviem už z akého dôvodu ich nechcel mať predpísané na seba.
Info bez problémov poskytla ako mne, tak aj kolegovi. Pre mňa poučenie na celý život.
BXLmiami
10.05.11,07:04
Inak, mohla by si sa stazovat u lekara, ktory ta lieci, ze ci si je vedomy, ze niekto z jeho ambulancie vynasa informacie o pacientoch ...a ze sa chystas kvoli tomu podat podnet kvoli ochrane osobnych udajov ....
Mozno narobis vietor a zasiahne aj toho, kto to ma na svedomi ....
Jednoznačne to preber s lekárom,ako má urobiť poriadok,ked o tom nevie?Sestričky podpisujú zákon o ochrane súkromia pri nástupe,amli by čušať,ale u nás to nie je vžité.Už som to tu niekde písala,matky bežne chcu informácie o svojich dospelých deťoch,učiteľka si kľudne zavolá či taký a taký pacient u mna bol a pár krát to bol veľmi nepríjemný priamy stret s triednou,ktorá nechcela za svet pochopiť,že ja sa budem baviť len so zákonným zástupcom a nie s nou.No a starší lekári tiež často nemajú pocit,že netreba kecať o pacientoch.Treba sa ozvať nech si to uvedomia.
Doplním-čo sa týka tej dámy,ja zvyknem povedať že toto je hra,ktorú hrajú vždy dvaja.Pokiaľ narobíš vetry u lekára,všetci budú vedieť aká je klebetnica a to jej na dobrej nálade nepridá.
katalóg
10.05.11,20:43
http://www.slovenskypacient.sk/clanok/17/poznajte-svoje-prava-u-lekara
Článok 6 Dôvernosť


Všetky informácie o vašom zdravotnom stave, diagnózach liečbe a prognóze, a tiež všetky ostatné informácie osobného charakteru sú dôverné počas života pacienta a aj po jeho smrti. Údaje zo zdravotnej dokumentácie je možné poskytnúť na základe písomného vyžiadania iba prokurátorovi, vyšetrovateľovi, policajnému orgánu alebo súdu formou výpisov. Zdravotnícke zariadenie je povinné uchovávať zdravotnú dokumentáciu pacienta spôsobom a po dobu určenú právnymi predpismi.
margot157
12.05.11,03:46
Od mladosti nemám žiadneho lekára a hlavne praktického vo svojom okolí z horeuvedených dôvodov.
Pri meraní mojej teploty za plentou u závodnej lekárky - starší ročník, prišiel kolega nevediac že som tam, dať si predpísať sedatíva. Lekárka nahlas listujúc takmer celú kartotéku meno za menom ľudí z vedenia až po závody a nižšie šéfstvo, hľadajúc na koho by ich napísala, nakoľko neviem už z akého dôvodu ich nechcel mať predpísané na seba.
Info bez problémov poskytla ako mne, tak aj kolegovi. Pre mňa poučenie na celý život.
My sme boli so synom, vtedy cca 12 ročným, na preventívnom očkovaní na pľúcnom, nakoľko nebol dávno očkovaný ( od úplne útleho detstva ), alebo neviem prečo, to naňho tak zle zavplývalo, že mi pri odchode z ordinácie, už pri aute odpadol. Tak som utekala po pomoc naspäť do ordinácie, prišla sestrička ( bola z našej dediny ) ktorá už vlastne nič neurobila, lebo medzitým sa syn prebral. Podotýkam, že nás nikto nevidel, aj v ordinácií sme boli pri očkovaní len my. Ale na druhý deň sa môjho syna v škole hromadne všetky deti vypytovali, či je pravda, že pri tom očkovaní odpadol, odkiaľ to asi mali? Na očkovanie v ten deň boli objednaní všetci rovesníci môjho syna, tak mala sestrička s mamičkami o čom rozpravať...