imnokidding
09.05.11,14:57
Dlhsi pribeh skratim,urcite by viacerych nezaujimal.Po 14 rokoch som sa vratil domov na slovensko.Kde som bol, tam som bol ,ale povedzme ,ze to nemozem zdokladnit kadial som sa tulal. Kedze som si vobec nespominal ci som bol pred mojim odchodom zo slovenska vedeni v dakej zdravotnej poistovni ,tak uz vonkoncom som nemohol vediet ,ci som bol z dakej zdravotnej poistovni odhaseni.Takze po mojom stastnom prichode domov som sa zastavil v miestnej pobocke VSZP,kde som si zistil,ze mam u nich takmer 3000euros.Tesil som sa len chvilku, dokial som zistil ,ze tu sumu mi nevyplatia ,ale ze som ich dlznikom!Inac zavinac ,ta pani s ktorou som komunikoval sa pozerala na mna akoby som vstal z mrtvych.Bola tam daka rec o splatkovom kalendari.14 rokou som nebol u lekara,nebol som vedeni na urade prece ako nezamestnani,nepoberal som ziadne socialne davky.Co ak prestupim do inej ZP?Preco nie som evidovani medzi neplaticmi na stranke VSZP?Musim tu sumu uhradit?Vztahuje sa na mna v tomto pripade premlcacia doba?Sice som si presurfoval poradu,ale nic podobne mojmu pribehu som nenasiel.Dakujem za odpved.
veronikasad
09.05.11,13:00
Môžeš byť konkrétnejší - aký nedoplatok voči tebe ZP eviduje ? Pred odchodom zo Slovenska si bol zamestnanec, živnostník ... ?
imnokidding
09.05.11,13:03
Pred odchodom z slovenska som bol po vojencine niekolko mesiacov oficialne zamestnani.
imnokidding
09.05.11,13:10
Bol som zamestnanec a dlzna suma je za cele obdobie od mojho posledneho zamestnania,kde moj zamestnavatel odvadzal za mna odvody do VSZP.
veronikasad
09.05.11,13:10
Pred odchodom z slovenska som bol po vojencine niekolko mesiacov oficialne zamestnani.
Názov témy je premlčacia doba - v prípade nesplnenia oznamovacej povinnosti (bohužial) neplatí.

Zákon o zdr.poistení bol niekolkokrát novelizovaný, čo v ktorom roku platilo ti neprezradím. Od vstupu do unie - ak si bol zamestnancom v inom čl.štáte, mal si povinnosť odhlásiť sa zo slov.ZP a vrátiť preukaz poistenca.
Zrejme od teba ZP vymáha dlžne poistné ako samoplatitel. Ak nevieš preukázať dobu poistenia v cudzine ...
imnokidding
09.05.11,13:14
Preco nie som v registre medzi dlznikmi vo vszp?
veronikasad
09.05.11,13:16
Preco nie som v registre medzi dlznikmi vo vszp?
to sa musíš opýtať v ZP. Nemáš splnenú oznamovaciu povinnosť ...
imnokidding
09.05.11,13:21
Nikomu som nechybal 14 rokov,mozno nebudem chybat dalsich 14.Co ak by som chcel prestupit do inejZP?Ta dlzna suma je pre mna dost vysoka na to aby som bol schopni to momentalne splacat a pochybujem o tom ze by mi rozpisali splatkovy kalendar na 30 rokov.
veronikasad
09.05.11,13:27
Nikomu som nechybal 14 rokov,mozno nebudem chybat dalsich 14.Co ak by som chcel prestupit do inejZP?Ta dlzna suma je pre mna dost vysoka na to aby som bol schopni to momentalne splacat a pochybujem o tom ze by mi rozpisali splatkovy kalendar na 30 rokov.
Prestúpiť môžeš, ale najskôr od 1.1.2012. Dovtedy zostávaš poistencom VšZP. Daj si to do poriadku, lebo exekúcia je drahý špás. Splátkový kalendár ti dajú len na časť dlhu a nie dlhšiu dobu ako jeden rok.

Ak si bol v niektorých obdobiach zamestnancom v zahraničí, doruč do ZP kopiu prac.zmluvy.
imnokidding
09.05.11,13:36
Splatkovy kalendar som pisomne obdrzal.Tak ako spominas je na obdobie jedneho roku,co v mojom pripade je takmer 300 e na mesiac na obdobie 12 mesiacov.
veronikasad
09.05.11,13:37
Splatkovy kalendar som pisomne obdrzal.Tak ako spominas je na obdobie jedneho roku,co v mojom pripade je takmer 300 e na mesiac na obdobie 12 mesiacov.
tak hladaj chýbajúce doklady. lebo ak dlh postúpia exekútorovi, na Slovensku si dlhú dobu nepobudneš ...
Chobot
09.05.11,13:45
Pred odchodom z slovenska som bol po vojencine niekolko mesiacov oficialne zamestnani.

Chybu si urobil v tom, že si zdravotnej poisťovni neohlásil odchod do cudziny. ZP ťa stále evidovala ako samoplatiteľa, keď že zamestnávateľ ťa odhlásil ako zamestnanca.

Jedinou záchranou pre teba by bolo, preukázať poisťovni, že si bol od odchodu do cudziny poistený v zahraničí, v nejakej inej zdravotnej poisťovni. Ak to bolo v rámci EU, tak treba si vyžiadať od tvojej poisťovne v zahraničí tlačivo E104 (na tomto tlačive potvrdzuje zahraničná poisťovňa, že občan bol poistený u nich v dobe od... do ...) a toto predložíš v VZP, najlepšie aj spolu s pracovnou zmluvou. Ak nevieš preukázať, že si bol poistený v zahraničí, alebo že si tam pracoval, tak si bol stále poistencom VZP a neplatil si poistné a máš povinnosť uhradiť dlžné poistné. To, že zmizneš niekam do zahraničia, neznamená, že nemáš povinnosti v štáte, ktorej si občanom.

Keby si sa medzitým bol vrátil na Slovensko, tak na základe čoho by si bol požadoval zdravotnú starostlivosť? Určite máš v ruke kartičku poistenca VZP a tú by si bol ukázal u lekára...
Chobot
09.05.11,13:47
Nikomu som nechybal 14 rokov,mozno nebudem chybat dalsich 14.Co ak by som chcel prestupit do inejZP?Ta dlzna suma je pre mna dost vysoka na to aby som bol schopni to momentalne splacat a pochybujem o tom ze by mi rozpisali splatkovy kalendar na 30 rokov.

TO si len ty myslíš. Počkaj, až sa ti ozvú ostatné inštitúcie, napr. Soc. poisťovňa, banka, kde máš účet, daňový úrad,...:rolleyes:
imnokidding
09.05.11,13:54
Ucet v bane som nemal ani na slovensku ani v zahranici.Oficiane som nikde nepracoval.
imnokidding
09.05.11,13:57
Co sa tyka zdravotnej starstlivosti,asi by som ju nepozadoval keze som si bol vedomi ze pravdepodobne bez vyplatenia nedoplatku mi nebude poskytnuta.(nevedel som ci som bol odhlasni az d mojho prichodu domov))
Chobot
09.05.11,14:02
Co sa tyka zdravotnej starstlivosti,asi by som ju nepozadoval keze som si bol vedomi ze pravdepodobne bez vyplatenia nedoplatku mi nebude poskytnuta.(nevedel som ci som bol odhlasni az d mojho prichodu domov))

Čiže tých 14 rokov si nikde v zahraničí nebol poistený?
imnokidding
09.05.11,14:05
Obavam sa ze pride na tvoje slova a dlho tu asi nepbudnem!Nie ze by tu bolo zle.Co ak v pripade exekucie budem v zahranici.Co ak dlznu sumu mam zaujem splacat ale nie podla ich stanveneho splatoveho kalendara?
imnokidding
09.05.11,14:07
Urcie som nebol nikde poisteni,to je iste.
veronikasad
09.05.11,14:47
Co sa tyka zdravotnej starstlivosti,asi by som ju nepozadoval keze som si bol vedomi ze pravdepodobne bez vyplatenia nedoplatku mi nebude poskytnuta.(nevedel som ci som bol odhlasni az d mojho prichodu domov))
Nikdy nehovor nikdy ... V prípade nečakaného úrazu alebo operácie, ak by si mal uhradiť celú zdravotnú starostlivosť - sa nedoplatíš.

Splátkový kalendár ti umožní aj exekútor, len dosť dlho budeš splácať, kým niečo príde aj do zdr.poisťovne. (ak máš na Slovensku byt alebo iný majetok, bude to podstatne jednoduchšie)
Chobot
10.05.11,06:05
Urcie som nebol nikde poisteni,to je iste.

A nebol si nikdy chorý, nebol si nikdy u lekára?
BXLmiami
10.05.11,07:29
Aj ked odídeš do zahraničia,zdravotná poisťovna ťa bude stále evidovať až do momentu kým nepredložíš,že si poistený v zahraničí,dovtedy bude rásť dlh aj úroky.Odchod to nevyrieši,obávam sa,že to budeš musieť zaplatiť.Ibaže by si sa zriekol slovenského občianstva,vtedy by ťa vyčiarkli z evidencie ale aj tak to čo si dlžný musíš zaplatiť.Ak aj odídeš do zahraničia tak odtiaľ svoje podlžnosti vyrovnaj,nikdy nevieš,čo ťa v živote stretne.
Chobot
10.05.11,08:03
Obavam sa ze pride na tvoje slova a dlho tu asi nepbudnem!Nie ze by tu bolo zle.Co ak v pripade exekucie budem v zahranici.

Nie je podstatné, či si v zahraničí alebo doma, ale či máš majetok alebo nie. Ak nemáš majetok, exekútor ti nemá čo zobrať. Raz si ale kúpiš auto, dom, byt, niekde sa zamestnáš... to všetko môže využiť exekútor v budúcnosti - hneď po tom skočí. Jedine, že by si do konca života zostal mimo územia SR. Exekútor je vytrvalý... on si počká.;)


Co ak dlznu sumu mam zaujem splacat ale nie podla ich stanveneho splatoveho kalendara?

Zdrav. poisťovňa ti nemôže schváliť iný splátkový kalendár. V zákone má presne dané, že ti môžu schváliť len taký spl. kalendár, aby si svoj dlhl splatil do 9 mesiacov (teda 10 splátok). Poisťovňa ti teda nemôže dať dlhšie obdobie.

Môžeš sa ale dohodnúť s exekútorom, ale to bude záležať na jeho dobrej vôli, či so splátkovým kalendárom bude súhlasiť.