Studentka1992
09.05.11,18:49
Prajem vsetkym prijemny dobry den :) Dnes by som sa potrebovala spytat na ,,danove vydavky, polozky zvysujuce a znizujuce zaklad dane`` Totiz na hodine uctvonictva tomu nerozumiem, pretoze som dost dlho chybala a potrebujem to laicky vysvetlit...Je v tom vobec nejaky rozdiel? Co je to vlastne danovy vydavok a naco su tie polozky?:D
Dufam ze si najdete trosku casu a vysvetlite mi to polopatisticky:D Na internete som uz hladala ale su to len poucky, ktorym neorozumiem :\ Prosim o cenne rady... :)
Studentka1992
09.05.11,17:03
Preco vlastne je napr. 543 polozka pripocitatelna, ked sme nieco darovali a este aj z toho mame zaplatit vyssiu dan? Ci? :\ Neviem :(
Prosim este raz o cenne rady... :\
KEJKA
09.05.11,17:20
Preco vlastne je napr. 543 polozka pripocitatelna, ked sme nieco darovali a este aj z toho mame zaplatit vyssiu dan? Ci? :\ Neviem :(
Prosim este raz o cenne rady... :\pretože daruješ dobrovoľne niekomu niečo......je to vlastné rozhodnutie a výdavok. Ale štát tieto tvoje dobrovoľné plnenia neuznáva pre účely platenia dane z príjmu. Daň z príjmu musíš zaplatiť tak, ako keby si nikomu nič nedarovala. Preto je to pripoč.položka k základu dane.
A tak je to so všetkými sumami, ktoré upravujú výsledok v účtovníctve na základ dane. Pravidlá pre úpravu sú uvedené v ZDP a to jednoducho treba rešpektovať.
ladyrs
09.05.11,17:20
tak "polopate" povedané, náklady musia súvisieť s podnikaním, čiže dar v žiadno prípade nie je daňový náklad, lebo nesúvisí s podnikaním, preto je 543 pripoč. položka v DP
Studentka1992
09.05.11,17:26
Ale ved to ze sa to pripocita k zakladu dane tak platime vyssiu dan, tak ako to ze to nesuvisi...Musite mi to vysvetlit postupne co su to danove a nedanove vydavky, ako to vlastn suvisi s vysledkom hospodarenia...Nabiflena som co mam pripocitat a odpocitat ale nejako tomu nerozumiem :(
ladyrs
09.05.11,17:28
daň nebude vyššia v dôsledku prip. položiek, lebo tieto sú zaúčtované na účtoch triedy 5, čiže sa to takpovediac vynuluje
Studentka1992
09.05.11,17:30
Ja som asi poriadne hlupa ked tomu nechapem...Ako ze sa to vynuluje? Prosim vas uvedte mi nejaky priklad:\ a poprosim vysvetlenie co je to vlastne danovy vydavok a co nedanovy..co to je? :\
evina
09.05.11,17:33
Ale ved to ze sa to pripocita k zakladu dane tak platime vyssiu dan, tak ako to ze to nesuvisi...Musite mi to vysvetlit postupne co su to danove a nedanove vydavky, ako to vlastn suvisi s vysledkom hospodarenia...Nabiflena som co mam pripocitat a odpocitat ale nejako tomu nerozumiem :(

Kejka Ti napísala ppolopatistickú vetu :
"Daň z príjmu musíš zaplatiť tak, ako keby si nikomu nič nedarovala."

Dar zaúčtuješ a dosiahneš nižší účtovný výsledok hospodárenia, lebo ho máš v nákladoch.
Dar poskytnutý je však nedaňový náklad, to znamená neznižuje Ti základ dane, teda všetky nedaňové náklady musíš dať ako pripopčitateľné položky, nakoľko nesmú zvyšovať základ pre daň, ale sú obsiahnuté samozrejme v účtovnom výsledku hpspodárenia.
ladyrs
09.05.11,17:33
prepáč,ale to je na dlhšie, okrem toho si myslím, že sú to dosť základné veci, skús sa dohodnúť na doučovaní
evina
09.05.11,17:37
Ja som asi poriadne hlupa ked tomu nechapem...Ako ze sa to vynuluje? Prosim vas uvedte mi nejaky priklad:\ a poprosim vysvetlenie co je to vlastne danovy vydavok a co nedanovy..co to je? :\

Nedaňový náklad je ten, ktorý Ti neovplyvní výpočet dane z príjmu. Napríklad účtovný výsledok hospodáenia pozaúčtovaní všetkých prípadov je 100. V tomto účtovnom VH je zaúčtovaný napríklad i účet 513 - repre, ktorý nám nesmie znížiť základ dane, je pripočitateľnou položkou. Jeho suma je 30. To znamená, že účtovný výsledok bude 100/v tejto sume máš 30 účet 513/, tak musíš ho pripočítať k daňovému základu, t.j. účtovný výsledok plus repre 30 = daňový základ 130. Zdaňuješ tých 130, nakoľko pre účely dane z príjmu účet 513 nesmie vstupovať do zdaňovaných nákladov.
Studentka1992
09.05.11,17:39
Ved to ze na doucovanie uz nie je cas, pretoze zajtra mam z toho pisomku a chybala som na tom :( A na veci to nic nemeni musim to napisat..A ucto mi ide prave preto chcem vytiahnut na jednotku a vychadza mi to aj, ale ked tuto zbabrem tak nic z toho nebude...A zaujimam sa o to chcem to vediet...:( Len akosi tomu nechapem, na tom celom uctovnictve...prvu vec nechapem :( a viem ze je to zakladna vec :(
evina
09.05.11,17:47
Ved to ze na doucovanie uz nie je cas, pretoze zajtra mam z toho pisomku a chybala som na tom :( A na veci to nic nemeni musim to napisat..A ucto mi ide prave preto chcem vytiahnut na jednotku a vychadza mi to aj, ale ked tuto zbabrem tak nic z toho nebude...A zaujimam sa o to chcem to vediet...:( Len akosi tomu nechapem, na tom celom uctovnictve...prvu vec nechapem :( a viem ze je to zakladna vec :(

To na čo sa pýtaš /pripočitateľné a odpočitateľné položky/ nie je záležitosťou účtovnou, ale daňovou, Verný obraz účtovníctva zabezpečíš o.i. zaúčtovaním všetkých účtovných operácií, to znamená, že aj ten dar zaúčtuješ do nákladov a vyčísliš účtovný hospodársky výsledok.
Následne pristúpiš k výpočtu dane z príjmu /tvoríš daňové priznanie/ a riadiš sa zákonom o dani z príjmov - teda daňovým zákonom. Tu musíš z účtovného výsledku vybrať a pripočítať všetky položky, ktoré daňový zákon neuznáva ako daňový náklad ...
KEJKA
09.05.11,17:51
začiatočníci s tým majú problém, nie si jediná. Ale dosť "skoro" sa pýtaš. Hádam ked si nabiflená, čo pripočítať máš a čo nie, tak to zvládneš, aj ked s pochopeným učivom by ti to šlo ľahšie.
Zober si vyššie uvedený príklad, nakresli si šibeničky pre náklady a výnosy, vypočítaj si sama účtovný HV, pozri sa, čo je na 513,
a vypočítaj si HV bez sumy na 513. Porovnaj oba výsledky. Z toho ti bude jasné, že zdaňuješ viac = vyšší HV.
nedaňový = neuznaný pre účely dane z príjmu
daňový = uznaný pre účely dane z príjmu.
Studentka1992
09.05.11,17:52
Dam priklad:
Dajme tomu ze VH pred zdanenim bude 106 200,- ako sme to vypocitali z prikladu...A potom prisla napr. polozka dary so sumou 2350 eur...Prepocitali sme to vlastne k zakladu dane, tym nam vyssla dan cize bude vyssia, ja to beriem tak ako by sme este aj za tie dary znova zaplatili, t. j. z ich celkovej hodnoty sme zaplatili este dan 19%...Az potom sme vycislili VH po zdaneni, cize tych 106200 - ta dan :\ a z toho nam vysiel cisty zisk, cize VH po zdaneni... :\ Ale vysvetlite mi prv co je to danovy vydavok a co nedanovy...danovy je ta pripocitatelna polozka a nedanovy odpocitatelna ci ako? uplne som z toho pomylena, prosim Vas uvadzajte mi to na prikladoch lebo ja naozaj nicomu nerozumiem :(
evina
09.05.11,17:59
Dam priklad:
Dajme tomu ze VH pred zdanenim bude 106 200,- ako sme to vypocitali z prikladu...A potom prisla napr. polozka dary so sumou 2350 eur...Prepocitali sme to vlastne k zakladu dane, tym nam vyssla dan cize bude vyssia, ja to beriem tak ako by sme este aj za tie dary znova zaplatili, t. j. z ich celkovej hodnoty sme zaplatili este dan 19%...Az potom sme vycislili VH po zdaneni, cize tych 106200 - ta dan :\ a z toho nam vysiel cisty zisk, cize VH po zdaneni... :\ Ale vysvetlite mi prv co je to danovy vydavok a co nedanovy...danovy je ta pripocitatelna polozka a nedanovy odpocitatelna ci ako? uplne som z toho pomylena, prosim Vas uvadzajte mi to na prikladoch lebo ja naozaj nicomu nerozumiem :(

Čítaj, čo Ti píšeme. Myslám, že na tieto otázky máš odpovede.
Nevyšla Ti vyššia daň, ale taká ako určuje zákon o dani z príjmu. Každý účtovný náklad Ti znižuje HV. Ak ho nemôžeš uznať ako daňový * dar - musíš ho pre daňové účely vyňať z účtovného HV a zdaniť ho.
Studentka1992
09.05.11,18:05
a napr. ak si spolocnost uplatnila odpocet danovej straty preco to bude polozka odpocitatelna??
evina
09.05.11,18:07
a napr. ak si spolocnost uplatnila odpocet danovej straty preco to bude polozka odpocitatelna??

Ak si uplatníš daňovú stratu, o túto stratu si znížiš daňový základ, zaplatíš nižšiu daň. Tá daňová strata je z predchádzajúcich období a máš právo si o ňu znížiť nasledovný daňový základ.
Studentka1992
09.05.11,18:11
Dakujem evina, toto chapem :) Konecne aspon niecomu :D
KEJKA
09.05.11,18:14
Dam priklad:
Dajme tomu ze VH pred zdanenim bude 106 200,- ako sme to vypocitali z prikladu...A potom prisla napr. polozka dary so sumou 2350 eur...Prepocitali sme to vlastne k zakladu dane, tym nam vyssla dan cize bude vyssia, ja to beriem tak ako by sme este aj za tie dary znova zaplatili, t. j. z ich celkovej hodnoty sme zaplatili este dan 19%...Az potom sme vycislili VH po zdaneni, cize tych 106200 - ta dan :\ a z toho nam vysiel cisty zisk, cize VH po zdaneni... :\ Ale vysvetlite mi prv co je to danovy vydavok a co nedanovy...danovy je ta pripocitatelna polozka a nedanovy odpocitatelna ci ako? uplne som z toho pomylena, prosim Vas uvadzajte mi to na prikladoch lebo ja naozaj nicomu nerozumiem :(


.....................
nedaňový = neuznaný pre účely dane z príjmu
daňový = uznaný pre účely dane z príjmu.
nečítaš odpovede?, ved som ti to napísala.

výdavky sú aj tie dary
príjmy sú príjmy a sú tiež v HV.
takže v tvojom príklade sú v nákladoch dary a PRETO máš v účtovníctve HV pred zdanením 106 200,- v tom bvýsledku je aj ten dar-pozri sa do príkladu.
Potom neprišli dary ale prišla daňová analýza.
Musíš sa zamyslieť nad tým, ktoré sumy na ktorých účtoch sú nedaňové=neuznané pre daň z príjmu /pričom v účtovníctve už sú zaúčtované/.
typický účet 513 a aj 543. Uvýdzaš, že na 543 je suma 2250.
písala som, že daň vypočítaš tak, akoby žiaden dar nebol.
Kontrolná otázka-aký by bol podľa teba HV, ak by sme ten dar na účet 543 neúčtovali?
odpoved: 106200+2250=........?
pretože nemôžeš z účtovníctva nedaňpvé náklady vymazať, tak ich pripočítavaš k účtovnému HV a tak dostaneš zaklad dane. A zo slovka pripočítavať vzniká pojem pripočitateľné položky = nedaňové náklady.
===========
a áno, dá sa povedať, že vlastne aj tie dary zdaňuješ. ale to je správne v zmysle zákona o dani z príjmu.
Studentka1992
09.05.11,18:15
A co je to ten danovy vydavok? to je ako ten danovy naklad:D Viem pytam sa na to uz asi po stykrat...Ale to su vlastne vsetky naklady? to je to co pocitam ked zistujem VH pred zdanenim?cize myslim ten danovy vydavok... lebo mam tu napisane napr. ze odpisy DHM a DNM su danovymi vydavkami co to znamena? A co znamena napr. ze vydavky na reprezentaciu okrem vydavkov na rekladmne predmety v hodnote neprevysujucej 16,60 eur za jeden predme nie su danovym vydavkom? co to znamena?
Studentka1992
09.05.11,18:19
Kejka dakujem, snazim sa z toho nieco v mojej mysli vydedukovat...:\ citam a citam...:\ a budem citat az pokial nepochopim, dakujem :) Myslim ze ste my vsetci pomohli :) aj ked malo a mozno ma este do zajtrajska caka dlha cesta ale zatial vsetkym dakujem :) Dufam ze konecne na to pridem :\ Urcite si hovorite ze laickejsie sa to uz vysvetlit neda :\ 2 chybajuce hodiny a uctovnictva urobili tak vela nepochopitelneho :( Ale snazim sa:)
KEJKA
09.05.11,18:21
A co je to ten danovy vydavok? to je ako ten danovy naklad.áno dá sa to tak povedať

:D Viem pytam sa na to uz asi po stykrat...Ale to su vlastne vsetky naklady?
daňové náklady sú všetky náklady ktoré účtuješ okrem tých, ktoré ZDP určuje ako nedaňové. Náklady =výdavky v podvojnom účtovníctve
Výdavky sú pojem pre jednoducjé účtovníctvo - nechcem ťa dopliesť.

to je to co pocitam ked zistujem VH pred zdanenim?cize myslim ten danovy vydavok... lebo mam tu napisane napr. ze odpisy DHM a DNM su danovymi vydavkami co to znamena? A co znamena napr. ze vydavky na reprezentaciu okrem vydavkov na rekladmne predmety v hodnote neprevysujucej 16,60 eur za jeden predme nie su danovym vydavkom? co to znamena?
ty máš účtovné náklady/výdavky/ a účtovné výnosy/tržby, príjmy/.
Z toho počítaš v účtovníctve účtovný HV.
Až potom nasleduje daňové hľadisko, ked sa na zaúčtované sumy pozeráš znova ale už z pohľadu NIE účtovného, ale z pohľadu zákona o dani z príjmu.
Všetky sumy považuješ prioritne za daňové až na sumy, ktorí podľa ZDP sú stanovené za nedaňové. a o tieto sumy treba "očistiť" vypočítaný VH.
Studentka1992
09.05.11,18:26
Pane Boze, ja uz tomu chapem:D Asi toto bola pre mna ta laicka odpoved od Kejky :) Cize o tie nedanove vydavky musim ten uctovny zisk ocistit xD ci? A potom dostan tym ze od VH pred zdanenim, odpocitam tie polozky z pohladu danoveho uradu co je pre neho nedanovym vydavkom lebo v tom VH pred zdanenim tie polozky boli v tom VH :\ dobre tomu chapem? Asi som to tazko napisala :\
Studentka1992
09.05.11,18:31
mala by som tomu pochopit tak ze danove vydavky nezvysuju ani neznizuju zaklad dane a tie nedanove vydavky bud zvysuju alebo znizuju?
KEJKA
09.05.11,19:55
gratulujem....myslím, že si pochopila.