zuzik311
09.05.11,18:19
ahojte, zaujimal by ma vas nazor ci do vstupnej ceny DHM vstupujú aj nasledovne polozky alebo ich účtovať do nákladov:
- preklad z cudzieho jazyka do slovenského manuálu na obsluhu stroja - novozaradeného, preklad bol uskutočnený do dńa zaradenia majetku,
- tlmočenie z cudzieho jazyka do slovenského na zaškoľovaní zamestnancov na obsluhu stroja - novozaradeného.
Dakujem
KEJKA
09.05.11,16:21
sú to náklady, nie OC.
Tweety
09.05.11,16:26
ahojte, zaujimal by ma vas nazor ci do vstupnej ceny DHM vstupujú aj nasledovne polozky alebo ich účtovať do nákladov:
- preklad z cudzieho jazyka do slovenského manuálu na obsluhu stroja - novozaradeného, preklad bol uskutočnený do dńa zaradenia majetku,
- tlmočenie z cudzieho jazyka do slovenského na zaškoľovaní zamestnancov na obsluhu stroja - novozaradeného.
Dakujem
Sú to služby-518AE.
zuzik311
09.05.11,16:28
ahojte,
ďakujem veľmi pekne. ja si tiež myslím, že sú to náklady ale bolo mi povedané že to nie je nikde upravené a že je menšie zlo dať to do OC majetku.. čo teda? čoho sa držať? jedno je 360 eur a druhé 1200..
Tweety
09.05.11,16:29
ahojte,
ďakujem veľmi pekne. ja si tiež myslím, že sú to náklady ale bolo mi povedané že to nie je nikde upravené a že je menšie zlo dať to do OC majetku.. čo teda? čoho sa držať? jedno je 360 eur a druhé 1200..
NIe je to žiadne zlo, ani menšie, ani väčšie, sú to jednoducho náklady, ktoré nevstupujú do OC majetku.
KEJKA
09.05.11,16:45
ahojte,
ďakujem veľmi pekne. ja si tiež myslím, že sú to náklady ale bolo mi povedané že to nie je nikde upravené a že je menšie zlo dať to do OC majetku.. čo teda? čoho sa držať? jedno je 360 eur a druhé 1200..
bolo povedané...............to milujem. A že to nikde nie je upravené?
A čo tak postupy účtovania?
(2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
a) penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu pracovníkov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstaraného hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzky - schopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológii, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady,
g) kurzové rozdiely,
h) úroky z úverov, ak sa do času uvedenia tohto majetku do používania nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.
zuzik311
09.05.11,16:52
Kejka ďakujem.. a tie preklady sú kde napísané že nie sú súčasťou? to zaškoľovanie viem len tie preklady návodov.. hovoria ze bez toho nevedeia stroj pouzivat..bez prelozeneho navodu
Tweety
09.05.11,16:54
Kejka ďakujem.. a tie preklady sú kde napísané že nie sú súčasťou? to zaškoľovanie viem len tie preklady návodov.. hovoria ze bez toho nevedeia stroj pouzivat..bez prelozeneho navodu
Sú obsiahnuté v písmene b.
zuzik311
09.05.11,17:02
dakujem
Getiška
19.05.11,07:16
Dobrý deň,
ja som bola aj za daňovou poradkyňou a tá povedala, že do OC stroja /z Číny/ musím zahrnúť
- letenky - Číňania, kt. prišli zaškolovať
- ubytovanie
- stravné
/máme to ošetrené v zmluve, že to musíme platiť my/.
Mám najvačší problém s tým stravným. Mám kopec bločkov, čo sa tu stravovali, mám to tiež zahrnúť do OC stroja/ A že vraj si môžem uplatniť aj DPH. Súhlasíte?
Aj keď mi to povedala daňová poradkyňa, skutočne neviem.

Do OC stroja mám ďalej zahrnúť:
-fa za prepravu stroja, čo je o.k.
-clo
-tlmočenie

Prosím pomóóóóc!
Getiška
20.05.11,08:24
Dobrý deň,
ja som bola aj za daňovou poradkyňou a tá povedala, že do OC stroja /z Číny/ musím zahrnúť
- letenky - Číňania, kt. prišli zaškolovať
- ubytovanie
- stravné
/máme to ošetrené v zmluve, že to musíme platiť my/.
Mám najvačší problém s tým stravným. Mám kopec bločkov, čo sa tu stravovali, mám to tiež zahrnúť do OC stroja/ A že vraj si môžem uplatniť aj DPH. Súhlasíte?
Aj keď mi to povedala daňová poradkyňa, skutočne neviem.

Do OC stroja mám ďalej zahrnúť:
-fa za prepravu stroja, čo je o.k.
-clo
-tlmočenie

Prosím pomóóóóc!

Kejka, nevieš ani ty?
KEJKA
20.05.11,15:39
prečo ja?
ved si bola za daňovou poradkyňou. Nech ti to dá na papieri aj s pečiatkou a budeš to mať isto správne.
DU rešpektuje názor-stanovisko daň.poradcov, zvlášť ked sú v neprospech daňovníka.
Getiška
20.05.11,20:14
Kejka,keby som to mala na papieri,nevypisujem do porady. Išla som tam s viacerými vecami a nikdy mi to nedá na papieri. Ale teda spolieham sa, že keďže je to skôr v neprospech nás, snáď to bude o.k. Ale to stravné...nemôžu ma napadnúť, že som si uplatnila DPH? Ale však základ nešiel do nákladov, ale na 042....Snáď to bude o.k.:mee:
KEJKA
20.05.11,20:16
DPH sa zo stravného neuplatňuje určite.
Ve dje to osobna spotreba.
Že to nejde do nákladov? Ako vieš?
Ide - ale nepriamo prostredníctvom odpisov.
Getiška
20.05.11,20:26
Ale to stravné bolo ošetrené v zmluve, že my budeme platiť cestu, ubytovanie a stravné pre 2 pracovníkov z Číny, ktorí boli stroj inštalovať.
Takže? Ja som myslela, že priamo do nákladov to nejde, jasné, že ide, ale formou odpisov. Ja som z toho normálne chorá...ani mne sa nezdá, že by som si mohla uplatniť DPH, preto si to ešte overujem.
KEJKA
21.05.11,04:20
samozrejme, že treba postupovať v zmysle zmluvy. Podľa posledného príspevku to vyzerá tak, že bola vykalkulovaní cena stroja - všetky položky kalkulácie vchádzajú do OC HIM, aj to je pohľad.
Ale DPH z bločkov za stravu odpočítať nemôžeš
Getiška
22.05.11,13:10
Ďakujem.Všetko zahrniem do OC stroja, len pri stravnom si neuplaním DPH. Tak to bude správne.:confused: