vvega
09.05.11,19:16
Ahojte.
Zamestnanec je platený mesačnou minimálnou mzdou, t.j. 317 € hrubá mzda. Pracoval celý január, február, marec 2011. Program vypočítal priemernú náhradu 1,8574 €
/317 € x 3 mesiace : 64 pracovných dní + sviatkov : 8 hodín denne/
V apríli mal 2 dni dovolenku.
Ak teraz robím aprílovú výplatu, tak mu program vyráta vzhľadom k priemernej náhrade čistú mzdu 280,46 €, čo je o pár centov nižšia ako minimálna mzda.
Je to v poriadku? Môže byť takáto mzda, nižšia ako minimálna?
Myslím, že je to ok, ale radšej sa poradím...
Ďakujem
ewita888
09.05.11,17:21
Pri odmeňovaní mesačnou minimálnou mzdou musí mať hrubú mzdu najmenej 317 €.. čiže ak mu vyšlo čo len o cent menej, musíš mu to dorovnať..
vvega
09.05.11,17:26
100 percent? Aj keď je dodržaný minimálny mzdový nárok? Nehádam sa, len si chcem byť istá.
Ďakujem krááááááááásne
ewita888
09.05.11,17:29
nechce sa mi to prerátavať, tak sa spýtam, ako mu vyšla hrubá mzda
vvega
09.05.11,17:48
316,53
ewita888
09.05.11,18:01
316,53
a kde tu máš dodržaný min. mzdový nárok, keď min. mzda je 317 € ?
ivka70
09.05.11,18:09
a kde tu máš dodržaný min. mzdový nárok, keď min. mzda je 317 € ?

ved pise, ze to urobilo cerpanie dovolenky + zvysok dni zaplatenych minimalnou mesacnou mzdou (pomernou castou)
vvega
09.05.11,18:46
tak stále neviem jednoznačnú odpoveď. Musím alebo nemusím doplatiť do minimálnej mzdy?
veronikasad
09.05.11,18:51
tak stále neviem jednoznačnú odpoveď. Musím alebo nemusím doplatiť do minimálnej mzdy?
tú nájdeš v zákonníku práce

§ 134
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný hodinový zárobok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.

(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku. Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času.
vvega
09.05.11,18:57
tak to vyzerá, že asi musím. tak som doplatila. Aspon nebudem mať neskôr problém...
veronikasad
09.05.11,18:59
tak to vyzerá, že asi musím. tak som doplatila. Aspon nebudem mať neskôr problém...
a aký máš problém to nedoplatiť? Môj mzdový SW to robí automatickou zložkou "doplatok do min.mzdy"
ewita888
09.05.11,19:06
ved pise, ze to urobilo cerpanie dovolenky + zvysok dni zaplatenych minimalnou mesacnou mzdou (pomernou castou)
Ivka, veď ja viem čo to urobilo, ale nič nemení na tom, že treba doplatiť do min. mzdy..
truch
09.05.11,19:18
Aj mne sa to už stalo, ale našťastie Olymp to vypočítal za mňa:) Od vtedy majú všetci tí, ktorí by mali mať minimálnu mzdu o pár eur viac, aby som potom nematurovala nad mzdami ako vtedy:D
ini
16.05.12,11:11
Dobrý deň, znova otváram túto tému, lebo si neviem rady. Zamestnanec má minimálnu mzdu 327,20 EUR. Minulý mesiac mal 2 dni dovolenky a vyšla mu hrubá mzda 326,24 EUR. Problém je v tom, že dovolenkový priemer mi vyšiel 1,8877, čo je viac ako minimálna hodinová mzda. Keď však zamestnancovi prepočítam minimálnu mesačnú mzdu, tak mi vychádza 1,9477. V paragrafe §134 ods. 5 sa píše, že sa musí dorovnať do minimálnej mzdy, ale teraz neviem ktorej. Pani, ktorá má na starosti SW, ktorý používam ma presviedča, že sa to porovnáva s hodinovou, keďže priemerný zárobok sa počíta na hodinu (§134 ods. 4), ale tým pádom mi vychádza mzda nižšia ako minimálna. Ja si myslím, že musím dorovnať dovolenkový priemer na 1,9477, aby mi vyšla mzda aspoň minimálna. Kto má pravdu? Ďakujem za radu.