margim
10.05.11,07:27
Nájde sa niekto, kto mi vysvetlí význam a tiež použitie tejto skratky?
Tweety
10.05.11,05:29
Nájde sa niekto, kto mi vysvetlí význam a tiež použitie tejto skratky?
Musíš napísať aj to, v akej súvislosti je tá skratka. Takže pridaj vetu.
TinaL
10.05.11,05:34
Mám pocit, že je to označenie prokuristu.
margim
10.05.11,06:09
V zápisnici pri zozname pozvaných to vyzerá takto:
POZVANÍ: pp. Ján Mrkvička, Tereza Taká, ...
Zita5
10.05.11,06:13
Napr.
- p. p. = pour présenter = (pur prezante) = predstavenie sa
VERONIKA6
10.05.11,06:15
V zápisnici pri zozname pozvaných to vyzerá takto:
POZVANÍ: pp. Ján Mrkvička, Tereza Taká, ...
Asi tam malo byť p.p.: Mrkvička, Taká, atď.
Eva10
10.05.11,06:17
Mám pocit, že je to označenie prokuristu.
Je pravda, že prokurista podpisuje s dodatkom per procuram alebo p. p. a. alebo p. p.
Uvedení "pp." mi však pripadá len ako preklep.
margim
10.05.11,06:34
Veľmi ďakujem za rady. V rôznych zápisniciach som našla rôzne spôsoby použitia, aj pp. aj ´p.p. ale to bude asi preto, že používatelia nepoznajú význam. Zdá sa mi. že pour présenter je nádejné. Takže potom p.p. bude asi správne a budú nasledovať len mená, bez titulov a (v mojom prípade) bez hodností. A asi sa to nepoužíva v pozvánke, ale až v zápisnici...
dana9
10.05.11,06:36
nie je to nahodou myslene tak, ze

p(an), p(ani), Mrkvicka, Smutna ...

len dohad z mojej strany ale tak mi to vychadzalp na prvy pohlad :-)
Heni
10.05.11,06:48
ja by som to brala ako:
Pozvaní: podľa podpisu alebo podľa prezenčky: Ján Mrkvička, Tereza Taká...
Nella_2
10.05.11,07:19
nie je to nahodou myslene tak, ze

p(an), p(ani), Mrkvicka, Smutna ...

len dohad z mojej strany ale tak mi to vychadzalp na prvy pohlad :-)
Tiež mi to tak vychádza, ak je tých mien viac a na začiatku je skratka p. p., tak niekde sa to používa ako spoločná skratka pre pán/pani a niekde zase uvádzajú p=pán, pp=páni.
margim
10.05.11,07:56
Tu ma napadlo, že som čítala v diplom. protokole, že sa to píše na vizitky pri návšteve diplomatov... Takže to asi nebude p.p. zo zápisnice. Čo poviete?
Nella_2
10.05.11,08:01
Tu ma napadlo, že som čítala v diplom. protokole, že sa to píše na vizitky pri návšteve diplomatov... Takže to asi nebude p.p. zo zápisnice. Čo poviete?
Kde máš vlastne tú skratku p.p. Ty?
Nella_2
10.05.11,08:24
Ak je tá skratka v nejakej zápisnici, tak by to malo byť pp = páni alebo ak sú v zozname uvádzané ženské aj mužské mená

Keď si dáš vyhľadať v Googli:

http://www.google.sk/search?hl=sk&biw=1440&bih=696&q=pr%C3%ADtomn%C3%AD+pp&oq=pr%C3%ADtomn%C3%AD+pp&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=124338l126257l0l11l10l0l3l1l0l301l1418l0.4. 2.1

alebo sa pozri aj sem, sú tu vysvetlené skratky:
http://zlatyfond.sme.sk/dielo/988/Francisci_Vlastny-zivotopis/bibliografia
margim
10.05.11,11:44
Mala som za úlohu napísať pozvánku na poradu pre viac osôb. Chcela som, aby mala tú správnu štábnu kultúru, tak som si pozrela podobnú, ktorú sme dostali z ministerstva. K nej boli aj závery z porady a pri bode Prítomní: bolo uvedené -
I. Prítomní: pp. Mikloš, Tvaroška, Ďurajka,...
II. Prizvaní: pp. Taká, Onaká, Ešteiná,
Ale mňa zaujíma, čo to má znamenať, aby som presne vedela kde, kedy a ako to použiť.
margim
10.05.11,11:50
V googli som hľadala kade-tade, ale naozaj som sa nedopátrala k linku, kde je presne napísané, čo to znamená alebo kde a ako sa to používa. Videla som aj tieto, ale tiež neobjasňujú čo skratka znamená.
Nella_2
10.05.11,11:50
Mala som za úlohu napísať pozvánku na poradu pre viac osôb. Chcela som, aby mala tú správnu štábnu kultúru, tak som si pozrela podobnú, ktorú sme dostali z ministerstva. K nej boli aj závery z porady a pri bode Prítomní: bolo uvedené -
I. Prítomní: pp. Mikloš, Tvaroška, Ďurajka,...
II. Prizvaní: pp. Taká, Onaká, Ešteiná,
Ale mňa zaujíma, čo to má znamenať, aby som presne vedela kde, kedy a ako to použiť.
Tak to je jasné. :)
Znamená to pán/pani, aby sa nemuselo písať pred každé meno - p. Taká, p. Onaká, p. Ešteiná, tak sa jednoducho použije na začiatku skratka pp.
TinaL
10.05.11,12:07
Je pravda, že prokurista podpisuje s dodatkom per procuram alebo p. p. a. alebo p. p.
Uvedení "pp." mi však pripadá len ako preklep.
No záleží hlavne od toho kde je to uvedené a ako vidieť v ďalšom texte, tak v tomto prípade to prokurista nebol. :)
margim
10.05.11,12:44
Ak je tá skratka v nejakej zápisnici, tak by to malo byť pp = páni alebo ak sú v zozname uvádzané ženské aj mužské mená

Keď si dáš vyhľadať v Googli:


alebo sa pozri aj sem, sú tu vysvetlené skratky:

V Zlatom fonde som našla pána Kukučína:

cit. "No pp. učitelia majú predsa jednu veľkú výhodu — majú čas, to jest prázdniny."


Takže by sme to mali vyriešené?
Heni
12.05.11,04:48
mimotemy
a prečo sa v tejto téme nedá kliknúť na "vyriešené"? :confused:
margim
12.05.11,05:53
Milá Heni,

nikto mi nenapísal, čo to PRESNE znamená. Ale aj tak by som to mohla ukončiť, hoci vlastne ani neviem ako... toto je moja prvá prosba o pomoc.
vieraaaa
12.05.11,06:08
Ja tiež nenapíšem nič podložené nejakou odbornou literatúrou, ale tiež som presvedčená, ako už bolo uvedené, že to pp. znamená - pán , pani - skrátka množné číslo. Voľakedy sa používalo napr. pre účastníkov na porade označenie ss. - čo bolo množné číslo; keď šlo o 1 človeka, tak sa písalo iba s. - súdruh.
margim
12.05.11,06:23
Ja tiež nenapíšem nič podložené nejakou odbornou literatúrou, ale tiež som presvedčená, ako už bolo uvedené, že to pp. znamená - pán , pani - skrátka množné číslo. Voľakedy sa používalo napr. pre účastníkov na porade označenie ss. - čo bolo množné číslo; keď šlo o 1 človeka, tak sa písalo iba s. - súdruh.
Milá Vieraaaa,

toto mi pripadá ako krásny záver, podložený osobnou skúsenosťou. Ďakujem.