WRaves
10.05.11,08:12
Dobrý deň

uvažujem na založením živnosti. Prečítal som si niečo o možných kombinácií ako keď živnostník nakupuje a predáva platcom resp neplatnom DPH a priznám sa mám z toho bordel.

Potreboval by som vedieť ako by to bolo v mojom prípade:

Ja by som fakturoval iba služby(odvedenú prácu) platiteľom DPH a nenakupoval by som tovar ani služby.

Viem že z pohľadu firmy by bolo lepšie ak by som ja bol platcom DPH ale ako je to z môjho pohľadu?

predom ďakujem
jacekova
10.05.11,06:15
keďže budeš fakturovať iba služby, určite je lepšie nebyť platcom DPH, lebo by ti pravdepodobne stále vychádzala daňová povinnosť
WRaves
10.05.11,06:24
ďakujem

ešte by ma zaujímalo tu uvedené odvody podnikajte.sk/prevadzka-firmy/category/dane-a-odvody/article/odvody-szco-zivnostnikov-2011.xhtml


musím platiť uvedené minimálne ceny?
(do soc.pos 109,07€ a do zdravotnej 46,06€ alebo uvedné % z príjmu tj tých 47,15% z príjmu?)
jacekova
10.05.11,07:02
odvod do zdrav.poisťovne musíš platiť 46,06€

do soc.poisťovne zatiaľ platiť nebudeš (až keď za predchádzajúci rok zarobíš viac ako je práve stanovená hranica, tak začneš platiť). teraz platí hranica príjmu 3948,72€

a budeš platiť daň z príjmov po podaní daňového priznania do 31.3.
misisko
10.05.11,07:28
WRaves
21.05.11,06:38
takže predvčerom som bol na obecnom úrade si vybaviť živnosť, na moje prekvapenie netrvalo to dlho cca 10 min

bolo mi povedané že za mňa vybavia všetko (register trestu, zdravotnú a sociálnu poisťovňu) že mne už stačí iba vrátiť sa o týždeň pre zbytok papierov

no ja som predpokladal že budem musieť isť na daňový úrad
osobne a tam si vybaviť či chcem byť platca DPH alebo nie, alebo sa to vybaví ešte pri ďalšom návšteve na živnostníckom úrade ?

ďakujem
KEJKA
21.05.11,07:01
DPH si vybavíš sám. Nezamieňaj vybavenie živnosti s ďalšími povinnosťami.
Ked si vezmeš zostávajúce papiere, ešte raz sa opýtaj, kde všade ťa zaregistrovali a potom odporúčam ísť tam osobne.
Na DU zajdi isto osobne a žiadaj kartičku registrácie za platiteľa dane z príjmov.
Pochopila som, že NECHCEŠ byť platiteľom DPH, takže túto daň a registráciu neriešiš.
Ale ak by si chcel byť žiadosť už musíš podať osobne.
WRaves
30.06.11,05:20
ďakujem za odpovede