peterkoo
10.05.11,09:35
Dobrý deň,
chcel by som sa informovať ak by som napriklad chcel predavať na internete nejaky tovar možem to robiť ako sukromná osoba bez živnosti za účelom zisku ak bol môj zisk maly?? Nieje tam nejaka stanovená suma (obrat) do ktorej možem predavať bez platenia dane a akehosi dokladovania?

Ďakujem.
Zita5
10.05.11,07:36
Musíte si vybaviť živnostenské osvedčenie .
peterkoo
10.05.11,07:47
Aj ked budem mat obrat napr. nejakych 200 € rocne pre prikald?
Chobot
10.05.11,07:50
Dobrý deň,
chcel by som sa informovať ak by som napriklad chcel predavať na internete nejaky tovar možem to robiť ako sukromná osoba bez živnosti za účelom zisku ak bol môj zisk maly?? Nieje tam nejaka stanovená suma (obrat) do ktorej možem predavať bez platenia dane a akehosi dokladovania?

Ďakujem.

To už je podnikanie. A je jedno, či je tvoj zisk 10 EUR alebo 10.000 EUR.

Na inzerát môžeš predávať veci osobnej potreby (či už použité alebo aj nové). Môže to predať aj drahšie, než si to kúpil. Podstatou je, že to nesmie byť tovar (tovarom sa myslí vec, ktorú kúpiš už so zámerom ju ďalej predať). Ak to kúpiš pre seba a nepotrebuješ to, tak to môžeš predať, vtedy sa nejedná o tovar, ale vec osobnej spotreby.

V praxi sú ale prípady, kedy ľudia cez internet takto robia podnikateľskú činnosť. Podľa mňa ale ide o nelegálne podnikanie. Aj na porade už boli témy, kde to bolo diskutované, napr. tu:


http://www.porada.sk/t145673-mimibazar-sk-fyzicka-osoba-vs-podnikatel.html
Mila123
10.05.11,07:51
Iba ak by to bolo jednorázový, príležitostný, náhodilý príjem, resp. predaj, pre tento rok je do 500€ oslobodený, ale celkový, nie zisk, resp. rozdiel.....
peterkoo
10.05.11,08:07
A ak by som to chcel predavat normalne na zivnost a tovar by bol objednavany zo zahranicia mimo EU tak co mam spravit??
Pride mi tovar a jednoducho ho predam a zaplatim z neho dan alebo musim ten tovar aj nejako preclit alebo co vsetko je potrebne platit statu??
Chobot
10.05.11,12:03
A ak by som to chcel predavat normalne na zivnost a tovar by bol objednavany zo zahranicia mimo EU tak co mam spravit??
Pride mi tovar a jednoducho ho predam a zaplatim z neho dan alebo musim ten tovar aj nejako preclit alebo co vsetko je potrebne platit statu??


Keď to je tovar mimo EU, tak pri dovoze bude podliehať conému konaniu.

Okrem toho si budeš musieť viesť účtovníctvo, zaregistrovať sa na daňovom úrade a splniť prípadne iné povinnosti. Nedá sa všetko napísať v jednom príspevku. V prvom rade si budeš musieť vybaviť živnosť - tam ti tiež poradia, čo musíš urobiť ďalej.
misomiso
10.05.11,12:12
Pochybujem, ze si budes sam viest uctovnictvo. Najdolezitejsie je najst skuseneho uctovnika/uctovnicku, ktorej donesies raz mesacne vsetky salaty a ona uz bude vediet, co s tym.