monika888
10.05.11,17:33
Dobrý deň, prosím o radu: spoločnosť kúpila na základe kúpnej zmluvy budovu. v zmluve je vyčíslená cena samotnej budovy a tiež je tam uvedené, že kupujúci sa zaväzuje uhradiť aj 750eur za znalecký posudok a 66eur za vklad do katastra. myslíte že do OC vstupujú aj tieto poplatky, ale ich môžem dať priamo do nákladov?
dakujem
Kaja.K
10.05.11,15:53
vsetky naklady suvisiace s obstaranim, ktore su uhradene do datumu zaradenia by mali vstupovat do obstaravacej ceny.
poplatky za kataster a znalecky posudok tiez ;-)
betka
10.05.11,19:45
Dobrý deň, prosím o radu: spoločnosť kúpila na základe kúpnej zmluvy budovu. v zmluve je vyčíslená cena samotnej budovy a tiež je tam uvedené, že kupujúci sa zaväzuje uhradiť aj 750eur za znalecký posudok a 66eur za vklad do katastra. myslíte že do OC vstupujú aj tieto poplatky, ale ich môžem dať priamo do nákladov?
dakujem

mimotemy, dala by som si pozor vrámci zmluvy, či tam je i samostane vyčíslená i cena pozemku :o
monika888
10.05.11,19:56
stavba bola kúpená bez pozemku
betka
10.05.11,20:32
stavba bola kúpená bez pozemku

A potom stavba nie je stavbou.

Chcete mi povedať, že pod stavbou nie je pozemok Váš? (www.katasterportal.sk). Niekedy ten pozemok nemusí byť vo vlastníctve, to sú však minimálne prípady.

Vždy je stavba postavená na nejakom pozemku, pretože v zmysle stavebného zákona je ukotvená skrutkami, pilotami .... , až potom je stavbou.

Ak je parcela, na kt. je postavená stavba, Vaša, je potrebné oceniť samostatne pozemok (v zmysle zákona) a samostatne stavbu.

Ak je pozemok vo vlastníctve inej FO alebo PO, potom som naozaj mimotemy,pozor, ak ste vlastníkom pozemku. Túto špecifickú oblasť oceňovania daniari priam milujú.
KEJKA
11.05.11,03:50
súhlasím, ale kupujúci predsa musí vedieť, či kupuje stavbu alebo aj pozemok.
monika888
11.05.11,06:29
ten pozemok ešte prezistím raz.
potrebovala by som ešte pomoc s odpismy.
ak sme zaradili stavbu do užívanie napr. 03/2011 a chcem mať účtovné odpisy zhodné s daňovými, tak aký bude môj mesačný účtovný odpis v 1. roku, ak OC je 311167?
dakujem
KEJKA
11.05.11,13:34
nemôžeš mať UO=DO.
Okrem toho OC sa môže zmeniť, ak zistíš, že ste kúpili aj pozemok.
monika888
11.05.11,14:09
s pozemkom ste mali pravdu, kúpil nehnuteľnosť s pozemkom. tak som vyčíslila osobitne cenu pozemku a cenu nehnuteľnosti. odpisy budem robiť len z nehnuteľnosti. ide teda o 4. odpisovú skupinu, doba odpisu 20rokov. ak som zaradila nehnuteľnosť do užívania v marci, v OC napr. 300 000eur, tak aká bude cena mesačného účtovného odpisu? a prečo nemôžem mať UO=DO?
dakujem :)
KEJKA
11.05.11,14:24
lebo od marca budeš mať účtovaný rovnomerný odpis OC/240 mesiacov
ale daňový odpis bude 1/20 z OC, t.j. tak akoby si budovu zaradila do užívania 1.1.2011.
monika888
11.05.11,15:00
ved práve preto, som teraz zmätená, ako by to mala vlastne byť.
prosím porad ako by si to urobila ty. mám robiť účtovné odpisy od marca nebudú sa UO rovnať DO? alebo môžem robiť účtovný odpis tiež od januára aj ked som zaradila nehnuteľnosť až v marci?
KEJKA
11.05.11,15:25
ved práve preto, som teraz zmätená, ako by to mala vlastne byť.
prosím porad ako by si to urobila ty. mám robiť účtovné odpisy od marca nebudú sa UO rovnať DO? alebo môžem robiť účtovný odpis tiež od januára aj ked som zaradila nehnuteľnosť až v marci?

čo je na mojej odpovedi nepochopiteľné? nejasné?


lebo od marca budeš mať účtovaný rovnomerný odpis OC/240 mesiacov
ale daňový odpis bude 1/20 z OC, t.j. tak akoby si budovu zaradila do užívania 1.1.2011.
presne takto by som to urobila. Zmätená nie som.
monika888
11.05.11,16:15
ved ja som nenapísala , že ty si zmätená, ale ja. no nič, takže mám dať účtovný odpis normálne od marca?a tým pádom sa nebudú UO a DO rovnať.