korunka1231
10.05.11,18:00
Rozhodla som sa nezakladať si živnosť, ale príjmy z ubytovania iba zdaniť daňou z príjmu. Môžem si ohľadne týchto príjmov zohľadniť aj náklady, ktoré vzniknú pri prenájme?
KEJKA
10.05.11,16:07
príjmy z nájmu alebo z ubytovania?
Na ubytovacie služby musíš mať živnosť.
korunka1231
10.05.11,19:26
Ja som sa inšpirovala odpoveďou na podobnú otázku v porade - Ubytovanie v súkromí - živnostenský list áno, či nie?
Od jmatus on 05-01-08, 10:17 AM
Prenájom ubytovacích priestorov v rámci vidieckeho turizmu z pohľadu živnostenského zákona.
Bola to odpoveď vypracovaná pracovníkom daňového úradu.
Tam sú dve alternatívy - so živnosťou aj bez. A práve to ma zaujíma, či si môžem viesť záznamy o nákladoch týkajúcich sa príjmov z ubytovania a aj nimi tie príjmy znižovať.
Mária27
10.05.11,19:57
Živnostenský zákon sa menil v každom roku 2008, 2009, 2010 až 3-krát.
Medzi viazané živnosti v súčasnosti patrí (príloha 2):

54. Ubytovacie služby v ubytovacích
zariadeniach s prevádzkovaním
pohostinských činností v týchto
zariadeniach a v chatovej osade
triedy 3, v kempingoch triedy 3
a 4

V prípade remeselných živností Ministerstvo vnútra SR už vypracovalo metodickú pomôcku, ktorej cieľom je vymedziť absentujúcu obsahovú náplň
jednotlivých remeselných živností, ktorá nie je určená žiadnym (osobitným) právnym predpisom. S poukazom na to, že v záujme praktického postupu
živnostenských úradov i záujemcov o podnikanie došlo k vymedzeniu ich obsahu aj pozitívnym aj negatívnym spôsobom a v rámci negatívneho
vymedzenia remeselných živností aj k určeniu doplnkových činností, ktoré nemajú charakter remeselnej živnosti, už v rámci tejto pomôcky došlo k
sprehľadneniu možností, ktoré doplnkové činnosti možno vykonávať na základe ohlasovacej voľnej živnosti. Metodický materiál pod názvom
„Obsahová náplň remeselných živností“, spolu s príslušným výpočtom ohlasovacích voľných živností je uvedený aj na internetovej stránke Ministerstva
vnútra SR na adrese : „civil.gov.sk“, na odkaze „živnostenské podnikanie“.

Medzi voľné živnosti patrí aj:
22 UBYTOVACIE A STRAVOVACIE SLUŽBY
40
22.1 Ubytovacie služby bez poskytovania
pohostinských činností
Poznámka: Na označovanie ubytovacích zariadení do tried (*) sa vzťahuje vyhláška č.
277/2008 Z. z., ktorou sa upravuje kategorizácia ubytovacích zariadení a klasifikačné
znaky na ich zaradovanie do tried
...
22.1.1.6 Ubytovacie služby v zariadeniach bez prevádzkovania pohostinských činností - ubytovanie v súkromí
Poznámka: ubytovanie v súkromí kategória:
- izba trieda *, **, ***
- objekt trieda *, **, ***
- prázdninový byt triedy *, **, ***
...