veronika713
10.05.11,20:27
Poradí mi niekto? Sme SVB, je to zaregistrované, máme aj IČO, ale správu nám vykonáva iný podnikateľský subjekt...v nájomnom, ktoré posielame na účet tej spoločnosti je aj čiastka určená do fondu opráv...dohodnuté ale máme s nimi, že čiastku určenú do FO, nám posielajú späť na účet, s ktorým disponuje náš zástupca vlastníkov - predseda SVB, neviem ako presne sa to volá...a ten by mal raz za rok poslať správcovi zúčtovanie FO...moja otázka znie, či kvôli tejto činnosti ako je spravovanie bankového účtu s financiami určenými na opravy a údržby musíme viesť nejaké účtovníctvo, ale stačí jednoduchá evidencia z ktorej je jasné kde sa prostriedky použili??? Pre mňa je logické, že ten kto nám vykonáva správu, mal by robiť aj účtovníctvo a teda podávať aj priznanie, je to ich podnikateľská činnosť...či nie???
peton
11.05.11,03:06
Čo sa týka účtovníctva - SVB má svoje zákonné povinnosti a tou je aj vedenie účtovníctva. Nestačí len viesť príjmy a výdavky. Ak ste však túto oblasť čiže vedenie účtovníctva dohodli so správcom v zmluve o výkone správy, že ju bude vykonávať on, tak je povinný viesť účtovníctvo v súlade so zmluvou, zákonom o vlastníctve bytov a predpismi o účtovníctve. Nahliadni teda do zmluvy o výkone správy, a zistíš čo je so správcom dohodnuté.

Čo sa týka úhrad do fondu opráv na účet správcovskej spoločnosti a späť na účet spoločenstva je to prinajmenšom zvláštne. Keď si pozrieš nižšie uvedený odsek 3 - §8 zistíš prečo.

(3) Správca je povinný viesť samostatné analytické účty osobitne za každý dom, ktorý spravuje. Prostriedky získané z úhrad za plnenia od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv (ďalej len "majetok vlastníkov") musí správca viesť oddelene od účtov správcu v banke, a to osobitne pre každý spravovaný dom. Majiteľom účtu domu zriadeného správcom v banke sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome; správca je príslušný disponovať s finančnými prostriedkami na účte domu a vykonávať k tomuto účtu práva a povinnosti vkladateľa podľa osobitného zákona o ochrane vkladov12aaa). Majetok vlastníkov nie je súčasťou majetku správcu. Majetok vlastníkov nesmie správca použiť na krytie alebo úhradu záväzkov, ktoré bezprostredne nesúvisia s činnosťou spojenou so správou domu. Správca nesmie využiť majetok vlastníkov vo vlastný prospech alebo v prospech tretích osôb.
IvanPK
11.05.11,04:45
Ako to je v našom SVB, vlasníkom účtu je SVB, prístup k nemu mám len ja, všetci vlastníci platia na účet spoločenstva. Je zriadený trvalý príkaz na platbu správcovi za správu, v tej sume ja zahrnutý aj plat kotolníka a ten má dohodu so správcom. Správca vedie účtovníctvo, ja platím jednotlivé faktúry za plyn, elektriku, vodné stočné, deratizáciu, všetky revízie, a prosti všetko čo je potrebné pre chod bytovky. Správca nemá oprávnenie narábať s účtom....takto fungujeme 8 rokov a je to prehľadné...
Jozef Štora
15.05.11,17:08
ak ste SVB, nei ste pod spravou ale mandatnou zmluvou. ak ste pod spravou cize mate zmluvu o sprave tak je pruuuuser a hned to treba upratat. ak ste pod mandatnou zmluvou, prave tato zmluva riesi ze ekonomicke cinnosti robi ta firma za vas... teda mala by to riesit mandatna zmluva ale mozne je vsetko :-)
Mária27
15.05.11,17:33
Správcom je jednoznačne SVB, viac správcov na jeden dom nemôže byť. Možno to máte v zmluve správne, len sa zle vyjadrujete, možno treba opraviť zmluvu.
Čiže spávu robí SVB, ktoré je povinné viesť účtovníctvo. SVB si však jenotlivé práce môže zmluvne zadať robiť dodávateľsky - pre vás celé účtovníctvo robí tá firma. Tá firma musí účtovať aj o fonde opráv, každý účtovný doklad zaevidovať. Podrobnosti si môžete robiť v osobitnej evidencii.

Správa domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome
§ 6

(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.
(3) Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.
(4) Zmluvy uzatvorené v rozpore s odsekom 3 sú neplatné.