eluša
10.05.11,21:01
Zeler pestujem na záhradke pre jeho vňať, lebo neviem dopestovať bulvu. Kolegyňa mi poradila, že zeler treba pykýrovať - neviem ani, ako sa to píše - no sama nevedela, čo sa vlastne robí, teda čo to pykýrovanie vlasne je.
Prosím tých, čo máte skúsenosť, poraďte mi. Ďakujem
lujza.j
10.05.11,19:18
Rozsádzanie (pikírovanie)

Rastliny v čase, keď majú úplne vyvinuté klíčne listy, rozsádzame, pričom im zaštipujeme hlavný korienok, čím ich donútime k vývinu postranných korienkov. Rastliny pikírujeme do debničiek pomocou malého kolíka. Rozsádzame len silné a zdravé jedince na vzdialenosť podľa druhu zeleniny 30 x 30 mm, 50 x 50 mm až 100 x 100 mm. Niektoré druhy (zeler) pikírujeme dva razy. Pikírovanie je veľmi prácny spôsob, ktorý nahradíme riedkou presnou sejbou do črepníkov
pavol54
10.05.11,19:52
Hlavný dôvod prečo sa zeler nepestuje z priameho výsevu ale sa po vzídení musí presadiť je ten, že pri zeleri je žiadúca guľatá buľva, keby sme ho nechali na mieste výsevu neprerušil by sa hlavný koreň, a zeler by dosiahol taký tvar asi ako cukrová repa čo asi nechceme, preto sa po vzídení vytrhne a tým sa preruší hlavný koreň, častejšie presádzanie je na škodu pretože sa zakaždým preruší rast tým že sa poškodí koreňová sústava. Taktiež je niekedy zaužívaný nesprávny názor že ak listy počas rastu obtrhávame narastie väčšia buľva.(iné je keď tie listy používame do pokrmov)
Zeler je koreňová zelenina vyžadujúca hnojenie v prvej trati možno preto nemáš buľvy, potom musíš zabezpečiť hnojenie inak.
Nella_2
11.05.11,04:36
Zeler je tiež náročný na vlahu. A pri presádzaní sa nesmie zasypať srdiečko. Svokrovci vždy odhŕňali zem od rastlinky, bolo vidno trošku buľvy, vtedy mali celkom pekné buľvy.
arizona
11.05.11,08:04
Zeler pestujem na záhradke pre jeho vňať, lebo neviem dopestovať bulvu. Kolegyňa mi poradila, že zeler treba pykýrovať - neviem ani, ako sa to píše - no sama nevedela, čo sa vlastne robí, teda čo to pykýrovanie vlasne je.
Prosím tých, čo máte skúsenosť, poraďte mi. Ďakujem

starsia tema http://www.porada.sk/t110497-pestovanie-zeleru.html ;)

Zalezi,aky zeler kupis.Predava sa bulvovy,ale aj listovy-ten mava mensie bulvicky,ale bohatsie olistenie.

Pre laika ,co nema dobre podmienky na predpestovanie je vhodnejsie kupit hotove sadenicky.

Ja mavam zeler velmi pekny. Sadim velmi vysoko,aby iba korene boli v zemi. Bulva musi byt stale nad zemou,inak zakorenuje...Ako rasie tak stale odrnam okolo neho zem, aby bulva bola volna,nad zemou,nie v zemi.
Casto polievam.
Chokma
11.05.11,10:33
Suhlasim s tym, ze treba dat pozor, aby bol plytko zasadeny, taktiez doba vysevu je dolezita. Dnes bola u nas jedna pani, ktora si siala svoj zeler asi pred mesiacom a kupila si samozrejme aj od nas, kedze jej zelerik je malinkaty. Zeler ma dlhu vegetacnu dobu, takze sa seje v januari, zaciatkom februara. Ma rad vodicku a treba dat pozor, aby neprechladol, potom ide vacsina do semena. ;-)
ilona
11.05.11,11:12
Keď sa už vytvorí buľva a aby nariastla väčšia, obrežem nožom okolo nej tie korienky v zemi, ktoré z tej buľvy vyháňa,aby nešla výživa do ních,ale aby sa zväčšila buľva. Robím to roky a zeler mám vždy dosť veľký. Môže to byť aj od zloženia pôdy,ale myslím si, že aj toto tomu pomáha.
alabut
15.05.11,08:37
Ilona, trafila si klinec po hlave, alabut to robi tiez tak. :-)
pavol54
15.05.11,11:16
Keď sa už vytvorí buľva a aby nariastla väčšia, obrežem nožom okolo nej tie korienky v zemi, ktoré z tej buľvy vyháňa,aby nešla výživa do ních,ale aby sa zväčšila buľva. Robím to roky a zeler mám vždy dosť veľký. Môže to byť aj od zloženia pôdy,ale myslím si, že aj toto tomu pomáha.
Vždy tvrdím, že akýkoľvek zásah do funkčného systému rastliny má na ňu brzdiaci efekt. Už so čítal že pre dosiahnutie veľkej buľvy je treba odtrhávať listy, čo je rovnako jemne nazvem nelogické ako orezávať opakovane korene alebo opakovane presádzať. každá rastlina cez listovú časť realizuje fotosyntézu a iné procesy( okrem iného aj odparovanie vody) skrátka listy potrebuje a ak sa odstránia musí znova investovať všetky živiny do vytvorenia novej listovej plochy, cez koreňovú sústavu prijíma živiny a podstatnú časť vody, ak časť koreňov zlikvidujeme musí si vytvoriť novú koreňovú sústavu. takže výživa neide do koreňov ale z koreňov do rastliny, ak by to bolo naopak tak najlepšie by rástla každá rastlina ktorej otrháme všetky listy a korene.Okrem iného záleží aj na správnom výbere odrody, pri listovom zeleri buľvu nedosiahneš nikdy podľa svojich predstáv. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Gapo
15.05.11,12:49
Zeler má rád soľ, takže treba ho občas poliať slabo slanou vodou.
Chokma
15.05.11,13:49
Vždy tvrdím, že akýkoľvek zásah do funkčného systému rastliny má na ňu brzdiaci efekt. Už so čítal že pre dosiahnutie veľkej buľvy je treba odtrhávať listy, čo je rovnako jemne nazvem nelogické ako orezávať opakovane korene alebo opakovane presádzať. každá rastlina cez listovú časť realizuje fotosyntézu a iné procesy( okrem iného aj odparovanie vody) skrátka listy potrebuje a ak sa odstránia musí znova investovať všetky živiny do vytvorenia novej listovej plochy, cez koreňovú sústavu prijíma živiny a podstatnú časť vody, ak časť koreňov zlikvidujeme musí si vytvoriť novú koreňovú sústavu. takže výživa neide do koreňov ale z koreňov do rastliny, ak by to bolo naopak tak najlepšie by rástla každá rastlina ktorej otrháme všetky listy a korene.Okrem iného záleží aj na správnom výbere odrody, pri listovom zeleri buľvu nedosiahneš nikdy podľa svojich predstáv. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Mne raz kamaratka odporucala obtrhat listy africkej fialke, lebo vraj bude mat viac kvetov. Je pravda, ze naoko, ked by sa na obtrhanu fialku clovek pozrel, by sa mu zdalo, ze ma viac kvetov, pritom by to bol len opticky klam. Ta skor potrebuje pre lepsie kvetenstvo mensi kvetinacik, vo velkom ide viac do listov a menej kvitne, a samozrejme hnojivo na kvety, nie trhat zbytocne listy. Trosku som odbocila.
Ked sme pri tych odrodach, aky zvyknete pestovat vy? My Mentor, je krasny velky a bulva je po rozrezani krasna biela.
pavol54
15.05.11,15:20
Mne raz kamaratka odporucala obtrhat listy africkej fialke, lebo vraj bude mat viac kvetov. Je pravda, ze naoko, ked by sa na obtrhanu fialku clovek pozrel, by sa mu zdalo, ze ma viac kvetov, pritom by to bol len opticky klam. Ta skor potrebuje pre lepsie kvetenstvo mensi kvetinacik, vo velkom ide viac do listov a menej kvitne, a samozrejme hnojivo na kvety, nie trhat zbytocne listy. Trosku som odbocila.
Ked sme pri tych odrodach, aky zvyknete pestovat vy? My Mentor, je krasny velky a bulva je po rozrezani krasna biela.
Momentálne z kapacitných dôvodov predpestovacích priestorov žiadny, pred pár rokmi som pestoval rýchlený na skorú jarnú spotrebu, ako zeler s vňaťou myslím že som vtedy pestoval Maxim, ale odkedy siete dovážajú zelerovú vňať tak prestal záujem o tento sortiment. Inak ja sa špecializujem na papriku, cibuľu a pokusy, naviac tento rok na tretine výmery nič, respektíve voľne rastúce barinné rastliny( i keď zeler je do určitej miery barinná rastlina)
alabut
15.05.11,17:35
Tak, ako sa zastipuju paradajky a salatovky, tak sa orezavaju korene zeleru, ak chcem mat vacsie bulvy. Brzdiaci efekt nech si brzdi kolko vladze, len nech su velke bulvy. :-)
pavol54
15.05.11,17:59
Alabut nezavádzaj laickú verejnosť, u paradajok uhoriek a niektorých odrôd jablk odtrhávaš plody(plody sú v prírode semeno atď tu ale nie je na to miesto) aby si dosiahol väčšie plody alebo pri paradajkách skoršie dozretie ale neodtrhávaš na nich korene alebo listy. Áno aj pri zeleri sa robia operácie zaštipovania ale až v druhom roku, keď odštipuješ niektoré výhonky s budúcimi plodmi teda semiačkom.
ilona
16.05.11,04:04
Ja by som poradila nech si Eluša podelí zelere,označí a využije všetky rady. Uvidí na jeseň ktorá rada bola najlepšia a dá aj nám vedieť.
Chokma
16.05.11,08:15
Ja som sa tiez pytala otca (a to je tiez stary zeleninar so skusenostami) a ten suhlasi s pavlom. Citujem, povedal na rovinu, ze je to "dobra hovadina osekavat zeleru korene". :D
Ja mam tiez rada, ked sa nie len poradi, ale aj vysvetli, preco je to tak. A pavol to prave velmi dobre vysvetlil.
Pri tom obsekevani korenu sa zamiena koren s plodom, i ked plodom pre nas iste ten koren zeleru je. Zeler je narocny na ziviny, lepsie je sustredit sa na to, aby ich mal dost a tiez na koren, cez ktory ich prijima a nie ho este nicit. Tym mu oslabite prave ten pritok zivin, skrze ktore by bol vacsi. Lepsie sa mi zda porozmyslat nad odrodou a davat pozor na to plytsie sadenie a vyzivnu podu, zeler ma vraj rad mierne kysle prostredie, vela vlahy...

Co sa tyka toho pokusu. Je to dobry napad. Len treba dat pozor, aby bol pokus skutocne cosi vypovedal, aby boli zaistene skutocne identicke podmienky... mate stopercentnu istotu, ze ich spravite? A tiez je potrebny relevantny pocet zeleriku. ;-)

Samozrejme, ze je na kazdeho uvazeni ako si spravi, ved toto je porada a nie diktat, takze komu jako sa lubi...
harja
19.05.11,11:36
mne sa osvedčilo zeler polievať chlórovanou vodu z vodovodu a nie z vlastnej studne
pavol54
19.05.11,14:45
mne sa osvedčilo zeler polievať chlórovanou vodu z vodovodu a nie z vlastnej studne
Kde ešte chlórujú vodu?
Chokma
09.06.12,05:03
Este jedna poznamocka, neviem, ci tu odznela, ale tak mi napadlo, ze mozno preto niektori orezavaju korene... Bulvovy zeler sa sadi plytko. Uz ked ho pikirujeme, tak si davame pozor, aby sme dali dnu len ten tenky korienok. Ak zasadite hlboko, nevytvori velku bulvu. To plati aj pri sadeni do zahrady. Nijako to vsak nerusi pravdu, ze korene sa nemaju orezavat. Sadit plytko a orezavat korene, to su dve odlisne veci.
wagner
09.06.12,18:52
Kde ešte chlórujú vodu?

Aj u nás.Lenže chlór už pridáva automat, tak to nie je tak vidieť, ako keď chlórovali ručne. Niekedy bola voda úplne biela a nedala sa piť.