bucka10
10.05.11,21:13
Chcela by som poprosiť o radu.Mám v úmysle predať dom so záhradou na základe kupno predajnej zmluvy.Háčik je však v tom,že za záhradu budem mať vyplatené okamžite a teda môže byť aj hneď prevedená na nového majiteľa.Za dom však sumu vyplatí až po určitom období, ktoré bude samozrejme stanovené v zmluve.Chcem sa teda opýtať, je možné v terajšej kúpno predajnej zmluve uviesť ,že prevod a nadobudnutie nehnuteľnosti (domu) bude právoplatné až v tom uvedenemo období a po zaplatení dohodnutej sumy?Alebo je lepšie v takom prípade urobiť samostatne kúpno-predajnú zmluvu na záhradu a zmluvu o budúcej zmluve na dom?Ďakujem.
robovi
10.05.11,21:48
Mno, ja by som urobil zmluvu o buducej zmluve(ZBZ) na celu nehnutelnost(zahrada+dom), pricom by som v nej uviedol, ze cast kupnej ceny bude uhradena pri podpise ZBZ. To by boli peniaze za tu zahradu. Toto v ZBZ uvedene nemusi byt. Vsak zahrada je hadam pri dome a predavas to v celosti.
Zaroven bude zahrada aj s domom odovzdana do uzivania kupujuceho(uviest v ZBZ). Dalej by som vyriesil v tejto zmuve to, aby predavajuci pri podpise tejto zmluvy nemal v dome trvaly pobyt. A samozrejme by som osetril aj to, dokedy od podpisania ZBZ musi byt uzatvorena kupna zmluva. Podstatne by bolo aj to, ako sa zmluvne strany vysporiadaju v pripade, ak nedajboh nedojde k uzavretiu kupnej zmluvy, co kto komu nahradi. Oni tebe najom za zahradu a dom, ty im pripadne naklady spojene so zveladenim domu a zahrady. Je to na vas. Ale urcite by som nedelil jedno (zahradu) v ZBZ a druhe (dom) v kupnej zmluve. Podla mna v ZBZ musi byt uvedenych co najviac podrobnosti, aby v pripade neskorsich nezhod bolo vsetko kazdemu jasne. V akom stave je dom, kolko ma okien, ci je izolovany, z coho je postaveny, v akom stave je strecha a pod. Kolko rastie na zahrade stromov, ake je oplotenie atd. Mam osobnu neprijemnu skusenost, kedze tieto veci neboli v zmluve uvedene. Dokazuje sa potom tazko.

Takymto riesenim sa minimalne vyhnes dvojitemu vkladovaniu a teda dvojnasobnym poplatkom za vklad do katastra nehnutelnosti(Najprv zahrada a potom v dalsej zmluve dom). ZBZ sa do katastra nedava.
220870
11.05.11,03:06
NIKDY by som nepredal záhradu a potom dom.Kúpi záhradu postaví si tam svoj dom a váš bude používať ako stavebnú búdu.Zmluvy riešia právnici a advokáti nie internet.
bucka10
12.05.11,14:51
Dobrý deň,áno zmluvu si chcem dať každopádne robiť právnikovi,avšak kupujúci navrhol ,že pripraví zmluvu,ja si ju prehodnotím,pripomienkujem atď (teda nie ja,ale môj právnik) a až následne ju podpíšeme.No len som sa chcela predom informovať,aby som aspon troška bola v obraze,nakoľko zatiaľ sa jedná iba o cene a základných podmienkach.Ďakujem aj tak veľmi pekne za rady.
Ekonomka-SR
12.05.11,15:21
Chcela by som poprosiť o radu.Mám v úmysle predať dom so záhradou na základe kupno predajnej zmluvy.Háčik je však v tom,že za záhradu budem mať vyplatené okamžite a teda môže byť aj hneď prevedená na nového majiteľa.Za dom však sumu vyplatí až po určitom období, ktoré bude samozrejme stanovené v zmluve.Chcem sa teda opýtať, je možné v terajšej kúpno predajnej zmluve uviesť ,že prevod a nadobudnutie nehnuteľnosti (domu) bude právoplatné až v tom uvedenemo období a po zaplatení dohodnutej sumy?Alebo je lepšie v takom prípade urobiť samostatne kúpno-predajnú zmluvu na záhradu a zmluvu o budúcej zmluve na dom?Ďakujem.
Pozdravujem Vás,
ja by som to predávala tiež spolu, teda dom+ záhrada. podľa mňa je fér pre obe strany, ak dôjde k predaji a zároveň kúpe narovnako.
Kupujúci nech dá zavinkulovať čiastku na účte zriadenom na daný účel na základe Dohody o vinkulácii vkladu v prospech predávajúceho po dobu, pokiaľ predávajúci dá LV prepísané už na kupujúceho. takže vy dáte do ruky kupujúcemu nové LV a kupujúci na oplátku uvoľní účet v prospech predávajúceho.
Počas trvania vinkulácie Kupujúci nesmie zmluvu o vedení účtu, na ktorom je vklad, vypovedat, odstúpit, menit ju a pod - to nech je uvedené v dohode o vinkulácii.
-vzor kúpno-pred. zmluvy nájdete, aj ked si zadáte do googlu : kúpno predajná zmluva.
držím palce pri predaji.