lubka0907
11.05.11,06:57
ahojte poraďáci..Chcema užívať ako firma auto nášho zamestnanca. Máme ho vziať od neho do prenájmu alebo ho máme užívať ako firemné? čo sa firme najlepšie oplatí??
Mila123
11.05.11,05:03
najjednoduchšie by bolo a by zamestnanec využíval svoje súkr. aute pre potreby organizácie a účtoval by si za odjazdený km základnú sadzbu + PHL .....
lubka0907
11.05.11,05:05
a máme s ním podpísať nejakú zmluvu napr. o prenájme, kde by sme si určili tú sadzu a PHL?
Mila123
11.05.11,05:07
nemusíte, resp. nevyžaduje sa ...a tá základná sadzba je podľa zákona o cest. náhradách.....on ako zamestnanec bude spokojný, že si nejakými prašulkami pomôže....
lubka0907
11.05.11,05:23
A ešte sa chcem opýtať, či tento príjem bude musieť zamestnanec uviesť v daňovom priznaní?
Tweety
11.05.11,05:32
A ešte sa chcem opýtať, či tento príjem bude musieť zamestnanec uviesť v daňovom priznaní?
Cestovné náhrady nie sú pre zamestnanca predmetom zdanenia. Ešte jedna vec, za predmetné vozidlo budete podávať DP k dani z MV.
lubka0907
11.05.11,05:34
Takže aj keď si ho prenajmeme tak ho treba zaevidovať na Daňovom úrade?
Tweety
11.05.11,05:38
Takže aj keď si ho prenajmeme tak ho treba zaevidovať na Daňovom úrade? Kedže budete vyplácať náhrady zamestnancovi za používanie jeho MV, musíte podať DP. Nenapísala som, že máte oznamovaciu povinnosť, máte len povinnosť podania DP k dani z MV.
lubka0907
23.05.11,07:51
v zmluve sa stanovila výška nájmu vyčíslená vzorcom (priemerná spotreba motorového vozidla * aktuálna cena jedného litra pohonnej látky v deň cesty pre potreby vykonávania práce * počet kilometrov najazdených na účely vykonávania práce * 0,01) + (paušálna náhrada na 1 km * počet kilometrov najazdených na účely vykonávania práce).
Takto vypočítam dennú náhradu. Ak zamestnanec tankoval za svoje peniaze mám mu k vypočítanej náhrade pripočítať sumu za koľko tankoval?
KEJKA
23.05.11,07:59
nájomná zmluva je niečo iné ako vyplácanie cestovných náhrad.
Kto s tým autom jazdí? len ten zam-ec, ktorý je vlastníkom?

ak zam-ec dostáva "nájomné", tak je to preto, že si PHM kupuje sám. Ale prečo nájomné, to nechápem.
NZ by som chápala tak, že to auto bude používať aj niekto iný o firme.
lubka0907
23.05.11,08:07
no to auto sa používa na firemné účely. A jazdí na ňom ten, kto ho v ten čas potrebuje. PHM nekupuje firma ale zamestnanec a takto to chceme vyriešiť.
KEJKA
23.05.11,08:09
tak potom v poriadku. NZ je dobré riešenie.
nahlásila by som auto ako držiteľ aj na DI - nemám s tým skúsenosť, ale pri dlhodobom prenájme si PHM môže nakupovať firma sama, odpočítať DPH, čo je isto výhoda.
lubka0907
17.08.11,05:11
Práve mi doniesol zamestnanec knihu jázd kde zaznamenával aj cestu z domu do práce a z práce. Chcem to dať do PC aby som vedela aká bola spotreba a aby sa mu nepreplatilo viac ako najazdil. Predpokladám, že mám nahadzovať iba jazdy potrebné na vykonávanie práce a nie dochádzanie z práce. Mám to robiť tak?
KEJKA
17.08.11,05:58
v akom vzťahu je auto - zamestnanec
a auto-firma?
lubka0907
17.08.11,06:07
Auto vlastní zamestnanec a používa sa pre účely firmy ak je práca v nejakom inom meste. Tak ako som to napísala v predchádzajúcich príspevkoch. Máme ho v nájme.
KEJKA
17.08.11,06:13
aha, tak potom ale platíte nájom, nie km.
Alebo máte nájom=fixnú časť plus ešte km?
=================================
prepáč, už sa mi nechce spätne loviť relevantné informácie.
Ak chceš preplatiť cestovné za km, tak samozrejme musíš vybrať len cesty zo sídla firmy na miesto určenia a späť, resp. z bydliska na miesto určenia ak je to v inom meste /klasická 1-2 a viacdňová SC/ a späť.