Pidgey
11.05.11,10:26
Dobry den, mal by som otazku, ako by sa malo uctovat, resp evidovat doklady v restauracii, ktora je sucastou ubytovacieho zariadenia.
Ked teda pride zakaznik, nieco si v restike objedna, ale finalne to zaplati az pri odchode z penzionu, napr za dva dni.
Viem ze su restauracne SW, ktore eviduju otvorene ucty, ale ako je to, ked ten ucet bude realne zaplateny az pri odchode?
treba kazdy den pri uzavierke dotlacit doklady, aby boli v dennej trzbe. alebo sa to neeviduje cez kasu,ale v nejakej inej evidencii a doklady sa tlacia az pri odchode?
Resp ako by to malo byt spravne? Niektore hotely davaju na zaver FA, a k tomu ako podklad doklady z reg pokladne (asi iba kopie, aby nebola duplicita danovych dokladov.
Viete mi prosim poradit, ako to spravne evidovat, nestratit sa v tom, a aby to bolo co najjednoduchsie aj pre nas aj pre zakaznika?
Vopred dakujem za kazdu radu
ilona
11.05.11,11:23
Podľa toho aké mate kasy. Pri konzumácii sa dá vystaviť doklad z registračnej pokladnice nie hotovosť,ale úver , a pri odchode klienta sa vystaví faktúra aj na jedlo,aj na ubytovanie. Tiež sa to môže riešiť aj presunom z iného strediska na recepciu a pri odchode to všetko nahodiť na kasu na recepcii. Sami si najlepšie určite spôsom aký bude Vám vyhovovať a to podľa typu kás ,podľa skladového programu a pod.
Pidgey
12.05.11,06:56
Hmm, o tom ze z reg.pokladne viem vytlacit iba uver som este nepocul. Viete mi prosim povedat, ako to vlastne je? je to funkcia reg. pokladne, ci SW?Viete mi prip povedat aky SW na to pouzivate?My este nemame nic kupene, prave sa o tom rozhodujeme. Samozrejme ze chceme mat cca najlacnejsie riesenie. Ide o malu prevadzku, kde nie su stale hostia, mozno tak 2x za mesiac, nejaky vikend a pod.(preto nechceme hned investovat n´do nejakeho draheho riesenia)
to riesenie s tym dokladom uver - nasledne FA s ami pozdava, tak nejako som si to predstavoval, len mi nebolo jasne, kedy zauctovat ten predaj v restauracii, ci do dennej trzby, alebo az pri odchode. teda aspon si myslim ze tento predaj by mal prejst cez reg. pokladnu, ci nie? asi sa v tom nejako zamotavam....
ilona
12.05.11,14:48
Ja som nepovedala, že z registračnej pokladni sa dá vytlačiť iba úver, ale aj úver, že to nejde do hotovosti. Keď ste taká malá prevádzka dala by som do reštaurácii reg.pokladňu,na ubytovanie nemusí byť a pri konzumácii by som vystavila doklad,dala na recepciu a pri odchode by to recepčná zučtovala s ubytovaním.
Pidgey
13.05.11,20:47
:)ja viem, ze z reg sa "netlaci iba uver", zle som sa vyjadril , Uz sa pomaly dostavam do obrazu. Tiez s ami zda toto riesenie najlepsie (vytlaci sa doklad, zakaznik podpise, doklad ostava u obsluhy a zakaznik dostane kopiu dokladu ako prilohu k FA pri odchode). Uz len zistit ci sa to da aplikovat pri SW ktory momentalne pouzivame (Pohoda) alebo je lepsie kupit SW na to stavany. Totiz podla poslednych info by mohol byt v Pohode problem s postupnostou dokladov a tlace cez FM.....ale to uz je asi o inom...
A, dakujem za radu :)