jajahh
11.05.11,10:42
Ahojte poradaci, prosim Vas potrebovala by som poradit.
Kamaratka sa ide vydavat. Bola v salone, kde poziciavaju saty a podpisala k jednemu modelu siat zavaznu objednavku s tym, ze v nej bol uvedny aj termin skusky siat na 11.05.. Zaroven zlozila pri tejto obejdnavke zalohu.
Prenajimatel vsak zrusil termin skusky siat den pred tym s tym, ze saty su pozicane.
Porusil prenajimatel tymto objednavku v podstatnej casti a teda moze kamaratka od tejto objednavky odstupit a ziadat vratenie zalohy?

Vopred dakujem za radu.

Jana
Stanislav 1975
11.05.11,08:44
Ahojte poradaci, prosim Vas potrebovala by som poradit.
Kamaratka sa ide vydavat. Bola v salone, kde poziciavaju saty a podpisala k jednemu modelu siat zavaznu objednavku s tym, ze v nej bol uvedny aj termin skusky siat na 11.05.. Zaroven zlozila pri tejto obejdnavke zalohu.
Prenajimatel vsak zrusil termin skusky siat den pred tym s tym, ze saty su pozicane.
Porusil prenajimatel tymto objednavku v podstatnej casti a teda moze kamaratka od tejto objednavky odstupit a ziadat vratenie zalohy?

Vopred dakujem za radu.

Jana

no ak ten dátum jednostranne preložil prenajímateľ, tak samozrejme, že porušil pravidlá a mal by vrátiť zálohu- však napr. mohla byť odcestovaná a pod. a tak ten dátum jej nemusel vyhovovať...
jajahh
11.05.11,08:58
Dakujem.
Neviete nahodou v akom ustanoveni sa o tom pise? Dala som si to vyhladavat v obcianskom aj obchodnom zakonniku, len sa mi to nepodarilo najst. Mozno som zadavala zle klucove slova.
Jana
Chobot
11.05.11,11:08
Ahojte poradaci, prosim Vas potrebovala by som poradit.
Kamaratka sa ide vydavat. Bola v salone, kde poziciavaju saty a podpisala k jednemu modelu siat zavaznu objednavku s tym, ze v nej bol uvedny aj termin skusky siat na 11.05.. Zaroven zlozila pri tejto obejdnavke zalohu.
Prenajimatel vsak zrusil termin skusky siat den pred tym s tym, ze saty su pozicane.
Porusil prenajimatel tymto objednavku v podstatnej casti a teda moze kamaratka od tejto objednavky odstupit a ziadat vratenie zalohy?

Vopred dakujem za radu.

Jana

JA som opačného názoru, než Stano. Myslím, že treba rozlišovať medzi zálohou za požičanie a skúškou šiat. Záloha je za požičianie šiat, nie je viazaná na termín skúšania. Termín skúšania je možné podľa mňa preložiť, zmeniť, dohodnúť iný. Iné by bolo, keby šaty neboli k dispozícii v deň svadby. To je niečo iné.

V obč. zákonníku také veci nenájdeš. Tam sú len všeobecné formulácie. Také konkrétne veci sú zvyčajne dohodnuté v zmluve o požičaní, alebo vo všeobecných obch. podmienkach. Najprv by treba vidieť tú zmluvu alebo tie podmienky. Je tam uvedené, za akých podmienok môže od zmluvy ona odstúpiť? Je medzi podmienkami aj skutočnosť, že sa nedodrží termín skúšania?

AK jej dal iný termín na skúšanie, tak prečo trvá na 11.5.? A prečo chce zrazu od zmluvy odstúpiť len preto, že si šaty nevyskúša v ten deň, kedy sa dohodli? Ona ešte nikdy nezmenila nejaký dohodnutý termín? Podľa mňa bol predajca ešte seriózny, že jej to oznámil vopred. Možno tie šaty mal niekto požičané a nedodržal termín vrátenia, prečo ho hneď viniť a ukameňovať? Môže skúsiť vyhandlovať nejakú zľavu za požičanie.