JOJA
27.08.04,11:43
Prosím o radu. Máme BU vedený v EUR, z ktorého sme vyberali HUF. Ako mám zaúčtovať - aký kurz použiť pri účtovaní výberu z BU v EUR a aký pri účtovaní vkladu do pokladne HUF. Na doklade o výbere z banky mám kurz HUF k EUR použitý komerčnou bankou.
Makina
27.08.04,10:18
Podľa môjho názoru by si mala použiť kurz NBS vyhlásený ku dňu uskutočnenia účt. prípadu - tak pri účtovnaní bank. výpisu, ako aj pri účtovaní pokladne.
Pokiaľ by si ich zamieňala v hotovosti, použiješ kurz komerčnej banky.
JOJA
27.08.04,10:21
Ďakujem, aj ja som to tak urobila. Vznikol mi však kurzový rozdiel na účte 261.Aj ten som zaúčtovala. Dúfam, že to bude správne.
Makina
27.08.04,10:33
Samozrejme.
emily
27.08.04,11:11
Podľa môjho názoru by si mala použiť kurz NBS vyhlásený ku dňu uskutočnenia účt. prípadu - tak pri účtovnaní bank. výpisu, ako aj pri účtovaní pokladne.
Pokiaľ by si ich zamieňala v hotovosti, použiješ kurz komerčnej banky.
Podľa p.Cenigovej (školenie) nemá pri takejto transakcii vznikať na 261 kurzový rozdiel. Je to jedno či cudziu menu nakupuješ v hotovosti alebo z účtu. Zákon o učtovníctve nepozná kurzový rozdiel z výmeny peňazí. Operácia sa má účtovať kurzom komerčnej banky.
ricij
27.08.04,12:15
Súhlasím s Emily, o kurzových rozdieloch tu už reč bola a zhodli sme sa, že neexistuje predkontácia k 261
Makina
27.08.04,13:02
Ospravedlňujem sa, "emily" a "ricij" majú pravdu. Kurz NBS by sa použil iba v prípade, ak by sa z účtu vedeného v EUR vyberali znova iba "eurá".
Oldi
30.08.04,13:46
Podľa p.Cenigovej (školenie) nemá pri takejto transakcii vznikať na 261 kurzový rozdiel. Je to jedno či cudziu menu nakupuješ v hotovosti alebo z účtu. Zákon o učtovníctve nepozná kurzový rozdiel z výmeny peňazí. Operácia sa má účtovať kurzom komerčnej banky.
Súhlas, Ing. Cenigová sa opiera o zatiaľ platné znenie zákona o účtovníctve (ale chystá sa v tomto smere novelizácia - zase by malo byť všetko len podľa kurzu NBS - dúfam, že to neprejde), takže zatiaľ je to kurzom KB - § 24 ods. 3, táto téma sa už na Porade preberala tak, ako to už niekto správne podotkol.