Kikuša
08.01.06,09:00
Prosím o radu,
Firma - FO neplatca DPH nakupuje tovar z maďarska od platcu dph. tento rok mu vznikne povinnost zaregistrovať sa , lebo presiahne sumu 420 000. Ako je to s dph a musí sa podávať daňové priznanie? Ak ano v akých riadkoch.
KEJKA
08.01.06,09:40
zaregistrovať sa treba pred dovozom tovaru, ktorým sa prekročí daný obrat.
postupuješ podľa Z.222/2004 o DPH
§ 7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

ak sa zaregistruješ za platiteľa DPH, tak nielen DPH odvedieš ale máš aj nárok na odpočet DPH.
Kikuša
08.01.06,09:55
Aj Slovensku sa stáva platcom DPH? Daňové priznanie sa podáva tžiež štvrťročne a v akých riadkoch sa odpočíta dph?
Mám v tom trochu chaoz, ja ešte len začínam a moc sa nevyznám.
KEJKA
08.01.06,10:25
Aj Slovensku sa stáva platcom DPH? Daňové priznanie sa podáva tžiež štvrťročne a v akých riadkoch sa odpočíta dph?
Mám v tom trochu chaoz, ja ešte len začínam a moc sa nevyznám.
ved si sa pýtala jasne.... hovoríme o slovenskom platiteľovi. Doteraz si dovážala s maďarskou DPH, teraz po zaregistrovaní dovezieš bez DPH - obaja budete maž ič ale z rôznych štátov.
Tovar dodaníš a DPH odvedieš.
Jana Acsová
08.01.06,13:21
Aj Slovensku sa stáva platcom DPH? Daňové priznanie sa podáva tžiež štvrťročne a v akých riadkoch sa odpočíta dph?
Mám v tom trochu chaos, ja ešte len začínam a moc sa nevyznám.Ešte na doplnenie:
V prípade, že sa budete registrovať podľa § 7 ZDPH stávate sa osobou registrovanou pre daň, ale nie platiteľom. Platiteľom by ste sa stali v prípade žiadosti o registráciu podľa § 4 ZDPH. Rozdiel je v tom, že v prípade, že sa stanete platiteľom okrem daňovej povinnosti vám vznikne aj právo na odpočítanie dane. Registrovaná osoba, ktorá nie je platiteľom by mala povinnosť dodaniť nadobudnutý tovar z iného ČŠ EÚ bez práva na odpočítanie dane.

Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň podľa § 69 t.j. z nadobudnutia tovaru, je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť a v tej istej lehote zaplatiť daň.
Kikuša
08.01.06,14:26
Dobre som to pochopila , keď nakúpim tovar k sume za ktorú nakúpim pripočítam dph 19% a tých 19% odvediem danovému úradu?
Jana Acsová
08.01.06,15:11
Dobre som to pochopila , keď nakúpim tovar k sume za ktorú nakúpim pripočítam dph 19% a tých 19% odvediem danovému úradu?Áno v prípade, že budete nadobúdať tovar z iného členského štátu EÚ a registrujete sa iba z tohto dôvodu podľa § 7 Zákona o dani z pridanej hodnoty. Zdanenie sa týka práve dodanenia nadobudnutia tovaru.
V prípade, že by ste požiadali o registráciu podľa § 4, stali by ste sa platiteľom a okrem daňovej povinnosti by vám vzniklo aj právo na odpočítanie dane.
KEJKA
08.01.06,17:13
Dobre som to pochopila , keď nakúpim tovar k sume za ktorú nakúpim pripočítam dph 19% a tých 19% odvediem danovému úradu?
Kikuša, ak si správne pochopila, tak doteraz si nakupovala s maďarskou DPH, ktorá sa odvádzala do ŠR Maďarska. Od určitej výšky obratu - teda od 420000 Sk si však DPH "nárokuje" SR. Teda z MR by si mala dostávať tovar bez DPH-teda lacnejšie, dodanila by si v SR a tu by si odviedla DPH. Pri rovnakej sadzbe dane v konečnom dôsledku cena tovaru sa pre Teba nezmení, rozšíria sa Tvoje povinnosti, čo sa týka daňového priznania a odvodov.
Ak však chceš byť platiteľom DPH, treba sa registrovať..<.. tak ako píše AVO, potom si budeš môct opočítať DPH nielen tú z tovaru ale aj zo všetkýc prijatých plnení v zmysle zákona 222/2004 o DPH.
Kikuša
08.01.06,20:41
Díky moc veľmi ste mi pomohli