mimulik
11.05.11,11:37
Dobrý deň,

prosím, viete mi niekto poradiť, či osoba poberajúca dávku v nezamestnanosti je považovaná na nezaopatrenú? Dávka v nezamestnanosti je vyššia ako životné minimum, predstavuje sumu cca. 280 eur mesačne, žije v spoločnej domácnosti s manželom, ktorý má príjem nad 1000 eur.

Neviem to nikde nájsť v zákonoch, resp. nenašla som to v súvislosti v akej potrebujem.

Ďakujem moc:)
katka50
11.05.11,09:42
Dobrý deň,

prosím, viete mi niekto poradiť, či osoba poberajúca dávku v nezamestnanosti je považovaná na nezaopatrenú? Dávka v nezamestnanosti je vyššia ako životné minimum, predstavuje sumu cca. 280 eur mesačne, žije v spoločnej domácnosti s manželom, ktorý má príjem nad 1000 eur.

Neviem to nikde nájsť v zákonoch, resp. nenašla som to v súvislosti v akej potrebujem.

Ďakujem moc:)
A načo to potrebuješ ?
mimulik
11.05.11,09:48
A načo to potrebuješ ?
Kvôli zdravotnému poisteniu v zahraničí. Manžel dostal ponuku ísť pracovať do Belgicka, chce aby žena išla s ním a riešia momentálne zdr.poistenie. Povedala som im, že nezaopatrený rodinný príslušník by sa mal poistiť v krajine, kde pracuje zárobkovočinná osoba. Len potrebujem vedieť, či v prípade poberania dávky v nezamestnanosti je táto osoba považovaná za nezaopatrenú alebo nie.
katka50
11.05.11,09:56
Kvôli zdravotnému poisteniu v zahraničí. Manžel dostal ponuku ísť pracovať do Belgicka, chce aby žena išla s ním a riešia momentálne zdr.poistenie. Povedala som im, že nezaopatrený rodinný príslušník by sa mal poistiť v krajine, kde pracuje zárobkovočinná osoba. Len potrebujem vedieť, či v prípade poberania dávky v nezamestnanosti je táto osoba považovaná za nezaopatrenú alebo nie.

Na stránke udsz som Ti našla definíciu nezaopatrenej osoby. Uchádzač o zamestnanie tu nieje, čo je logické.
mimulik
11.05.11,10:03
Ďakujem, toto som našla aj ja. Osoba, ktorá poberá DvN tam nie je spomínaná, takže myslíš, že to treba brať tak, že nie je považovaná za nezaopatrenú???
mimulik
11.05.11,10:07
Inak najlepšie na tom všetkom je, že na úrade práce jej k tomu nevedeli povedať, resp. poradiť nič, možno bude najlepšie, keď napíše priamo do zdravotnej poisťovne, aby to mala čierne na bielom, lebo informácie cez telefón asi ťažko v prípade potreby predloží ako "dôkaz". No a kamoška by najradšej, keby som to všetko vybavila za ňu, absolútne nemá o týchto veciach prehľad. Bezo mňa nevie ani že existuje ročné zúčtovanie dane z príjmu :-), ale tak v tomto som naozaj v koncoch.
veronikasad
11.05.11,10:16
pojem nezaopatrený rodinný príslušník nepoznám.

Definíciu nezaopatreného dieťaťa ano ...
pepsikova
11.05.11,10:22
..dieťa sa možno neberie ako rodinný príslušník...((((:cool:
mimulik
11.05.11,10:22
Pojem nezaoptrený rodinný príslušník sa používa v súvislosti so zdravotným poistením v EÚ. Viem, že napr. osoba, ktorá sa stará o dieťa do 3 rokov a má muža/ženu zamestnaných v EÚ, tak by mala byť spolupoistená s touto osobou v príslušnom štáte EÚ - odtiaľ je pojem nezaopatrený rodinný príslušník, môže ním byť manželka, dieťa.

Ale tu nejde o tieto pojmy, ja by som len potrebovala jednoznanče určiť, či je osoba poberajúca DvN nezaopatrená (resp. ako sa definuje?).
katka50
11.05.11,10:37
Ďakujem, toto som našla aj ja. Osoba, ktorá poberá DvN tam nie je spomínaná, takže myslíš, že to treba brať tak, že nie je považovaná za nezaopatrenú???
Presne. Skús si prečítať článok z priloženého linku
http://www.udzs.sk/obcania/registracia-poistencov-nezaopatrenych-vo-vztahu-k-eu.html?page_id=442
mimulik
12.05.11,08:57
Konečne sa mi podarilo dostať sa po riadne info aj od pracovníčky poisťovne: pokiaľ osoba poberá dávku v nezamestnanosti, nie je považovaná za nezaopatrenú, v momente ukončenia poberania tejto dávky sa nezaoptrenou stáva a ak manžel/manželka pracujú v inom štáte EÚ, stáva sa naviazanou na zdravotné poistenie zárobkovočinného manžela alebo manželky. Treba požiadať buď v danej krajine o spolupoistenie, ak sa tam bude aj osobne zdržiavať alebo požiadať o vystavenie formulára E106, kde sa uvádzajú nezaopatrení rodinní príslušníci. Prislušná zdravotná poisťovňa v SR, kde bol naposledy poistený zarábajúci člen rodiny, vydá na základe E106 zdravotné kartičky, s ktorými možno navštevovať lekára na Slovensku ako doteraz, len s tým, že všetko platí poisťovňa zahraničná. V prípade sťahovania by mala zahraničná poisťovňa vydať také zdravotné kartičky, ako používajú obyvatelia danej krajiny.