tinaKa
11.05.11,16:33
Prosim vas o radu, snazim sa svoj problem riesit s kompetentnou osobou cez email, ale zatial to nevedie k ziadnemu vysledku.
Zaciatkom mesiaca som si zalozila zivnost. Vsimla som si ale, ze v registri zivnostnikov mam na adrese sidla podnikania uvedenu aj prevadzkaren, hoci o nej na urade nepadlo ani slovo. V zivnosti mam uvedenu jednoduchu uzitkovu vyrobu z dreva, papiera, kovu..., ale pri ohlasovani zivnosti som ziadne oznamenie o zriadeni prevadzkarne nevyplnala.
Do kontaktu s klientmi neprichadzam osobne, jedine mailom, objednavky sa vybavuju tiez len cez internet, nemam ani predajnu, kde by som nieco predavala. Vyrobky robim na zaklade objednavky, pilim ich rucne, nemam ani nejake stroje na pilenie, ide o vyrobu par kusov. Tie mi staci vypilit aj na dvore, ci v kolni, nechapem, z akeho dovodu mam mat zriadenu prevadzkaren. Od toho sa mi tym padom odvijaju dalsie povinnosti- prevadzkovy poriadok?, hasiaci pristroj?, hygiena?, otvaracie hodiny?, ci dokonca povinnost zakupit ERP?...
Je mozne, ze si ŽÚ sam od seba urci, kto musi mat prevadzkaren aj bez toho, ze by som vypisovala tlacivo o zriadeni prevadzkarne? nerozumiem tomu...

druha vec je nahlasenie cisla uctu: totiz mam zalozene dva ucty vo FIO banke- jeden je v eurach, druhy v Kc, oba su so slovenskym kodom banky. Tieto dva ucty som uz danovemu hlasila. Avsak pri platbe len v ceskych korunach z eshopu v Cechach chcem vyuzit jeden z tychto uctov s ceskym kodom banky. Cislo uctu ostava, meni sa len kod zo slovenskeho na cesky, hoci ide stale o FIO banku. Mam nahlasit aj tento ucet s ceskym kodom?
Dakujem a pekny den.
tinaKa
12.05.11,12:49
No dobre, takze si aj sama odpoviem. Bludila som po internete a nasla som, citujem:
V praxi býva problematickou otázka, či sídlo (resp. miesto podnikania) môže byť súčasne prevádzkárňou a či je nutné prevádzkáreň vždy zriadiť. Veľmi často vystupuje táto otázka napr. v prípade, ak drobný živnostník má sídlo v byte. Na prvú otázku je potrebné odpovedať kladne (ak sú sídlo a miesto, kde sa bude živnosť prevádzkovať, totožné). Rozhodujúcou pre posúdenie druhej otázky (či je potrebné vždy zriaďovať prevádzkareň) býva skutočnosť, aký charakter má tá – ktorá živnosť. V prípade živností, pri ktorých dochádza k výrobe, manipulácii s tovarom a pod. živnostenské úrady jednoznačne vyžadujú zriadenie prevádzkárne.
Treba absolvovat teda navstevu RUVZ, mestskeho uradu, od hasicov netreba- statny poziarny dozor sa nevykonava na jednoduchych a drobnych stavbach. Definicia tychto stavieb je v stavebnom zakone.

Co sa tyka druhej otazky, prisla mi z DU nasledovna odpoved- to aj pre tych, co si zakladaju ucet vo FIO banke s tym, ze budu prijimat/platit z/do Ciech:
V prípade, že na výpise z bankového účtu budú aj platby, ktoré budete realizovať aj v CZK, číslo účtu s kódom českej pobočky nemusíte oznamovať, ak bude výpis samostatný pre CZK, oznámite ho listom.
tinaKa
23.05.11,13:18
No dobre, takze si aj sama odpoviem. Bludila som po internete a nasla som, citujem:
V praxi býva problematickou otázka, či sídlo (resp. miesto podnikania) môže byť súčasne prevádzkárňou a či je nutné prevádzkáreň vždy zriadiť. Veľmi často vystupuje táto otázka napr. v prípade, ak drobný živnostník má sídlo v byte. Na prvú otázku je potrebné odpovedať kladne (ak sú sídlo a miesto, kde sa bude živnosť prevádzkovať, totožné). Rozhodujúcou pre posúdenie druhej otázky (či je potrebné vždy zriaďovať prevádzkareň) býva skutočnosť, aký charakter má tá – ktorá živnosť. V prípade živností, pri ktorých dochádza k výrobe, manipulácii s tovarom a pod. živnostenské úrady jednoznačne vyžadujú zriadenie prevádzkárne.
Treba absolvovat teda navstevu RUVZ, mestskeho uradu, od hasicov netreba- statny poziarny dozor sa nevykonava na jednoduchych a drobnych stavbach. Definicia tychto stavieb je v stavebnom zakone.

Co sa tyka druhej otazky, prisla mi z DU nasledovna odpoved- to aj pre tych, co si zakladaju ucet vo FIO banke s tym, ze budu prijimat/platit z/do Ciech:
V prípade, že na výpise z bankového účtu budú aj platby, ktoré budete realizovať aj v CZK, číslo účtu s kódom českej pobočky nemusíte oznamovať, ak bude výpis samostatný pre CZK, oznámite ho listom.

PRIPAJAM OPRAVU, aby niekto, co bude hladat info, nebol uvedeny do omylu, viď clanok vyssie:"od hasicov netreba- statny poziarny dozor sa nevykonava na jednoduchych a drobnych stavbach. Definicia tychto stavieb je v stavebnom zakone."
vsetci, co chcete/musite si zriadit prevadzku vo svojom dome, potrebujete suhlas od stavebneho uradu, ktory vyda kolaudacne rozhodnutie na zaklade tychto dokumentov:
vypis z listu vlastnictva kolok 8eur alebo najomna zmluva
rozhodnutie hygieny kolok 16,50eur
stanovisko od hasicov
kolaudacne rozhodnutie stavby
revizna sprava el. instalacie, bleskozvodov
vyjadrenia doknutych organov podla povahy zivnosti- Inspektorat prace, ziv. prostredie, odpady, ochrana ovzdusia
spravny poplatok 16,50eur
podorys stavby
stanovisku MsU