plecho
08.01.06,10:15
môžem ako živnostník ked pracujem v mieste bydliska od 1.1.2006 použivať stravne lístky a v akej hodnote.
bredikova
08.01.06,09:27
Pozri tieto linky
http://www.porada.sk/showthread.php?t=16611&highlight=stravn%E9
http://www.porada.sk/showthread.php?t=16413&highlight=stravn%E9

alwebo daj do vyhľadávania "stravné" a nájdeš o tom veľa popísaného;)
liba2
08.01.06,10:27
môžem ako živnostník ked pracujem v mieste bydliska od 1.1.2006 použivať stravne lístky a v akej hodnote.Na stravné lístky máš nárok za tých istých podmienok ako zamestnanec, t.j. treba odpracovať minim. 4 hod./deň. Nezáleží na tom kde pracuješ, iba ak by si bola mimo svojho miesta podnikania, t.j. na prac. ceste, vtedy máš nárok na stravné podľa zák. o CN. Avšak za ten deň nemáš nárok na stravný lístok. Ak si súčasne zamestnanec, vtedy nemáš nárok na stravný lístok ako SZČO.
Stravný lístok si môžeš kúpiť v cene akej chceš. Ale do nákladov si môžeš dať len takú sumu ako u zamestnancov = 55% z ceny, max. zo sumy 89 Sk.
Janka6685
08.01.06,10:58
Neviete kedy uzrie svetlo sveta to sľubované usmernenie ohľadom tejto záležitosti?
DanielaSL
08.01.06,12:55
Janka6685
08.01.06,13:07
Toto si Janka čítala?
http://www.porada.sk/showthread.php?t=16781&highlight=Stravovanie+SZ%C8O

Vďaka za link, ale toto je tu rozpísané po celej porade. Mňa skôr zaujímalo, či už vyšlo ustanovenie, podľa ktorého by mali živnostníci jasno, aký majú presne nárok na stravné. Lebo podnikateľ je v práci nonstop, nie?
andrej_rv
08.01.06,13:18
Vďaka za link, ale toto je tu rozpísané po celej porade. Mňa skôr zaujímalo, či už vyšlo ustanovenie, podľa ktorého by mali živnostníci jasno, aký majú presne nárok na stravné. Lebo podnikateľ je v práci nonstop, nie?
Zatiaľ ešte zrejme nevyšlo. A keďže by sa na nás mali vzťahovať ustanovenia zákonníka práce, aspoň cez uzávierkové obdobie by sme možno mali mať nárok na 2 obedy denne :D :
§ 152 Zákonníka práce ods.(2) " Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla."
lydinka
08.01.06,13:23
A bude mat SZCO narok na stravne aj ked napriklad si nezakupi stravné šeky, ale reštaurácia mu vystaví FA na jedlo, napriklad stravná jednotka je 74,- sk krat počet dni pracovnych v mesiaci, z výslednej sumy 55% VOD, 45% VND??????
KEJKA
08.01.06,13:44
A bude mat SZCO narok na stravne aj ked napriklad si nezakupi stravné šeky, ale reštaurácia mu vystaví FA na jedlo, napriklad stravná jednotka je 74,- sk krat počet dni pracovnych v mesiaci, z výslednej sumy 55% VOD, 45% VND??????
aj to je spôsob zabezpečenia stravy - ale dobre bude mať uzavretú zmluvu o poskytovaní stravovania aj s určenou stravnou jednotkou.
PEPO2
08.01.06,20:06
Prosím Vás, v novembri som nastúpila po Mat.dovolenke do zamestnania. Zamestnali ma len na 4 hod./deň. Mám nárok na stravné lístky ?
Katija
08.01.06,20:17
Prosím Vás, v novembri som nastúpila po Mat.dovolenke do zamestnania. Zamestnali ma len na 4 hod./deň. Mám nárok na stravné lístky ? Podľa § 152 ods.2 ZP nie, lebo "Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html) dlhší ako štyri hodiny."Katija :):cool:
Marína
09.01.06,07:37
Je to možno úsmevné, ale aby bola naplnená litera zákona, musí si SZČO viesť evidenciu "dochádzky", koľko v daný deň odpracovala hodín a z toho vyplývajúci nárok na stravnú jednotku.
Zita5
09.01.06,07:42
Marína vieš že aj ja som už na to myslela , že ako SZČO preukáže , že pracoval a čo s tou dochádzkou ? Je to sranda , že ? Že by diera v zákone ?
Tweety
09.01.06,07:45
Marína vieš že aj ja som už na to myslela , že ako SZČO preukáže , že pracoval a čo s tou dochádzkou ? Je to sranda , že ? Že by diera v zákone ?
Je to mimotemy
Ahoj Zitka, ako si na tom s IB?, verím, že je všetko šťastne vyriešené.;)
Zita5
09.01.06,07:52
mimotemy
Je to
Ahoj Zitka, ako si na tom s IB?, verím, že je všetko šťastne vyriešené.;)

mimotemy Už som zablokovala IB , ideme do banky . Ale , už viem kód , pracovali prsty /ako bolo radené/, tak na to prišli , ale už som potom zablokovala účet .:p :p
Manual
09.01.06,08:35
Prosím Vás, v novembri som nastúpila po Mat.dovolenke do zamestnania. Zamestnali ma len na 4 hod./deň. Mám nárok na stravné lístky ?
Ono záleží aj od zamestnávateľa. Ak by súhlasil s tvojim pracovným režimom tak, že Po až Št odrobíš 4,5 hodiny a v piatok 2 hodiny a takýto režim priamo zakomponovať do prac. zmluvy a všetko by bolo vyriešené a máš nárok týždenne na 4 stravenky.
Marína
09.01.06,08:41
Dobre si to vymyslel pre zamestnancahttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif,Manual, ale čo na to zamestnávateľ?!:mee:
Manual
09.01.06,08:45
Dobre si to vymyslel pre zamestnancahttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif,Manual, ale čo na to zamestnávateľ?!:mee:
Majka, však píšem že ak by súhlasil, za opýtanie nič nedá ani nestratí, môže si len polepšiť:)
Janka6685
09.01.06,10:05
Zatiaľ ešte zrejme nevyšlo. A keďže by sa na nás mali vzťahovať ustanovenia zákonníka práce, aspoň cez uzávierkové obdobie by sme možno mali mať nárok na 2 obedy denne :D :
§ 152 Zákonníka práce ods.(2) " Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla."

Tak by to malo byť, nie? :D