sandra345
11.05.11,19:06
dobry den,
chceem sa spytat na 2. nasledovne otazky:

1. mala som k dispozicii sluzobne auto a pri cuvani som narazila trocha do kamena..chcem sa spytat, ak ma spolocnost auto na leasing, a ma len zakonnu poistku cize povinne zmluv. poistenie, kto plati naklady na opravu?

2. ten naraz na kamen sa stal prave v tej chvili, ked na uplne novom aute odislo pocas toho cuvania posilnovac riadenia, cize auto sa zo sekundy na sekundu prestalo dat ovladat..(volant siel strasne tazko tocit)//kto v tomto pripade hradi opravu

3. pri ukonceeni pracovneho pomeru som auto odovzdala, zamestanvatel si ho prebral, podpisal mi preberaci dokument, avsak to mini poskodenie si nevsimol..pochopila som spravne, ze ak v preberacej sprave nebolo nic uvedene o poskodeni, nemusim nic platit?

mam v tom zmatok, dakujem
ivka70
11.05.11,17:39
1. vzcsinou je podnienkou pri leasingu aj havarijne poistenie .... zo zakonneho poistenia sa skoda na vlastnom aute neuhradi, cize ak by havarijna poistka skutocne nebola, hradi celu opravu zamestnavatel, pricom si skodu do vysky 4 priemrnych miezd moze uplatnit u zamestnanca, ktory skodu sposobil

2. nefungujuci posilovac riadenia nie je dovod na nacuvanie do kamena, stale plati 1.

3. ano, pochopila si spravne
ak bola urobena obhliadka auta a preberajuci zamestnanec si skodu nevsimol, tek ty ju uz nemas dovod hradit (aj ked skodu na vozidle si mala nahlasit hned ako sa stala)
misomiso
11.05.11,17:49
2. nefungujuci posilovac riadenia nie je dovod na nacuvanie do kamena, stale plati 1.



Moze byt dovodom. Ak ti odide posilovac odrazu a ty prave tocis volantom, tak logicky (aspon na cas) stratis z velkej miery kontrolu nad ovladanim auta. U mnohych aut bez posilovaca vobec nezatocis, podobne ako nezabrzdis bez posilovaca brzd. Treba si uvedomit, ze auto s pokazenym posilovacom sa nesprava tak, ako akto bez posilovaca (pretoze ma uplne iny prevod v prevodovke riadenia.)

Bol by to podobny pripad ako zaseknute plynove pedale u Toyoty (opat plati, ze nie vsetci, ktorym sa zasekol naburali, zalezi vzdy na okolnostiach - kolko je casu reagovat.)

V takomto pripade by to bola zodpovednost vyrobcu (v zaruke), no tazko sa to dokazuje.