Mellanie88
11.05.11,19:47
Zdravím skúsených aj začínajúcich poraďákov, chcem si overiť správnosť zaúčtovania tohto príspevku v JÚ (účtujem v ALFE)
1. otázka
Podnikateľka kaderníčka podniká od 1.4.2011, bola nútená nakúpiť nábytok+zariadenie do podnikania už skôr a síce logicky tak, aby faktúrky, paragóny, PPD za všetko bolo vystavené od dátumu 01.04.2011.
Na ÚP ju utvrdili v tom, že môže nakupovať od začiatku apríla napriek tomu, že dotáciu obdrží v priebehu apríla, vraj to nie je problém.
Teda takmer všetko nakúpila v prvej polovici mesiaca a dotácia prišla až 27. 04. !!! Nie je to problém ak som všetko zaúčtovala presne podľa aktuálnych dátumov (vystavenia, príjmu, ...) - príjmy, výdavky, záväzky???

2. otázka
Podnikateľka mala v zámere (rozpočet) prevádzkové N (nájom, SP, ZP a tiež kadernícku stoličku, zrkadlo, pokladňu). Preštudovala som si všetky nájdené dostupné materiály ohľadne účtovania NFP_ÚP a teda účtovala som následne:
:rolleyes: Prijatý NFP (podľa VBÚ zaúčtovaný 27.04.) ako iný PNZD 4 023,52 € (súčasne do záväzkov 4 023,52 €)
:rolleyes: Tento záväzok (príspevok) som znižovala (oprávnenými) výdavkami -ako VOZD, v aktuálnych dátumoch, napr.
01. 04. nákup kader. kresla 255,00 €,
12. 04. nákup zrkadlovej zostavy (stolík s osadeným zrkadlom) 135,00 €,
20. 04. nájom za mesiac 04/2011 150,00 €,
08. 04. odvody do ZP - 04/2011 46,06 €,
12. 04. nákup+inštalácia pokladnice 408,41 €, takto budem účtovať postupne aj ďalšie oprávnené výdavky (do výšky - podľa rozpočtu v zámere).
Účtovala som zatiaľ správne?
:eek: ...a teda v nasledujúcom roku do DP uvediem do príjmov (POZD) aj tento NFP a to V TAKEJ VÝŠKE v akej som si uplatnila všetky oprávnené výdavky (teda na prevádzkové náklady), a zvyšná časť príspevku prechádza do roku 2012 ako nevysporiadaný záväzok, neskôr uplatňovaním rovnakých výdavkov ho budem znižovať až kým nebude vysporiadaný (teda 0) ???

3. otázka
Kde by som našla rôzne praktické príklady pre ZARADENIE jednotlivých výdavkov, príjmov pre účtovanie v JÚ (lebo v POSTUPOCH pre účtovanie JÚ som to nenašla)? ...napr.
:D - vybavenie lekárničky, pečiatka, materiál na zapojenie vody (rúrky, tesnenia, kĺby, ...) = účtovať tieto položky do prevádzkovej réžie, ak áno tak ako OSTATNÁ prevádzková réžia v analytike?
:D - nákup a inštalácia pokladnice (mám 2 paragóny) do prevádz.réžie a v analytike ako drobný DHM???

VĎAKA za všetky AKTUÁLNE a nápomocné odpovede!!! :o