Vlastas
11.05.11,21:10
Naša spoločnosť prenajíma nebytové priestory. Máme podnájomcu ktorý si u nás prenajal priestory na 20rokov ale teraz po necelých 10-tich rokoch z finančných dôvodov chce nájom ukončiť. Sme ochotní sa dohodnúť ide iba o technické zhodnotenie ktoré v našich priestoroch pred 10 rokmi s naším súhlasom urobil. Už vtedy sme si náklady na opravu delili dohodnutým pomerom a dohodli sme sa aj na tom, že technické zhodnotenie si bude odpisovať sám /a za 20rokov ho odpíše/. Teraz však zhodnotenie nie je celé odpísané a podnájomca navrhol, že nám ho odpredá za cenu oveľa nižšiu ako je zostatok zhodnotenia po odpisoch.

Neviem však /ešte som sa s takýmto nestretla/ či je tento spôsob v rámci zákona a ak áno kde to nájdem a ako to potom zaúčtujem. :confused::confused::confused:
KEJKA
11.05.11,20:40
takto je to najlepšie, kúpnu cenu TZ využiješ a zvýšiš cenu odpisovaného majetku.. a doodpisuješ.
Ak by ste to neodkúpili, tak ZC TZ je váš nepeňažný príjem.
Vlastas
12.05.11,06:50
takto je to najlepšie, kúpnu cenu TZ využiješ a zvýšiš cenu odpisovaného majetku.. a doodpisuješ.
Ak by ste to neodkúpili, tak ZC TZ je váš nepeňažný príjem.

To znamená, ak to odkúpime za 1000e a hodnota TZ je 15000, tak ja môžem ďalej odpisovať 16000e???? a ako dlho to mám odpisovať, čo mám požadovať o nájomcu ako doklad k tomuto TZ???
Teraz ale rozmýšlam že či hodnotu TZ /16000e/mám pripočítať k obstarávacej cene nehnuteľnosti a tak odpisovať??? vôbec mi toto nie je jasné
KEJKA
12.05.11,07:28
máš nehnuteľnosť a tú odpisuješ.
kúpiš TZ za 1000 EUR, túto hodnotu pripočítaš k OC budovy a dalej odpisuješ ako zvýšenú OC, resp. zvýšenú ZC.
Vlastas
12.05.11,08:46
máš nehnuteľnosť a tú odpisuješ.
kúpiš TZ za 1000 EUR, túto hodnotu pripočítaš k OC budovy a dalej odpisuješ ako zvýšenú OC, resp. zvýšenú ZC.

Ďakujem veľmi pekne, pomohlo mi to:)
ada159
24.04.13,16:02
FO nepodnikateľ, prenajal PO nebytové priestory, ktoré so súhlasom prenajímateľa nájomca technicky zhodnotil, zaradil do odpisovania na 20 rokov a odpisoval. Po 6 rokoch po dohode všetkých strán, odpredáva za zc TZ novému nájomcovi, taktiež PO. Niekde som tu načla, že je to v poriadku, len neviem či nový nájomca začne odpisovať znovu 20 rokov, alebo len 14
KEJKA
24.04.13,19:10
FO nepodnikateľ, prenajal PO nebytové priestory, ktoré so súhlasom prenajímateľa nájomca technicky zhodnotil, zaradil do odpisovania na 20 rokov a odpisoval. Po 6 rokoch po dohode všetkých strán, odpredáva za zc TZ novému nájomcovi, taktiež PO. Niekde som tu načla, že je to v poriadku, len neviem či nový nájomca začne odpisovať znovu 20 rokov, alebo len 14bude odpisovať zasa 20 rokov. - daňovo.
Účtovne má odpísať počas doby nájmu.
ada159
25.04.13,05:36
dakujem