bride
11.05.11,21:21
Zdravím.

Začnem asi tým... dva mesiace dozadu (t.j. 6.3.2011) som podal žiadosť na obecné zastupiteľstvo. Znela takto:


Žiadam o vyplatenie práce vykonanej pre OcÚ Belá. Jedná sa o 7 vydaní Belských novín (Zima 2008, Jar 2009, Leto 2009, Zima 2009, Jar 2010, Leto 2010, Zima 2010), z ktorých 5 je uverejnených na oficiálnej stránke obce Belá, ďalej ide o fotografie taktiež uverejnené na oficiálnej stránke a o plagáty určené na propagáciu Belskej púte v obci Belá a v okolitých obciach (plagáty pre Belskú púť 2009 a 2010). Do dnešného dňa som nebol za žiadnu z týchto prác odmenený. Pri rozhovore s pánom starostom Ing. Matúšom Krajčim mi bolo odporučené podať oficiálnu žiadosť na obecné zastupiteľstvo.

Zasadnutie OZ sa konalo 25.3.2011. Na OZ som sa zúčastnil. Žiadosť mi bola zamietnutá, nakoľko som nepredložil žiaden písomný doklad, na základe ktorého by som mal nárok na vyplatenie. Taktiež mi odopreli autorské práva na fotografie. Poslanci však začali rozoberať aj veci, ktoré nesúviseli s mojou žiadosťou. Jeden zo zúčastnených spomenul vyplácanie prémií môjmu otcovi, keďže v minulosti pracoval na OcÚ ako prednosta. Zo správania poslancov som vycítil istú formu diskriminácie. Istý člen finančnej komisie mal poznámky typu „ber to ako školu...“ a pod. Prikladám znenie zo zápisnice:


OZ jednohlasne zamieta žiadosť pána ... v plnom rozsahu, nakoľko menovaný nepredložil žiaden písomný doklad (zmluva, resp. dohoda medzi ním a obcou t.j. neexistuje žiadna zmluva, objednávka, súpis prác, resp. autorské práva na fotky, registrivané autorstvo a pod.), na základe ktorého by mu vznikol nárok na vyplatenie požadovaných finančných prostriedkov za odvedenú prácu.

Čo sa týka obecných novín, terajší starosta obce v minulosti taktiež pracoval na novinách, podľa mojich informácií taktiež nemal žiaden písomný doklad, na zákl. ktorého by mal nárok na vyplatenie. Z tohto cítim istú formu diskriminácie. Noviny som robil nadštandartne, vypracoval som ich aj do podoby vhodnej na uverejnenie na internete, no terajší starosta ich v takejto forme nevydával.
Autorské práva na fotografie mi odopreli, keďže môžem dokázať, že fotografie sú moja práca. Autorský zákon hovorí, že s fotografiami môžem manipulovať akokoľvek a keďže obec nevlastní žiaden písomný doklad alebo dohodu o tom, že povoľujem uverejnenie týchto fotografií, môžem žiadať o vymazanie fotografií alebo požadovať vyplatenie.
Akým spôsobom by som sa teda mohol domáhať vyplatenia/vymazania fotografií? Nie je to porušenie zákona? Je možné aj nejako napadnúť to, že ma OZ diskriminovalo? V zápisnici nie je spísané napríklad to, že rozoberali aj veci netýkajúce sa mojej žiadosti, môžem to teda považovať za porušenie zákona? Takisto nemiestne poznámky poslancov... majú na to právo?

Ešte by som chcel dodať, že mám audionahrávku celého riešenia mojej žiadosti.

Ďakujem.
Mária27
12.05.11,07:32
Podľa môjho názoru toto nie je práca (rozhodovanie) pre poslancov. Tvoj vzťah je založený na dohode s obecným úradom, riešiť to musíš so starostom (resp. zodpovedným zmestnancom úradu).
bride
12.05.11,15:43
S ním som to už riešil a on ma odporučil na obecné zastupiteľstvo.
GAP
17.07.11,19:16
Prosím Vás o radu. Môže sa na verejnej obecnej schodzi prejednávať aj informácie o majetkových pomeroch občana? Upresním, bývam momentálne v podnájme bytu, ktorý vlastní obec. Pred dvomi mesiacmi som kupila rozostavanú stavbu , kde je ešte dosť veľa práce , aby som ju mohla dokončiť. Lenže poslanci obecného zastupiteľstva by ma uz radi videli odsťahovanú. A teraz ked bola verejna schodza, na ktorej som nebola, tak sa poslanci vyjadrili, že ma vyhodia z podnájmu, lebo ja uz vlastním nehnuteľnosť aj ked sa v nej neda byvať. Maju vraj iny zámer čo z toho bytu urobia. A teda sa pýtam, majú právo každému rozprávať o tom že som kúpila nehnuteľnosť a informovať všetkých o tom?
wagner
17.07.11,19:22
Prosím Vás o radu. Môže sa na verejnej obecnej schodzi prejednávať aj informácie o majetkových pomeroch občana? Upresním, bývam momentálne v podnájme bytu, ktorý vlastní obec. Pred dvomi mesiacmi som kupila rozostavanú stavbu , kde je ešte dosť veľa práce , aby som ju mohla dokončiť. Lenže poslanci obecného zastupiteľstva by ma uz radi videli odsťahovanú. A teraz ked bola verejna schodza, na ktorej som nebola, tak sa poslanci vyjadrili, že ma vyhodia z podnájmu, lebo ja uz vlastním nehnuteľnosť aj ked sa v nej neda byvať. Maju vraj iny zámer čo z toho bytu urobia. A teda sa pýtam, majú právo každému rozprávať o tom že som kúpila nehnuteľnosť a informovať všetkých o tom?

Pokiaľ je nehnuteľnosť už zavkladovaná na správe katastra, tak potom už o tom hovoriť môžu. Totiž kataster nehnuteľností je verejne prístupný a môžu povedať, že informácie majú z katastra.Informácie odtiaľ môže získať ktokoľvek. S tým nič nenarobíš.