mattess
12.05.11,08:55
chcem vas poprosit o pomoc s nasledovnym problemom:

Kupili sme starsi byt a spolu s kompletnou rekonstrukciou by sme chceli aj vymenit radiatory.

Stretli sme sa ale s nevolou predsedu SVB, ktory nam najprv tvrdil, ze radiatory su spolocnym majetkom a ze si ich svojvolne menit nemozeme a nasledne, ze teda by sa to vymenit teoreticky mohlo, ale potrebujeme na to suhlas nadpolovicnej vacsiny VSETKYCH vlastnikov bytov v spolocenstve.

Chcem sa spytat, je toto normalny postup? Preco by sa mali ostatni vlastnici starat o to ci si ja radiatory vymenim alebo nie, ak dodrzim vsetky podmienky a radiatory spravne vyregulujem? Pride mi to len ako nezmyselna buzeracia.

Existuje nejaky zakon, ktory toto upravuje a na zaklade ktoreho mozem argumentovat, ze s vymena radiatorov je moja vec? Ako by ste tuto vec riesili?

Dakujem za radu.
Mária27
12.05.11,07:15
Bytový zákon 182/1992
§ 2
(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

(6) Spoločnými časťami domu a príslušenstvom domu, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu a pritom nie sú stavebnou súčasťou domu (ďalej len "príslušenstvo"), sa na účely tohto zákona rozumejú oplotené záhrady a stavby, najmä oplotenia, prístrešky a oplotené nádvoria, ktoré sa nachádzajú na pozemku patriacom k domu (ďalej len "priľahlý pozemok").
IvanPK
12.05.11,07:19
nie je problém v tom, že máte hydraulické vyreguľovanie vykurovacej sústavy? Radiátory si menia vlastníci sami, my ako SVB sme platili termostatickú hlavicu a spodný ventil, aby sa nemuseli vypúšťať komplet stúpačky...ja som predseda a bol by som rád ak by si všetci vymenili staré za nové.....(praskne, vytopí všetky byty) treba ti pozrieť zákon o vlastníctve b....tam to je....
mattess
12.05.11,07:46
@Mária27 - z vaseho prispevku dedukujem, ze kedze sa nejedna o spolocne casti tym padom by to nemalo rozhodovat SVB, je tak? DAkujem,

@IvanPK - o hydraulickom vyregulovani mi spravca nehovoril, takze neviem, prezistim, kazdopadne po vymenie nieje problem system vyregulovat opat, ano? Zakon o vl. bytov studujem, a nic o radiatoroch som nenasiel. Ak nieco v zakone nieje explicitne uvedene, znamena to, ze sa k tomu vyjadrovat nemozu, je tak?

Ako by ste postupoval vy v mojom pripade, tj. ako by ste presvecil predsedu SVB, ze to nieje vlastne ich vec.

Dakujem,
IvanPK
12.05.11,07:55
to je ťažké povedať, ja som predseda SVB a v predošlom príspevku som to napísal...mária27 Ti to napísala perfektne....
mattess
12.05.11,07:56
Este jedna otazka - ak mam termostaticky hlavicu ale nemam spodny ventil, da sa to vymenit bez vypustenia stupaciek?

dakujem
Zitulda
12.05.11,07:57
Podľa môjho názoru by výmena nemala byť problém, ale za predpokladu, že dodržia sa všetky parametre radiátorov také isté ako sú teraz!. Mali by Ti to previesť odbodrníci a nie sám, lebo je nutné odstaviť stupačku, spustiť celý systém a ak máš teraz na nich namontované merače a hlavice, oni to urobia ako je to správne ale hlavne pri laickej výmene by sa mohla stať, že zatopíš všetky priľahlé byty a byty pod sebou . Mária tu uviedla všetko, čo je v zákone o vlastníctve bytov. Musíš ale požiadať o to (u Vás SVB) písomnou formoua nie je k tomu potrebný súhlas vlastníkov, iba ak uviesť niekde na vývesnej tabuli, že v akom časovom termíne sa výmena bude robiť a poprosiť ostatných o stŕpenie za hluk.
IvanPK
12.05.11,08:03
nie nedá, my sme to robili pri hydrau.....vyreg...musí sa vypustiť celá sústava, keď bola tak majstri na všetky radiátory namontovali hore hlavicu a dole ventil, potom sa napustí celá sústava, skontroluje či niekde netečia a potom odvzdušní....
Zitulda
12.05.11,08:05
Ešte doplním, že bez súhlasu SVB sa to celkom nedá a ani to nie je pravdy, že SVD do toho nemá čo hovoriť, lebo oni sú aj správcom a zodpovedajú za to. Za predpokladu, ako som vyššie uviedla, by Ti predseda nemal dôvod nevydať súhlas.
mattess
12.05.11,08:08
predseda sa ale obranuje tym, ze to musi rozhodnut nadpolovicna vacsina vsetkych vlastnikov bytov - toto je ten najvacsi problem a to co nechapem, ze preco by mal nejaky senilny dedko z vchodu na opacnej strane panelaku rozhodovat o mojich radiatoroch - ved to je smiesne.

ja myslim, ze suhlas predsedu SVB by mal stacit, co myslite? Resp. preco by mohol s tym nesuhlasit?
zk24
12.05.11,08:10
Ahoj...

my mame tiez vyregulovane kurenie v byte a mame tie "merace" na radiatoroch. Kupila som nove radiatory, odpojila stare, menila som cele rozvody od stupaciek, zavolala spravcovi a ten poslal firmu, ktora mi prehodila merace zo starych na nove. Vodu do radiatorov sme odstavovali v stupackach o poschodie nizsie od nas (petrzalsky byt), vodu v radiatoroch sme vypustili do kybla.

Nikto nenamietal, ani spravca, ani firma ktora prehadzovala merace.

Suseda ked som menila radiator mi este povedala, ze aj ona menila minuly rok, lebo jej tiekol. To v takom pripade ked mi tecie radiator a nici parkety to by mala akoze obiehat ludi a pytat si podpisy na vymenu?
Mária27
12.05.11,09:08
Netreba súhlas, nesmieš však spôsobiť žiadnu škodu. Radiátory sú tvoje vlastníctvo tak ako napr. okná, ktoré si vymeníš tiež kedy chceš.
Čo ti ja neviem povedať, sú tie technické veci. Viem, že aj u nás v dome to treba ohlásiť kvôli vyregulovaniu, ale čo je to vyregulovanie, som doteraz dobre nepochopila.:D
Zitulda je na tieto veci odborník, to viem iste.
verkaz
12.05.11,09:43
Treba to len nahlásiť predsedovia a žiadny súhlas nie je potrebný. V prípade, že máte hydraulické vyregulovanie, tak v projekte sú parametre radiátorov v každom byte a tie by sa mali dodržať. Ale aj tam ti projektant povie, aká odchylka je možná. Nesmieš sám manipulovať s meračmi na radiátoroch. Tie ti preložia pracovníci firmy, ktorá Vám robí odpočet.
Čo sa týka vypusteniu stúpačky, tak v letnom období to nie je problém a ak máš vypúšťacie ventily na radiátoroch, tak si radiátor zavrieš, vypustíš z neho vodu a vymeníš. nemusí sa vypúšťať celá stúpačka.
verkaz
12.05.11,09:47
Mária, hydraulické vyregulovanie (povedané laicky) je nastavenie celého vykurovacieho systému tak, že sa v dome odoberie len skutočné teplo, ktoré je vyregulované podľa teploty v miestnostiach. Určite sa ozve Sito alebo PASKOV, tí to vysvetlia.
Mária27
12.05.11,09:51
Mária, hydraulické vyregulovanie (povedané laicky) je nastavenie celého vykurovacieho systému tak, že sa v dome odoberie len skutočné teplo, ktoré je vyregulované podľa teploty v miestnostiach. Určite sa ozve Sito alebo PASKOV, tí to vysvetlia.
Vieš, takto som to už počula, ale si to neviem predstaviť, čo tam a kde nadstavujú ... Sito asi umrel.
Zitulda
12.05.11,09:52
To zk24...citujem :zavolala spravcovi a ten poslal firmu, ktora mi prehodila merace zo starych na nove.
a mám iba jednu otázku k tomu. Verím, že ak už Ti dali nové merače na radiátory museli dať iba také isté, ako sú v iných bytoch. Nesmú byť na radiátoroch rôzne merače čo sa týka ich typu a od rôznych výrobcov. U nás pri výmene prídu odborníci od správcu, odmontujú merače a znova tie isté namontujú na nový radiátor.
zk24
12.05.11,09:56
To zk24...citujem :zavolala spravcovi a ten poslal firmu, ktora mi prehodila merace zo starych na nove.
a mám iba jednu otázku k tomu. Verím, že ak už Ti dali nové merače na radiátory museli dať iba také isté, ako sú v iných bytoch. Nesmú byť na radiátoroch rôzne merače čo sa týka ich typu a od rôznych výrobcov. U nás pri výmene prídu odborníci od správcu, odmontujú merače a znova tie isté namontujú na nový radiátor.

Zle to bolo pochopene. Merace ostali povodne, ale prehodili ich zo starych radiatorov na nove... Asi som to zle napisala. Merace su samozrejme tie iste :)
Zitulda
12.05.11,10:03
Vieš, takto som to už počula, ale si to neviem predstaviť, čo tam a kde nadstavujú ... Sito asi umrel.
Majka nestraš:) verím že sa mu nič nestalo...myslím pozitívne:) Po výpočtoch, aby bola zaistená teplota stanovená vyhláškou , tak sa to nastavuje v hlaviciach. Pozrite si tému:
http://www.porada.sk/t157439-co-meraju-merace-tepla-na-radiatoroch.html
verkaz
12.05.11,10:19
Prosím nech to nie je pravda. Je mi divné, že sa odmlčal ale to nie.
Halli
12.05.11,18:17
Prosím nech to nie je pravda. Je mi divné, že sa odmlčal ale to nie.
Ale kuš dievčatá, čo to vravíte, Sito je určite v poriadku, len prišiel do fázy, kedy si treba od Porady oddýchnúť...ja som to už urobila viackrát, vratila som sa , ale už nie tak radostne...Porada je čím dalej ťažšie stráviteľná a tak si občas treba nechať žalúdok v kľude...ja verím, že sem príde znova.
IvanPK
12.05.11,19:26
Ja by som chcel vedieť ako to urobili ostatní vlastníci na celom území Slovenska, predpokladám, že ich 90% -95% vymenilo bez nejakých súhlasov, čo Vy na to?
verkaz
13.05.11,06:30
Určite máš pravdu. Ale môj názor je taký, že kde dobre funguje spoločenstvo, tak tam si ustrážia aj takéto veci. Viem, že sa stal prípad, že si vymenil radiátory a merače si nedal preložiť. Zistilo sa to až pri odpisovaní spotreby a potom si riadne zacvakal.
Ale žiadny súhlas nie je potrebný, stačí to oznámiť predsedovi alebo správcovi. Radiátor je predsa majetok vlastníka bytu.
Záleží aj od zmluvy o spoločenstve. My tam máme odobrené, že vlastníci bytov si nemôžu svojvolne odmontovávať radiátory, prípadne si zriadiť iný zdroj na teplo.
IvanPK
13.05.11,11:18
to máš pravdu, my ale nemáme merače, máme vlastnú kotolňu...
Semetrika1
20.06.11,15:02
Aj my máme problém so správcom. Neustále nám chce nanútiť, že len on môže vymieňať radiátory. Bránime sa tomu. Už sme mu to niekoľkokrát odmietli schváliť. Sme blok so 160 bytmi. V každom byte sú 4 radiátory. Bol by to pre neho úžasný biznis.
My máme aj iný problém, čo urobiť s predsedníčkou, keď nerešpektuje uznesenia zo zhromaždenia vlastníkov?
Nie je možné ju odvolať, pretože na zhromaždení sa obyčajne nezúčastní nadpolovičná väčšina vlastníkov.
Ako postupovať?
Ak ju dáme na súd, kto bude znášať súdne trovy?
Správca tvrdí, že spoločenstvo.
rudopp
20.06.11,15:10
Podľa môjho názoru by výmena nemala byť problém, ale za predpokladu, že dodržia sa všetky parametre radiátorov také isté ako sú teraz!. Mali by Ti to previesť odbodrníci a nie sám, lebo je nutné odstaviť stupačku, spustiť celý systém a ak máš teraz na nich namontované merače a hlavice, oni to urobia ako je to správne ale hlavne pri laickej výmene by sa mohla stať, že zatopíš všetky priľahlé byty a byty pod sebou . Mária tu uviedla všetko, čo je v zákone o vlastníctve bytov. Musíš ale požiadať o to (u Vás SVB) písomnou formoua nie je k tomu potrebný súhlas vlastníkov, iba ak uviesť niekde na vývesnej tabuli, že v akom časovom termíne sa výmena bude robiť a poprosiť ostatných o stŕpenie za hluk.

Zituš - OK.

PS
Nepoviem povedzme v zime (pri -15 a viac ) - keď sa odstaví kúrenie
rudopp
20.06.11,15:18
Aj my máme problém so správcom. Neustále nám chce nanútiť, že len on môže vymieňať radiátory. Bránime sa tomu. Už sme mu to niekoľkokrát odmietli schváliť. Sme blok so 160 bytmi. V každom byte sú 4 radiátory. Bol by to pre neho úžasný biznis.
My máme aj iný problém, čo urobiť s predsedníčkou, keď nerešpektuje uznesenia zo zhromaždenia vlastníkov?
Nie je možné ju odvolať, pretože na zhromaždení sa obyčajne nezúčastní nadpolovičná väčšina vlastníkov.
Ako postupovať?
Ak ju dáme na súd, kto bude znášať súdne trovy?
Správca tvrdí, že spoločenstvo.

Normálni vlastníci si určia/vyberú, kto im bude čoé robiť.
Správca k tomu dodavateľovi môže mať výhrady. Ak ich dá písomne vyviní sa zo zodpovednosti za prípadné škody.

1, Je to uznesenie v súlade so zákonom (logikou/ ekonomikou ) ?
2, Súd je krajné riešenie
3, Dáte sa dokopy zo 10 ks (takých ako máš nick) - a bol by v tom čert , aby každá nenahnala 7,7 človeka = 77+10 = nadpolovičná väčšina
4, Anders - - ešte niekoľko rokov plakať, že to nejde
5, A kto iný by to platil? Správca IBA hospodári s vašimi peniazmi.
verkaz
20.06.11,15:18
Áno správca má pravdu, že spoločenstvo ale len poplatky pri podaní žaloby a dá sa uviesť požiadavka, aby predsedníčka, ktorá to spôsobila, všetky náklady uhradila.
Matias.S
21.06.11,11:36
Prešiel som si podobným problémom ako popisuješ.
Mne družstvo zase tvrdilo, že radiátori si môžem vymeniť za adekvátne energeticky zodpovedajúce, avšak s tým, že montáž mi môže urobiť iba firma, ktorá má s družstvom podpísanú zmluvu o správe daných zariadení (merače). Dali mi na výber z dvoch firiem, ktoré oba boli super drahé, no bez ich potvrdenia by mi na novo namontovaný radiátor nedali merač a tým by som mohol platiť aj straty na kúrení, ktoré sa inak rozpočítavajú na všetky byty .... realita asi taká, že za montáž som z materiálom ma vyšla na cca 9000 SK ... (radiátor 300x800, zváračské práce, hútny materiál, inštalačné práce)
Zitulda
21.06.11,22:14
Matias.S...tá suma bola na všetky radiátory v byte? A radiátory si si kupoval sám? U nás sa pri výmene zavolajú chlapi znalci ÚK-povedia aký radiaátor si má vlastník kúpiť (aby zodpovedal výhrevnosťou ako starý) a potom ho oni prídu vymeniť, odmontujú merače, aj namontujú a potrebné materialy si započítajú do ceny, jeden radiátor cca 1800.- SK
Gapo
22.06.11,06:59
Ak máte merače a hlavice, zrejme máte aj vyregulovanú sústavu.
Aby sa nenarušila správna činnosť sústavy je potrebné dodržať pôvodné parametre, t.j. výkon radiátorom musí byť rovnaký, plus mínus. Ale musí to urobiť autorizovaná firma, resp. jej dodávateľ, kvôli tomu, že treba do systému výpočtov, zaviesť nové údaje.
Sitovi som písal aj na súkromný mail a nič:mee:, ale verím:)
salsa
22.06.11,07:06
[QUOTE=mattess;1739973]" to musi rozhodnut nadpolovicna vacsina vsetkych vlastnikov bytov - "

Zákon o bytoch je jedna vec,ale ešte viac záleží od ľudí , s ktorými som v spolku .Pokazil sa nám radiátor , začal tiecť , išli sme za domovníkom , ten nás odporučil , že je to na nás ako si to opravíme , zohnali sme firmu, tá to opravila , faktúru sme zaplatili. koniec. susedia o tom ani nevedeli.
Ľubomír
26.06.11,06:38
chcem vas poprosit o pomoc s nasledovnym problemom:

Kupili sme starsi byt a spolu s kompletnou rekonstrukciou by sme chceli aj vymenit radiatory.

Stretli sme sa ale s nevolou predsedu SVB, ktory nam najprv tvrdil, ze radiatory su spolocnym majetkom a ze si ich svojvolne menit nemozeme a nasledne, ze teda by sa to vymenit teoreticky mohlo, ale potrebujeme na to suhlas nadpolovicnej vacsiny VSETKYCH vlastnikov bytov v spolocenstve.

Chcem sa spytat, je toto normalny postup? Preco by sa mali ostatni vlastnici starat o to ci si ja radiatory vymenim alebo nie, ak dodrzim vsetky podmienky a radiatory spravne vyregulujem? Pride mi to len ako nezmyselna buzeracia.

Existuje nejaky zakon, ktory toto upravuje a na zaklade ktoreho mozem argumentovat, ze s vymena radiatorov je moja vec? Ako by ste tuto vec riesili?

Dakujem za radu.

Ten váš predseda je asi na hlavu. Ty si predsa môžeš radiatory vymeniť, ale musíš drdžať určité pravidla. Veľkosť radiatora by ti mal určiť človek , ktorý to má na starosti u správcu preto, aby nedošlo k narušeniu vyregulovania hydr. sústavy. Radiatory nie sú v žiadnom prípade majetkom SVB.
Ľubomír
26.06.11,06:46
Prešiel som si podobným problémom ako popisuješ.
Mne družstvo zase tvrdilo, že radiátori si môžem vymeniť za adekvátne energeticky zodpovedajúce, avšak s tým, že montáž mi môže urobiť iba firma, ktorá má s družstvom podpísanú zmluvu o správe daných zariadení (merače). Dali mi na výber z dvoch firiem, ktoré oba boli super drahé, no bez ich potvrdenia by mi na novo namontovaný radiátor nedali merač a tým by som mohol platiť aj straty na kúrení, ktoré sa inak rozpočítavajú na všetky byty .... realita asi taká, že za montáž som z materiálom ma vyšla na cca 9000 SK ... (radiátor 300x800, zváračské práce, hútny materiál, inštalačné práce)

Tak to ťa riadne ošklbali. To je doslova zlodejina. Ja som vymenil jeden radiator cez firmu a stálo ma to 3500Sk. Nový rtadiator KORADO doviezli a starý zlikvidovali. Bolo to asi pred 5-6 rokmi. Hej a ešte som zabudol. Za spustenie stúpačky som zaplatil asi sedem stovák.
verkaz
26.06.11,07:06
Matias, riadne si to preplatil. Tebe nemôže nikto prikazovať, kto ti bude radiátor meniť. Ak splňuje podmienky pre nenarušenie hydrauliky, tak je určite zo zmluvy povinnosť firmy, ktorá Vám robí vyúčtovanie spotreby tepla, vymeniť merač. Za výmenu merača sa platí asi 10 Eur a ešte sa potom pri vyúčtovaní platí za jeden odpis spotreby tepla viac.
To len niektorí správcovia majú asi vytypovaných dodávateľov a dávajú im zarobiť.
Ešte chcem podotknúť, že je dobré dať si namontovať na radiátory vypúšťacie ventily a tak sa nemusí vypustiť celá stúpačka.
Orim
29.06.11,23:28
Vieš, takto som to už počula, ale si to neviem predstaviť, čo tam a kde nadstavujú ... Sito asi umrel.
Už som o tom písal, ale môžem to zopakovať.
Keď sa hovorí o hydraulickom vyregulovaní a temostatizácii (ďalej len HRaT), ľudia nevedia presne o čo ide. Skúsim to tu tak na hrubo popísať.
Hydraulická regulácia zabezpečuje aby sa teplonosná kvapalina dostala všade tam kde má byť a to v takom množstve, aby bola zabezpečená v bytoch teplota 20°C (obvykle). K tomu sa spracováva projekt aby sa mohli tieto regulačné prvky optimálne nastaviť. Nastavuje sa to v závislosti od tlaku, teploty, prietoku teplonosného média a výkonu radiátorov a strát tepla ktoré uniká cez steny domu. V podstate ide o priškrtenie prietoku teplonosného média a to na niekoľkých miestach. Obvykle to býva na päte domu (vchodu), dole na stúpačkách a aj na jednotlivých rádiátoroch. V závislosti od výkonu radiátora tento je buď celý teplý, alebo len čiastočne. Pokiaľ by sa dala kvalitnešia regulácia v závislosti od tlaku a prietoku a nastavenia prepúšťa teplonosné médium skratkou medzi vtokom a výtokom stúpačky. Je to v prípade, keď sa zavrú ventily alebo len privrú v prípade že je teplota ktorá je nastavená.
Temostatizácia je namontovanie termostatickej hlavice na radiátor, ktorá v závislosti od nastavenia, teploty okolia, otvára a zatvára prietok v radiátore.
Pomerové merače (rozdelovač nákladov spotrebovaného tepla) len nepriamo merajú to čo kto spotreboval a nemajú žiadny vplyv na výkon radiátora a teplo v miestnosti. Majú len vplyv psychologický, že zaplatím približne to čo spotrebujem.
Keď je radiátor hore teplý dole studený môže to ukazovať na správnu funkciu termostatickej hlavice, ale treba vyskúšať iné nastavenie a tu by sa veľkosť teplej plochy mala zmeniť.
Ono to môže byť v poriadku aj keď je celý radiátor studený. Vtedy je asi v miestnosti také teplo, že termostatická hlavica veľmi znížila prietok, alebo ho celkom uzatvorila.
Potom je tu ešte poslená varianta, že je to všetko poddimezované a nefunguje to tak ako by malo. To chce potom všetko znovu prerátať a nastaviť.
Ešte jedna vec chytíte radiátor a je "studený" čo je to studený, on je studenší vzhľadom k teplote vašej ruky. Vy máte teplú ruku okolo 36°C. Všetko čo je pod túto hodnotu sa vám zdá chladnejšie alebo studené. Pri rovnakej teplote dreva alebo železa pri dotyku s ním sa vám zdá, že železo je studenšie a to preto, že rýchlejšie odvádza teplo z vašej ruky.
V pripade, že mi niekto tvrdí, že radiátory nehrejú a ide mi to ukázať mám dotykový teplomer, ktorý opriem o radiátor a dotyčnému ukážem, že má teplotu napríklad 29°C ale pri dotyku pôsobí že je studený. Samozrejme druhý teplomer na stole alebo niekde v strede miestnosti ukazuje teplotu napríklad 21°C. Vtedy to funguje tak ako má.
To by bolo tak zhruba všetko.
Každý radiator má svoju "mierku" (kooficient ktorý je odvodený od výkonu radiátora), Preto firma ktorá Vám robí odpočet ju musí nastaviť pri robení výpočtu spotrebovaného tepla podľa nového radiátora, predpokladám, že nový má väčší výkon. Ak by šlo o rovnaké typy nemusí sa nič meniť. (Kooficienty sa dajú zistiť aj na stránkach výrobcov radiátorov.)
Ak si niekto mení radiátor nemusí mu na to dávať nikto súhlas, musia sa však dodržať určité pravidlá. Malo by sa to konzultovať s dodávateľom tepla. Väčšinou býva v radiátoroch upravená voda, ktorá zabraňuje korózii, usadzovaniu vodného kameňa a podobne. Samozrejme niečo to stojí a to musí každý zaplatiť. Malo by sa to prekonzultovať s predsedom SVB, ktorý by mal zariadiť všetky potrebné veci, dohovor s dodávateľom tepla, s firmou ktorá robí odpočty a montuje pomerové rozdelovače nákladov spotrebovaného tepla. Pokiaľ máte na radiátoroch ventily, že ich môžete uzatvoriť nemusíte vypúšťat celú stúpačku je to len vo váš prospech. (Možno nebudete musieť ani platiť za upravenú vodu, ktorú vypustite z radiátora.)
prudky
30.06.11,03:52
Už som o tom písal, ale môžem to zopakovať.
Keď sa hovorí o hydraulickom vyregulovaní a temostatizácii (ďalej len HRaT), ľudia nevedia presne o čo ide. Skúsim to tu tak na hrubo popísať.
Hydraulická regulácia zabezpečuje aby sa teplonosná kvapalina dostala všade tam kde má byť a to v takom množstve, aby bola zabezpečená v bytoch teplota 20°C (obvykle). K tomu sa spracováva projekt aby sa mohli tieto regulačné prvky optimálne nastaviť. Nastavuje sa to v závislosti od tlaku, teploty, prietoku teplonosného média a výkonu radiátorov a strát tepla ktoré uniká cez steny domu. V podstate ide o priškrtenie prietoku teplonosného média a to na niekoľkých miestach. Obvykle to býva na päte domu (vchodu), dole na stúpačkách a aj na jednotlivých rádiátoroch. V závislosti od výkonu radiátora tento je buď celý teplý, alebo len čiastočne. Pokiaľ by sa dala kvalitnešia regulácia v závislosti od tlaku a prietoku a nastavenia prepúšťa teplonosné médium skratkou medzi vtokom a výtokom stúpačky. Je to v prípade, keď sa zavrú ventily alebo len privrú v prípade že je teplota ktorá je nastavená.
Temostatizácia je namontovanie termostatickej hlavice na radiátor, ktorá v závislosti od nastavenia, teploty okolia, otvára a zatvára prietok v radiátore.
Pomerové merače (rozdelovač nákladov spotrebovaného tepla) len nepriamo merajú to čo kto spotreboval a nemajú žiadny vplyv na výkon radiátora a teplo v miestnosti. Majú len vplyv psychologický, že zaplatím približne to čo spotrebujem.
Keď je radiátor hore teplý dole studený môže to ukazovať na správnu funkciu termostatickej hlavice, ale treba vyskúšať iné nastavenie a tu by sa veľkosť teplej plochy mala zmeniť.
Ono to môže byť v poriadku aj keď je celý radiátor studený. Vtedy je asi v miestnosti také teplo, že termostatická hlavica veľmi znížila prietok, alebo ho celkom uzatvorila.
Potom je tu ešte poslená varianta, že je to všetko poddimezované a nefunguje to tak ako by malo. To chce potom všetko znovu prerátať a nastaviť.
Ešte jedna vec chytíte radiátor a je "studený" čo je to studený, on je studenší vzhľadom k teplote vašej ruky. Vy máte teplú ruku okolo 36°C. Všetko čo je pod túto hodnotu sa vám zdá chladnejšie alebo studené. Pri rovnakej teplote dreva alebo železa pri dotyku s ním sa vám zdá, že železo je studenšie a to preto, že rýchlejšie odvádza teplo z vašej ruky.
V pripade, že mi niekto tvrdí, že radiátory nehrejú a ide mi to ukázať mám dotykový teplomer, ktorý opriem o radiátor a dotyčnému ukážem, že má teplotu napríklad 29°C ale pri dotyku pôsobí že je studený. Samozrejme druhý teplomer na stole alebo niekde v strede miestnosti ukazuje teplotu napríklad 21°C. Vtedy to funguje tak ako má.
To by bolo tak zhruba všetko.
Každý radiator má svoju "mierku" (kooficient ktorý je odvodený od výkonu radiátora), Preto firma ktorá Vám robí odpočet ju musí nastaviť pri robení výpočtu spotrebovaného tepla podľa nového radiátora, predpokladám, že nový má väčší výkon. Ak by šlo o rovnaké typy nemusí sa nič meniť. (Kooficienty sa dajú zistiť aj na stránkach výrobcov radiátorov.)
Ak si niekto mení radiátor nemusí mu na to dávať nikto súhlas, musia sa však dodržať určité pravidlá. Malo by sa to konzultovať s dodávateľom tepla. Väčšinou býva v radiátoroch upravená voda, ktorá zabraňuje korózii, usadzovaniu vodného kameňa a podobne. Samozrejme niečo to stojí a to musí každý zaplatiť. Malo by sa to prekonzultovať s predsedom SVB, ktorý by mal zariadiť všetky potrebné veci, dohovor s dodávateľom tepla, s firmou ktorá robí odpočty a montuje pomerové rozdelovače nákladov spotrebovaného tepla. Pokiaľ máte na radiátoroch ventily, že ich môžete uzatvoriť nemusíte vypúšťat celú stúpačku je to len vo váš prospech. (Možno nebudete musieť ani platiť za upravenú vodu, ktorú vypustite z radiátora.)

Dovolím si upresniť a rozdeliť :
(nemajú nič spoločné s hydraulickým vyregulovaním)
1, Potrebný výkon radiátorov vypočíta projektant podľa tepelných strát
2, Teplotu vykurovacieho média riadi kotolňa (ekvitermicky)

( samotné HYDRAULICKÉ (je to hydrodynamika kvapalín) vyregulovanie )
3, Obehové čerpadlo ÚK vytvára hydrodynymický tlak, ktorý sa vyregulovaním rozdeľuje (na tzv. parciálne tlaky vypočítané projektantom-kúrenárom podľa hydraulického odporu vykurovacej sústavy/vetvy/stupačky) medzi spotrebiče tak, aby každé vykurovacie teleso mohlo odovzdávať teplo (plný výkon) do priestoru
3,a, prietok teplonosného média je iba dôsledok pôsobenia parciálneho tlaku / hydraulického odporu.

Pri nízkom parciálnom tlaku môže byť takisto (podobne ako pri malom rozdiely teplôt : nastavená na termohlavici/skutočná v miestnosti) prívodná strana radiátora teplá a odvodná studená.
Pri vysokom parciálnom tlaku zas voda zbytočne "rychlo behá" = zdrží sa v radiátore kratšie na to, aby bol využitý projektovaný teplotný spád (nadväzne výkon) vykurovania.
sito
17.10.11,17:05
chcem vas poprosit o pomoc s nasledovnym problemom:

Kupili sme starsi byt a spolu s kompletnou rekonstrukciou by sme chceli aj vymenit radiatory.

Za určitých podmienok je to možné.

Stretli sme sa ale s nevolou predsedu SVB, ktory nam najprv tvrdil, ze radiatory su spolocnym majetkom a ze si ich svojvolne menit nemozeme a nasledne, ze teda by sa to vymenit teoreticky mohlo, ale potrebujeme na to suhlas nadpolovicnej vacsiny VSETKYCH vlastnikov bytov v spolocenstve.

Vykurovací systém je spoločné zariadenie, nie len rozvody, ale aj radiátory, ventily, termostatické hlavice, PRVN, alebo určené meradlá.

Chcem sa spytat, je toto normalny postup? Preco by sa mali ostatni vlastnici starat o to ci si ja radiatory vymenim alebo nie, ak dodrzim vsetky podmienky a radiatory spravne vyregulujem? Pride mi to len ako nezmyselna buzeracia.

Práve pre tie podmienky. Ak by ste ich nemali záujem dodržať, tak nemusia dať súhlas.

Existuje nejaky zakon, ktory toto upravuje a na zaklade ktoreho mozem argumentovat, ze s vymena radiatorov je moja vec? Ako by ste tuto vec riesili?

Dakujem za radu.

Vzťahy v bytovom dome upravuje zákon 182/1993.
L.Nováčik
22.10.11,19:46
Ja som to robil takto: Známy má firmu,ktorá mi vymenila všetky radiatory za také,ako som chcel ja.Výkony starých i nových sú na nete.Nechal som všade +- to isté.Žiadnu stupačku nebolo treba vypúšťať,existuje prístroj,ktorým sa potrubie zmrazí a normálne sa pracuje ani kvapka.Potom som zavolal správcovi,poslal človeka,čo prehodil merač a zapísal typ radiátorov,aby mohli správne zmeniť koeficient pri výpočtoch.Takto som vymenil cca 15 radiátorov u 4 správcov a nikto nemal problém.A cena? Radiatory som si kúpil sám a montáž 500Sk/ks.Neviem koľko to stojí normálne.Nikomu v dome som nič nehovoril,správcovi som vždy volal,keĎ to bolo hotové.
sito
23.10.11,06:54
Ja som to robil takto: Známy má firmu,ktorá mi vymenila všetky radiatory za také,ako som chcel ja.Výkony starých i nových sú na nete.Nechal som všade +- to isté.

Aj tak sa dá! Nechal si všade +/-, ale neuvádzaš koľko je to, akú má hodnotu to +/-. To isté, nie je vždy to isté.

Žiadnu stupačku nebolo treba vypúšťať,existuje prístroj,ktorým sa potrubie zmrazí a normálne sa pracuje ani kvapka.

Pravda, veď už je dvadsiate prvé storočie. Hold pokrok. Nezabrániš!

Potom som zavolal správcovi,poslal človeka,čo prehodil merač a zapísal typ radiátorov,aby mohli správne zmeniť koeficient pri výpočtoch.

Potom? Radiátor si vymenil na jeseň a správcovi si zavolal na jar? A prišli, kedy? Na jeseň?

Takto som vymenil cca 15 radiátorov u 4 správcov a nikto nemal problém.

Tak ako? Ty! Alebo známy má firmu ... Máš, pôsobíš na celom Slovensku?

A cena? Radiatory som si kúpil sám a montáž 500Sk/ks.

A snáď by si nechcel, aby ti ho, bol preplatený z FOaÚ, však tie pred tým boli funkčné.

Neviem koľko to stojí normálne.

Myslíš radiátor, alebo výmena, práca?

Nikomu v dome som nič nehovoril,správcovi som vždy volal,keĎ to bolo hotové.

Asi preto, že si vlastník. Vlastníš byt, vedel by si definovať, čo je to byt? Nevysvetľuješ si to tak, toto je môj byt a tak musí byť! Inak budem biť! Ostatné, ostatní tu nemusia byť!






Ja som to robil takto: V chodbe som spravil špajzu, obývačku, vchod do kuchyne som spravil z nej. V kuchyni som vymuroval stenu, náhrada za drevenú. Radiátor som dal na ňu. Predtým po vnútornej stene.

Pred tým mal koeficient 0,625, potom 0,475. Pred tým najviac zaznamenaných jednotiek, potom najviac dvanásť. A pod kuchyňou je vchod do vchodu. Radiátor zakrýval stôl, teraz nie. Ale čo pri šírke 2,25 m, mínus linka. Králikáreň. Vieš, niekto, odborník robil projekt vykurovania domu.

Ak sme spravili vyregulovanie vykurovacieho systému a zateplili obvodový plášť domu. Logicky, nebolo už treba v bytoch také výkonné radiátory. Mali sa všetky vymeniť za s menším výkonom?

Rozumne uvažujúci vlastník, vlastníci povedia nie! Predsa termostatická hlavica ho zmenší na požadovanú veľkosť, teda plochu radiátora, ktorou sa do bytu, miestnosti dodáva teplo. No ale sú taký, ktorí ak sa chytia radiátora a nie je teplý, pridajú na hlavici, aby bol, zbytočne.

Je to ako s tým tvojím otvoreným oknom. Zbytočne zvyšujú náklady v dome, na fakturačnom merači, teda všetci musia zaplatiť viac! Poviem rovnaký byt, výmerou, nie polohou. Ale počet jednotiek 1 628 a 9 046, to je 5,55 krát viac. Teplotu môžu mať maximálne takú, akú zabezpečí teplo dodané dodávateľom, v podstate rovnakú 21 - 24 °C, nie päť krát vyššiu! Aj 100 °C.

Za čo majú platiť? Za teplotu, alebo za teplo, ktoré spôsobuje teplotu? Ak za teplotu, tak potom ten čo vie využiť vo svojom byte vedľajšie zdroje tepla, je v dome okradnutý. Ak za teplo a podľa m2, alebo časti nákladov podľa m2, ten čo s teplom v dome plytvá, zvyšuje náklady všetkým za plytvanie platí menej. Spravodlivo!

Výpočet rozpočítania nákladov bude presný, ale nespravodlivý, nedá sa spraviť spravodlivo! No, môže byť objektívny, vyhovovať väčšine vlastníkov tepla. Vždy sa nájde jeden, čo povie, je to nespravodlivé. Prečo???

:) :D:D:D ;)
mackoivan
23.10.11,12:52
chcem vas poprosit o pomoc s nasledovnym problemom:

Kupili sme starsi byt a spolu s kompletnou rekonstrukciou by sme chceli aj vymenit radiatory.

Stretli sme sa ale s nevolou predsedu SVB, ktory nam najprv tvrdil, ze radiatory su spolocnym majetkom a ze si ich svojvolne menit nemozeme a nasledne, ze teda by sa to vymenit teoreticky mohlo, ale potrebujeme na to suhlas nadpolovicnej vacsiny VSETKYCH vlastnikov bytov v spolocenstve.

Chcem sa spytat, je toto normalny postup? Preco by sa mali ostatni vlastnici starat o to ci si ja radiatory vymenim alebo nie, ak dodrzim vsetky podmienky a radiatory spravne vyregulujem? Pride mi to len ako nezmyselna buzeracia.

Existuje nejaky zakon, ktory toto upravuje a na zaklade ktoreho mozem argumentovat, ze s vymena radiatorov je moja vec? Ako by ste tuto vec riesili?

Dakujem za radu.
Výmenu môžeš urobiť aj bez súhlasu domu, preto ťa žalovať nebudu. Musíš však tam dať projektované radiátory. Ak máte namontované merače musíš výmenu oznámiť správcovi (predsedovi SVB) a požiadať o bezokladné preloženie meračov. V prípade. že máte merače možeš si namontovať aj veľmi veľké radiátory- počítaj však aj s veľmi veľkými úhradami za teplo. lebo plocha radiátora sa zaratáva do koeficientu, ktorým sa prenásobujú namerané počty dielikov na meračoch.
sito
23.10.11,14:03
Výmenu môžeš urobiť aj bez súhlasu domu, preto ťa žalovať nebudu. Musíš však tam dať projektované radiátory. Ak máte namontované merače musíš výmenu oznámiť správcovi (predsedovi SVB) a požiadať o bezokladné preloženie meračov. V prípade. že máte merače možeš si namontovať aj veľmi veľké radiátory- počítaj však aj s veľmi veľkými úhradami za teplo. lebo plocha radiátora sa zaratáva do koeficientu, ktorým sa prenásobujú namerané počty dielikov na meračoch.

Aké veľmi veľké úhrady, keď podľa vyhlášky sa 60 % nákladov rozpočíta rovným dielom medzi všetky m2 v bytoch! To za teplotu. A 40 % za teplo, ktoré spôsobí teplotu.

Ale zo zákona sú to pomerové rozdeľovače tepla, nie pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov.

Treba rozpočítať dodané teplo do jednotlivých bytov, miestnosti. Ak nezaznamená minimálnu potrebu, počet jednotiek na prístrojoch, tak by mal zaplatiť viac, najmenej priemer, lepšie ešte viac, jeden a pol násobok, aby byt vykuroval cez radiátory vo svojom byte. Potom aj náklady, len podľa konečného stavu jednotiek na rozpočítanie dodaného tepla. :);)
verkaz
23.10.11,14:09
Sitečko, to otvorené je okno - to im radím preto, lebo ma otravujú, že je pokazený alebo zavzdušnený radiátor, že celý sa nezohrial. Niektorí nevedia pochopiť to, že radiátor si odoberie len toľko tepla, koľko potrebuje pre zohriatie podľa nastavenie.
sito
23.10.11,14:51
Sitečko, to otvorené je okno - to im radím preto, lebo ma otravujú, že je pokazený alebo zavzdušnený radiátor, že celý sa nezohrial. Niektorí nevedia pochopiť to, že radiátor si odoberie len toľko tepla, koľko potrebuje pre zohriatie podľa nastavenie.

Ale to je dobrá rada, ak riadne klesne teplota v miestnosti a radiátor nie je zavzdušnený, tak hreje, hicuje celý. Len aby mu to neostalo, že chce mať celý radiátor teplý. Teplota v miestnosti mu nič nehovorí. Až pri úhrade nákladov, možno mu dôjde. Ale ak sa uhrádza podľa m2 čo najviac, usmeje sa, však susedia, spoluvlastníci uhradia tiež a rovnako, tak prečo nie otvorené okno stále. Už to tu na porade nejaký nováčik propagoval. O čom to je? Spravodlivosť?

Pekný večer prajem. :);)
mackoivan
23.10.11,15:04
sito manželka dala bez mojho vedomia vymeniť radiatori fušerovi a tem to predimenzoval poriadne- takže napr. v obývačke som namiesto koeficientu 1 mal 2.2 len táto chyba ma stála na tomto radiátore 50 eur za rok. Vieš ešte akú majú napr.výhodu spodné byty cez ktoré vedú spoločné stupačky? Je to ako by si mal jeden radiátor zadarmo naviac oproti vrchným bytom v ktorých už spoločne stúpačky nie sú . Tie rúry sú stále horúce takže aj keď zavrieš radiátor, kúria ťa spoločné stupačky.
sito
23.10.11,15:35
sito manželka dala bez mojho vedomia vymeniť radiatori fušerovi a tem to predimenzoval poriadne- takže napr. v obývačke som namiesto koeficientu 1 mal 2.2 len táto chyba ma stála na tomto radiátore 50 eur za rok. Vieš ešte akú majú napr.výhodu spodné byty cez ktoré vedú spoločné stupačky? Je to ako by si mal jeden radiátor zadarmo naviac oproti vrchným bytom v ktorých už spoločne stúpačky nie sú . Tie rúry sú stále horúce takže aj keď zavrieš radiátor, kúria ťa spoločné stupačky.

Máte doma demokraciu?

Bývam v spodnom byte, takže viem, aj pamätám! Radiátory išli naplno, teplota nič moc, ani rozvod nepomohol. :) :D:D:D ;)

Ale podstatná zmena nastala po hydraulickom vyregulovaní vykurovacieho systému, Od vtedy mám tepla dostatok! Nevieš náhodou prečo???

Skúšal som termostatické hlavice aj napriek tomu, že neboli PRT. Všetci mi doma nadávali, že či som sprostý, ostatní nešetria. Tak išli radiátora naplno, spotreba domu poklesla, ale len pre to vyregulovanie, nie jeho dôsledné využívanie! Po troch rokoch sme dali PRT, a začali znova zvady, ale to už som im už nedal možnosť manipulovať s hlavicami. Výsledok sa dostavil až za rok, pri ročnom vyúčtovaní, Teraz je to v pohode, úhrada je menšia ako v niektorých vnútorných bytoch aj o 600 eur. Takže podľa teba som zlodej, že!

K tým rúlam, áno mám, majú aj najväčšiu plochu a sú vždy teple, minimálne jedna, ak niekto kúri naplno, celý radiátor. Ak sa 60 % nákladov rozdelí podľa m2, ako to zvýhodní byty nadomnou, keď všetky majú rovnako m2?

Navrhol som, aby z určitého dohodnutého percenta platili vyššie byty postupne o niečo menej, ešte v korunách na spodku 2 500 a vrchný 500 Sk. Vieš čo jeden povedal, tiež na spodku, čo si sprostý. No keď videl celok, celé rozpočítanie dodaného tepla a nákladov za dodané teplo, súhlasil!

Takže je to v niečom inom, Zabezpečiť, dostatok tepla do bytu cez radiátory v byte a objektívne, nie spravodlivo, rozdeliť náklady za dodané teplo do domu, namerané na päte domu, nie v bytoch, PRT nemerajú teplo a zaznamenané hodnoty nevyjadrujú technické jednotky. Ale nie nič! :);)
mackoivan
23.10.11,15:58
viem! prečo v bytoch s meračmi nie je problém s nedokurovaním- je to preto, že asi tretina radiátorov v dome je stále zavretá.
O hydraulickom rovnovážnom stave by sa dalo hovoriť vtedy, keby to všetci nechali na odbornom nadstavení termostatických hlavic a tiež nikto nezasahoval do fixného (stáleho) nadstavenia termoregulačných ventilov. Od tohoto fixného nadstavania na jednotlivých ventiloch sa už aj upúšťa- necha sa to naplno otvorené. Stači nadstaviť jednotlivé sttupačky (hlavné ventily) a kde je rozvod s jednej stupačky do bytov nadstaví sa to na ventiloch, ktoré uzatvárajú vstup do bytov. Nie je problém však ľudia teplo skôr odmietajú ako sa ho dožadujú
sito
23.10.11,16:07
viem! prečo v bytoch s meračmi nie je problém s nedokurovaním- je to preto, že asi tretina radiátorov v dome je stále zavretá.
O hydraulickom rovnovážnom stave by sa dalo hovoriť vtedy, keby to všetci nechali na odbornom nadstavení termostatických hlavic a tiež nikto nezasahoval do fixného (stáleho) nadstavenia termoregulačných ventilov. Od tohoto fixného nadstavania na jednotlivých ventiloch sa už aj upúšťa- necha sa to naplno otvorené. Stači nadstaviť jednotlivé sttupačky (hlavné ventily) a kde je rozvod s jednej stupačky do bytov nadstaví sa to na ventiloch, ktoré uzatvárajú vstup do bytov. Nie je problém však ľudia teplo skôr odmietajú ako sa ho dožadujú

Veď to, to je nechané na čídla, čídla v hlavách vlastníkov. A tie sú ako hrable. Prečo? vieš? To nastavenie šetrí, zatvára prívod vody, tepla. NIE PRT, potom je to na PRD!

:) :D:D:D ;)
sito
03.11.11,19:00
Bytový zákon 182/1992
§ 2
(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

(6) Spoločnými časťami domu a príslušenstvom domu, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu a pritom nie sú stavebnou súčasťou domu (ďalej len "príslušenstvo"), sa na účely tohto zákona rozumejú oplotené záhrady a stavby, najmä oplotenia, prístrešky a oplotené nádvoria, ktoré sa nachádzajú na pozemku patriacom k domu (ďalej len "priľahlý pozemok").

... šiš - mária, Mária, čo to? Citácia zákona ... :confused:


QUOTE=Mária27;1740048]Netreba súhlas, nesmieš však spôsobiť žiadnu škodu. Radiátory sú tvoje vlastníctvo tak ako napr. okná, ktoré si vymeníš tiež kedy chceš.
Čo ti ja neviem povedať, sú tie technické veci. Viem, že aj u nás v dome to treba ohlásiť kvôli vyregulovaniu, ale čo je to vyregulovanie, som doteraz dobre nepochopila.:D
Zitulda je na tieto veci odborník, to viem iste.[/QUOTE]

Tak to si nemyslím, že radiátory sú vlastníctvo vlastníka. Radiátor je súčasť vykurovacieho systému, a ten je vyregulovaný ako celok domu, spoločné zariadenie, ktoré slúži na vykurovanie domu, aj bytov, miestnosti v dome. Len ho treba v byte do vyregulovať, termostatickými hlavicami a zaznamenať na PRT potrebu tepla v byte zo spotreby tepla v dome na päte domu. To všetko patrí spoluvlastníkom domu, spoločného zariadenia, nie jednotlivcom, jednotlivým vlastníkom bytov.

Zaujímavé, balkón, lodžia, terasa je súčasť obvodového plášťa domu. A okná sú kde? Na streche? Čo je to okno? Nie je to otvor v obvodovo plášti domu? Dobre to ti poslanci schválili, že?
Halli
04.11.11,07:57
Nič by nemuseli schvaľovať keby v domoch žila aspoň nadpolovičná väčšina rozumne uvažujúcich vlastníkov...:o aj tak je to smiešne chytať sa za slovíčka a hľadať vo všetkom všemožné vyhýbanie sa svojim povinnostiam.
Takmerstarec
04.11.11,08:18
viem! prečo v bytoch s meračmi nie je problém s nedokurovaním- je to preto, že asi tretina radiátorov v dome je stále zavretá.
O hydraulickom rovnovážnom stave by sa dalo hovoriť vtedy, keby to všetci nechali na odbornom nadstavení termostatických hlavic a tiež nikto nezasahoval do fixného (stáleho) nadstavenia termoregulačných ventilov. Od tohoto fixného nadstavania na jednotlivých ventiloch sa už aj upúšťa- necha sa to naplno otvorené. Stači nadstaviť jednotlivé sttupačky (hlavné ventily) a kde je rozvod s jednej stupačky do bytov nadstaví sa to na ventiloch, ktoré uzatvárajú vstup do bytov. Nie je problém však ľudia teplo skôr odmietajú ako sa ho dožadujú
Chcel som Vam dat "uzitocne", no pise mi, ze nemam nejakych 10 bodov. Akych bodov, za co ?
IvanPK
04.11.11,08:47
Naše SVB to vyriešilo nasledovne - pri hydraul. vyreguľovaní sme dali namontovať termo. hlavice hore a ventily dole na radiátory aby si napr. pri výmene prasknutého radiátora vlasník uzavrel hlavicu a spodný ventil a nemusí sa vypúšťať celá stupačka....mne sa páči v zákone to, že keď niečo prikazuje a potom je tam "ak sa vlastníci nedohodnú inak" ....super na riešenie problémov v bytovke....
verkaz
04.11.11,10:51
Áno aj u nás to má väčšina. Boli však aj takí, ktorí si vypúšťacie ventily nedali namontovať, tak tí si pri výmene alebo oprave radiátora musia zaplatiť vypustenie stúpačky a znovu natlakovanie. Samozrejme ak sú niektorí nie doma a majú zatvorené radiátory, tak ich majú zavzdušnené. zase sa vraciam k téme otvorených (zapnutých) radiátorov.
sito
04.11.11,19:50
Nič by nemuseli schvaľovať keby v domoch žila aspoň nadpolovičná väčšina rozumne uvažujúcich vlastníkov...:o aj tak je to smiešne chytať sa za slovíčka a hľadať vo všetkom všemožné vyhýbanie sa svojim povinnostiam.

No, ty si bohová! Bože šak, ma trafí šlak. Šak ty hovoríš, čo ja myslím. Zákon netreba, ak si ľudia rozumne, rozumejú. Ale, ak čo len jeden je nerozumný, sprostý špekulant! Potom je treba zákon, dohodu a podrobné slovíčka, hlavne v tej dohode, musia byť v súlade so zákonom.

Ak sa vlastník domáha svojich práv, všemožne sa vyhýba svojím povinnostiam? :) :D:D:D ;)

Niečo je napísané, zaručené v Ústave SR., niečo v zákone 182/1993. Čo je v zmluvách o SVB a zmluvách o výkone správy? Mal by vedieť vlastník bytu, spoluvlastník domu a aj ten kto robí domu správu!

Je tu dosť tých, čo čítali Ústavu SR., aj Zákon 182/1993, skutočne si prečítali čo v nich je? Ak áno, a pochopili, čo čítali, prečo potom trepú bludy, ohlupujú ľudí? Aj štatutári, správcovia, čo to nevedia? :mee::mee::mee:
sito
04.11.11,20:02
Naše SVB to vyriešilo nasledovne - pri hydraul. vyreguľovaní sme dali namontovať termo. hlavice hore a ventily dole na radiátory aby si napr. pri výmene prasknutého radiátora vlasník uzavrel hlavicu a spodný ventil a nemusí sa vypúšťať celá stupačka....mne sa páči v zákone to, že keď niečo prikazuje a potom je tam "ak sa vlastníci nedohodnú inak" ....super na riešenie problémov v bytovke....

Ivan, to čo si spomenul je všetko vykurovací systém domu, alebo nie? A vykurovací systém domu je všetkých, nie?!

To čo sa Ti páči, nie vždy má logiku, ale logické to je! Nie všetky domy sú rovnaké, tiež ľudia nie sú rovnaký. Prečo asi vo vašom dome bývanie má istú úroveň a niekde z okien vyhadzujú odpad, ven! Čím to je? ... ak sa vlastníci nedohodnú inak ... :);)
sito
04.11.11,20:12
Chcel som Vam dat "uzitocne", no pise mi, ze nemam nejakych 10 bodov. Akych bodov, za co ?

Aby si mohol užitočné rozdávať, dávať. Musíš napísať desať príspevkov, ktoré spravia minimálne desiatim poraďákom užitok a dajú pod tvoj príspevok užitočné. Tak píš niečo užitočné a budeš rozdávať užitočné.

Užitočných za užitočné!

:);)
mmmm1
22.11.11,20:19
PODOTÁZKA : Môžu si na schôdzi obyvatelia schváliť že výmena radiátorov bude hradená z FOU ? Je to v súlade so zákonom? Teraz si jeden dedo nárokuje na preplatenie radiátora, že v roku 2004 si to na schôdzi odsúhlasili. Naozaj sme to v zápisnici našli. Nie je tam však ani v akej max sume, ani počet, ani či aj s prácami. Zdá sa mi to blbosť. Niekto si môže kúpiť radiátor aj za 400 € predsa. On si to nárokuje, lebo bol vtedy predseda. Ale ľudia si vymieňali radiátory či už z dôvodu rekonštrukcie alebo poruchy. Spustí to lavínu, na ktorú nie sú peniaze vo FOU.
lapejko
22.11.11,20:54
Tak som sa prekúsal cez vaše polemiky, my občas meníme radiátory aj v bytoch, prepočítame podľa dostupnej tabuľky požadovaný výkon podľa pôvodných radiátorov, ak sa medzitým bytovka zateplila, dáme spočítať nové parametre a spojíme sa s firmou, ktorá montuje merače aby sme dohodli postup. Radiátory platí zákazník. Dá sa meniť aj bez spúšťania stupačky ak použijeme zmrazovač potrubia napr. Rothenberger.
sito
22.11.11,21:31
PODOTÁZKA : Môžu si na schôdzi obyvatelia schváliť že výmena radiátorov bude hradená z FOU ? Je to v súlade so zákonom? Teraz si jeden dedo nárokuje na preplatenie radiátora, že v roku 2004 si to na schôdzi odsúhlasili. Naozaj sme to v zápisnici našli. Nie je tam však ani v akej max sume, ani počet, ani či aj s prácami. Zdá sa mi to blbosť. Niekto si môže kúpiť radiátor aj za 400 € predsa. On si to nárokuje, lebo bol vtedy predseda. Ale ľudia si vymieňali radiátory či už z dôvodu rekonštrukcie alebo poruchy. Spustí to lavínu, na ktorú nie sú peniaze vo FOU.

Radiátor je súčasť vykurovacieho systému, a systém je spoločné zariadenie domu. Ak je systém v havarijnom stave, oprava sa hradí z FOaÚ. Ak je radiátor funkčný a vlastník si ho chce aj tak vymeniť, môže, ale rovnaký výkon, pripadne +/- ... a za svoje, nie z FOaÚ.

Treba spísať novú dohodu.
evula0
23.11.11,11:05
Radiátor v zmysle z.č.182 nie je spoločným zariadením a preto bez ohľadu na dôvod výmeny(porucha,nová farba, modernejší tvar,...) túto hradí vlastník bytu. Výnimka je:

-ak si úhradu z FPOaÚ schválili vlastníci na zhromaždení ako súčasť zmluvy o SVB .Je to totálna blbosť pre vznik sporov o cene, type, a hlavne nespravodlivosti v čerpaní spoločne tvoreného FPOaÚ podľa m2 a čerpaní podľa názorov a vkusu jednotlivých vlastníkov jednotlivých bytov alebo poruchovosti. Ak si to schválili, nech si nesťažujú, ale malo by to byť súčasťou zmluvy o SVB v časti o používaní FPOaÚ a nie len nejakým vytrhnutým uznesením možno aj za podozrivých okolností.

- alebo osobitne jednorázovo pri výmene všetkých radiátorov v dome alebo prácach na nich(všetkých) napr.montáž hlavíc,pom.mer.,ventilov...Toto je v poriadku, nie je to zakázané zákonom a bežne sa aj robí samozrejme po schválení zhromaždením vlastníkov pri schvaľovaní týchto prác.
K ostatným podmienkam výmeny tu už bolo dosť a väčšinou správne.
sito
23.11.11,23:22
Radiátor v zmysle z.č.182 nie je spoločným zariadením a preto bez ohľadu na dôvod výmeny(porucha,nová farba, modernejší tvar,...) túto hradí vlastník bytu.

evula0, nie všetko čo je za dverami bytu je vlastníctvom vlastníka bytu! Či?

§ 2, odsek 5

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

Teplonosná prípojka domu, čo je za nou? Asi vykurovací systém domu, alebo sústava. A v správnom dome majú sústavu vyregulovanú. K čomu slúži vyregulovanie sústavy? No, no, no predsa k tomu, aby radiátory odoberali dodané teplo do domu v optimálnej POTREBE, spotreba je meraná na päte domu, teda teplo je spoločné, aj teplota v dome, bytoch, miestnostiach je spoločná. Aj náklady za teplo sú spoločné. Len podľa teba radiátory sú vlastníka, Takže si ich môže aj odmontovať, či nie?


Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

§ 11, odsek 1 až 3

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

V prvom odseku sa hovorí o majetku, ktorý patrí výlučne vlastníkovi bytu. Teda čo má za prípojkami vody, kanalizácie, plynu.

V druhom odseku sa hovorí o spoločných zariadeniach v dome, spoločných priestoroch.

V tretom odseku sa hovorí o spoločných zariadeniach v dome, ktoré sú v jednotlivých bytoch.

Podľa odseku 3) je vlastník povinný umožniť montáž na meranie spotreby tepla, ale ak nemusí mať radiátory, kde mu ich namontujú? Na kredenc? Stenu? Nie! Na radiátory! Ale ak sú jeho výlučným majetkom, prečo? Na základe akého zákona, žeby Ústavy SR? V konečnom dôsledku, zo zákona sú aj tie čísla zaznamenané na meračoch spoločné, ak nie, zákon by vlastníkovi neukladal povinnosť umožniť ich odpočet.

Výnimka je:

-ak si úhradu z FPOaÚ schválili vlastníci na zhromaždení ako súčasť zmluvy o SVB .Je to totálna blbosť pre vznik sporov o cene, type, a hlavne nespravodlivosti v čerpaní spoločne tvoreného FPOaÚ podľa m2 a čerpaní podľa názorov a vkusu jednotlivých vlastníkov jednotlivých bytov alebo poruchovosti. Ak si to schválili, nech si nesťažujú, ale malo by to byť súčasťou zmluvy o SVB v časti o používaní FPOaÚ a nie len nejakým vytrhnutým uznesením možno aj za podozrivých okolností.

Výnimka je prípustná vždy! Ale je výnimočné, ak sa vlastníci, všetci v dome dohodnú na čomkoľvek, to je pre nich zákon! Ale ak čo len jeden nesúhlasí, potom je tu tá 182/1993.

- alebo osobitne jednorázovo pri výmene všetkých radiátorov v dome alebo prácach na nich(všetkých) napr.montáž hlavíc,pom.mer.,ventilov...Toto je v poriadku, nie je to zakázané zákonom a bežne sa aj robí samozrejme po schválení zhromaždením vlastníkov pri schvaľovaní týchto prác.

§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

(2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú
a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

Zo zákona musí každý vlastník je povinný uhrádzať mesačné preddavky do FOaÚ, odsek 1.

Odsek 2, písmeno a)

A ešte mesačné plnenia za služby podľa odseku 6.

Žiadne iné peniaze nie je povinný vlastník uhrádzať. Len podľa odseku 1 a 6. Či?

V zákone vôbec nie je uvedený radiátor. Takže nemusia byť v dome, bytoch, miestnostiach. Jedine, že by to bol spotrebič, ktorý spotrebuje spoločné teplo, ale o spoločnom sa rozhoduje v dome spoločne.

Tak ako je to s tými radiátormi. Kde v zákone je uvedené, že nie sú spoločné alebo, že sú majetkom vlastníka bytu, sú výlučne jeho?

K ostatným podmienkam výmeny tu už bolo dosť a väčšinou správne.

Možno väčšinou?



Môj názor, nikto nemusí súhlasiť. Logicky, má svoju ..... a aj právo na svoj .....

:);)
mattess
11.09.12,15:13
ahojte, chcem sa spytat na pribuznu temu - menim radiatory v byte ale spravca mi povolenie vymeny podmienil opatovnym vyregulovanim vykurovacej sustavy - tej vetvy v ktore sa nachadza moj byt - viete mi niekto prosim odhadnut orientacnu cenu za vyregulovanie ? jedna sa iba o pracu - tj. vyregulovanie - vsetky ventily a dalsi hardware uz je namontovany.

Dakuejem
Šípková
30.05.13,06:48
Dobrý deň,
v kuchyni som zistila, ze mam hrdzavú trubku na radiatori, prehnitu. Zavolala som udrzbu z bytoveho druzstva. Povedali, ze treba vymenit radiator. Ze ho objednaju a ze mi staci aj polovicny (plochou), ked tam mam teplo. Povedali, ze mam ist za hospodarom bytovky. Vraj ventily budu urcite hradene z fondu oprav, ale ze radiator nevedia, ze mam ist za hospodarom to zistit. Chcem sa spytat, ci radiator musim hradit zo svojho, alebo sa moze hradit z fondu oprav, do ktoreho kazdy mesiac prispievame. Dakujem
kopretinka
30.05.13,07:14
Dobrý deň,
v kuchyni som zistila, ze mam hrdzavú trubku na radiatori, prehnitu. Zavolala som udrzbu z bytoveho druzstva. Povedali, ze treba vymenit radiator. Ze ho objednaju a ze mi staci aj polovicny (plochou), ked tam mam teplo. Povedali, ze mam ist za hospodarom bytovky. Vraj ventily budu urcite hradene z fondu oprav, ale ze radiator nevedia, ze mam ist za hospodarom to zistit. Chcem sa spytat, ci radiator musim hradit zo svojho, alebo sa moze hradit z fondu oprav, do ktoreho kazdy mesiac prispievame. Dakujem
prečítaj si prvý príspevok
sito
30.05.13,16:27
Dobrý deň,
v kuchyni som zistila, ze mam hrdzavú trubku na radiatori, prehnitu.

Nič netrvá večne, ani ... nie čo je hnilé, ako s štáte Dánskom.

Zavolala som udrzbu z bytoveho druzstva.

Odborníkov?

Povedali, ze treba vymenit radiator.

Keď treba, tak treba. Ako chleba, že?

Ze ho objednaju a ze mi staci aj polovicny (plochou), ked tam mam teplo.

A to podľa čoho, že stačí presne polovičný? Podľa projektu vyregulovania? Či len tak od boku ... A ako ti budú naskakovať čísla, jednotka na PRT ti povedali?

Povedali, ze mam ist za hospodarom bytovky.

Nie náhodou zástupcom vlastníkov? Hospodárom, správcom je predsa ich zamestnávateľ BD

Vraj ventily budu urcite hradene z fondu oprav, ale ze radiator nevedia, ze mam ist za hospodarom to zistit.

Dom je zo zákona vykurovaný ako celok, teda spoločným zariadením, vykurovacím systémom domu, ktorý je spoločný, celý, všetko a spoločné veci sa platia zo spoločného fondu opráv, upresnené by to malo byť v zmluve o výkone správy, či vy ju nemáte?

Chcem sa spytat, ci radiator musim hradit zo svojho, alebo sa moze hradit z fondu oprav, do ktoreho kazdy mesiac prispievame.

V tvojom prípade zo spoločného fondu opráv. Ale ak by si len tak z rozmaru chcela vymeniť pre krásu, tak za svoje, je bežný postup.

Dakujem


Rúženka,

napíš ako ťa hospodár, hospodári vybavili, či odbili.
Šípková
06.06.13,05:44
Dobrý deň, takže všetko prebehlo hladko, celá úhrada išla z fondu opráv. Až na to, že chlapíci z údržby mi pripadali občas ako "A je to" :) Sito ďakujem za odpovede :)
Šípková
07.06.13,03:57
No asi som sa prerátala, včera som v schránke našla faktúru. Vôbec, ale vôbec nechápem prečo.
sito
07.06.13,08:38
Odpovede? Podstatná je tá predposledná.

Ala ako vidím z posledného príspevku aj u vás sa našiel u správcu blbček, ktorý povedal, že všetko čo je za dverami bytu je majetkom vlastníka bytu, BLBEC!!!

657/2004, § 2, písmeno p)

p) objektom spotreby tepla jedna budova, prípadne viac budov alebo iná stavba so zariadením na spotrebu tepla, pričom zariadením na spotrebu tepla sa rozumie zariadenie na konečné využitie tepla,

Bytový dom so spoločným zariadením na spotrebu tepla. Do každého bytu je spravený rozvod tepla. V každom byte sa na konečné využitie tepla využíva radiátor, teda mal by sa.

Viac v § 18.

182/1993, § 2, odsek 5)

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

Radiátory slúžia celému domu, ak by neslúžili celému, všetkým bytom, keby každý byt platil len za svoje teplo, ale nemôže, ani jeden byt nemá samostatný fakturačný merač na teplo, len jeden na päte domu spoločný je, ale ten nie je váš, dodávateľa tepla je. Náklady, už áno. A tie vznikli na spoločnom zariadení domu, vykurovacom systéme domu.

§ 10, odsek 3)

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu.

Náklady sa rozpočítavajú podľa vyhlášky 358/2009, §5, pripadne ak sú v dome, bytoch PRT tak § 7. V prvom 100 % spoločne. V druhom doporučene je 60 % spoločne a len 40 % individuálne, ale dohodnúť sa dá aj v rozmedzí 0 : 100 %, prípadne od 100 : 0 %

Ako si správca, blbec, môže vysvetľovať zákon po svojom. A má pravdu ...
Šípková
11.06.13,09:38
Sito reakcie, nie odpovede, ale ved si mi porozumel :D Takže chcem este doplnit. Napisala som ziadost o storno faktury. Dnes mi telefonovali, ze mam pravdu, chyba je na ich strane, ospravedlnili sa a fakturu zaslu Fondu oprav. Sito este raz dakujem. :)
sito
11.06.13,18:46
Niekedy stačí aj napísať, ak správca porozumie? Porozumel, pochopil. Ale, ak by nepochopil ...

Nie každý.
julysak
11.06.13,18:52
Sito reakcie, nie odpovede, ale ved si mi porozumel :D Takže chcem este doplnit. Napisala som ziadost o storno faktury. Dnes mi telefonovali, ze mam pravdu, chyba je na ich strane, ospravedlnili sa a fakturu zaslu Fondu oprav. Sito este raz dakujem. :)
A na akej adrese býva ten, čo sa volá Fond (skoro ako tá herečka ) Opráv ?
Halli
11.06.13,20:42
zaujímavé.....aby niekto preplácal radiator v byte zo spoločného fondu... len sa pochválte susedom, to som zvedavá...
sito
11.06.13,21:34
Havária, závada nespôsobená vlastníkom bytu na spoločnom zariadení, vykurovacom systéme domu sa hádam všade platí z FPOaÚ.

Ak pre estetiku, samozrejme, že za svoje ... na drevo ... či za drevo podľa toho čím kúri ...
Halli
13.06.13,08:16
"v kuchyni som zistila, ze mam hrdzavú trubku na radiatori, prehnitu"

trubka k radiatoru nie je radiator, po ventil sa malo platiť zo spoločného a od ventilu ďalej -radiator už vlastník bytu !!
fortunka
13.06.13,08:35
zaujímavé.....aby niekto preplácal radiator v byte zo spoločného fondu... len sa pochválte susedom, to som zvedavá...
Je to uplne bezne, ale iba tam kde na to peniaze vo fonde su + su aspon trochu kamosi so spravcom :)
Halli
13.06.13,12:55
no potom to hospodárenie s fondom aj tak vyzerá....
sito
13.06.13,14:14
"v kuchyni som zistila, ze mam hrdzavú trubku na radiatori, prehnitu"

trubka k radiatoru nie je radiator, po ventil sa malo platiť zo spoločného a od ventilu ďalej -radiator už vlastník bytu !!


Noo, neviem čo je trubka a čo radiátor. Ale myslím si ( aaaa, myslieť je ho... vedieť ) ale aj tak, všetko je to spoločný vykurovací systém domu, nie len bytu, zo zákona.

Ak vlastníci určili, že radiátor je vlastníkov majetok, už to zo zákona neplatí, ani ak by bola proti jedna tretina vlastníkov + jeden vlastník naviac. Minimálne v dome 1/4, že, Ján. Dobre si to sitovi nasypal.

Ak je niečo vlastníkové vlastníctvo, majetok podľa rozhodnutia vlastníkov, tak prečo je potom, sú vyhlášky, ktoré určujú pravidla, spoločné na rozpočítanie spoločných nákladov v spoločne vykurovanom dome?

A či si každý môže ako chce meniť radiátory, bez toho, že naruší hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému v dome spoločného?

Prečo pomer, mal by byť 60 : 40 %. Veď keď rozhodli, že je jeho niečo, čo jeho zo zákona nie je, tak by mali, nemali mat problém schváliť pomer 0 : 100 % !!! však nech si platí za svoje, nie všetci za neho. S nehou, s nehou na neho! Aj vtedy keď je sneh ... ou ... ou.. ou. ou .....
dmc
13.06.13,15:30
radiator v byte nepatri k zariadeniam ktoré sú určené na SPOLOCNE užívanie. Je urcene k uzivaniu samotneho - jedineho bytu. Radiator v byte nesluzi na rozvod tepla do inych bytov a ani nesluzi na ohrev inych bytov v bytovom dome Naproti tomu rozvody tepla (aj v bytoch) "trubky" alebo radiatory v spolocnych priestoroch -na chodbach -sluzia na rozvod tepla vsetkym uzivatelom a teda su zariadenim ktore je urcene na spolocne uzivanie.

Pokial s v bytovom dome na schodzi vlastnikov schvalite ze radiatory budete opravovat vo vsetkych bytoch s fondu oprav - to je vasa vec.

Presne tak isto je ro zo "stupackami" - rovod vody a odpadu ktory sluzi na zozvod vody - odpadu aj ostatnym bytom . cize prechadza vasim bytom je spolocnym majetkom a je pri vymene hradeny zo spolocnych penazi......ale akonahle si chcete dat vymenit aj rozvod vody az k svojmu umyvadlu - toto sluzi vyhradne pre vas a hradite si to sama. Pokial si na schodzi vlastnikov neschvalite ine "chobotiny"
sito
13.06.13,15:37
A ty, debil? Na Záhorí?
Halli
14.06.13,07:49
A ty, debil? Na Záhorí?

a toto ma byť zase čo? žeby zase skrat???
sito
15.06.13,05:15
A ty, debil? Na Záhorí?

a toto ma byť zase čo? žeby zase skrat???

Slangovo na Záhorí. Kde si bol?

Ale, každý má svoju hlavu, výklad.

To še dohútor na Slovensku, že? :);)

Skrata, či skrátka ... To nemusí byť to, čo je napísané, ale pochopené ... sí ...
sito
15.06.13,05:36
radiator v byte nepatri k zariadeniam ktoré sú určené na SPOLOCNE užívanie. Je urcene k uzivaniu samotneho - jedineho bytu. Radiator v byte nesluzi na rozvod tepla do inych bytov a ani nesluzi na ohrev inych bytov v bytovom dome Naproti tomu rozvody tepla (aj v bytoch) "trubky" alebo radiatory v spolocnych priestoroch -na chodbach -sluzia na rozvod tepla vsetkym uzivatelom a teda su zariadenim ktore je urcene na spolocne uzivanie.

"

657/2004, § 2

Základné pojmy

Na účely tohto zákona sa rozumie:

p) objektom spotreby tepla jedna budova, prípadne viac budov alebo iná stavba so zariadením na spotrebu tepla, pričom zariadením na spotrebu tepla sa rozumie zariadenie na konečné využitie tepla,

Konečné zariadenie, nie je to náhodou radiátor, radiátory v bytoch vlastníkov bytov? A ktorý vlastní celú budovu, celý vykurovací systém? Budovy, bytového domu?

http://www.youtube.com/watch?v=tUSVA67kJUI
svojar
15.06.13,07:52
Podľa mňa radiátor patrí k bytu a nie do spoločného.
Aj tak postupuje naša poisťovňa. Keď praskne radiátor a spôsobí škodu, tá sa hradí z poistky vlastníka.
Keď praskne stupačka, rúra k radiátoru alebo ventil ide to z poistky domu.
A poisťováci určite najlepšie poznajú zákony.
sito
15.06.13,09:32
Podľa mňa radiátor patrí k bytu a nie do spoločného.
Aj tak postupuje naša poisťovňa. Keď praskne radiátor a spôsobí škodu, tá sa hradí z poistky vlastníka.
Keď praskne stupačka, rúra k radiátoru alebo ventil ide to z poistky domu.
A poisťováci určite najlepšie poznajú zákony.

Noo, vidíš, svojar? A teraz mi na základe svojho svedomia a znalosti poisťovákov povedz, prečo tých, čo nekúria vo svojom byte máš, nazývaš eskimákmi? Ale, netrváš na rozpočítaní podľa PRT, aby sa náklady, tak rozdelili. Či nie? A aby sa ľudia delili na takých a takých, onakých, len za zásade poznania, poznania, spoločného. Myslím si, že eskimáci by mali platiť ďaleko viac ako ukazujú, nemerajú, merajú ich PRT v bytoch, ale ak to majú, môžu spôsobiť m2? Fyzika je jedna vec a názor jedinca, že človeka na fyziku má názor, svoj, aj nefyzický, je druhá vec, Každý má predsa svoju fyzomóniu za ktorú vždy môže, či nemôže, že?

Včera ukazovali panelák na Luniku, a nemohli ho, to búranie využiť efektívnejšie?

Teplo zo všetkých radiátorov pôsobí na vykurovanie celého domu! Zo zákona! Teplo dodané v teplej vode pôsobí v dome, ale nemá, nemôže mať taký účinok na TEPLOTU v °C v bytoch, ako sa zdá na základe vodomerov na teplú vodu. Rozvody teplej vode, ak nie sú super izolované, vykurovanie domu až tak neovplyvnia.Hlavy v dome majú vplyv. NA VŠETKO?

svojar, jeden dlhý, ale v krátkosti sa dá aj takto. Neber si sito, tak , že si nepochopil, či?

Či píšeš, ty, či iný, krátko, či dlho? Na Porade je to o čítaní, chápaní, zamyslení sa nad podstatou A čo je podstata, čoho je ... Vždy, nejaká je? Eskimáci, či cigáni? Neporovnateľné, porovnateľné, tiež ich BIELI diskriminujú, Alebo nechceš vedieť to čo je diskriminácia, Teda nechceme vedieť???
sito
15.06.13,10:59
A ešte ma napadlo. V Maríkovej padlo lietadlo. Z okresu prišiel dopis predsedovi MNV. Zistite ako sa to stalo? Predseda zvolal výbor, čo budeme zisťovať. Napíšeme, lietadlu sa polámali vrtuľe a preto spadlo u nás. Z okresu prišla odpoveď. Čo to trepete, veď to bol triskáč, prúdové lietadlo! Napíšte ako sa to skutočne stalo. Predseda MNV zvolal výbor, a že čo na okres, odpovieme. Vzhľadom k tomu, že elektrárne vypli elektrický prúd, lietadlo sa zrútilo pre nedostato prúdu v našej obci. Dohodli sa všetci občania Maríkovej, aj hornej, aj dolnej. Pravda je ...
svojar
15.06.13,14:18
Čo tieto Tvoje výplody majú spoločné s tým či radiátory patria domu či bytu?
A čo trepeš za sprostosti, že u nás nerozpočítávame podľa PRVN? Kde si na to prišiel?
Jasne, že tí, čo nekúria poškodzujú stavebnú konštrukciu domu ochladzovaním a napomáhajú vzniku plesní. Proti takým čo bývajú v 4 izbovom byte a kúria v 1 miestnosti, treba bojovať všetkými možnými zákonnými možnosťami, aby sa im to nevykurovanie neoplatilo. Podľa toho si vlastníci bytov určia podmienky, u nás je tých rozumnejších, ktrorí síce nechodia v zime v byte v trenírkách, ale ani v kožuchch veľká väčšina.
A teraz k tým radiátorom:
Zákon v §2 ods.5 hovorí o prípojkách - rôznych. Radiátor nie je prípojka, ale vykurovacie teleaso - a o tom tam reč nie je..
sito
15.06.13,17:34
Nie, nie, svojar! Takto je to napísané:

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu.

To je charakteristika spoločných zariadení a ty si presne opísal ako sa používajú a niektorí ich aj nepoužívajú ako spoločné zariadenie.

Ten kto chce platiť čo najmenej za teplo, toho nedonúti ani to, že pomer bude 100 : 0 %. Nekúri, nižšia spotreba domu je, menšie náklady na jeden m2, menšie náklady aj na jeho byť, však ostatní okolo kúria, nemrzne mu v byte, nezamrzne!

Toto si prečítaj?

Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

To neznamená, že len tie sú spoločné čo sú uvedené za slovom majmä. Lebo prípojka domu na teplo je pred odberným miestom. Meračom, pripadne výmeničkou v dome. Za nimi je už spoločný vykurovací systém budovy, bytového domu.

657/2004, § 2

Základné pojmy

Na účely tohto zákona sa rozumie:

n) tepelnou prípojkou časť sústavy tepelných zariadení od verejného rozvodu po odberné miesto na dodávku tepla jedinému odberateľovi tepla,

o) odberným miestom zmluvne dohodnuté miesto, na ktorom je umiestnené určené meradlo2) na meranie množstva dodaného tepla pre jedného odberateľa, alebo zmluvne dohodnuté miesto na dodávku teplej úžitkovej vody pre jedného odberateľa,

p) objektom spotreby tepla jedna budova, prípadne viac budov alebo iná stavba sozariadením na spotrebu tepla, pričom zariadením na spotrebu tepla sa rozumie zariadenie na
konečné využitie tepla,

To zariadenie na konečné využitie tepla, nie sú to náhodou radiátory, aj v byte, bytoch? Že nie sú mimo domu, bytového. Či???

Tak ako, sú, alebo nie sú? Nemajú charakteristiku prvej vety zákona 182/1993, § 2, odsek 5) ?

Aaaa, myslíš na to prúdové lietadlo?

Nooo, niekedy to ľuďom vypne. Alebo, zapne???
verkaz
15.06.13,18:09
No chlapci, vidí sa mi, že ste v svojom živle.
Výmenu radiátoriv v byte si hradí vlastník. Len by radiátory zodpovedať parametrom, ktoré sú v projekte hydraulického vyregulovania dodávky tepla.
Rozvody tepla a prípojky sú spoločné, tak by sa mali hradiť zo spoločného.
verkaz
15.06.13,18:11
Ešte chcem podotknúť, že predseda na základe žiadosti vlastníka bytu, ktorý mení radiátory by mal byť nápomocný k preloženiu PRNV zo starých radiátorov na nové ale v žiadnom prípade nemôže výmenu zakazovať.
buchač
15.06.13,18:21
Ešte chcem podotknúť, že predseda na základe žiadosti vlastníka bytu, ktorý mení radiátory by mal byť nápomocný k preloženiu PRNV zo starých radiátorov na nové ale v žiadnom prípade nemôže výmenu zakazovať.

Ja to poviem tak irečito , jasne a zrozumiteľne ....

CHCEL BY som vidieť toho predsedu , KTOrý by PODMIEŇOVAL výmenu tých radiátorov v MOJOM BYTE nejakým hlasovaním nadpolovičnej väčšiny ALEBO dokonca by mi to ZAKAZOVAL ...

Prax je u mňa taká .
Príšiel dotyčný vlastník bytu s požiadavkou na výmenu .
Vypísal som tlačivo a podpísal .
Vlastník si zvyšok obehal a zaplatil sám .
Radiátor kúpil správca a prácu vykonali údržbári ...

Je o niečom viac polemizovať ?
Ak áno , predseda je proste puk ...
svojar
16.06.13,03:29
Takže, keď si ho zaplatil je jeho a nie spoločný. Teda doposial už v 3 prípadoch, u nás, u verkaz a u buchača.
Len u sita je stále spoločný.
A k samotnému teplu. To by som chcel vidieť toho, kto by nekúril a platil. Síce náklady domu by podľa Teba boli nižšie- ale aj to je diskutabilné,ale dotyčný v každom prípade platil viacej ako teraz, keď je dajaký pomer a nie všetko podľa plochy .
mackoivan
16.06.13,06:20
Takže, keď si ho zaplatil je jeho a nie spoločný. Teda doposial už v 3 prípadoch, u nás, u verkaz a u buchača.
Len u sita je stále spoločný.
A k samotnému teplu. To by som chcel vidieť toho, kto by nekúril a platil. Síce náklady domu by podľa Teba boli nižšie- ale aj to je diskutabilné,ale dotyčný v každom prípade platil viacej ako teraz, keď je dajaký pomer a nie všetko podľa plochy .
Nuž ja tiež nepoznám niekoho, ktorý by tvrdil, že radiátory sú spoločné, každý si s nimi narába ako so svojim vlastníctvom. Aj keď v zákone to tak je , ako cituje sito- U nás keď sme prešli na 60% základnej zložky- nižšie platby sa dostali dosť blízko seba- vysokých platieb je menej, aj keď niektorí hlavne s veľkými radiátormi platia aj dvonásobok priemernej platby. Inak dá sa šetriť aj na predimenzovanom radiátore, len to treba vedieť
sito
16.06.13,08:51
Otca vášho! :);) Sviatok.

Svojar, verkaz, buchač, mackoivan ...

Nie ste takí mladí, aby ste si nepamätali a tiež taký starí, že by ste už zabudli ako bolo, alebo bolo aspoň vo väčšine bytových domov, ktoré v prevažnej miere boli vlastníc-tvom bytových družstiev.

Takže každé družstvo malo svoje stanovy, ktoré tiež museli byť v súlade vtedy platným zákonom. V každom dome sa tvoril spoločný fond opráv, len spoločný. Zo zákona drobné opravy v byte hradil nájomník bytu. Ale všelijako sa, aj po známosti, opravovalo, odstraňovali závady v dome, bytoch. V našom družstve vtedy vládla s tým nespokojnosť členov družstva. Preto delegáti na zhromaždení delegátov navrhli, aby sa 35 % tvorby evidovalo na fondoch bytov a bolo presne definované, čo sa za tieto peniaze bude v byte opravovať, meniť, modernizovať. Má to logiku, tá definícia, čo z toho fondu financovať, inak by to nemalo význam, že?

Ale prehupli sme sa rokom 89 až 92 a v roku 1993 od 1.9 sa naskytla možnosť nájomníkom previesť si byt od družstva do osobného vlastníctva, a tým aj podiel bytu na spoločných priestoroch, častiach, zariadeniach domu. Od 1.9. začal platiť zákon, ktorý to nájomníkom umožňoval. Kým túto možnosť v našom dome nájomníci využili prešlo sedem rokov a vtedy naraz požiadalo o prevod bytov 30 nájomníkov bytov, to je 72 %.

Samozrejme, že sa musela v zmluve o prevode bytu uviesť hranica medzi spoločný a bytovým priestorom, bytom. Taká logika družstevná, že čo je za dverami bytu je vlastníkov majetok, všetko. Vstupné dvere vrátane zárubní, výplň okien, rozvod elektriny od elektromeru do bytu, rozvod plynu za plynomerom a uzatváracím venti-lom plynu, rozvody vody za uzatváracími ventilmi. Zariadenie v kuchyni, linka, sporák, vstavaná skriňa. WC, zariadenie kúpeľne. Samozrejme všetky tie veci si mohol vlastník, bytu kedykoľvek vyhádzať a nahradiť ich novými, svojimi za svoje peniaze.

Zároveň sa podpisovala s jednotlivými vlastníkmi zmluva o výkone správy.

A vtedajší zákon čo o zmluve?

§ 8

Z m l u v a o v ý k o n e s p r á v y

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy.

Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,

b) spôsob správy spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku,

c) spôsob a oprávnenie hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv.

Nič moc. Dnes už nie písmeno a, b, c, ale § 8, § 8a, § 8b a chystá sa ďalšia úprava.

Samozrejme sa nič, čo sa týka úhrad nezmenilo. Na spoločný fond sa muselo platiť ďa-lej, na bytový tých bývalých 35 %, už len kto chcel. Nebola zo zákona taká povinnosť a ani nie je! Na služby, zálohy tiež, len museli byť objektívne napočítané, u nie plošne, ale podľa skutočných úhrad nákladov za predošlí rok.

buchač, Juraj

CHCEL BY som vidieť toho predsedu , KTOrý by PODMIEŇOVAL výmenu tých radiátorov v MOJOM BYTE nejakým hlasovaním nadpolovičnej väčšiny ALEBO dokonca by mi to ZAKAZOVAL ...

Ale to nie predseda SVB, správca domu podmieňuje, vyžaduje súhlas nadpolovičnej väčšiny? Zákon! V zmluve o SVB, prípadne o výkone správy správcom domu. Či nie?

Zacitujem z našej zmluvy o výkone správy, ktorú nadiktoval správca domu a platí pre všetkých vlastníkov, aj tých, ktorí ju nepodpísali, či s ňou nesúhlasia.

Z FPOaÚ sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných časti, spoločných zariadení domu ( ako napr. údržba a opravy výťahov, zariadenia práčovní a pod.), spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z FPOaÚ sa financujú aj opravy balkónov, lodžii, zabezpečenie inšpekčnej – havarijnej služby, opravy a výmena radiátorov a rozvodov UK v byte ( okrem radiátorového ventilu) v prípade ich havarijného stavu nezapríčineného užívateľom bytu a pod..

Ešte aj meracie zariadenia na meranie tepla a vody v byte by tam mali byť, ale nie sú. Prečo? Či nie sú spoločné, len preto, že sú v byte, napriek tomu, že slúžia na spoločné rozpočítanie nákladov za teplo, teplo v teplej vode, studenej vody na ohrev, a studenej vody. Či neslúžia všetkým vlastníkom v dome, spoločne, naraz, v každej chvíli?

Prax je u mňa taká .
Príšiel dotyčný vlastník bytu s požiadavkou na výmenu .
Vypísal som tlačivo a podpísal .
Vlastník si zvyšok obehal a zaplatil sám .
Radiátor kúpil správca a prácu vykonali údržbári ...

Pri havárii, alebo len tak, že si dá sám...

To behanie ...

A z čoho? Z FPOaÚ? Na súkromné veci sa používa, či zneužíva ...

Máte v zmluve o výkone správy, to?

V podstate mi je jedno ako sa vlastníci v tom- ktorom dome dohodnú a na čom. Každý má poznať svoje povinnosti a svoje práva. Ak si vlastník neplní svoje povinnosti, ostatní už sa postarajú, majú zákonnú možnosť sa domáhať, aby si ich plnil. Ak sa vlastník cíti byť poškodený rozhodnutím ostatných vlastníkov, tiež si môže uplatniť svoje právo, ale nemusí! Ostatní ho isto k tomu nebudú nútiť. Nie je žalobcu, nie je ani sudcu.

Ja len svoj názor, nie radu. A čítať, nemusí, každý ... OFF ako misoft napísal, niekde tu na porade.

A Ústava SR má obydlie za nedotknuteľné, občan si ho, ak má, aj so zbraňou v ruke môže brániť.

Ale, je aj taký zákon, ktorý ukladá povinnosť vlastníkovi vpustiť do obydlia, bytu osobu preverenú, poverenú na montáž a opravu spoločných zariadení.

A keď máme tú, hentú, demokraciu, tak zákon nie je to, čo je napísané, ale to čo tvrdí ten kto má moc a mocnejší je.
verkaz
16.06.13,09:03
My v zmluve o správe nemáme uvedené radiátory. Ale viem si živo predstaviť ako by sa kazili, keby sa ich výmena hradila z FO. Keby sme tam mali dostatok financií, tak prečo nie.
sito
16.06.13,09:18
Ide rozoznať úmyselné poškodenie a havarijný stav, ak poškodil spoločný majetok, zariadenie, tak má povinnosť škodu uhradiť. Akúkoľvek nie len na radiátory! Extrém radiátor praskne, začne tiecť. Kto ma zabezpečiť, aby bezpečne fungovalo spoločné vykurovanie domu? Vlastník, keď nemá na to peniaze, Ale do FPOaÚ si riadne platil.

A u nás sa nepokazil žiaden, každý kto si chce vymeniť, môže, ale za svoje. Aj ja. Ale boli aj také časy, že predseda samosprávy si vymenil a dokonca dva krát, mal koeficient 0,850, potom si dal na 1,150, aj to mu bolo málo tak si dal na 1,650. Samozrejme, že boli funkčné, ale v tedy zo všetkých, spoločného fondu opráv. tak sa to vtedy volalo.
buchač
16.06.13,09:23
Otca vášho! :);) Sviatok.
buchač, Juraj

CHCEL BY som vidieť toho predsedu , KTOrý by PODMIEŇOVAL výmenu tých radiátorov v MOJOM BYTE nejakým hlasovaním nadpolovičnej väčšiny ALEBO dokonca by mi to ZAKAZOVAL ...

Ale to nie predseda SVB, správca domu podmieňuje, vyžaduje súhlas nadpolovičnej väčšiny? Zákon! V zmluve o SVB, prípadne o výkone správy správcom domu. Či nie?

Zacitujem z našej zmluvy o výkone správy, ktorú nadiktoval správca domu a platí pre všetkých vlastníkov, aj tých, ktorí ju nepodpísali, či s ňou nesúhlasia.

Z FPOaÚ sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných časti, spoločných zariadení domu ( ako napr. údržba a opravy výťahov, zariadenia práčovní a pod.), spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z FPOaÚ sa financujú aj opravy balkónov, lodžii, zabezpečenie inšpekčnej – havarijnej služby, opravy a výmena radiátorov a rozvodov UK v byte ( okrem radiátorového ventilu) v prípade ich havarijného stavu nezapríčineného užívateľom bytu a pod..

Je to v súlade so zákonom, či nie?

Ešte aj meracie zariadenia na meranie tepla a vody v byte by tam mali byť, ale nie sú. Prečo? Či

Otca Tvojho .....
Zákonom a §§§§§§ sa to tu len tak hemží ....

Vy to máte v tej zmluve napísané , podmienky a kritéria dané podľa svojho ...
Ale predsa nemôžeš diktovať iným , že ako si oni podmienky nastavili ...či áno ?

To červené je fest dôležité , nakoľko je to niečo iné , ako znie

mattess
Kupili sme starsi byt a spolu s kompletnou rekonstrukciou by sme chceli aj vymenit radiatory.
Čiže nevidím príčinu , ak si niekto chce vymeniť dobrý radiátor za nejaký iný ( dôvod môže byť ten nejaký módny trend ) , aby sa táto výmena hradila z fondu ...či ???
Lenže mattess si chce všetko uhradiť na svoje náklady a preto je to akceptovateľné a nie aby sa do toho montoval predseda , respektíve sa dávalo hlasovať .
Veď postupom času by mohlo dojsť pomaly aj k tomu ( fantazmagória ) , že by sa hlasovalo o tom , že kto bude mať akú batériu v sprche a koľko bude mať tá ružice dierok ....a predseda to samozrejme aj schaľovať bude ...

Príklad :
Môj sused si svojho času ( 2 roky nazad ) dal odstrániť radiátor ....že s úsporných dôvodov ...
Minulý týždeň došiel za mnou , že si premiesnil izby a v tej , kde nemá radiátor mu je zima .
" Že poriešme ako opravu " mi vraví , nakoľko je to vzmluve .
Je síce pravdou , že radiátor bol poškodený , ale vtedy nový nechcel ...
Nuž , teraz je urazený , lebo aj dispečer mu to tiež náležite vysvetlil a vyčíslil tie náklady ...
sito
16.06.13,10:27
Tiež si odpíšeš len na čo chceš, veď mi je to jedno ako vám a kde komu to vyhovuje.

mattess

Kupili sme starsi byt a spolu s kompletnou rekonstrukciou by sme chceli aj vymenit radiatory.

A v čom je problém? V čom by mohol byť problém? Keďže vykurovací systém domu je spoločné zariadenie. Má sa, musí sa informovať. Niet dôvod mu povedať, nie. Áno! Ale, aké radiátory, značku si chce kúpiť. Odpoveď by mal dostať, aké výkony by mali mať tie radiátory, aby nenarušili vyregulovanie spoločného systému domu.

Ale, ak nie a nakúpi si väčšie, aj dva krát také ako tam boli a naruší systém, niektorý byt tým odreže od tepla. Vidím dve možnosti, na svoje náklady dá také radiátory, ktoré závadu odstránia, alebo sa dá prerobiť, prepočítať hydraulické vyregulovanie domu, aby mali všetci dostatok tepla a náklady sa mu dajú uhradiť ako škoda na spoločnom zariadení domu.

A keď sa dajú, a dá sa pomer 60 : 40 % pri rozpočítaní vykurovania. Kto bude mať dôvod na úsmev on, či oni?

A s tým odstráneným radiátorom, ak to bol havarijný stav, vlastne tak ako ste sa dohodli, odsúhlasili v zmluve.

Keď nechcel, nový, nemal! Keď chce, už, nech si už kúpi a dá namontovať.

Prehodiť, tak vajca. Izby nie, leda ich charakter používania. Ale však si mohol aj radiátor prehodiť a šetriť v tej druhej miestnosti.

Váš postup bol správny.

A toto:

Že poriešme ako opravu " mi vraví , nakoľko je to vzmluve .

??? Takže máte, či nemáte, že za istých okolnosti, áno?


Vy to máte v tej zmluve napísané , podmienky a kritéria dané podľa svojho ...

Nie svojho, všeobecne platného zákona ...

Ale predsa nemôžeš diktovať iným , že ako si oni podmienky nastavili ...či áno ?

A kde si čítal, že im, niekomu, vám diktujem?

Ako prečítali, tak ako pochopili, tak napísali a schválili nadpolovičnou väčšinou. Ak vyhovuje, im, vám, nám ...

A zoberie si ich niekto do hrobu, keď sú jeho ... miesto zimníka :);)
buchač
16.06.13,10:33
Zakončil by som to takouto rétorickou poznámkou , otázkou , odpoveďou ...

Proste ...Balada o ničom ... respektíve o tom druhom ( žeby hovne ??? ) ...
sito
16.06.13,10:50
Noo, na porade, áno!

V bytových domoch, tiež nás hovno potom ...

Ďakujem, svojar.

Ale povedať, teda napísať si môžeme ... že?
Šípková
24.06.13,08:25
Ja len na okraj. Ak je teda niečo moje, prečo to nemôžem z bytu vyhodiť? (napr.nahradiť radiátor biokrbom)
mackoivan
24.06.13,08:36
Ja len na okraj. Ak je teda niečo moje, prečo to nemôžem z bytu vyhodiť? (napr.nahradiť radiátor biokrbom)
Pre bytové domy platia príslušné stavebné normy. Aj do spoločného vykurovacieho systému si nemôže každý zasahovať ako chce. Keď už biokrb tak potom aj komínova rúra cez okno von. A máme tu hneď zo Slovenská Luník 9. Len nezodpovední majitelia bytov popvoľujú zasahovať do vykurovacieho systému diletantom a potom na to doplácajú sami. Odporúčam všetkým nepovoľte napríklad odppojovanie bytov od spoločného vykurovacieho systému- vypomstí sa vám to.. Šípková aj ty maž možnosť voľby - bytový dom , alebo svoj rodinný dom do ktorého si budeš môcť namontovať aj 5 biokrbov.
Šípková
24.06.13,10:39
Ja len na okraj. Ak je teda niečo moje, prečo to nemôžem z bytu vyhodiť? (napr.nahradiť radiátor biokrbom)
Pre bytové domy platia príslušné stavebné normy. Aj do spoločného vykurovacieho systému si nemôže každý zasahovať ako chce. Keď už biokrb tak potom aj komínova rúra cez okno von. A máme tu hneď zo Slovenská Luník 9. Len nezodpovední majitelia bytov popvoľujú zasahovať do vykurovacieho systému diletantom a potom na to doplácajú sami. Odporúčam všetkým nepovoľte napríklad odppojovanie bytov od spoločného vykurovacieho systému- vypomstí sa vám to.. Šípková aj ty maž možnosť voľby - bytový dom , alebo svoj rodinný dom do ktorého si budeš môcť namontovať aj 5 biokrbov.
Ivan, mna len zaujimala odpoved na tuto otazku, neplanujem montovat biokrb. Ja nie som clovek, ktory by hladel iba na seba. Ked su normy, tak nech platia. :)
sito
24.06.13,18:08
Ja len na okraj. Ak je teda niečo moje, prečo to nemôžem z bytu vyhodiť? (napr.nahradiť radiátor biokrbom)

Rúženka :);), že len tak na okraj!? Kdeže, ty si trafila rovno do srdca, stredu.

Vlastník vlastne vlastní v stavbe, nehnuteľnosti, bytovom dome len priestor na bývanie, ľudovo. Byt! Hranicou sú vchodové dvere, obvodové múry, okná, ich výplne.

Všetko čo môže z bytu vyhodiť je jeho, kartáček na zuby, televízor, postel, sporák.

Na to, na čo potrebuje súhlas spoluvlastníkov vyhodiť, priečky, rozvody teplej a studenej vody, uzatváracie ventily v byte a vodomery. Všetko ostatné za vodomermi môže vyhodiť, alebo vymeniť, rozvod vody, batérie, vaňu, WC, linku, a odpad po stúpačky.

Vodomery nepotrebuje on, ale ostatní v dome, aby mu mohli napočítať podiel z nákladov domu zo spoločných nákladov.

Ak ich neumožní namontovať, vlastníci v spôsobe rozpočítania môžu dohodnúť sankcie, ktoré ho donútia si splniť jeho zákonnú povinnosť. Ale nemusia, stačí, ak nevedia, nemajú mu na základe čoho vypočítať podiel z nákladov domu, že ich zaplatia bez jeho podielu.

Rozvody tepla, radiátory, merače na nich, vysoko odporové ventily, termostatické hlavice.

To isté platí aj pri teple na vykurovanie.

Len pri tomto teple sa nehľadí na teplo jeho rozdelenie, ale len na rozdelenie nákladov, keď sa už nekúri.

To nevadí, že niekto nekúri, hlavne, že zaplatí a rovnakú čiastku za trest zaplatia aj všetci ostatní. Však čo by nie, keď na to majú?!

Takže presne, len nie ostatní, všetci ??? Presne, že ty presne si trafila, pochopila. Aby ich s toho pepka ...

Šípková, hlavne, že ten havarijný stav si ty neplatila ... :);)
majkaaa
16.03.14,07:52
Dobrý den chcem sa spýtať idu nám rekonštruovať bytovku a zároveň dávať merace. Chcem sa spýtať v obývačke radiátoru vôbec nepoužívame mame 3 izbový byt a nad nami je už len 1 izbový podkrovné ale práve v obývačke idu stupacky do toho bytu nad nami. Nechceme ho odstrániť ale vymeniť za oveľa menší. Teraz tam mame asi 2 metrový a chceme za asi metrový. Oplatí sa nám to? Nakoľko ešte nemáme percentuálne rozdelenie merač a na plochu. Viem že zan budem platiť aj keď nebude zapnutý ale či to nebude menej keď bude menší a aj keď bude zapnutý že keď je menší že bude menšia spotreba.
Po dva poschodia pod nami si pán úplne dal dole radiator v obývačke. On to bude mat ako?
erik555
16.03.14,08:12
Dobrý den chcem sa spýtať idu nám rekonštruovať bytovku a zároveň dávať merace. Chcem sa spýtať v obývačke radiátoru vôbec nepoužívame mame 3 izbový byt a nad nami je už len 1 izbový podkrovné ale práve v obývačke idu stupacky do toho bytu nad nami. Nechceme ho odstrániť ale vymeniť za oveľa menší. Teraz tam mame asi 2 metrový a chceme za asi metrový. Oplatí sa nám to? Nakoľko ešte nemáme percentuálne rozdelenie merač a na plochu. Viem že zan budem platiť aj keď nebude zapnutý ale či to nebude menej keď bude menší a aj keď bude zapnutý že keď je menší že bude menšia spotreba.
Po dva poschodia pod nami si pán úplne dal dole radiator v obývačke. On to bude mat ako?
Aky pomer v percentach budete mat zakladnu zlozku (cela bytovka) a spotrebnu zlozku ( v pomerovych meracoch na radiatoroch)??? Vsetko sa odvija aj od tohto, nielen kolko si "nakuris" dielikov do pomeroveho meraca na kazdom radiatore. Potom k tym dielikom na pomerovych meracoch sa pridavaju koeficienty za znevyhodnenu polohu bytu a velkost radiatora. Napr. u mna su liatinove rebrove radiatory a taky 20 rebrovy ma koeficient 0,95...18 rebrovy ma koeficient 0.85. Potom ak mas znevyhodneny byt, tak dalsie koeficienty na kazdy radiator, podla toho ci sa ten radiator nachadza v tej znevyhodnenej miestnosti.

EDIT: a vlastne preco nepouzivate radiator v obyvacke? To je vam tak teplo v zimnych mesiacoch? :)
majkaaa
16.03.14,08:41
Ešte sa nehlasovali za percenta ale hovorilo sa 50/50 tam padol návrh ale nediskutovalo sa o tom. Chcela by som to vymeniť buď ešte pred tým než nám dajú meracej alebo zároveň či by nám nevymenili ty čo dávaju merace. Môžu aj ty? Nekurime lebo hneď vedľa mame detskú izbu a z druhej strany kuchyňu a tam kúrime a balkón mame zatepleny s plastovými oknami na balkóne a aj medzi balkónom a obyvackou tak totálna izolácia. A keď len tak by ste mi to nemohli vypočítať či by sa niečo ušetrilo napríklad pri to 50/50
erik555
16.03.14,08:49
Ešte sa nehlasovali za percenta ale hovorilo sa 50/50 tam padol návrh ale nediskutovalo sa o tom. Chcela by som to vymeniť buď ešte pred tým než nám dajú meracej alebo zároveň či by nám nevymenili ty čo dávaju merace. Môžu aj ty? Nekurime lebo hneď vedľa mame detskú izbu a z druhej strany kuchyňu a tam kúrime a balkón mame zatepleny s plastovými oknami na balkóne a aj medzi balkónom a obyvackou tak totálna izolácia. A keď len tak by ste mi to nemohli vypočítať či by sa niečo ušetrilo napríklad pri to 50/50
U nas je to zakladna 40% a spotrebna 60%. Cize z celkovej spotreby panelaku 40% na rozpocitanie, u vas viac: 50%.
Budu vam menit aj ventily na radiatoroch? Ci ako ste si to odsuhlasili? U nas sa zaroven menili aj ventili s termostatickou hlavicou (konkretne http://www.cerpadla-zavlahy.sk/termostaticka-hlavica-thera-3-t6001w0h ) + dole na vypusti radiatora aj spiatockovy ventil! Bez spiatockoveho ventilu sa pri pripadnej poruche radiatora, resp. jeho vymeny musi vzdy vypustit stupacka!
majkaaa
16.03.14,08:51
No to neviem viem len o meracoch
erik555
16.03.14,08:57
No to neviem viem len o meracoch
Tak tym padom asi nebudu mat v plane vypustat stupacky. Cize ked chces vymenit radiator, tak musis poziadat spravcu o vypustenie stupacky, ak nemas na radiatore aj ten spiatockovy ventil. A aky radiator budes mat, tak nan v dokladoch pripisu koeficient pri montazi digitalneho pomeroveho meraca (tak ako u vsetkych radiatoroch).
majkaaa
16.03.14,09:00
Mne hlavne išlo o to či sa mi to oplatí pri spotrebe?
erik555
16.03.14,09:16
Mne hlavne išlo o to či sa mi to oplatí pri spotrebe?
:) ale ved ked nebudes do radiatora pustat teplu vodu, tak sa ti na pomerovom meraci neobjavi ani jeden dielik. Z tej zakl. zlozky (50% z celkovej spotreby panelaka) sa rozpocita na vsetkych. Cize keby si v byte vobec nekurila na ziadnom radiatore, tak tu svoju rozpocitanu cast zakl. zlozky aj tak zaplatis.
majkaaa
16.03.14,09:33
Aha má to logiku :D čiže vlastne je to jedno či ho vymením alebo nie keď ho nepouzivam. Keby som ho používala vtedy by sa to oplatilo
erik555
16.03.14,09:43
Aha má to logiku :D čiže vlastne je to jedno či ho vymením alebo nie keď ho nepouzivam. Keby som ho používala vtedy by sa to oplatilo
Ako sa co oplati? Pomerovy merac budes mat v strede radiatora v tej hornej vyske. A na tom bode "meria" teplotu radiatora a dlzku casu, co potom uda v cislach (dielikoch). Cim vyssia teplota radiatora, tym sa skracuje cas, ked na displej vyhodi 1 dielik. Ci mas vacsi radiator, alebo mensi, to sa neda potvrdit, ci usetris. Pri vacsom mas aj vacsiu vyhrevnu plochu, ale aj vyssi koeficient. Pri mensom zas mensiu vyhrevnu plochu, ale s nizsim koeficientom. Takze by si na vykurenie na urcitu teplotu v miestnosti mala mensi radiator v dlhsej prevadzke.
Kvaka
16.03.14,10:12
Menší radiátor bude mať určite vplyv na celú vykurovaciu sústavu, ak je vyregulovaná. Preto treba na takú výmenu súhlas. Prínos menšieho radiátora je však v ušetrení miesta, môže si tam dať stôl, skrinku a pod.
sito
16.03.14,13:00
Dobrý den chcem sa spýtať idu nám rekonštruovať bytovku a zároveň dávať merace.


To je pekné, ale idete vy, vy to všetko zaplatíte. Všetko spoločné je vaše, všetkých, dom jeho spoločné časti, aj spoločné zariadenia, aj tie, ktoré sa nachádzajú v bytoch, alebo ich časti. Tie časti, ktoré sú v bytoch sa hradia zo spoločného fondu opráv, ak sú nefunkčné. Ak sú funkčné a vlastník ich chce aj tak vymeniť, tak na svoje náklady (http://www.porada.sk/naklady#__AUTOKW) a so súhlasom ostatných vlastníkov.

Najviac ťa zaujíma vykurovanie. Zo zákona je vykurovací systém domu spoločné zariadenie o ktorom môžete, musíte, mali by ste rozhodovať spoločne na schôdzi vlastníkov bytov. V osobitnom zákone o energetike sa uvádza, že vykurovaný objekt je budova, teda bytový dom, tiež je uvedené vo vyhláške aké teploty majú byť v jednotlivých miestnostiach bytu v dome.
Tá rekonštrukcia by mala mať hlavu, aj pätu. Malo by to byť v hlave, teda v hlavách a začať od päty, od päty domu, tak sa nazýva miesto v dome kde je dom pripojený na zdroj tepla, či už CDT , alebo kotolňa domu. Tam by mala byť napočítaná potreba tepla domu na jeho dostatočné vykúrenie. Potom je treba vyregulovať vykurovací systém, teda spísať veľkosť radiátorov v jednotlivých miestnostiach domu, bytov. A prepočítať nastavenie jednotlivých stúpačiek a tiež radiátorov, ktoré sú na ne v bytoch napojené. Každý radiátor by mal mať spodný ventil, aby bolo možné v prípade poruchy, či havárie radiátor odstaviť, než vytopí všetky byty pod sebou. Na prívode by mal byť vysoko odporový ventil a termostatická hlavica.

Pred spracovaním projektu hydraulického vyregulovania ba ste sa mali dohodnúť kto si chce vymeniť radiátory na svoje náklady (http://www.porada.sk/naklady#__AUTOKW), tým ale nevzniká vlastníkovi majetkové právo (http://www.porada.sk/pravo#__AUTOKW) na radiátor, stále je to súčasť spoločného zariadenia.

Ak nemáte spravené to vyregulovanie vykurovacieho systému domu, pomerové meranie v dome je, je podvod. Nemá to logiku, Vyregulovanie musí byť v dome nad 1 000 m2, uvažuje sa, vláda aj schválila, ešte parlament musí, že pomerové meranie musí byť v dome od 500 m2. Čo už, zákonodarci.


Chcem sa spýtať v obývačke radiátoru vôbec nepoužívame mame 3 izbový byt a nad nami je už len 1 izbový podkrovné ale práve v obývačke idu stupacky do toho bytu nad nami. Nechceme ho odstrániť ale vymeniť za oveľa menší. Teraz tam mame asi 2 metrový a chceme za asi metrový. Oplatí sa nám to?

Teplo je už také, nezastavíš ho už keď je v miestnosti. Prestupuje, vyrovnáva sa teplota s chladnejšou miestnosťou s ňou susediacou. Ak je ta stena medzi bytmi, bežne tomu hovoria krádež tepla, teda aj peňazí, ak je radiátor odstavený, alebo sa nedostatočne podieľa na vykurovaní objektu, bytového domu.

Pomerové meranie to je, ale nie sú to merače. V bytovom zákone sú uvedené ako meracie zariadenia tepla v byte. V zákone o energetike ako pomerové rozdeľovače tepla v dome, teda každý byt by mal mať určitú pomernú časť zaznamenaných jednotiek na všetkých radiátorov v dome. Vo vyhláškach o rozpočítaní nákladov sú tiež uvedené ako pomerové rozdeľovače tepla, ale v konečnom dôsledku sú podľa nich rozpočítané spoločné náklady (http://www.porada.sk/naklady#__AUTOKW) za teplo v dome na jednotlivé byty.

Určitú časť nákladov rozdelíte podľa m2. Na tú časť nákladov nebudú mať tie meracie zariadenia vplyv. Na tej spotrebnej, bude.
Príklad: Dvojmetrový radiátor má koeficient 1,2 a zaznamenaných 1 000 jednotiek, dielikov, fazuliek. Jeho stav na rozpočítanie nákladov je potom 1 200 jednotiek. Jedno metrový má koeficient 0,4 a zaznamenaných tiež 1 000 jednotiek ... Jeho stav na rozpočítanie nákladov je 400 jednotiek, teda dvojmetrový radiátor zo spotrebnej zložky uhradí trikrát viac nákladov ako jednometrový pri rovnakom počte zaznamenaných jednotiek. Ale 0 zaznamenaných jednotiek krát 1,2, prípadne 0,4 je nula, tak ak jedna jednotka rovná sa 10 centov, úhrada je tiež nula nákladov zo spotrebnej zložky. Pri dvojmetrovom radiátory je to 120 €, pri metrovom 40 €.

Pozor, každý výrobca PRT má svoje koeficienty. Nimi zaznamenané a upravené jednotky je ešte možné upraviť koeficientom za nevýhodnú polohu miestnosti v dome, sú navrhnuté vo vyhláške, ale spoluvlastníci domu, teda aj nákladov za teplo v dome ich nemusia schváliť.

Nakoľko ešte nemáme percentuálne rozdelenie merač a na plochu. Viem že zan budem platiť aj keď nebude zapnutý ale či to nebude menej keď bude menší a aj keď bude zapnutý že keď je menší že bude menšia spotreba.

Ta plocha, vlastne tým si vlastníci schvália v akej miere budú tie meracie zariadenia, pomerovo v dome využívať. Najlepšie sa to dá posúdiť ak majú vlastníci všetky podklady zo všetkých meracích zariadení v bytoch, dome. Ale to sa vám nepodarí, správcovia ich schovávajú pred ich spoluvlastníkmi za zákon o ochrane osobných údajov.

Nebudeš zaň platiť, platiť budeš len za m2, základná zložka, delené, súčet m2 v dome, krát podlahová plocha tvojho bytu.

Po dva poschodia pod nami si pán úplne dal dole radiator v obývačke. On to bude mat ako?

Mal povolenie od vás ostatných, ak nie mal by ho tam namontovať. Ale nemusí, ak nebudú spoluvlastníci na tom trvať, no isto mu bude tu miestnosť vykurovať byt pod ním, tiež nad ním, prípadne susedný byt, ak majú spoločnú stenu. Na vás všetkých záleží, no najviac sa to týka jeho priamych susedov.

Ako to bude mať on? Ak vy budete mať nulu, tak on tiež.



V podstate to je podvod. Teplo dom ušetrí, ale náklady (http://www.porada.sk/naklady#__AUTOKW) nie, nie pri CDT. Ten musí mať vždy primeraný zisk.

Ale, ak by základná zložka bola 30 %, tak by sa vám mohol ten podvod vyplatiť. Pri 50 : 50, alebo nebodaj 60 : 40, však uvidíš, potom nezabudni napísať.

Asi tak.
Kvaka
16.03.14,20:21
Ja nepoznám PRT ale PRVN, teda nie pomerové rozdeľovače tepla, výrobca ich nazval pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov http://www.vit.sk/download/E-ITN_30.2.pdf.
sito
16.03.14,21:05
Ja nepoznám PRT ale PRVN, teda nie pomerové rozdeľovače tepla, výrobca ich nazval pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov http://www.vit.sk/download/E-ITN_30.2.pdf.

182/1993, § 11, ods. 3

3) Vlastník bytu v dome je povinný umožniť montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

657/2004, § 2

Základné pojmy

Na účely tohto zákona sa rozumie:

h) pomerovým rozdeľovačom tepla prístroj na registráciu časovej integrácie priebehu teploty a indikovanie pomerného množstva tepla odovzdávaného vykurovacími telesami v miestnosti u konečného spotrebiteľa, na ktorých sú namontované rozdeľovače vykurovacích nákladov alebo ich snímače.

99/2007, novela 657/2004

22. V § 18 ods. 4 písmeno a) znie:

(4) Dodávateľ alebo odberateľ, ktorý rozpočítava
množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, je
povinný

„a) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel alebo pomerových rozdeľovačov tepla u konečného spotrebiteľa najneskôr do 31. decembra 2008 na náklady vlastníka nehnuteľnosti; ak sa dohodne nadpolovičná väčšina všetkých konečných spotrebiteľov odoberajúcich teplo za odberným miestom na inom spôsobe rozpočítavania množstva dodaného tepla, povinnosť zapojenia pomerových rozdeľovačov nevzniká,“.

358/2009, § 7, ods. 1

Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa
pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla


(1) Ak sú v objekte rozpočítavania zapojené pomerové rozdeľovače tepla rovnakého typu alebo určené meradlá1) tepla rovnakej triedy presnosti na meranie množstva tepla u konečných spotrebiteľov, náklady (http://www.porada.sk/naklady#__AUTOKW) na množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 60 % a spotrebná zložka 40 % z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie.

Pomerové rozdeľovače tepla. Skratka, PRT!

Zo zákona to nie sú pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov. Skratka. PRVN!

Ale, ale voláme to všetci PRVN, takže zákon máme u prdele. Ja teda neviem, ale je to tak ...

Rozdeľovať dodané teplo do domu sa podľa nich nikomu nechce. Náklad, áno.
majkaaa
17.03.14,05:33
Sito ďakujem super vysvetlenie. Sused čo nemá radiátor nežiadal nás o povolenie. My ten radiátoru mame vypnutý asi 4 roky keby sme kúpili aj trosku nedalo by sa tu vydržať teplo. Totiž nechceme ho skrátiť kvôli tomu že by sme ušetrili ale chceme si potiahnuť okno až po zem a potom by zavadzal. Tá. Preto ho buď chceme zmenšiť alebo dát preč.
sito
17.03.14,17:27
Sito ďakujem super vysvetlenie. Sused čo nemá radiátor nežiadal nás o povolenie. My ten radiátoru mame vypnutý asi 4 roky keby sme kúpili aj trosku nedalo by sa tu vydržať teplo. Totiž nechceme ho skrátiť kvôli tomu že by sme ušetrili ale chceme si potiahnuť okno až po zem a potom by zavadzal. Tá. Preto ho buď chceme zmenšiť alebo dát preč.

majka, potešilo ma, že to modré zapôsobilo na teba, ako z ... :);)

Takže každý si robí vo svojom byte čo chce, ako keby bol jeho. Ale, čo je to byt? Byt je priestor, ohraničený spoločnými časťami. V tom priestore si môže robiť každý čo chce. Ale musí to byť v súlade so zákonom, zmluvou o správe domu, prípadne domovým poriadkom, ak dom nejaký má.

No a! Ak máte nízko energetický dom, panelák, prečo nie! Načo sa zbytočne týrať drahým teplo.

Teda, Francúzke by ste chceli a za tým dlhým radiátorom by tan nejak nevyniklo, že? Samozrejme za svoje a pred hydraulickým vyregulovaním, aj bez súhlasu. A nezabudnúť na ten spodný ventil. Po vyregulovaní už len so súhlasom.

Teraz ťa asi nepoteším. Okno býva zvyčajne v obvodovom múre a to je spoločná časť domu. K tom potrebuješ súhlas ostatných spoluvlastníkov domu, prípadne aj posudok statika.

Vlastník bytu v dome nemôže vykonávať úpravy bytu v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov v dome.

No neviem ako sa rozhodnete, či dohodnete ...
majkaaa
17.03.14,18:14
Sito ďakujem
Prosím tá mohol by si mi vysvetlit čo myslíš tým spodný ventil ale hlavne to pred hydraulickým vyregulovanim bez súhlasu po vyregulovano už len so súhlasom. S akým súhlasom? Čo je vyregulovanie?
My mame velikansky balkón a tam nám idu dávať plastové okna (http://www.porada.sk/plastove-okna#__AUTOKW), potom je balkón a potom zasa naše plastové okna (http://www.porada.sk/plastove-okna#__AUTOKW) ktoré chceme dát na francúzske takze ohľadne vzhľadu nejde a musím mat od statika povolenie?
majkaaa
17.03.14,18:15
Radiátore niesť naplánované v prerábame len merace
sito
17.03.14,18:46
Sito ďakujem
Prosím tá mohol by si mi vysvetlit čo myslíš tým spodný ventil

Od stúpačky máš prívod k radiátoru. Pred radiátorom je ventil, ktorým ho môžeš uzavrieť. Kedysi sa to robilo tak, že na spodku, kadiaľ odteká vykurovacia vody sa ventil nedával. Ak začal radiátor tiecť, tak tiekol aj po zastavení toho horného ventilu. Musela sa celá stúpačka odstaviť, teda nekúrili všetky byty na ňu napojené. Ak je aj spodný dáš pod radiátor lavór a vytečie len voda, ktorá je v ňom. Ak nie je vytopíš svoj byt, aj tie pod vaším bytom.

ale hlavne to pred hydraulickým vyregulovaním bez súhlasu po vyregulovano už len so súhlasom. S akým súhlasom? Čo je vyregulovanie?

Kedysi sa robilo vykurovanie tak, že voda pretekala systémom tade, kde mala najmenší odpor, niektoré byty boli prekurované a niektoré nedokurované. Vyregulovaním sa to odstráni do každého bytu sa dostane dostatočné množstvo tepla na jeho vykúrenie, ak je spravené správne.

Ak ho nemáte, tak sa bude robiť na vymenený radiátor. Ak ho máte a vymeníte radiátor, môže to narušiť vyregulovanie, ale nemusí, mal by sa k tomu vyjadriť jeho projektant. A odsúhlasiť ostatní spoluvlastníci.

My mame velikansky balkón a tam nám idu dávať plastové okna (http://www.porada.sk/plastove-okna),

Terasu by som povedal, spoločnú.

potom je balkón

Váš.

a potom zasa naše plastové okna (http://www.porada.sk/plastove-okna) ktoré chceme dát na francúzske takze ohľadne vzhľadu nejde

Ak ho nie je vidieť z ulice? Tak aký vzhľad domu?

a musím mat od statika povolenie?

Vybúrate, vyrežete kus obvodového múru, panelu. Bolo by sa dobré opýtať statika, ako to bude pôsobiť na dom.



Stačí?
sito
17.03.14,18:47
Radiátore niesť naplánované v prerábame len merace

Prerábame???

Mate? Alebo idete dávať nové?
sito
17.03.14,18:50
Ja nepoznám PRT ale PRVN, teda nie pomerové rozdeľovače tepla, výrobca ich nazval pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov http://www.vit.sk/download/E-ITN_30.2.pdf.


Pomerové rozdeľovače tepla. Skratka, PRT!

Zo zákona to nie sú pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov. Skratka. PRVN!

Ale, ale voláme to všetci PRVN, takže zákon máme u prdele. Ja teda neviem, ale je to tak ...

Rozdeľovať dodané teplo do domu sa podľa nich nikomu nechce. Náklad, áno.

Tak som to nemyslel, ale tak je to zákonom dané (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW), napísané.

Myslím, že pre Teba to bude malina.

To meranie po bytoch vlastne nič neušetrí, len zaznamenáva, kto viac, či menej. Usporí to hydraulické vyregulovanie, hlavne vtedy keď sú optimálne nastavené jeho posledné časti, hlavice, že?

To hydraulické vyregulovanie sa začína robiť od radiátorov ich veľkosti, výkonu. Na každý sa napočíta také množstvo, aby sa dostatočne podieľal na vykurovaní domu. Súčet nápočtov všetkých radiátorov je potreba domu, nie spotreba. Spotreba, spoločná je meraná fakturačným meračom tepla na päte domu.

Ten súčet je 100 %! Samozrejme, že tých 100 % je možné rozdeliť na percentuálny podiel každého bytu, ba aj radiátoru. Stačí ten byt, že?

A teraz si zober, že spotrebované teplo na fakturačnom merači spôsobí 100 % zaznamenaných jednotiek, ktoré sa korigujú koeficientom radiátora. Teoreticky by v každom byte mala byť hodnota korigovaných jednotiek podľa percentuálneho rozdielu hydraulického vyregulovania. Tak je predsa napočítaná potreba každého bytu, každého radiátora v byte.

Lenže sme ľudia, a tak začneme špekulovať, ako čo najviac nahrabať pre seba. Hlavne peňazí.

Tie prístroje, že okolo 150 € na trojizbový byt, nie malá čiastka. A tí, čo ich neplatia navrhujú, aby ich vlastníci využívali len na 40 %,alebo lepšie len na 40-tých % nákladov.

Odborníci hovoria o odchýlke +/- 40 %. Ako sa to vezme? Kto môže dosiahnuť tých -40 %? Len ten kto vôbec nekúri, to akože trest za to! Ale prečo sú potrestaní všetci? Aj tí, čo efektívne využívajú vyregulovaný systém, jeho posledné časti v byte, hlavice.

Je to náročnejšie na sledovanie, čo sa deje s teplom v dome. Ak sa odpíše mesačná spotreba na fakturačnom merači. Teoreticky by podľa predošlých rokov mal mať dom nejaký počet zaznamenaných jednotiek, 100 % A v každom byte by mal byť podiel podľa percentuálneho podielu. Ten stav by mal dostať každý do bytu, a skontrolovať si jeho dohodnutú odchýlku.

Preto sa mi to zdá logické, tie PRT pre ten rozpočítaný percentuálny podiel na byty, zaznamenaných jednotiek, ktoré spôsobí teplo, nie peniaze. Peniaze už podľa PRVN.

Jasné, teraz sa zlietnu znalci, že aké je to nepresné. Presne to! Ak sú také nepresné, načo sú potom na domoch, aby zlú krv robili a peniaze od vlastníkov ťahali. Nie je to podvod na vlastníkoch, ktorí im uveria, či už budú musieť uveriť, ak má dom nad 500 m2.

Aký - taký zmysel majú pri pomere 30 : 70 %. Vtedy sa môžu tí optimálny dostať aj k tej odchýlke -40 %. A zaslúžia si, či nie?
majkaaa
18.03.14,04:46
Ako som písala nejdú meniť radiátore len merace dávať tak si myslím že nemáme regulovane kúrenie. Keď sme raz menili ventili v jednej izbe sa dole v pivnici vypustili stupacky.
majkaaa
18.03.14,04:48
A ešte jedna vec keby sme náhodou dali v obývačke kompletne preč radiator čo potom s meracom keď budú dávať. Dajú mi a ja ho budem mat v skrini alebo ako?
sito
18.03.14,17:07
Ako som písala nejdú meniť radiátore len merace dávať tak si myslím že nemáme regulovane kúrenie. Keď sme raz menili ventili v jednej izbe sa dole v pivnici vypustili stupacky.

... myslíš, že nemáte ...

... myslieť, myslieť ...

... myslím, že bicykel s tachometrom , ale bez kolies je bicykel na hovno ...

... tiež vykurovací systém bytového domu bez hydraulického vyregulovania, ale s "MERAČMI" je tiež na ...

Ak vám náhodou praskne radiátor, aspoň viete kde ho isť treba rýchlo odstaviť. V byte na spodku je to predsa bližšie ako v pivnici, že?
sito
18.03.14,17:37
A ešte jedna vec keby sme náhodou dali v obývačke kompletne preč radiator čo potom s meracom keď budú dávať. Dajú mi a ja ho budem mat v skrini alebo ako?

Keď budú dávať, musí o tom vedieť, rozhodnúť nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov, konečných spotrebiteľov. Ak, tak potom si musí každý konečný spotrebiteľ splniť svou povinnosť. Vlastne nemusí, ale aj na to vyhláška pamätuje, vlastníci mu môžu schváliť odmenu v spôsobe rozpočítania i vyššiu ako je uvedená.

Nie v skrini ho mať nebudeš, ak umožníš vstup do bytu pri montáži, montážnici premerajú každý radiátor v byte na kalibrujú na ňom miesto kde upevnia "PRT", merač a odídu.

Skriňa nie je súčasť vykurovacieho systému.

Osobný majetok (http://www.porada.sk/majetok#__AUTOKW) to je, ktorý môže kedy chce vlastník vyhodiť, z bytu, nie z okna, bytu!

Bude záležať na tom koľko bytov je v dome a aké výmery majú. Aký ľudia v nich žijú a ako pochopia navrhnutý spôsob rozpočítania nákladov domu na jednotlivé byt.

Ponajprv pomer podľa vyhlášky 60 : 40 %. V takom prípade budú "merače" v dome, bytoch, už som napísal na ...

Reálne uvažujúci človek potrebuje na vykúrenie svojho bytu okolo 30 % priemeru tepla na jeho byt, teda aj úhrady nákladov. Ak 60 % musí uhradiť a k tomu ešte tých 30 %, ktoré má v uhradiť podľa "meračov". Koľko dokáže ušetriť voči priemeru úhrady na svoj byt, rozpočítaním podľa m2?

A tu sú uvedené tie povinnosti.

99/2007, novela 657/2004

22. V § 18 ods. 4 písmeno a) znie:

(4) Dodávateľ alebo odberateľ, ktorý rozpočítava
množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, je
povinný

„a) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel alebo pomerových rozdeľovačov tepla u konečného spotrebiteľa najneskôr do 31. decembra 2008 na náklady (http://www.porada.sk/naklady#__AUTOKW) vlastníka nehnuteľnosti; ak sa dohodne nadpolovičná väčšina všetkých konečných spotrebiteľov odoberajúcich teplo za odberným miestom na inom spôsobe rozpočítavania množstva dodaného tepla, povinnosť zapojenia pomerových rozdeľovačov nevzniká,“.

(6) Konečný spotrebiteľ je povinný

a) umožniť plnenie povinností dodávateľa alebo odberateľa, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, uvedených v odseku 4,
majkaaa
18.03.14,18:12
A čo sa stane napríklad so susedom, ktorý si dal dole radiator a nikoho nežiadal o povolenie ako nadpolovičná väčšina. Ako mne to je jedno že si ho dal preč.
Kvaka
18.03.14,18:26
A čo sa stane napríklad so susedom, ktorý si dal dole radiator a nikoho nežiadal o povolenie ako nadpolovičná väčšina. Ako mne to je jedno že si ho dal preč.
Majka, skús sa inak na to pozrieť. Predstav si, že všetky byty si dajú odstrániť z obývačky radiátor. Nikto nad tvojou obývačkou, ani pod tvojou obývačkou nebude mať radiátor. Myslíš, že v zime vám nezačnú steny plesnivieť? Odkiaľ budete mať teplo v tých obývačkách na udržanie nejakej primeranej teploty? Pochopila som z tvojich príspevkov, že nemáte nízkoenergetický dom. Sused dal dole radiátor, tak asi ho tam bude musieť dať, ak to nemal odsúhlasené.
sito
18.03.14,18:39
A čo sa stane napríklad so susedom, ktorý si dal dole radiator a nikoho nežiadal o povolenie ako nadpolovičná väčšina. Ako mne to je jedno že si ho dal preč.

Však v tom to je! Každému to jedno je. No nikomu nie je jedno, ak sa jedná o jeho byt, jedno, či viac izbový.

Dom je váš, vy rozhodujete, aj rozhodnete. Možno, že zrovna ty nie, ale aj mlčanie, prizeranie, nezáujem vlastne vplýva na rozhodnutie domu, jeho spoluvlastníkov. A platí pre všetkých v dome.
majkaaa
18.03.14,18:50
Musím žiadať vlastníkov bytu o schválenie keď chcem radiátor zmenšiť?
majkaaa
18.03.14,18:58
Kvaka ja to viem, preto sme zrušili možnosť že ho dáme preč a pri zmenšeni musím žiadať o súhlas teraz su naozaj zbytočne veľké až 160cm
majkaaa
18.03.14,19:17
Sito takže som zistila že nemáme ešte vyregulovane kurenie (http://www.porada.sk/kurenie#__AUTOKW)
majkaaa
18.03.14,19:18
Hydraulické vyregulovane kúrenie (http://www.porada.sk/kurenie#__AUTOKW) nemáme.
majkaaa
18.03.14,19:26
Bude sa teraz robiť pri prerábke bytovky. Tak treba súhlas od vlastníkov keď buď zmensime alebo dáme preč radiátor?
sito
18.03.14,20:41
Sito takže som zistila že nemáme ešte vyregulovane kurenie (http://www.porada.sk/kurenie)

:eek: Pre boha, a načo je vám potom meranie?!!!!! Však je to nezmysel bez toho vyregulovania! To vám nikto nepovedal? Ani správca, ani ten kto vám ho ponúka?
sito
18.03.14,20:47
Bude sa teraz robiť pri prerábke bytovky. Tak treba súhlas od vlastníkov keď buď zmensime alebo dáme preč radiátor?

A projekt, už spisovali po bytoch radiátory, ich veľkosť, výkon? Ak nie, vymeň ten veľký za menší. Na ten spravia projekt a máš to v suchu. Ak už je, aj tak si daj menší, ale pred namontovaním merania "meračov". Keď ho tam budeš mať a nebudeš na ňom kúriť je to za jedno.
majkaaa
19.03.14,08:10
Nie najprv nám idu do mesiaca vygenerovať kúrenie (http://www.porada.sk/kurenie#__AUTOKW) a potom dávať merace. Ešte neboli po bytoch že aké mame radiátore. A keby som dala v obývačke preč radiátor / lebo mame biokrb a aj tak ho nepoužívame už 4 roky/ tak keď nemáme ešte vygenerované to kúrenie (http://www.porada.sk/kurenie#__AUTOKW) mala by som potom nejaký problém voči úradom, SBD?
sito
19.03.14,14:01
Nie najprv nám idu do mesiaca vygenerovať kúrenie (http://www.porada.sk/kurenie#__AUTOKW) a potom dávať merace. Ešte neboli po bytoch že aké mame radiátore. A keby som dala v obývačke preč radiátor / lebo mame biokrb a aj tak ho nepoužívame už 4 roky/ tak keď nemáme ešte vygenerované to kúrenie (http://www.porada.sk/kurenie#__AUTOKW) mala by som potom nejaký problém voči úradom, SBD?


majka, ako repu, ako repu to treba s teba ťahať!!!

Ihneď, než nezačnú, začni ty! Zober hadicu zájdi do pivnice zastav prívod a vrat, spiatočku stúpačky tepla na ktorú si napojená, najlepšie všetky. Hadicu namontuj na vypúšťák a stúpačky vypustí, Vbehni domov, odmontuj všetky radiátory namontuj spodné ventily k hornému vsuvku a namontuj späť radiátory, napusti stúpačky. Jasne ten radiátor do miestnosti kde chceš to francúzke daj menší, aby tam bol a mohlo tam byť aj to okno, ak si to nerozmyslíš.

Zaplatíš x hodnotu priemeru na svoj byť, Koľko? Ak 60 %? Oplatí sa ti ten krb? Nespraví ti to v peniazoch, hrb?

Ak ten radiátor odstrániš, nie je tvoj, je súčasť spoločného zariadenia, ktoré slúži na vykurovanie domu, teda aj tvojého bytu v tom vašom dome, či ty bývaš vo svojom ... ???

Ak tam nebude, môže byť, ak tam bude, nebude ...

SDB nie je vlastník, len a len správca. Vlastníci bytu sú spoluvlastníci domu, jeho spoločných častí, spoločných zariadení, prípadne aj pozemku pod domom, alebo vecné bremeno (http://www.porada.sk/vecne-bremeno#__AUTOKW) je v prospech domu.
majkaaa
19.03.14,15:44
Sito ďakujem :D
majkaaa
19.03.14,16:51
Sito takže teraz vážne :) ten radiátor nepoužívame, keby sme ho používali tak jasnacka že neuvažujem dát radiátoru dolu, ale už 4 roky čo tu bývame nepoužívame ho a ani neviem či ide :/. Takze susedov neukratim keď som doteraz neukratila. Kurit na ňom nebudem, mám malé deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) a tento suchý vzduch čo mame už stačí na to aby sme boli chori raz za dva mesiace minimálne. Takze sa chcem spýtať tým že ešte nemáme hydraulicky vygenerované radiátore bude s tým problém? Myslím tým nejaký papierový?
majkaaa
19.03.14,18:39
Takze znova zmena :D radiátor by sme nedali preč ale presunuli na vedľajšiu stenu. Čo to spraví s oknom? Nebude sa mi zarosovat? Totiž to teraz mame tak že na balkóne mame hliníkové okna, a medzi balkónom a obyvackou mame plastové a pod plastovými radiator, ktorý nepúšťajte. Okna v obývačke sa nerobia vôbec. Teraz nám majú zatepliť balkón a dát miesto hliníkovým plastové a ja by som zas tie obyvackove potiahla až dolu a radiátor prehodila na vedľajšiu stranu čo nebude pod oknom. Nebudú sa mi rosit alebo plesniviet v obývačke steny nad oknom?
sito
19.03.14,20:30
Tak vážne, teraz?!

Nepodieľate sa nim na vykurovaní domu.

Jasne, že nejde, je pripevnený na stene.

Nepôjde, možno.

Možno sa nebude dať otvoriť ventil, zahrdzavel.

Takže susedov nekrátiš? Či kat si? O hlavu?

Nad sebou máš jedno izbový, pod máš troj izbový. Obaja kúria. Pod tým spodným sused radiátor vyhodil. A odkiaľ sa u vás to teplo berie? Čo vás, čim sa zahrievate? Tých detí (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) máte už päť?

S čím? S radiátorom? Ak tam bude, nejaký, tak nie. Ak tam nebude, to ti neviem povedať ako sa zachovajú ostatní susedia, spoluvlastníci domu? Čo im navrhne projektant vyregulovania vykurovacieho systému domu.

Papier, papier znesie vraj všetko, aj to, že ho jednorázovo použijeme...
majkaaa
19.03.14,20:43
Už to začína byt pre mna v hadankach u vás. Budeme ho tam mat ale na vedľajšej stene ako som písala v príspevku potom čo na to ale okna?
A akých 5 deti????
A vieš nikto mi nemôže vyčítať že nekúrim tak nech kúria menej aj okolo mna a ja budem kúriť viac teraz mi nejde o peniaze ale zdravie (http://www.porada.sk/zdravie#__AUTOKW) mojich deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) niektori keď niesu merace tak prekuruju veď čo veď to všetci zaplatíme. Mne je jedno ale nech tam majú horúco ale my keď nekurime tak mame v obývačke 24 stupňov potom by sme mali koľko a ako sa hovorí kto nezažil nevie čo je to mat malé deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) choré, v noci sa nevyspíte,mrznutie su....a to preto lebo je v bytoch nesmierne teplo a ja mám ešte kúriť???????
Takze moja otázka znie čo to spraví s oknami keď nebude radiátoru pod oknami. Ale balkón bude zateplení a na ňom tiež ďalšie plastové okna? Nebudú sa rosit?
erik555
19.03.14,20:50
Takze moja otázka znie čo to spraví s oknami keď nebude radiátoru pod oknami. Ale balkón bude zateplení a na ňom tiež ďalšie plastové okna? Nebudú sa rosit?
http://www.domabyt.sk/news/preco-sa-vam-rosia-okna/
http://www.istavebnictvo.sk/clanky/rosenie-okien-preco-vznika-a-ako-mu-predchadzat/
http://lepsiebyvanie.centrum.sk/tipy-a-triky/783127/ked-sa-nam-rosia-okna-
atd. atd. ..GOOGLE!
Este k tomu pravidelnemu vetraniu dodam, ze ked chces mat vacsiu istotu vnutorneho nerosenia skla, tak si daj plastove okno s izolacnym trojsklom.
majkaaa
28.03.14,16:51
Ahojte ešte by som potrebovala vedieť aké veľké radiátore si mám dát do izieb. Bojom sa toho že si zmenšim a bude nám zima ale zas tieto čo mame teraz a to su 180cm su priveľké. Je nejaká tabuľka že napríklad izba od 10-20m2 treba radiátoru s výkonom cca 1700.... Takéto dačo niekde?
majkaaa
30.03.14,17:42
Naozaj mi nemá kto poradiť?
erik555
30.03.14,17:51
majkaaa
30.03.14,18:28
Ďakujem už som sa teraz spytala
Orim
24.04.14,22:54
Ahojte ešte by som potrebovala vedieť aké veľké radiátore si mám dát do izieb. Bojom sa toho že si zmenšim a bude nám zima ale zas tieto čo mame teraz a to su 180cm su priveľké. Je nejaká tabuľka že napríklad izba od 10-20m2 treba radiátoru s výkonom cca 1700.... Takéto dačo niekde?
To nie je len tak jednoduché povedaťdaj tam to a to. Základom je odhadnúť tepelnú stratu v miestnosti. K presnému určeniu hodnoty tepelnej straty je výpočet podľa STN EN 12831. Na základe toho vybereš požadovaný radiator s príslušným výkonom. (Asi som Ťa nepotešil);)