amon_ra
12.05.11,11:21
Dobrý deň, potreboval by som poradiť ako vyriešiť problém s nevysporiadaným pozemkom.Situácia je nasledovná:mám rodinný dom s pozemkom s rozlohou necelých 700 m2 (poznámka:na nevysporiadanom pozemku nie je žiadna stavba), z čoho 280 m2 je rozdelených na 10 častí:5/10 má bývalý majiteľ, to si viem odkúpiť, ďalšie 3/10 majú na mene 3 osoby, ktoré už zomreli a ďalšie 2/10 majú dve osoby,ktoré sú v príbuzenskom vzťahu so zomrelými a mali to po nich zdediť ale keďže o tom pozemku nevedeli tak dedičské konanie prebehlo (bolo to už dávnejšie a všetky 3 osoby zomreli v iný čas) bez prepisu tých častí pozemku na dedičov.Chcel by som ten pozemok vysporiadať a odkúpiť.Dediči súhlasili s predajom.Aký je postup,aby sa to čo najrýchlejšie vybavilo?Keď som sa na to informoval tak mi povedali, že treba otvoriť dedičské konanie u všetkých troch zomrelých osôb u tých notárov u ktorých dedičské konania prebehli a, že to môže trvať aj pol roka.Je na to nejaký spôsob ktorým by sa to urýchlilo, alebo zjednodušilo?

Za rady vopred ďakujem.
Mária27
12.05.11,09:36
Daj si do vyhľadávača hore Nevysporiadaný pozemok a nájdeš rozobratých niekoľko možností. Ak nemáš problém s potomkami (možnými dedičmi) vlastníkov, nech ti podpíšu, že sa vám to kedysi predalo ale nezapísalo a môžeš to vydržať. To by bolo asi najrýchlejšie.
amon_ra
12.05.11,17:45
Ďakujem za radu,ale problém je v tom,že ja ten pozemok vlastním 3 roky a to je na to asi málo, či nie?
Podobné témy som už pozeral, ale nenašiel som nijakú, ktorá by mi pomohla-nikde som nevidel takúto špecifickú situáciu.
Mária27
12.05.11,18:39
Pozemok užívaš 3 roky, nevlastníš ho. Ak ho nemôže nik vydržať, treba to predediť. Bolo to tu už vysvetľované (ak nejde o register obnovenej evidencie pozemkov), vlastníctvo sa musí získať dedením - zákonným spôsobom. Na dedičov prechádza vlastníctvo dňom smrti, ale na získanie nehnuteľnosti je potrebný zápis do katastra (záznam). Kataster potrebuje na záznam listinu od notára alebo súdu.

Obč.zákonník
Nadobúdanie vlastníctva
§ 132
(1) Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom.
(2) Ak sa vlastníctvo nadobúda rozhodnutím štátneho orgánu, nadobúda sa vlastníctvo dňom v ňom určeným, a ak určený nie je, dňom právoplatnosti rozhodnutia.

Pozn: iné spôsoby nadobudnutia sú napr. vydržanie, dražba, nález stratenej veci, spracovanie cudzej veci, prírastky ...
vratnik
13.05.11,05:42
Vydrzanie je v buducnosti napadnutelne a v ociach bank / susedov pomerne pochybne nadobudnutie pozemku. Ked uz ste s nimi dohodnuty na cene, tak najcistejsie riesenie je prededit a kupit. Pol roka to bude trvat, ked budete obiehat notarov, sudcov a kataster aby konali.