chavierka
12.05.11,16:10
Dobrý deň,

ak som zamestnaná a zároveň dobrovolne nemocensky pripoistená, stačí ak pri nástupe na materskú dovolenku odovzdám žiadosť o materské môjmu zamestnávateľovi? (a ten to potom ďalej pošle sociálnej poisťovni),alebo je potrebné, aby som išla aj ja do sociálnej poisťovne?

A ešte som sa chcela opýtať, kedy je potrebné prihlásiť sa na dôchodkové poistenie?Po nástupe na materskú dovolenku?Alebo po narodení dieťaťaťa? Alebo sa ma to netýka, keď som zamestnaná? Ďakujem za odpovede
Katy a R
12.05.11,14:15
Ak chceš materské z obidvoch poistení - tak si musíš aj požiadať osobitne z každého poistenia:D Čiže dve žiadosti od lekára vypýtať. samozrejme, ak máš splnené podmienky (270 dní poistenia v posl dvoch rokoch) v obidvoch poisteniach :)
Dávka potom bude spoločná. dostaneš rozhodnutie, kde to bude presne uvedené.
chavierka
12.05.11,14:25
aha, ďakujem
a potom jedno tlačivo dám zamestnávateľovi a jedno osobne zanesiem do soc. poisťovne?
chavierka
13.05.11,06:50
Dobrý deň,

ak som zamestnaná a zároveň dobrovolne nemocensky pripoistená, stačí ak pri nástupe na materskú dovolenku odovzdám žiadosť o materské môjmu zamestnávateľovi? (a ten to potom ďalej pošle sociálnej poisťovni),alebo je potrebné, aby som išla aj ja do sociálnej poisťovne?

A ešte som sa chcela opýtať, kedy je potrebné prihlásiť sa na dôchodkové poistenie?Po nástupe na materskú dovolenku?Alebo po narodení dieťaťaťa? Alebo sa ma to netýka, keď som zamestnaná? Ďakujem za odpovede[/QUOTE]
brčko
13.05.11,07:06
prihlášku na dôch.poistenie štátom, ak ti bude trvať prac.pomer minimálne do ukončenia poberania materského, treba podať najneskôr v den po ukončení MD (poberania materského). Ak bude pripadať posledný den md napr. na piatok, či sobotu, tak treba zájsť na SP najneskôr v piatok, ak chceš mať súvislé dôch.poistenie.

čo sa týka II.piliera, ak by si v nom bola, tak vraj sa už automaticky odvádza do II.piliera, ale aj tak by som si to radšej overila na poradni soc.poisťovne, ak by sa ma to týkalo.

v zamestnaní nezabudni požiadať o čerpanie rodič.dovolenky, je lepšie aj pre to, aby mzdárka uviedla rovnaké ukončenie MD ako je ukončenie poberania materského. Samozrejme rodný list treba aj mzdárke doručiť, aby videla, dokedy máš nárok na RD.
chavierka
13.05.11,07:49
Ďakujem,
takže pokial som zamestnaná, tak sa vlastne nemusím ísť prihlasovať na dôchodkové poistenie, ale až pred nástupom na rodičovskú dovolenku?
Tímea Dzurillová
29.05.11,21:05
dobrý deň. Chcela by som v blízkom čase otehotnieť. chcem sa opýtať ako a kde sa mám dobrovoľne pripoistiť. Ďakujem :)
chavierka
30.05.11,05:27
dobrovolne nemocensky pripoistiť sa môžete v sociálnej poisťovni vo vašom meste, vyplníte prihlášku. treba k tomu (ak ste zamestnaná) Vašu hrubú mzdu, aby ste si vedeli vypočítať vymeriavaci základ, z ktorého sa vypočítava suma, ktorú si budete mesačne platiť. Je ozaj dobré, poistiť sa čím skôr, aby ste tam stihli lehotu byť poistená 270 dní pred nástupom na materskú (aby ste potom mali vyššiu materskú), takže asi treba max. do 6 týždna tehotenstva, ale bábo sa môže narodiť aj skorej ako je termín pôrodu, je lepšie sa poistiť čím skorej. A tým, že sa skorej pripoistíte nie je na škodu, lebo keby ste boli počas tehotenstva na pn (a platíte si to 270 dní), budete mať aj vyššiu pn. V sociálnej poisťovni Vám o tom povedia viac, keď sa opýtate. OPLATÍ SA TO
chavierka
30.05.11,05:29
P.S. ja som si to platila pol roka pred tehotenstvom a nie som stratová.